Ponad 3,5 tys. Ukraińców pracuje w okolicy

Udostępnij
Tweet

Ostrowski pośredniak może mieć trudności z wykorzystaniem 1,8 mln zł pozyskanych na aktywizację bezrobotnych. – Mamy coraz większy problem z obsadzaniem takich form aktywizacji jak staże, szkolenia czy samozatrudnienia, a pracodawcy nie mogą znaleźć kandydatów do pracy – mówi Hanna Pawlak Kornacka szefowa Powiatowy Urząd Pracy. Powodem paradoksalnie jest niska stopa bezrobocia oraz niewielkie zainteresowanie ze strony bezrobotnych.

+

Na koniec lipca liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ostrowie Wielkopolskim wyniosła 4102 osoby. Rok wcześniej w statystyce urzędu było 5025 osób. Stopa bezrobocia w lipcu 2014 roku wynosiła 8,1 pro. Tymczasem prognozowane bezrobocie w lipcu 2015 wyniesie 6,6 proc. Po względem średniej stopy bezrobocia Powiat Ostrowski zrównał się ze średnią Wielkopolską. To dopiero drugi raz w historii.

– Takie informacje z jednej strony bardzo nas cieszą, bo pokazuję, że coraz ludzi poszukuje pracy. Jednak z drugiej strony pracodawcy informują, że mają coraz większe problemy ze znalezieniem odpowiedniego pracownika – wyjaśnia dyr. PUP w Ostrowie.

Lukę tę przedsiębiorcy starają się pokryć zatrudniając pracowników zza wschodniej granicy, w zdecydowanej większości z Ukrainy. Na legalne zatrudnianie pracowników z tych krajów pozwalają przepisy. Oferty pracy dla emigrantów muszą być atrakcyjne, bo można już mówić o lawinie pracowników z tej części świata. W 2014 r. PUP w Ostrowie zarejestrował ok. 2,6 tys. tzw. oficjalnych oświadczeń o zatrudnieniu obcokrajowców. Na koniec lipca br. jest to liczba 3,6 tys.(!) i każdego dnia rośnie nawet o kilkadziesiąt nowych rejestracji.

Mimo, że spisie bezrobotnych widnieje jeszcze ponad 4 tys. osób. PUP alarmuje, że wielu nie jest zainteresowanych jakimikolwiek metodami aktywizacji.

– Pozyskujemy coraz więcej środków na aktywizację. Z rezerwy ministra pracy otrzymaliśmy 600 tys. zł. Są to środki przeznaczone na aktywizację osób w szczególnie trudnej sytuacji, do 30 roku życia, po 50 roku życia, długotrwale bezrobotni, osoby niepełnosprawne lub samotnie wychowujące dzieci. Pozyskaliśmy także unijny projekt w wysokości 1,2 mln złotych. To środki przeznaczone na staże, szkolenia, dotacje na rozpoczęcie działalności. Dobre informacje, ale tak naprawdę mamy coraz większy problem z obsadzaniem tych form aktywizacji. Pracodawcy nie mogą znaleźć kandydatów na staże w takich zawodach jak fryzjer, kosmetyczka, operator CNC, zawody budowlane. Tutaj odnotowujemy deficyt. Wielu odmawia podjęcia danej formy lub zgłasza podjęcie pracy w innej formie – mówi H. Pawlak Kornacka.

CZYTAJ  Nie żyje mężczyzna po pożarze kamienicy (ZDJĘCIA)
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

58 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
gien.
8 lat temu

8 lat woziłem Żonę do urzędu , nawet 1 pracy nie zaproponowali ,tylko szkolili jak rozmawiać z szefem żeby zostać przyjętym do pracy. sami oszuści.Sam kazałem się wyrejestrować bo tylko strata czasu i pieniędzy na dojazdy na głupie szkolenia.Im i firmom na rękę przyjmować obcokrajowców za najniższą krajową . Dlatego bezrobocie spada ,bo ludzie z urzędu żadnego pożytku nie mają i sami rezygnują .

HadwaO
8 lat temu

Zlikwidować Urząd Pracy .W skali kraju to kosztuje polaków miliardy złotych .Te kobiety pracujące tam powinny założyć własne firmy i płacić co miesiąc do ZUSu 1200 zł .ZUS to druga taka instytucja ,gdzie należy drastycznie ograniczyć zatrudnienie .Ludzie przecież na te baby to my wszyscy płacimy a to nam nic nie daje ,co za marnotrawstwo .Ta Unia Europejska to się rozleci jak komuna .Politycy drukują tylko obligacje i zadłużają społeczeństwa a wystarczyloby trochę gospodarskiej ręki zrobić redukcje w budżetówce

helmut'
8 lat temu

w Pup same złodzieje i hadziaje są, ludzie uciekają do innych województw urząd pracy tam same nieroby siedzą powinni ich wy***ac. i zlikwidowac chamstwo a baby szczególnie dyrektorke powinni wy***ac kto ja dopuscił do takiego stanowiska, ulice sprzatac

rr
8 lat temu

a ludzie placza ze roboty niema , jakos oni sobie znalezli

Bezrobotny
odpowiada  rr
8 lat temu

proszę nie mylić pracy z wyzyskiem niewolniczym

z innego zaboru
odpowiada  Bezrobotny
8 lat temu

bezrobotny – powiem krótko i na temat – nie pier…….. głupot, co myślisz, że Ci nawalą za leżenie, po jesteś pan x – te czasy się skończyły. Co z lampka na rowerze jeździsz (po nowemu) czy ze zniczami na kierownicy a z tyłu z lampionem (po staremu). Najlepiej się tu ukrywać i głupoty wypisywać – chcesz pracować i zarabiać zejdź z drzewa i z roweru, z mamusią jeszcze mieszkasz 🙂 podaje papu zacznij sam myśleć. Zobacz kto nasze drogi w Ostrowie robi ludzie z PK a z POS – pier…… on nie będzie zarabiać za 1600 a z PK jest oki , wiec LENIE TU SIEDZĄCE ZA ROBOTĘ SIĘ WEŚCIE. Połowa Ostrowa z PK jest obstawiona w Ostrowie – bary w rynku, na kaliskiej, raszkowskiej itd. – co myślicie lenie, ze oni pracują za 3 tys. miesięcznie – ma najniższą krajowa i ciesz że ma prace jeszcze dojeżdża a ty capie na rowerze ostrowiaku dupy nie chcesz ruszyc do roboty to mor….. w kubeł a nie bzdury tu wypisujesz.

Wdzięczny Polak
8 lat temu

Śp. Kulczyk też wspierał Ukraińców fundując im stypendia dla studentów studiujących w Polsce. Bardzo dużo wydał też pieniędzy na budowę Muzeum Żydów Polskich w Warszawie i muzeum Żydów w Nowym Jorku.

2 Polak
odpowiada  Wdzięczny Polak
8 lat temu

A na co miał wydać – na Ciebie ??? Ciężka praca doszedł do tego co miał a Ty wiecznie siedzisz podpięty pod internet w rynku nie wiedząc , ze inni za Ciebie płacą.

wózkowy
8 lat temu

Ludzie co wy tu pierd……… – robić wam sie nie chce — jeżdża po Ostrowie po firmach i szukają operatorów maszyn w tym na wózki widłowe do w Skalmierzycach – więc nie pierd…. mi jeden z drugim zsiądź z zaśmierdziałego rowera i napisz CV – wszystkich przyjmują, chyba, że jesteś nierób i dla Ciebie tylko liczy się wieczne narzekanie i siedzenie tutaj.

Jeleń
odpowiada  wózkowy
8 lat temu

Napisz za jaką stawkę godzinową tę pracę oferują !!! Wtedy porozmawiać możemy !!! Za tygodniówkę zachodnia pracować ludzie mają ?! To bądź niewolnikiem i tak pracuj najlepiej po 12 h przez 7 dni

adam
odpowiada  Jeleń
8 lat temu

Jeleń jeleniowi nierówny – pewnie dla ludzi z Twoim wykształceniem pracy nie ma, nie było i nie będzie – a skoro za tygodniówkę zachodnią chcesz pracować to spier….. – za granicę, nawet na tym Twoim zapierdziałym rowerze. Odezwał się prezes firmy zapomogowej – świadczeń socjalnych po podstawówce 🙂

soloż
odpowiada  Jeleń
8 lat temu

Jeszcze tylko dodam. Do 67 roku życia tak sobie pracuj 🙂

pracuje z nimi
8 lat temu

Pracuje z tymi kobietami w tesco w galeri w firmie sprzątającej te kobiety sie nie myją śmierdzą niektóre nawet nie używają podpasek tylko papier z toalety no cos obrzydłego do tego wiekszość jakby niedorozwiniętych i niewyżytych sexualnie a dla normalnych polaków pracy niema;(

ukrainiec
odpowiada  pracuje z nimi
8 lat temu

A w Niemczech jak byłaś jako opiekunka 🙂 i niemce i niemcowi podkradałaś podpaski to było dobrze jeszcze w ramach pracy świadczyłaś mu inne usługi 😉 a teraz się czepiasz – wielka higienistka i ideał kobiety – stary Twój chociaż wie co tam robiłaś ?

xy
8 lat temu

Dinopol tez ponoc przyjol ukraincow

olloo
8 lat temu

Prosze o zlikwidowanie PUP !!! ogloszenia moze wystawiac jakas kobieta z UM tam tez sie nudza wiec troche ibowiazkow im nie zaszkodzi !! po co pup ? ile kasy na to idzie ???

Sebek
8 lat temu

Napiszę krótko kto zatrudnia Ukraińców z tego co na mieście słychać firma Litex około 100 osób, firma Avra z Odolanowa, firma Ami, od nie dawna firma Delphi, dwa zakłady mechaniki pojazdowej z Ostrowa Wlkp..,firma transportowa Gwarant……OSTROWIANIE ZA 5 LAT OSTRÓW STANIE SIĘ JEDNĄ WIELKĄ DZIURĄ…..TZ WIOSKĄ TANIEJ SIŁY ROBOCZEJ…..A GDZIE POLACY BĘDĄ …WYJADĄ……Najsmutniejsze jest to że Polak Polaka traktuje jak niewolnika bo zamiast dać zarobić Polakowi daje zarobić Ukraińcowi gdzie i tak On wyśle zarobione pieniądze na Ukrainę……To się zemści ze dwojoną siłą za parę lat……P.s jest pytanie ile Ukraińców pracuje LEGALNIE…..?

Bezrobotny
odpowiada  Sebek
8 lat temu

kochani obwiniacie pracodawcę że nie daje Wam zarobić tylko czy to jego wina że TO CHORE PAŃSTWO stele generuje mu co raz wyższe koszty zatrudnienia u utrzymania zwykłego Kowalskiego do DZIADÓW z wiejskiej miejcie pretensje za tą całą sytuację pracy i upadające firmy oni są jak taki RAK który krok po kroku zjada ten kraj stale dokładając kosztów i podnosząc ceny .

wózkowy2
odpowiada  Sebek
8 lat temu

Sebek powiem Ci jako może pracodawca – wolę ukraińca niż ostrowiaka (leniwego, dupę robiacą pracodawcy, niereformowalnego) – pracownik jak jest nauczony pracy i szacunku do niej bedzie jej pilnował nie tylko jak szef jest w firmie – bo sama kasa nie wejdzie na zakładu ktos musi ja wypracować dla siebie, dla pracodawcy i na rozwój firmy a jak narazie wszystko idzie jak idzie w Ostrowie – bo każdy pracujący ostrowiak w firmie miał to wszystko w dupie aby sie tylko kulało a teraz już sie skończyło (pracodawca stawia na dobrego pracownika w tym możliwe na ukrainca) – co mi po tokarzu co wcześniej toczył na tokarce zwykłej a nie umie się przestawić na cyfrową i ani rusz mu nie idzie wytłumaczyć i nauczyć do cyfrowej, co mi po elektryku, który szuka drabiny cały dzien na zakładzie i znajduje ją przed fajrantem (choć dzień wcześniej ją sam używał) a produkcja stoi bo nie ma prądu, po co mi spawacz, który nie zgłosi, ze mu drutu zabrakło do spawania i siedzi cały dzień przy spawarce i sie do niej modli – wymieniać dalej osły tutaj siedzące i wypowiadające się na temat pracodawców w Ostrowie ???????

soloż
odpowiada  wózkowy2
8 lat temu

Te pracodawca… A jakim autem i w jakiej chałupie mieszkasz??? 99% pracodawców ostrowskich ma po 2 samochody i wypasiony dom. I NIE PIERD.OL NAM TUTAJ „FRANEK” ŻE OSTROWIAK TO LEŃ!!!!!
DO wszystkich ostrowskich pracodawców i pseudo pracodawców! PIER.OLENIE ŻE ZUS I ŻE PODATKI MOŻECIE WŁOŻYC MIEDZY BAJKI. WIECIE JAKI MACIE PROBLEM?? BOLI WAS ŻE MUSICIE ROZSTA C SIE Z KILKUDZIESIĘCIOMA BANKNOTAMI Z WIZERUNKIEM KRÓLA! BOLI WAS GDY MUSICIE WRZUCIC DO CZYJEJŚ SAKWY A NIE DO SWOJEJ. TO JEST WASZ PROBLEM NATURY PSYCHOLOGICZNEJ ! IM WIECEJ MACIE, TYM WIEKSZE Z WAS CHAMY, GBURY, I DUSIGROSZE! JEDNYM SŁOWEM, MUSICIE SIE NAJPIERW NAŻREĆ. ŻRYJCIE DO SYTA, ŻYCZĘ WAM ABYŚCIE OD TEGO ŻARCIA POPĘKALI JAK BAŃKI MYDLANE. SAJONARA WIE.PRZKI.

juz skandynawia
odpowiada  wózkowy2
8 lat temu

w Ostrowie nie ma żadnych pracodaców to jest zwyła banda dorobiewiczów i wyzyskiwaczy za jest kazdy winny tylko nie on ludzie się już na nich wypieli to teraz płaczą hehe o pracownika sie nik nie matwi musza byc stworzone nowe zwiazki zawodwe poza zakładami pracy zeby broniły zwykłych pracowniów

58
0
Napisz co o tym sądziszx