Protestowali w sprawie Kolei Dużych Prędkości

Dziś w Kaliszu przy dworcu kolejowym odbyła się manifestacja w sprawie planowanych wariantów przebiegu Kolei Dużych Prędkości do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Protest zgromadził mieszkańców osiedli Sulisławice oraz Piwonice, a także miejscowości Chełmce, Stobno i Żydów. Protestujący wyrażali swój niepokój i podkreślali brak konkretnych informacji.

Mieszkańcy rejonów zagrożonych inwestycją nie wiedzą gdzie konkretnie przebiegnie kolej, czy w ogóle do tego dojdzie. Ponadto zauważyli, że w ostatnim czasie zmieniono warianty, ale nie poinformowano opinii publicznej.

– Jest to inicjatywa społeczna. Nie jesteśmy przeciw rozwojowi Kalisza, bo my tez tutaj mieszkamy. My nie jesteśmy przeciwko naszym sąsiadom. Nie jesteśmy przeciwko ludziom. My po prostu chcemy wiedzieć czy ta inwestycja dotknie nas w taki sposób, że za parę miesięcy będziemy się musieli spakować, że te inwestycje na które wiele lat pracowaliśmy będziemy musieli oddać za bezcen, a w dzisiejszych czas w ogóle będzie stać nas będzie na to żebyśmy mogli to w jakiś sposób odtworzyć i wrócić do bezpieczeństwa, naszych mirów domowych, żebyśmy znowu wiedzieli, że w tym mieście jesteśmy chciani – mówił Marcin Krzywański.

– Złożyliśmy też zapytanie o dostęp do informacji publicznej do Miasta Kalisza ponieważ chcieliśmy się dowiedzieć czegoś więcej od prezydenta. Miasto pod koniec roku wystosowało dokument w którym wyraziło swoją opinię na temat wszystkich czterech wariantów niejako kwestionując zasadność wszystkich. Więc sądziłem na podstawie tego i spotkań które w Kaliszu były, że jakieś informacje dostaniemy. Otrzymaliśmy odpowiedź wymijającą, a tak naprawdę jej nie otrzymaliśmy – mówił Marcin Krzywański.

Zgromadzeni w przemowach mówili, że wystarczy modernizacja obecnych torowisk.

Do protestujących przyszedł poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Kaleta. Zaproponował społecznym „liderom protestu” spotkanie w swoim biurze poselskim. Chciał tam wypracować konkretne oczekiwania i co można zrobić krok po kroku. Zasugerował, że są rozwiązania, które zadowolą mieszkańców. Ale nie chciał zdradzić szczegółów. Protestujący odmówili przyjścia i zasugerowali, żeby przedstawiciele rządu, politycy komunikowali się poprzez publikacje w mediach.

CZYTAJ  Ruszyły prace na dawnym PKS-ie. Wiemy co tam się dzieje

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

52 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Dm
1 rok temu

Wróćmy do czasu zaprzęgów i jazdy końmi. Zresztą niedługo tak będzie. Transport to rozwój całego regionu trzeba być ogranicznym aby tego nie wiedzieć.

MAnTonI
1 rok temu

Kolej dla Kalisza i Ostrowa by sieć zagęścić i dać ludziom pracę, przy budowie i przy późniejszej obsłudze. Kalisz powinien stać się węzłem, ludzie powinni to zobaczyć na mapie gdzie opisze się nowe połączenia kolejowe i nowe linie a nie w oderwaniu od innych planów pokazuje się tylko przebieg kdp. Kalisz winien współpracować z Koninem i Turkiem oraz z Poznaniem by połączyć się kolejowo przez Konin z Inowrocławiem i przez Konin z Łodzią. Wówczas może społeczność lokalna przejrzy na oczy i zobaczy interes całego kraju a nie tylko interes własnego końca nosa.

Śmiechu Warte
1 rok temu

Kolej NIE, obwodnica NIE, autobusy do Ostrowa NIE… czyli Kalisz w pigułce.
Czy nie możnaby tak ogrodzić tego Cebulandu murem i oddzielić ten skansen od cywilizacji? 😒😒😒

Do Śmiechu warte
odpowiada  Śmiechu Warte
1 rok temu

Z tym ogrodzeniem murem to dobry pomysł,tylko żeby ten mur był szczelny a potem zalać go wodą.

15 minutowe miasta
odpowiada  Śmiechu Warte
1 rok temu

Jeszcze trochę i Cię odgrodzą. Od twojego mózgu, bo i tak Ci nie potrzebny

Gimbo
1 rok temu

Skoro Rolnikom przeszkadza przebiegająca linia kolejowa to droga chyba też Wygląda na to że nowe drogi i linie kolejowy trzeba tylko budować na ziemiach należących do Państwa Kolej Dużych Prędkości to nie wymysł Pisowców a za czasów Gierka

Ostrowianka
1 rok temu

CZY NIE ZA RZĄDÓW KOMUNY BIS CZYLI PO 1990R Z OSTROWA ZROBIONO WIOCHĘ BEZ ZNTK . ZAP … MLECZARNI .. DROP … ZSM … SPOMASZ … i wiele innych firm zatrudniających ludzi spoza miasta a przyjeżdżających pociagami do pracy . Czerwoni zrujnowali male stacje PKP . tory na złom a reszta bezrobotni sprzedali na chleb . Dzisiaj nie podoba się rozwój Polski tylko lewactwu czyli antypolskim judaszom .

Ostrowianka
1 rok temu

NIE !! dla kolei to może hulajnogi ale nie prąd ale własne nogi !!! Gdzie byliście wszyscy jak wam Tusk likwidował stacje kolejowe ??!!! Był któryś z was na protestach ??? NIE !!! Polska jest w XXI w mając Polski Rząd który sprawia że nie jesteśmy już tak jak za rządów opozycji , głodni i bezrobotni z zerowym dbaniem o naród . Aby Polska miała znaczenie w Europie musi szybko nadgonić czas ruiny za rzadów Tuska !!! Chyba że prostestujący chcą aby to Niemcy nam rządzili a wówczas nikt nie będzie ich się pytał a potraktuje tak jak Tusk – kulami prosto w głowy !!

Globalista
odpowiada  Ostrowianka
1 rok temu

Polska jest min jakieś 10 lat w plecy jak nie więcej już. Już raz nadganiała rękami obywateli. A rządzący przy korycie rozsprzedają co zostało jeszcze. W Polsce tylko i wyłącznie inwestuje ZAGRANICZNY kapitał w tym te twoje Niemcy u których pracuje polski niewolnik. Z tą różnicą że nie musi wyjeżdżać do Niemiec.

Bk
1 rok temu

Ale ich tam dużo hahahah…

52
0
Napisz co o tym sądziszx