Kontrola w otwartej restauracji podczas pandemii

W niedzielę o godz. 12 otwarła się pierwsza restauracja w Ostrowie Wlkp. pomimo zakazowi wydanemu w rozporządzeniu w związku z ogłoszoną pandemią. Dwie godziny później do lokalu przyszły dwie panie z Sanepidu w obstawie kilku policjantów. Zapraszamy do relacji z tej wizyty.

Panie z Sanepidu powiedziały, że jest stan epidemii i ustawodawca wydał rozporządzenie według którego restauracje powinny być zamknięte. Przedstawiciel restauracji Black Dave Restaurant poinformował panie, że w Polsce obowiązuje następująca hierarchia prawna: rozporządzenie, ustawa i konstytucja. Według najważniejszego aktu prawnego, czyli konstytucji, nie można rozporządzeniem zabronić przedsiębiorcy prowadzenia działalności gospodarczej, jeśli postępuje zgodnie z prawem. I dlatego to rozporządzenie nie jest zgodne z ustawami i konstytucją i nie ma mocy prawnej. Jedna z pań z Sanepidu stwierdziła, że nikt jeszcze nie stwierdził nieważności tego rozporządzenia i ich zdaniem ono nadal obowiązuje. Dodały również, że przedstawiciele restauracji mają 7 dni na wniesienie uwag do protokołu.

Mężczyzna z Black Dave Restaurant poinformował, że wszystkie osoby na sali są jego pracownikami i są w charakterze testerów dań. Poinformował też, że do tej pory 21 razy Sądy unieważniały decyzje Sanepidów, które nakładały kary. Panie z Sanepidu postanowiły sprawdzić stan faktyczny. Poprosiły o zorganizowanie stolika, żeby mogły rozstawić stolik i sporządzić protokół. Mężczyzna poinformował, że w tej chwili wszystkie stoliki ma zajęte przez testerów. Poprosił panie z Sanepidu o zdezynfekowanie dłoni przed przystąpieniem do działań. Naczelnik wydziału prewencji poinformował, że będzie prowadzone postępowanie w związku z domniemanym łamaniem zakazów i nakazów wynikających z rozporządzenia.

Na miejscu był obecny ostrowski przedstawiciel Konfederacji deklarujący pomoc prawną dla przedstawicieli restauracji. Przekazał paniom z Sanepidu, że to nie są goście restauracji, tylko testerzy.

Policjanci powzięli wątpliwości czy osoby przebywające w restauracji faktycznie są testerami. Dlatego postanowili ich wylegitymować.

autor zdjęć: Michał Juskowiak.

https://www.facebook.com/michal.juskowia/videos/3538019919568336/

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

74 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ostrowianka
3 lat temu

NIEODPOWIEDZIALNI SIEWCY ŚMIERCI ŁAMIECIE PRAWO KARNE ZA KTÓRE MUSICIE ODPOWIEDZIEĆ !! Pozwy sie posypią się od ludzi zakażonych a wówczas nie będzie zmiłuj .Art. 160. Narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiuDz.U.2020.0.1444 t.j. – Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny
§ 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Nie podlega karze za przestępstwo określone w § 1-3 sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo.

Ostrowianka
3 lat temu

Do Świadomego …. do świadomego ci tak daleko jak do tego że nie masz prawa narażać innych do utraty zdrowia i życia bo tak ci się podoba . Mozna zyc bez knajp a właściciele ich mają kasę od rządu i to tak duże że nie będziesz ich miał nigdy .

Ostrowianka
3 lat temu

Do Wójta Gminy , bredzisz jak typowy lewacki typ . Każdy co otwiera knajpy lamie prawo karne z Art.160 k.k. i z tego paragrafu będą odpowidać. Zakazy nie są widzimisie rzadu najlepszego jaki Polacy mogli sobie wybrac aby nie umierac na ulicach bo szpitale sprzedane by były tak jak wszystko co zniszczyli . Masz amnezję tak jak twój Tusk ? gdzie jest ZNTK , ZAP i wszystkie firmy w Ostrowie ? PiS je zniszczył czy zdrajcy Polski zwani opozycją ?! Piszesz o 40 000 z tarczy ? to odpowiedz ile by dali twoi kolesie kiedy dorpwadzili do bankructwa finansowego Polski za swych rządów ?! NIC !! NIKOMU tak jak nie dali kiedy klęska w Polsce była .

Dżon
3 lat temu

Na sylwestrze TVPiS też byli tacy „testerzy” tylko nazywani statystami i do żadnej interwencji służb nie doszło. To kolejny przykład na to że w Polsce są równi i równiejsi wobec prawa.

Król tester
3 lat temu

Gdzie jest taka fajna knajpa? Pięknie tam. Wpadnę z moją księżniczką na kolację.

Bolo
3 lat temu

Przecież nikt nie wprowadza tych obostrzeń dla widzi misie. Cała Europa jest zamknięta, Alpy w szczycie sezonu. Póki co, udało się zaraze w miarę przystopować, i nie dążmy do tego aby rozłożyć służbę zdrowia. Bo w każdym kraju ma ona swoje granice. A u nas jeden kozak z drugim, musi się pokazać…Swoją drogą, dziwię się tym ludziom co tam idą jeść.

InspekcjaPracy
3 lat temu

Jeśli wszyscy obecni są pracownikami, proszę okazać umowy o pracę, zlecenia, dzieło. Wszystko w temacie.

——
3 lat temu

Robert od kiedy TVN jest pisowski, co się tyczy szczepienia to nie wszyscy muszą stać w kolejce, Janda, Miller i inne esbeckie i komunistyczne złogi już się zaszczepiły, tak na koniec , innych krytykujesz a sam nie potrafisz porządnie zdania złożyć.Następnym razem postaraj się lepiej

Wójt Gminy
3 lat temu

Do przeciwników którzy twierdzą że Pan który otworzył restauracje to zamknąć go . Siedzicie z dupami w domu zdalnie pracujecie bo wiem jak to wyglada , wiem tez jak wyglada pomoc państwa , napisał o pomoc dostał zamiast 200 tys zaledwie 40 tys i o jakiej pomocy mówicie od państwa maja głęboko w dupsku każdego z nas dbają o swoje interesy a nie o przedsiębiorców i firmy które padają . Jestem za tym aby obchodzić prawnie bzdurne obostrzenia pisu . Jest to najsłabszy rząd jaki przez ponad pięćdziesiąt lat widziałem , nie radzą sobie z niczym opowiadają takie bzdury . Tyle bym powiedział . Robić swoje a nie słuchać słabych ludzi którzy boja se piernąć bo pisiory usłyszą . Brawo dla przedsiębiorców którzy dbają o rodzine i swoje interesy .

Barbara
3 lat temu

To jest paranoja nie przesadzajcie już , z tą pandemią

74
0
Napisz co o tym sądziszx