Ponad 3,5 tys. Ukraińców pracuje w okolicy

Udostępnij
Tweet

Ostrowski pośredniak może mieć trudności z wykorzystaniem 1,8 mln zł pozyskanych na aktywizację bezrobotnych. – Mamy coraz większy problem z obsadzaniem takich form aktywizacji jak staże, szkolenia czy samozatrudnienia, a pracodawcy nie mogą znaleźć kandydatów do pracy – mówi Hanna Pawlak Kornacka szefowa Powiatowy Urząd Pracy. Powodem paradoksalnie jest niska stopa bezrobocia oraz niewielkie zainteresowanie ze strony bezrobotnych.

+

Na koniec lipca liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ostrowie Wielkopolskim wyniosła 4102 osoby. Rok wcześniej w statystyce urzędu było 5025 osób. Stopa bezrobocia w lipcu 2014 roku wynosiła 8,1 pro. Tymczasem prognozowane bezrobocie w lipcu 2015 wyniesie 6,6 proc. Po względem średniej stopy bezrobocia Powiat Ostrowski zrównał się ze średnią Wielkopolską. To dopiero drugi raz w historii.

– Takie informacje z jednej strony bardzo nas cieszą, bo pokazuję, że coraz ludzi poszukuje pracy. Jednak z drugiej strony pracodawcy informują, że mają coraz większe problemy ze znalezieniem odpowiedniego pracownika – wyjaśnia dyr. PUP w Ostrowie.

Lukę tę przedsiębiorcy starają się pokryć zatrudniając pracowników zza wschodniej granicy, w zdecydowanej większości z Ukrainy. Na legalne zatrudnianie pracowników z tych krajów pozwalają przepisy. Oferty pracy dla emigrantów muszą być atrakcyjne, bo można już mówić o lawinie pracowników z tej części świata. W 2014 r. PUP w Ostrowie zarejestrował ok. 2,6 tys. tzw. oficjalnych oświadczeń o zatrudnieniu obcokrajowców. Na koniec lipca br. jest to liczba 3,6 tys.(!) i każdego dnia rośnie nawet o kilkadziesiąt nowych rejestracji.

Mimo, że spisie bezrobotnych widnieje jeszcze ponad 4 tys. osób. PUP alarmuje, że wielu nie jest zainteresowanych jakimikolwiek metodami aktywizacji.

– Pozyskujemy coraz więcej środków na aktywizację. Z rezerwy ministra pracy otrzymaliśmy 600 tys. zł. Są to środki przeznaczone na aktywizację osób w szczególnie trudnej sytuacji, do 30 roku życia, po 50 roku życia, długotrwale bezrobotni, osoby niepełnosprawne lub samotnie wychowujące dzieci. Pozyskaliśmy także unijny projekt w wysokości 1,2 mln złotych. To środki przeznaczone na staże, szkolenia, dotacje na rozpoczęcie działalności. Dobre informacje, ale tak naprawdę mamy coraz większy problem z obsadzaniem tych form aktywizacji. Pracodawcy nie mogą znaleźć kandydatów na staże w takich zawodach jak fryzjer, kosmetyczka, operator CNC, zawody budowlane. Tutaj odnotowujemy deficyt. Wielu odmawia podjęcia danej formy lub zgłasza podjęcie pracy w innej formie – mówi H. Pawlak Kornacka.

CZYTAJ  Złapali oszustów od Blika. Przechytrzył ich
POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
58 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
lechu
7 lat temu

w tesco w galeri przyjmują ?

do gień
8 lat temu

Ano nie kaźdy ma tak szeroko utalentowaną gwiazde jak ty tylko szkoda że nie tylko ty to wiesz…;) ale fajnie że sie potrafisz dzielić;)

do gień
8 lat temu

Twoja najlepsza taka ciaśniutka chłopaki chwalą;)

aaaaaaaa
8 lat temu

z własnego doświadczenia wiem ze w PUP 60% zarabia minimalną

bbbbb
odpowiada  aaaaaaaa
8 lat temu

A co byś chciała lub chciał – aby za nieróbstwo dostawali więcej ???

aaaaaaaaaa
odpowiada  bbbbb
8 lat temu

tak mogę powiedzieć że pracowałam w PUP na 200% za inne Panie, ale z tego co wiem nic się nie zmieniło wybrańcy pracują przez tylko przez 30% czasu pracy

soloż
odpowiada  aaaaaaaaaa
8 lat temu

A reszta to plotki, pogaduchy, kawka, herbatka, placuszek, internet.

edyta
8 lat temu

Sama jestem na swoje działalności, gdzie goli mnie ZUS ponad 1000zł na miesiąc, skarbówka szkoda gadać, a gdzie jeszcze moja praca i zarobek – WIĘC TYM WSZYSTKIM, KTÓRZY CHCĄ ZARABIAĆ KILKA TYS MIESIĘCZNIE NA ETACIE ŻYCZĘ POWODZENIA! też pracowałam na etacie i to za 4zł/h! ale jakiś tam swój grosz miałam jako młoda dziewczyna i nie musiałam się oglądać na rodziców! PRACA W OSTROWIE JEST TYLKO PRACOWITYCH LUDZI BRAK !

statystyk
8 lat temu

Szanowni nerwowi. Chciałbym tylko zaznaczyć, że statystyki bezrobocia obejmują wszystkich bezrobotnych, a nie tylko tych, którzy dostają zasiłek. A jeśli ktoś nie chce pracować, woli oddać miejsce pracy Ukraińcom i żyć na garnuszku opieki i mamusi, to niech tu się nie odzywa. Kiedy słyszę, że młodemu człowiekowi nie opłaca się pracować za 1,2 tys. na rękę i woli siedzieć u mamy na garnuszku, to pytam gdzie jest ta mama? Jako młody chłopaka dorabiałem sobie na studiach, bo mamy nie było stać na ich pełne finansowanie. I zarabiałem grosze, ale każdy grosz się liczył. Teraz młodzi chcą od razu wszystko i nie będą pracować za grosze. no to niech poczekają, ąż wszystkie miejsca pracy zajmą Ukraińcy. nie tylko w Polsce, ale i na Zachodzie. Mama w końcu umrze i?

gien.
odpowiada  statystyk
8 lat temu

Tylko tych którzy są zarejestrowani cienki statystyku

....
8 lat temu

Jakoś dziwnym trafem setki tysięcy wyjechały z kraju za chlebem.

kazik
8 lat temu

Do gien to mogłeś ją do Sandry zawiesc hahaha

gien.
odpowiada  kazik
8 lat temu

Ty chyba już swoją tam wozisz .

gien.
odpowiada  kazik
8 lat temu

Wiesz co tam jest ,bo swoją dziunię już tam wozisz palancie

byly w pup
8 lat temu

bezrobocie spadlo bo Panie z PUP zaczeły rozdawac skierowania do byle jakich robot i poprostu ludzie sie powypisywali tak jak ja ,bo po co mam brac to co leci aby Panie z PUP mialy czyste kartoteki u przełożonych.Smiech na sali ten PUP ,ostatni nazbierałem skierowac wiecej niz w ostrowie firm i okolicy 🙂 Dziadostwo do potegi entej i jeszcze wypierwiastowanej.Te Pani z PUP powinny stanac po drugiej stronie wtedy zaznały by upokorzenia jak sie traktuje bezrobotnego !!!

58
0
Napisz co o tym sądziszx