Mieszkaniec „sterroryzował całą miejscowość i parafię” – ksiądz grzmiał niczym dzwony

Udostępnij
Tweet

To prawdopodobnie pierwsza taka sprawa w diecezji kaliskiej. Jeden mieszkaniec wywalczył, że dzwony kościelne zamilkną. Sprawa zbulwersowała księdza z parafii, gdzie dzwony i kuranty wybrzmiewały częściej niż podczas uroczystości religijnych.

Tak jak mamy dobre wiadomości, to dzisiaj mamy też i złą wiadomość. Nim odczytam pismo od księdza biskupa, pragnę powiedzieć że sprawa z dzwonami się nie zakończyła. Pan, który przyprowadził się z Kalisza, który o te dzwony tak walczy, które mu przeszkadzają, żeby były wyłączone. Jeździł po różnych instytucjach. Również był u księdza biskupa i otrzymaliśmy następujące pismo. – powiedział Ksiądz Kanonik Zbigniew Króczyński.

Przewielebny księże kanoniku. Sprawa sporna dotycząca brzmienia kurantów na wieży kościoła parafialnego p.w. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach spowodowała iż zajął się tym referat Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim. W piśmie przesłanym do biskupa kaliskiego przedstawiło podstawy prawne dotyczące używania dzwonów i kurantów. I tak na wieżach kościelnych zasadniczo można używać dzwonów kościelnych i to w związku z kultem religijnym, a na wieżach ratuszowych dla oznaczenia godzin czy części godzin kwadransów. Zachowując więc prawo Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasady współżycia społecznego niniejszym zarządzam aby od 15 grudnia 2022 roku wyłączyć całkowicie kuranty oznaczające godziny, części godzin oraz wszelkie melodie, a pozostawić brzmienie dzwonów na Anioł Pański o godzinie 12 oraz na oznaczenie celebracji Mszy Świętych, pogrzebów czy procesji. Podpisał biskup Buzun, wikariusz generalny.

Jutro zostaną wyłączone kuranty i dzwony. Pozostaną tylko dzwony rano godzinie 7.30. We wtorek i środę o 9.30. O godzinie 12 i wieczorem o godzinie 18.

Okazało się, w takich żyjemy czasach, że jedna osoba spoza parafii potrafi sterroryzować całą miejscowość i całą parafię i niestety od jutrzejszego dnia jesteśmy chyba pierwszą parafią w diecezji kaliskiej, gdzie dzwony musimy niestety wyłączyć. Ten pan krzykiem, hałasem wygrał sprawę. Przyjmijmy to z pokorą, z takim zaufaniem, że pan Bóg jakoś to rozwiąże. – skomentował ksiądz Króczyński.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

130 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Lux
1 rok temu

Walka komunistów przybiera na sile.

Zenon
1 rok temu

Może przez tego ciula zniknęła Barka na limanowskiego. Generalnie podejście tego człowieka jest jak podejście tych mentalnych kmiotków co budują się na wsi i przeszkadza im zapach, kombajn w niedzielę i inne kwestie, które tam były nim panisko się pojawiło. Do takich spraw powinna być ankietowana cała społeczność lokalna.

Józwa Butrym
odpowiada  Zenon
1 rok temu

Znowu następny „inteligentny porównywacz”. Chcesz słuchać muzyki kościelnej, to sobie włącz w swoich czterech ścianach. Np. radio z twarzą.

Sum
1 rok temu

Pedofilia wśród księży nikomu nie przeszkadza, rozpasania kleru też a kiedy ktoś tej instytucji powie dość to zaraz wielkie larum

Ostatnio edytowany 1 rok temu by Sum
Zdebek
odpowiada  Sum
1 rok temu

Dobrze napisane 😁👍

Światowid
odpowiada  Sum
1 rok temu

To jest właśnie najświętsza prawda a nie te banialuki wciskane od 2 tysięcy lat. My Słowianie mamy swoich bogów o niebo lepszych.

Xxs
1 rok temu

Po co komu te dzwony , zabobony ciąg dalszy, jak tak lubią je słuchać to niech se na plebaniach zamontują w sypialni i niech co minutę se odpalają.

Ola
1 rok temu

Nie chce być stronnicza ale w zaistniałej sytuacji to jest kpina! Nie chodzi tu absolutnie o to ,że dzwony są za głośne ,tu poprostu chodzi o ludzką głupotę,zawiść i działanie w myśl zasady „na złość babci ,odmrożę sobie ucho” ! Gość sprowadza się do bloku sąsiadującego z kościołem i zdziwiony jak koń na światłach,że dzwony biją! Ciekawe czy gdyby kupił mieszkanie w pobliżu dworca i nagle zaczęły by mu przeszkadzać pociągi to też wstrzymali by ich ruch?!smiechu warte.

Franek
odpowiada  Ola
1 rok temu

Tacy są ludzie. Pępki świata. Wybujałe Ja, jak u Wałęsy. Pewnie ten sam nurt myślowy.

bartek
odpowiada  Franek
1 rok temu

Bo maja za dobrze.

Beata
odpowiada  Ola
1 rok temu

Prawda

M-ty
odpowiada  Ola
1 rok temu

A co jeśli mieszkasz tam od zawsze i nagle takie coś uciążliwe powstaje, mam się wyprowadzić bo ksiądz terroryzuje hałasem najblizsze sąsiedztwo? Proszę się zapoznać z historią całej sprawy bo ksiądz doskonale manipuluje ludźmi i instytucjami

sąsiad 3
odpowiada  M-ty
1 rok temu

w którym miejscu manipulacja? Co było najpierw kościół czy blok? Co było pierwsze dzwony czy Pan się wprowadził ? kto manipuluje?

M-ty
odpowiada  sąsiad 3
1 rok temu

Mieszkam obok od 48lat dzwonnicę postawiono jakieś 20 lat temu i wtedy się zaczęły hałasy

Ela
odpowiada  Ola
1 rok temu

Porównanie nie na miejscu

Dyzma.
1 rok temu

Kaliszak jakiś komuch wolałby gdy by mu grali ma okrągło międzynarodówkę no wot jego mać.

Dariusz
odpowiada  Dyzma.
1 rok temu

Linia zaboru zobowiązuje.

zebra
1 rok temu

Jakiś nawiedzony komunista walczy z kościołem.

Ela
odpowiada  zebra
1 rok temu

Walczy z hałasem,a nie z kościołem

Sułtan Kosmitów
1 rok temu

Ojej.. Sukienkowym bimbadła wyłączą. 😁

Antykatol
1 rok temu

Klechom to już się w d… poprzewracało.
Kto kogo terroryzuje? To oni nas. Dobry katolik wie kiedy ma iść do kościoła. Wszędzie tak powinno się zrobić.

Dyzma.
odpowiada  Antykatol
1 rok temu

Tobie też.

Do Dyzma
odpowiada  Dyzma.
1 rok temu

To nie pierwszy twój komentarz ” za” kościołem. Owszem,masz swój wybór. Ale na forum Rydzykowym lepiej go przedstawiaj bo w myśl konstytucji mamy wolność słowa i wyznania ( przynajmniej w teorii).

Jurek
odpowiada  Antykatol
1 rok temu

Bardzo dobra odpowiedź.

Z. Smyk
1 rok temu

Mieszkając w pobliżu kościoła, dzwony mogą przeszkadzać. Tak jak odgłosy i zapachy wsi ludziom, którzy przeprowadzili się z miasta na wieś. Jeśli bicie dzwonów, wybijanie godzin i kwadransów, kurantów, etc, nie zakłóca ciszy nocnej, to serio, nie widzę problemu. Ludzie mieszkają przy torach kolejowych, tramwajowych i z czasem wogóle ich „nie słyszą”. Spolegliwy ten biskup 😉

JKWP
odpowiada  Z. Smyk
1 rok temu

Zapachy wsi docelowo służą ludziom (tak samo jak hałasy kombajnów na polach i to w nocy) – to produkcja jedzenia. Bicie dzwonów niczego w niczyim życiu nie zmieni, a robi tylko zbędny hałas i generuje bezsensowne zużycie prądu (chyba, że klecha ciągnie linę, ale pewnie woli co innego). Ale żeby do takich wniosków dojść trzeba użyć mózgu. Wolacy mają z tym problem.

Jurek
odpowiada  JKWP
1 rok temu

Dokladnie,na co to komu.

MarcinOSW
odpowiada  JKWP
1 rok temu

Bicie dzwonów w każdym kościele było od zawsze. Dzięki temu ludzie wiedzieli która godzina. Lepsze bicie dzwonów niż nawoływanie do meczetów. Poza tym organizm po jakimś czasie przyzwyczai się do dzwonów i mieszkańcom nie przeszkadza. Zapewne gdyby chodziło o meczet to problemu by nie było. Zobaczcie w jakim kierunku idzie Europa…

Józwa Butrym
odpowiada  MarcinOSW
1 rok temu

Lepsze dla wiernych jak ksiądz bije w dzwony, a nie bije swojego biednego zwierzęcia.

M-ty
odpowiada  Józwa Butrym
1 rok temu

🤣 🤣 🤣

Abc
odpowiada  MarcinOSW
1 rok temu

W przeciwieństwie do zapachu, to do hałasu organizm człowieka się nigdy nie przyzwyczaja.
Od hałasu są udowodnione skutki zdrowotne, od smrodu nie. A jeszcze ten hałas jest po prostu niepotrzebny co 15 minut.
Godzinę już teraz można odczytać na każdym urządzeniu, nawet zegarka nie potrzeba.

1 2 3 5
130
0
Napisz co o tym sądziszx