Mieszkaniec „sterroryzował całą miejscowość i parafię” – ksiądz grzmiał niczym dzwony

To prawdopodobnie pierwsza taka sprawa w diecezji kaliskiej. Jeden mieszkaniec wywalczył, że dzwony kościelne zamilkną. Sprawa zbulwersowała księdza z parafii, gdzie dzwony i kuranty wybrzmiewały częściej niż podczas uroczystości religijnych.

Tak jak mamy dobre wiadomości, to dzisiaj mamy też i złą wiadomość. Nim odczytam pismo od księdza biskupa, pragnę powiedzieć że sprawa z dzwonami się nie zakończyła. Pan, który przyprowadził się z Kalisza, który o te dzwony tak walczy, które mu przeszkadzają, żeby były wyłączone. Jeździł po różnych instytucjach. Również był u księdza biskupa i otrzymaliśmy następujące pismo. – powiedział Ksiądz Kanonik Zbigniew Króczyński.

Przewielebny księże kanoniku. Sprawa sporna dotycząca brzmienia kurantów na wieży kościoła parafialnego p.w. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach spowodowała iż zajął się tym referat Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim. W piśmie przesłanym do biskupa kaliskiego przedstawiło podstawy prawne dotyczące używania dzwonów i kurantów. I tak na wieżach kościelnych zasadniczo można używać dzwonów kościelnych i to w związku z kultem religijnym, a na wieżach ratuszowych dla oznaczenia godzin czy części godzin kwadransów. Zachowując więc prawo Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasady współżycia społecznego niniejszym zarządzam aby od 15 grudnia 2022 roku wyłączyć całkowicie kuranty oznaczające godziny, części godzin oraz wszelkie melodie, a pozostawić brzmienie dzwonów na Anioł Pański o godzinie 12 oraz na oznaczenie celebracji Mszy Świętych, pogrzebów czy procesji. Podpisał biskup Buzun, wikariusz generalny.

Jutro zostaną wyłączone kuranty i dzwony. Pozostaną tylko dzwony rano godzinie 7.30. We wtorek i środę o 9.30. O godzinie 12 i wieczorem o godzinie 18.

Okazało się, w takich żyjemy czasach, że jedna osoba spoza parafii potrafi sterroryzować całą miejscowość i całą parafię i niestety od jutrzejszego dnia jesteśmy chyba pierwszą parafią w diecezji kaliskiej, gdzie dzwony musimy niestety wyłączyć. Ten pan krzykiem, hałasem wygrał sprawę. Przyjmijmy to z pokorą, z takim zaufaniem, że pan Bóg jakoś to rozwiąże. – skomentował ksiądz Króczyński.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Pan Józef - najstarszy maturzysta w Polsce
Subskrybuj
Powiadom o

130 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Gustav
1 rok temu

Antykościelna Lewica jak zwykle aktywna w internetach. Anus boli jak dzwony biją. To zatwardzenie po zjedzeniu 8 gwiazdek.

Yeti
1 rok temu

Biskup mu piszę o przestrzeganiu polskiego prawa a „przewielebny” klecha o krzyku i hałasie terrorysty.
Już niedługo wam się skończą piękne czasy. Oj niedługo…

Gimbo
odpowiada  Yeti
1 rok temu

Masz na myśli Morderstwa jak za Dziadka Wojtka

antykalisz
1 rok temu

Człowiek z Kalisza – i wszystko jasne

Gimbo
odpowiada  antykalisz
1 rok temu

Czyli Jahwe

Gimbo
1 rok temu

Jestem ciekawy czy temu Dxxilowi nie przeszkadzają jego własne duże dzwony między nogami

upss...
odpowiada  Gimbo
1 rok temu

Na pewno ma większe od twoich

Gimbo
odpowiada  upss...
1 rok temu

Może i tak ale jak wiesz do Seksu jest potrzebny Wacek i co Mi po dużych Jądrach jak u niektórych Wacek tyci tyci mniej niż 10 cm a Nabiał 16 cm

Do Gimbo
odpowiada  Gimbo
1 rok temu

Gadkę masz mocherową więc i tak masz tylko do sikania 🤣😭😁🙊✌️

Gimbo
odpowiada  Do Gimbo
1 rok temu

Ja mogę Cię obrażać ale Ty już nie Psie zapchlony

Do Gimbo
odpowiada  Gimbo
1 rok temu

” Kozak w necie,pi… w świecie”. I tyle z twojej ” mądrości”.

Gimbo
odpowiada  Do Gimbo
1 rok temu

Przecież Ja jak i Ty nie wiemy do kogo piszemy i czy kogoś obrażamy Jest wolność wyrażania swojej opinii a że dla kogoś są oburzające i chamskie to trudno

Do Gimbo
odpowiada  Gimbo
1 rok temu

No twoje to już nawet nie są chamskie – poziom trudny do określenia. Zapchlony psie,wszyscy zdechniecie – gratuluję elokwencji. Ale żeby doszukać się jakiegoś argumentu w twoich kilkunastu wpisach- szkoda czasu na szukanie bo ich po prostu nie ma.

Gimbo
odpowiada  Do Gimbo
1 rok temu

Czemu Mnie fałszywie oskarżasz Przecież Ja nic złego nie piszę o innej Osobie tylko staram się może zbyt ostro ale bez przekleństw Jak ty w stosunku do Mnie

Wierzący inaczej
1 rok temu

Dziwią mnie wypowiedzi sfrustrowanych sekciarzy typu Gimbo,bartek i jeszcze paru innych niewartych spamiętania. Przecież podobno Bóg jest wszędzie a prawdziwie wierzącemu niepotrzebni są fałszywi prorocy. To jest nawet w Piśmie Świętym napisane,tylko trzeba najpierw samodzielnie pomyśleć. To są ludzie wierzący w kościół a nie w Boga,typowi hipokryci chodzący do kościoła na pokaz. Tacy nie różnią się od ateistów, wśród których jest wielu słynnych ludzi i noblistów ( Czesław Miłosz, Wisława Szymborska). Nawet nie ma co ich porównywać bo intelektem nawet w jednym procencie im nie dorównują. Taki jest obraz ” prawdziwego katolika, wierzącego i praktykującego”.

***** ***
1 rok temu

Brawo dla tego pana,👏

Gimbo
odpowiada  ***** ***
1 rok temu

Że Jaja ma większe niż Wacek

***** ***
1 rok temu

Jak to się ma, aby jeden „czarny” terroryzował całe miasteczko?

Prawda
1 rok temu

Diabłu ,opętanemu, dzwony kościelne przeszkadzają !!!!! Wróci Tusk , będzie słychać nawoływanie Muezzina.Jak na Zachodzie. Mieszkam koło św. Pawła przez płot”,prawie .Śmigielskiego.30 m od kościoła.

Ostatnio edytowany 1 rok temu by Prawda
Do Prawda
odpowiada  Prawda
1 rok temu

Przeczytaj jeszcze raz co napisałeś bo chyba sam w to nie wierzysz. Jaki diabeł,jakie opętanie? 21 wiek a oszołomy z sekty Rydzyka na forum się uaktywniają. Włącz sobie w Radiu Maryja Apel Jasnogórski i dobranoc, niech ci się przyśni zbawienie umysłowe bo tylko cud cię może uratować.

KOSCIÓŁ NA LIMANOWSKIEGO
1 rok temu

Chciałem zwrócić uwagę na fakt, że podobny problem ten ma również miejsce w naszym mieście. Każdego dnia, od kilkunastu lat o godzinie 21:37 z parafii Miłosierdzia Bożego wybrzmiewa „Barka” ku chwale Jana Pawła II. Nie wyobrażam sobie jakie męki pańskie przeżywają mieszkańcy osiedla przylegającego do samego kościoła.

Mieszkaniec Limanowskiego
odpowiada  KOSCIÓŁ NA LIMANOWSKIEGO
1 rok temu

Chyba macie nierówno pod sufitem !
Raz,że jest to przed godziną 22.00 a po drugie nie jest to hałaśliwa melodia !
A z tymi mękami,to już na pewno przesada.

Andrzej
odpowiada  KOSCIÓŁ NA LIMANOWSKIEGO
1 rok temu

Żadne męki. Jak z ratusza melodyjki grali to nikt sraki nie miał.

Basia33
odpowiada  KOSCIÓŁ NA LIMANOWSKIEGO
1 rok temu

Męki to chyba miałeś w dzieciństwie…

4452Aw
odpowiada  KOSCIÓŁ NA LIMANOWSKIEGO
1 rok temu

Nie wyobrażasz sobie bo masz zamulony umysł.

Dariusz
odpowiada  KOSCIÓŁ NA LIMANOWSKIEGO
1 rok temu

Jak by z minaretu jakiś typ w ręczniku na głowie wył o wschodzie i zachodzie pewnie byś siedział cicho, bo islamofobia, a taki fajny jesteś światowy.

Aneta
1 rok temu

Drogi proboszczu, to ty terroryzowales kurantami. Brawo dla tego pana, ktory to zgłosił

130
0
Napisz co o tym sądziszx