Ruszyło głosowanie na Budżet Obywatelski. Są patologie w głosowaniu?

W piątek 1 września ruszyło głosowanie na zadania w Ostrowskim Budżecie Obywatelskim. Tradycyjnie można głosować na duże zadania o wartości maksymalnej 250 tys. zł i małe do 25 tys. zł. Problem polega na tym, że od początku budżet został zdominowany przez szkoły i „zaradnych” osiedlowców.

+

Przypomnijmy, że w zeszłym roku wygrały takie zadania jak: trybuna przy boisku na terenie jednej ze szkół podstawowych, ponieważ „agresywne owady atakowały ludzi”. Spowodowane to było spadającymi owocami z przyległych posesji. A przecież wystarczyłoby każdego dnia je pozamiatać i owady nie miałyby na czym żerować. Innym kuriozalnym zadaniem był remont szkolnych ubikacji czy montaż szafek dla uczniów.

Jak widać Budżet Obywatelski w ostrowskim wydaniu zamienił się w rywalizację pomiędzy szkołami, na zasadzie kto zdoła przekonać większą część rodziców do głosowania na zadania, które powinny być finansowane z normalnego budżetu miejskiego.

Kolejnym przykład, który budzi wątpliwości dotyczy działań na jednym z osiedli, gdzie działa prężny radny. Pierwszego dnia jego projekty miały ponad 300 głosów, a dziś o godzinie 10:30 mają po 500 głosów. Do końca dnia w tym tempie znajdzie się pewnie tysiąc głosów. Wśród prowadzących działań jest m.in. modernizacja chodnika. Coś co powinno być normalnym zadaniem budżetowym.

W kuluarach słyszy się, że do pewnych osób trafiają „listy z peselami” i to jest „kwestia zaufania”. Po mieście krąży historia, że pod jedną z parafii proboszcz także kazał zbierać dane osobowe potrzebne do zagłosowania. Najbardziej uciążliwe podobno jest zatwierdzanie głosów poprzez klikanie w link otrzymany w wiadomości e-mail.

Najwidoczniej w przyszłym roku powinno się ograniczyć głosowanie do osobistego stawiennictwa w wyznaczonych punktach, gdzie po osobistym okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość można by oddać głos. W innym przypadku będziemy mieć do czynienia z patologiami. Ciekawe czy gdyby policjanci odwiedzili wszystkich głosujących, potrafiliby stwierdzić na które zadania rzekomo zagłosowali.

CZYTAJ  Ukradł rower. Rozpoznajesz go?

Gdyby ktoś jednak chciał zagłosować i łudzić się, że jego głos ma znaczenie, może wejść na stronę: https://budzetostrow.pl/ i oddać głosy na cztery wybrane zadania.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

54 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
jagoda
6 lat temu

„Projekty” pana Alozjego maja juz po ponad 900 głosów ,a nastepne po 100 kilkadziesiat.Takze proponuje skonczyc tą „farse” i wskazac od razu te projekty jako wygrane pani Prezydent.Szkoda czasu mieszkanców ,a i szybciej Urzad Miejski zacznie je realizowac 🙂

Zdzichu
6 lat temu

Nie lubię Alojzego ale może on po prostu się stara. I to lepiej niż inni radni/osiedlowcy itp. Wczoraj zahaczył mnie osobiście przy parkingu namawiając do poparcia zadania. Dawał jakieś mapki itp. Może ten wynik to wynik aktywnośći Alojzego. Na staw Schulza też zagłosowałemk bo mnie kolea poprosił. No i co w tym złego?

Czyżby
6 lat temu

Na miejscu właściciela restauracji Pod Dębami byłbym zadowolony, gdyby mi miasto wybudowało bezpłatny parking obok. Utarg na pewno by wzrósł. Czyżby to tłumaczyło dużą aktywność pewnych osób przy tym projekcie?

Iskra
6 lat temu

Plac zabaw dla psów nosz ku…

robson
6 lat temu

4 wrzesnia 2017 godz 12.00
nr38 Budowa bezpłatnego parkingu w rejonie ul. Poznańskiej przy ścieżce rowerowej na Piaski Szczygliczka 680 głosów

nr40 Zagospodarowanie rekreacyjno – sportowe boiska przy SP 11 – modernizacja 646 głosów

nr20 Modernizacja placu zabaw dla dzieci 72 głosów

CZY TO JEST NORMALNE???

Aby nie było złudzen „projekty małe”

nr 5 „Bawmy się jak za dawnych lat” – budowa ogólnodostępnego zewnętrznego kompleksu urządzeń rekreacyjno-edukacyjnych 675 głosów

nr 22 Modernizacja chodnika na ulicy Batorego od ulicy Kasprzaka do ulicy Traugutta 668 głosów

TO SMIERDZI NA KILOMETR PANIE A.M. !!!!

kibic
6 lat temu

Patologiczny Panie redaktorze to juz sie zrobił „budzet”.Ów budzet to zaspakajanie potrzeb radnych osiedlowych i niedorosłych rajców Miejskich………….

Zuzia
odpowiada  kibic
6 lat temu

W koalicji popierającej panią prezydent rzeczywiście jest paru osiedlowców, ale niedorosłych? No chyba słynna …wołowa czy plażowiczka, to może tak.

normalny
6 lat temu

Co to za system glosowania elektronicznego, w którym wystarczy dysponować danymi osobowym mieszkancow i już mozna decydowac na który projekt oddać faktycznie głos setek ludzi. Jeżeli ktoś swiadomie takie chwyty stosuje i nazywa to „aktywnym dzialaniem”nie zasługuje na zaufanie społeczne i powinien się wstydzić !!!

greg
6 lat temu

Dziwnym trafem po dwa zadania z jednej dzielnicy i jeszcze po tyle samo głosów mają

robson
odpowiada  greg
6 lat temu

Chodził Pan A.M. i sobie nazbierał głosów……(a dzielnice ma dużą…) Zazdroscsz inwencji wyborczych?Liczy sie koryto ………

Alibaba
odpowiada  robson
6 lat temu

Jakich inwestycji? Przecież on jeszcze niczego nie dokonał… Spojrzałam specjalnie na stronę osiedla, jako to cudownie od 4 lat są kopiowane te same zadania inwestycyjne. A realizacji tyle co kot napłakał. No ale przecież pikniki i kiełbaska wyborcza najważniejsze (piękne zdjęcia). Przecież trzeba pesele pozbierać było…żeby teraz wykazać się, że przecież dokonałem 4 inwestycji… w tym zrobiłem przysługę (z pewnością za darmo i z dobrego serca) dla hotelu, który się mieści przy planowanym parkingu (darmowy musi być, bo przecież ten przy Piaskach zarabiać będzie za 2),no bo przecież oni miejsc nie mają. Żenada. Ciekawe jaka będzie postawa osób odpowiedzialnych za OBO, czy coś ruszą, czy przyklepią. Jak dla mnie internetowe głosy do kosza.

Smis
6 lat temu

Szkoda, że przez te kilka lat nikt nie wpadł żeby oświetlić chodnik na ul. Wrocławskiej na wylocie z Ostrowa bo w tym lasku w nocy nic nie widać a nadjeżdżający z przeciwka samochód dodatkowo oślepia.

Arkadiusz
6 lat temu

Każdy mógł zgłosić swój projekt , chodzić i zbierać podpisy na swój projekt .Krytykujecie człowieka który aktywnie działa…. gdzie większość garnie pieniądze i nie robi totalnie nic.

Alibaba
odpowiada  Arkadiusz
6 lat temu

Panie Arkadiuszu. Mylą się Panu pojęcia. Zbieranie podpisów było podczas zgłaszania projektu jako tzw. lista poparcia (15 osób), wymagane do zarejestrowania projektu § 3. 1. (podpisy zbierano w czerwcu). Głosowanie ma charakter powszechny i obliguje mieszkańców (dając im prawo) do oddawania głosów, poniekąd patrząc na § 6. pkt 1,2,3 raczej osobiście. Fakt, o którym pisze pan Redaktor wskazuje raczej na „masowe wrzucenie” głosów przez jedną osobę (lub bardzo małą grupę), wykorzystując dane zebrane wcześniej (pokazują to również statystyki głosowań na inne projekty), przy wykorzystaniu luki w uwierzytelnianiu. I jest to czymś innym niż aktywne działanie. Widziałam ludzi, którzy aktywnie działali, ale rozdając ulotki o swoim projekcie i promując go. Bo chodzić i zbierać podpisy należało podczas składania wniosku (administratorem danych jest wówczas Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego) a co innego kiedy inna osoba korzysta z tych danych do głosowania za mieszkańców.

Kazek
odpowiada  Arkadiusz
6 lat temu

Nie krytykujemy aktywnych. Krytyka dotyczy patologii, a z taką mamy tutaj do czynienia. Po co to Alosiowi ???

54
0
Napisz co o tym sądziszx