Ruszyło głosowanie na Budżet Obywatelski. Są patologie w głosowaniu?

Udostępnij
Tweet

W piątek 1 września ruszyło głosowanie na zadania w Ostrowskim Budżecie Obywatelskim. Tradycyjnie można głosować na duże zadania o wartości maksymalnej 250 tys. zł i małe do 25 tys. zł. Problem polega na tym, że od początku budżet został zdominowany przez szkoły i „zaradnych” osiedlowców.

+

Przypomnijmy, że w zeszłym roku wygrały takie zadania jak: trybuna przy boisku na terenie jednej ze szkół podstawowych, ponieważ „agresywne owady atakowały ludzi”. Spowodowane to było spadającymi owocami z przyległych posesji. A przecież wystarczyłoby każdego dnia je pozamiatać i owady nie miałyby na czym żerować. Innym kuriozalnym zadaniem był remont szkolnych ubikacji czy montaż szafek dla uczniów.

Jak widać Budżet Obywatelski w ostrowskim wydaniu zamienił się w rywalizację pomiędzy szkołami, na zasadzie kto zdoła przekonać większą część rodziców do głosowania na zadania, które powinny być finansowane z normalnego budżetu miejskiego.

Kolejnym przykład, który budzi wątpliwości dotyczy działań na jednym z osiedli, gdzie działa prężny radny. Pierwszego dnia jego projekty miały ponad 300 głosów, a dziś o godzinie 10:30 mają po 500 głosów. Do końca dnia w tym tempie znajdzie się pewnie tysiąc głosów. Wśród prowadzących działań jest m.in. modernizacja chodnika. Coś co powinno być normalnym zadaniem budżetowym.

W kuluarach słyszy się, że do pewnych osób trafiają „listy z peselami” i to jest „kwestia zaufania”. Po mieście krąży historia, że pod jedną z parafii proboszcz także kazał zbierać dane osobowe potrzebne do zagłosowania. Najbardziej uciążliwe podobno jest zatwierdzanie głosów poprzez klikanie w link otrzymany w wiadomości e-mail.

Najwidoczniej w przyszłym roku powinno się ograniczyć głosowanie do osobistego stawiennictwa w wyznaczonych punktach, gdzie po osobistym okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość można by oddać głos. W innym przypadku będziemy mieć do czynienia z patologiami. Ciekawe czy gdyby policjanci odwiedzili wszystkich głosujących, potrafiliby stwierdzić na które zadania rzekomo zagłosowali.

CZYTAJ  Będą wymieniać się ubraniami. Nowa akcja w hali arena

Gdyby ktoś jednak chciał zagłosować i łudzić się, że jego głos ma znaczenie, może wejść na stronę: https://budzetostrow.pl/ i oddać głosy na cztery wybrane zadania.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

54 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kozirożek Dębosz
6 lat temu

Głosujcie na 16!!!

zbyszko z zielonej
6 lat temu

Budowa bezpłatnego parkingu w rejonie ul. Poznańskiej przy ścieżce rowerowej na Piaski Szczygliczka – to pewniak……Jeden Pan za tym „chodzi” juz od miesiąca ……. i zbiera podpisy :))))

ESPIRIT
odpowiada  zbyszko z zielonej
6 lat temu

Ciekawe dla kogo ten parking na obrzeżach miasta ?
Lepiej wyremontowano by plac na dworcu PKS i tam zrobiono darmowy parking, bliżej centrum bardziej potrzeba parkingów niż na wylocie z miasta pod lasem …

jessie james
odpowiada  ESPIRIT
6 lat temu

W sumie tak: parking tam sie przyda dla wszystkich mieszkanców Ostrowa przede wszystkim dla „rolkarzy” 🙂 Lecz dlaczego na Projekcie Obywatelskim kariere ma robic sobie radny miejski i osiedlowy???

A/C
odpowiada  jessie james
6 lat temu

Chłopie napisałeś tak jakby co najmniej co drugi mieszkaniec Ostrowa jeździł na rolkach, no daj spokój.

D/C
odpowiada  A/C
6 lat temu

Co trzeci?

Tomasz
6 lat temu

G…o.
Wypełniam cały formularz, A podając adres mailowy wyskakuje czerwony napis, że „podany adres jest nieprawidłowy „.
I kant d.. y takie głosowanie

ANDY
odpowiada  Tomasz
6 lat temu

Użyj do ankiety innej wyszukiwarki np. GOOGLE
/FIREFOX NIE PRZYJMUJE tak jest u mnie/.
pozdrawiam

Mieszkaniec
6 lat temu

Ja widzę jeszcze jedną patologię. Na projekty, które mają najwięcej głosów (chodzi o dwa projekty) podpisy były zbierane dużo wcześniej, zanim jeszcze ogłoszono listy projektów, które przeszły weryfikację w Urzędzie Miejskim. Jak można głosować na coś, co jeszcze nie zostało dopuszczone do głosowania??

zacharzew 44
odpowiada  Mieszkaniec
6 lat temu

Zgadza się.A prym w tym wiedzie jeden z radnych ……….

kasia
odpowiada  Mieszkaniec
6 lat temu

Do tego dochodzą osoby, które chodzą po firmach i zbierają podpisy poparcia, które niby mają być dostarczone pani prezydent by zrobiła parking na Poznańskiej. Na pytanie czy jest to OBO, odpowiadają że nie.

AB
6 lat temu

Panie Redaktorze,
Faktem jest, że poprzednie zasady Ostrowskiego OBO umożliwiały wykonanie projektów dla wybranych placówek – np. szafki szkolne dla jednej ze szkół.
Projekt został zrealizowany bo był naprawdę potrzebny i potwierdziła to duża ilość głosujących. Projekt wygrał bo został promowany i rozgłoszony wielkim nakładem sił wielu uczniów i dużej lokalnej społeczności (nie tylko szkolnej). Zapewniam ,że była to naprawdę wielka praca!

W tym roku zmieniono nieco zasady i projekty muszą być dostępne dla wszystkich mieszkańców Ostrowa i to wydaje się być bardziej uczciwe.

RC
odpowiada  AB
6 lat temu

Z tego co widziałem to niestety jakimś cudem przepuszczono projekty, którego tego warunku nie spełniają, bo nie są ogólnodostępne.

Sprzątacxz zamiatacz
6 lat temu

Czy koderaści i pożyteczni idioci zgłosili do Budżetu Obywatelskiego projekt sfinansowania oczyszczenia chodnika na ulicy Sądowej?

MIL
odpowiada  Sprzątacxz zamiatacz
6 lat temu

A po co ?
Przecież miasto posprząta z pieniędzy podatników – nie wiesz ?!

Sprzątacxz zamiatacz
odpowiada  MIL
6 lat temu

Wiem, bo to tak jak w Warszawie gdzie Hanna Gronkiewicz Waltz płaci za swoje niestawiennictwa pieniędzmi podatników i wynajmuje za te same pieniądze kancelarie prawnicze do obrony swojej osoby.

aaaa
6 lat temu

Wniosek na szafki składali rodzice- obywatele…

do aaa
odpowiada  aaaa
6 lat temu

Ale Ty czy ja z tych szafek nie skorzystamy. Ba, podejrzewam że nawet bym do tej szkoły nie został wpuszczony. Zadania w ramach budżetu obywatelskiego MUSZĄ móc służyć wszystkim.

Okłg
6 lat temu

A uczniowie to nie obywatele? Ludzie chyba swojego peselu obcej osobie nie dawały?

Judge Dredd
6 lat temu

Pisałem już o tym:”. modernizacja chodnika. Coś co powinno być normalnym zadaniem budżetowym.”

JA
odpowiada  Judge Dredd
6 lat temu

Nie za tego „prezydenta”.

Beti
odpowiada  Judge Dredd
6 lat temu

KŁAMSTWO – że chodniki nie sa robione z budżetu
PRAWDA – W latach 2017-2018 na inwestycje przeznaczymy 200 mln. Brzmi niesamowicie, ale 2017 rok to w naszym mieście aż 120 zadań związanych z modernizacją i budową nawierzchni ulic, chodników, ścieżek rowerowych.

Co działo się w tym temacie w ostatnich tygodniach? Oto kilka przykładów:

ulica Rąbczyńska – gruntowa ulica ma już nawierzchnię z kostki brukowej wraz z odwodnieniem i jest po odbiorze końcowym,

Rejtana – to blisko 600-metrowy odcinek z nową nawierzchnią. Dwie inwestycje – przebudowa 380-metrowego odcinka od ulicy Dwernickiego w kierunku Chłapowskiego oraz 183-metrowej części ulicy od ulicy Topolowej w kierunku Dwernickiego. Na obu odcinkach wykonano odbiór końcowy,

Traugutta – na odcinku od ulicy Poniatowskiego w kierunku ulicy Czarneckiego, przekazana została wykonawcy zadania polegającego na przebudowie nawierzchni tego odcinka,

Żwirki – oddana do użytkowania po modernizacji. Na całej długości ulicy wykonano tu nową asfaltową nawierzchnię,

Piastowska – zakończone zostały prace budowlane, wykonano już także odbiór końcowy oraz przekazano do użytkowania nową nawierzchnię chodników i zjazdów do posesji,

Jankowskiego – gruntowa do tej pory droga ma nawierzchnię z kostki betonowej. Wcześniej wybudowano tu kanalizację. Oddana do użytkowania,

Warmińska – przekazano plac budowy wykonawcy inwestycji polegającej na przebudowie kolejnego odcinka – od ulicy Toruńskiej do Pomorskiej. Ulica została już w tym roku zmodernizowana na odcinku od Toruńskiej do Mazurskiej. Powstała tu także kanalizacja deszczowa.

Nowa Krępa – nawierzchnia oddana do użytku. Powstaje ścieżka rowerowa i zjazdy do posesji. Po drugiej stronie powstanie ciąg pieszo – rowerowy. W tym rejonie wykonano również modernizację nawierzchni jezdni ulicy Curie – Skłodowskiej.

Śmigielskiego – odbiór techniczny i oddanie do użytkowania odcinka od ulicy Paderewskiego do Waryńskiego. Nowa nawierzchnia, chodniki, ścieżka rowerowa, zatoka autobusowa i nasadzenia zieleni.

Jak często zauważacie w swoich komentarzach i wiadomościach, ofensywa inwestycyjna w mieście jest bardzo zauważalna. Jak widzicie, dotyczy ona również zadań drogowych. Będę Was na bieżąco informować o kolejnych modernizacjach. Szerokiej i bezpiecznej drogi!

Ramzes II Wielki
6 lat temu

pierwsze głosowanie było „w miare uczciwe” ale teraz to jest paranoja….”głosowanie” wsród pracowników urzędów,szkół,na parafiach ……Żenada!

54
0
Napisz co o tym sądziszx