Ruszyło głosowanie na Budżet Obywatelski. Są patologie w głosowaniu?

W piątek 1 września ruszyło głosowanie na zadania w Ostrowskim Budżecie Obywatelskim. Tradycyjnie można głosować na duże zadania o wartości maksymalnej 250 tys. zł i małe do 25 tys. zł. Problem polega na tym, że od początku budżet został zdominowany przez szkoły i „zaradnych” osiedlowców.

+

Przypomnijmy, że w zeszłym roku wygrały takie zadania jak: trybuna przy boisku na terenie jednej ze szkół podstawowych, ponieważ „agresywne owady atakowały ludzi”. Spowodowane to było spadającymi owocami z przyległych posesji. A przecież wystarczyłoby każdego dnia je pozamiatać i owady nie miałyby na czym żerować. Innym kuriozalnym zadaniem był remont szkolnych ubikacji czy montaż szafek dla uczniów.

Jak widać Budżet Obywatelski w ostrowskim wydaniu zamienił się w rywalizację pomiędzy szkołami, na zasadzie kto zdoła przekonać większą część rodziców do głosowania na zadania, które powinny być finansowane z normalnego budżetu miejskiego.

Kolejnym przykład, który budzi wątpliwości dotyczy działań na jednym z osiedli, gdzie działa prężny radny. Pierwszego dnia jego projekty miały ponad 300 głosów, a dziś o godzinie 10:30 mają po 500 głosów. Do końca dnia w tym tempie znajdzie się pewnie tysiąc głosów. Wśród prowadzących działań jest m.in. modernizacja chodnika. Coś co powinno być normalnym zadaniem budżetowym.

W kuluarach słyszy się, że do pewnych osób trafiają „listy z peselami” i to jest „kwestia zaufania”. Po mieście krąży historia, że pod jedną z parafii proboszcz także kazał zbierać dane osobowe potrzebne do zagłosowania. Najbardziej uciążliwe podobno jest zatwierdzanie głosów poprzez klikanie w link otrzymany w wiadomości e-mail.

Najwidoczniej w przyszłym roku powinno się ograniczyć głosowanie do osobistego stawiennictwa w wyznaczonych punktach, gdzie po osobistym okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość można by oddać głos. W innym przypadku będziemy mieć do czynienia z patologiami. Ciekawe czy gdyby policjanci odwiedzili wszystkich głosujących, potrafiliby stwierdzić na które zadania rzekomo zagłosowali.

CZYTAJ  Ale znalazł schowek dla skradzionego pojazdu

Gdyby ktoś jednak chciał zagłosować i łudzić się, że jego głos ma znaczenie, może wejść na stronę: https://budzetostrow.pl/ i oddać głosy na cztery wybrane zadania.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

54 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kaczyński
6 lat temu

„..nie ważne kto głosuje tylko ten co liczy głosy…”

Zaxa
6 lat temu

A ów radny, to główny strateg i zmieniacz poglądów A M.

Miro
6 lat temu

Tak jak już kiedyś pisałem, budżet obywatelski to kolejny gniot nikomu niepotrzebny. Miasto ma budżet, który zatwierdzają radni wybrani w powszechnym głosowaniu, a propozycje do niego składać mogą mieszkańcy za pośrednictwem tych właśnie ludzi. Poza tym są przecież radni osiedli. Skoro tak, to po co dublować to wszystko i tworzyć jakiś fundusz celowy zwany szumnie budżetem obywatelskim. Po to, żeby wykorzystując rodziców, parafian, czy też członków organizacji i ich rodziny uzyskać „kanałami” to, czego nie udało się w ramach normalnego budżetu. I mamy szafki w szkole, chodnik na ulicy, czy samochód dla straży, która rocznie wyjeżdża kilkanaście razy i to głównie z łaski państwowej straży, która przekazuje im zadanie np. wypompowania wody spod urzędu, czy usunięcia złamanej gałęzi. Jednym słowem bezsens, którego obsługa kosztuje sporo pracy i pieniędzy. Ale tak jest, gdy bezrefleksyjnie kopiuje się takie rozwiązania od innych.

Kasandra
odpowiada  Miro
6 lat temu

Dodam jeszcze, że wiele zadań w OBO to zadania, które powinny być wykonane przez miasto.

Ostrowiak
6 lat temu

Ja patrzę na co ludzie głosują to mi ręce opadają:/ Naprawdę jest tak mało normalnych i uczciwych ludzi ?. Ludzie głosujcie na coś, co się przyda i czego nie ma. Nawet jeżeli Wy z tego nie będziecie mogli skorzystać to głosujcie na coś nowego i unikatowego dla miasta i ludzi którzy z tego mogą skorzystać. Coś co mnie lub tobie nie odpowiada nie znaczy, że to zły pomysł… Wiecie o tym ?
Remont chodnika mnie niszczy całkowicie. Ludzie którzy na to głosują to chyba naprawdę nie świadomi swojej inteligencji albo całkowicie oddający głos nie wiedząc na co lub jakiś jeden delikwent który wysyła codziennie po kilka głosów.
P.S proszę mi wymienić kilka kostek brukowych pod klatką….
Pozdrawiam ludzi z rozumem.

Ramzes II Wielki
odpowiada  Ostrowiak
6 lat temu

Święta racja Szanowny Panie.Niektórzy na tym „głosowaniu” budują swój kapitał polityczny na przyszłosc…..Potem bedzie pisał w swoich osiątgnieciach Ja jako radny osiedla zrobiłem to to i tamto …

Alibaba
odpowiada  Ostrowiak
6 lat temu

Święte słowa. Ów pan Radny pozbierał dane osób, które tak de facto dziś nie wiedzą na co oddały głos… Wystarczy rzucić kilku osobom pytanie, co popierali w kwietniu, maju, jak były zbierane ich dane. Nie odpowiedzą, bo nie pamiętają. A ogrom głosów jest oddany na 4 projekty… wszystkie w zarządzie jednego pana, który namiętnie wykorzystał naiwność ludzką, swoją długoletnią pozycję, bo przecież Ci ludzie nie wiedzieli, że mogą oddać głos aż na 4 projekty. On wspominał o jednym, ważnym z ich punktu. Inteligentni poskładają wszystkie puzzle. Moim zdaniem głosowanie internetowe powinno być unieważnione.

.........
odpowiada  Alibaba
6 lat temu

te 4 projekty projekty powinny zostac zdyskwalifikowane

Czy ja czegoś nie wiem?
odpowiada  Ostrowiak
6 lat temu

„jakiś jeden delikwent który wysyła codziennie po kilka głosów” – co to za tekst? Przecież jeden PESEL może głosować tylko JEDEN raz. Czy coś się zmieniło?

marjian
6 lat temu

Osobiste stawiennictwo moim zdaniem ograniczy tylko frekfencje w głosowaniu na projekty i nie zakończy patologii, a ją tylko wzmocni. Wedługg mnie trzeba podczas głosowania wprowadzić metodę „podwójnego uwierzytelnienia”, tak jak jest to w systemach bankowych. Podczas głosowania i rejestracji głosującdego, głosujący podaje swój numer telefonu oraz PESEL. W momencie glosowania musi podać hasło jednorazowe wysyłane w w wiadomości SMS, tak jak jest to obecnie w większości polskich banków podczas realizacji przelewu.

mieszkaniec
6 lat temu

Do BM: tak zgadza sie. Kazdy glosuje na co chce. Chodzi o kwestie m.in. moralne i etyczne. Radny powinien być przykładem uczciwej postawy obywatelskiej, a takimi metodami tylko zniechęca ludzi do zgłaszania inicjatyw w tym mieście! Poza tym w projekcie na parking czegos nie rozumiem.Miasto pobiera opłaty za wjazd na Piaski a teraz ma wybudować bezpłatny parking. No to działa na własną szkodę chyba?

ESPIRIT
6 lat temu

Lepiej niech zrobią porządny ten parking przy stadionie miejskim bo jak popada to błoto tam niesamowite.
Ciekawi mnie czy budowany parking będzie obejmował cały plac przed stadionem czy tylko część.

BM
6 lat temu

BUDŻET OBYWATELSKI !!! Każdy zgłasza co chce i każdy głosuje na to co chce!!! Jak nie po myśli pana pisredaktora to oczywiście falszerstwo, układy, KOD itd. itp.

Maciek Szczur
odpowiada  BM
6 lat temu

Zgłaszam się jako klauna roku i od razu na ciebie głosuję!

?
6 lat temu

A lokomotywa z Piasków już jeździ? Cały ten budżet to wielka ściema…

ola
6 lat temu

Weszłam na stronę budzetu obywatelskiego i widzę,że mieszkańcy jednego z ostrowskich osiedli mają taką siłę,że mogą przewrotu jakiegoś dokonać… Strach się bać. A tak na poważnie to nie jest to normalne.

54
0
Napisz co o tym sądziszx