Instrukcja jazdy po nowym Rondzie Bankowym

Udostępnij
Tweet

Choć Rondo Bankowe nie jest jeszcze ukończone, w urzędzie zapadła decyzja o wydaniu instrukcja obsługi nowego tworu. Do tej pory ostrowianie mogli nie mieć styczności z tzw. rondem turbinowym, dlatego lepiej dmuchać na zimne.

Okazuje się, że wybrany projekt modernizowanego Ronda Bankowego nie jest w 100% bezkolizyjny. Mieszkańcy wskazują co najmniej dwa miejsca, gdzie może dochodzić do kolizji. Są sytuacje gdy ktoś jadąc lewym pasem ulicy Głogowskiej postanowi wjechać w ulicę Wrocławską w kierunku Antonina.

Druga to przejazd prawoskrętem od strony ulicy Chopina w Głogowską. Kierowcy zobaczą, że ich pas się kończy i muszą nagle zjechać na lewy pas ulicy Głogowskiej. Tam jednak mogą znajdować się innej pojazdy. Jeśli ktoś niezbyt uważnie spojrzy w lusterko, może dojść do przetarcia.

Urzędnicy stworzyli grafiki wskazujące jak powinno się prawidłowo jeździć po rondzie. Z pewnością nie dotrą one do wszystkich kierowców, a zwłaszcza tych, którzy będą okazjonalnie przejeżdżać przez to miejsce.

Z naszych informacji wynika, że powstaną jeszcze czerwone pasy, rzucające się w oczy. W okresie przejściowym możliwe jest zamontowanie plastikowych, giętkich elementów, które będą wyraźnie wskazywać gdzie nie należy zmieniać pasa ruchu.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

91 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
proletaryusz
2 dni temu

jak coś można skomplikować to urzędasy na pewno to skomplikują.

Lila
9 dni temu

Czyli zasada jazdy przez to rondo pozostaje bez zmian, dorysowano jedynie linie i wyrysowano tor jazdy dla tych co prawko pod choinka znaleźli.

Adam
odpowiada  Lila
8 godzin temu

No nie do końca ta sama, z głogowskiej lewym pasem w wrocławską się nie pojedzie, od liceum trzeba odpowiednio wymanewrować w dany pas aby jechać na wprost albo zawrócić (tu jest punk kolizyjny, powinien być krawężnik). Jadąc w Głogowską też są odpowiednio wyprowadzone pasy.

rex
13 dni temu

A wymyślił to coś ktoś z Warszawy, czy miejscowy id**ta ???

Bolek vel Sęk
14 dni temu

Problemy z rondami biorą się stąd, że każde jest inne, dlatego nikt nie wie jak po nich jeździć, z którego pasa je opuszczać i komu ustąpić pierwszeństwa. W teorii wszystko proste i łatwe w realu mocno skomplikowane i kolizjogenne. Powinno się wprowadzić jeden model ronda w całym kraju, ludzie nauczyli by się po nich jeździć i byłoby po sprawie. Obecnie do każdego ronda potrzebna jest oddzielna instrukcja obsługi i szkolenie bo poziom trudności w poruszaniu się po nich jest bardzo wysoki.

Eva
14 dni temu

To po co ten remont skoro wypadkowość może być większa niż do tej pory. No ale kasa podatników wydana i ktoś na tym nieźle zarobił i jeszcze laurka dla urzędu, że ciężko pracują.

Kierowiec
odpowiada  Eva
14 dni temu

Uważam że wypadkowość nie „może być” ale będzie większa. Moim zdaniem będą się tam obijać jeden o drugiego jak przysłowiowe pisowscy parlamentarzyści w kolejce po kilometrówki:)

Mieszkanka
14 dni temu

No a z Wrocławskiej od miasta w Głogowską przy pko jak? Tym skrajnym prawym? Czy on jest tylko do ulicy Zamenhofa?

akademia
14 dni temu

wybraliście ich a oni maja Was za humanum

Franek Kimono
14 dni temu

W Ostrówku k. Kalisza, to dla tych wszystkich mistrzów prostej, najlepiej jakby nie było w ogóle świateł, rond, drzew, krzoków, latarni, przede wszystkim przejść dla pieszych…. Ot taka chłopska mentalność. Przede wszystkim na wszystkich wylotówkach z ostrówka typu Odolanowska, Grabowska, Radłowska, Wysocka należy zamontować Wyspowe Progi Zwalniające. Połamie jeden z drugim pospawane szroty z Francji, to się nauczy w salonie leasing wziąć.

91
0
Napisz co o tym sądziszx