Mieszkaniec „sterroryzował całą miejscowość i parafię” – ksiądz grzmiał niczym dzwony

To prawdopodobnie pierwsza taka sprawa w diecezji kaliskiej. Jeden mieszkaniec wywalczył, że dzwony kościelne zamilkną. Sprawa zbulwersowała księdza z parafii, gdzie dzwony i kuranty wybrzmiewały częściej niż podczas uroczystości religijnych.

Tak jak mamy dobre wiadomości, to dzisiaj mamy też i złą wiadomość. Nim odczytam pismo od księdza biskupa, pragnę powiedzieć że sprawa z dzwonami się nie zakończyła. Pan, który przyprowadził się z Kalisza, który o te dzwony tak walczy, które mu przeszkadzają, żeby były wyłączone. Jeździł po różnych instytucjach. Również był u księdza biskupa i otrzymaliśmy następujące pismo. – powiedział Ksiądz Kanonik Zbigniew Króczyński.

Przewielebny księże kanoniku. Sprawa sporna dotycząca brzmienia kurantów na wieży kościoła parafialnego p.w. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach spowodowała iż zajął się tym referat Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim. W piśmie przesłanym do biskupa kaliskiego przedstawiło podstawy prawne dotyczące używania dzwonów i kurantów. I tak na wieżach kościelnych zasadniczo można używać dzwonów kościelnych i to w związku z kultem religijnym, a na wieżach ratuszowych dla oznaczenia godzin czy części godzin kwadransów. Zachowując więc prawo Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasady współżycia społecznego niniejszym zarządzam aby od 15 grudnia 2022 roku wyłączyć całkowicie kuranty oznaczające godziny, części godzin oraz wszelkie melodie, a pozostawić brzmienie dzwonów na Anioł Pański o godzinie 12 oraz na oznaczenie celebracji Mszy Świętych, pogrzebów czy procesji. Podpisał biskup Buzun, wikariusz generalny.

Jutro zostaną wyłączone kuranty i dzwony. Pozostaną tylko dzwony rano godzinie 7.30. We wtorek i środę o 9.30. O godzinie 12 i wieczorem o godzinie 18.

Okazało się, w takich żyjemy czasach, że jedna osoba spoza parafii potrafi sterroryzować całą miejscowość i całą parafię i niestety od jutrzejszego dnia jesteśmy chyba pierwszą parafią w diecezji kaliskiej, gdzie dzwony musimy niestety wyłączyć. Ten pan krzykiem, hałasem wygrał sprawę. Przyjmijmy to z pokorą, z takim zaufaniem, że pan Bóg jakoś to rozwiąże. – skomentował ksiądz Króczyński.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

130 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Franek
1 rok temu

Wszystko w granicach umiaru. Myslę że przy dobrej woli każdej że stron uda się wypracować kompromis. Udowadnianie,, ile ja mogę”… Nigdy do niczego dobrego nie prowadzi.

M-ty
odpowiada  Franek
1 rok temu

Ksiądz nie chciał tylko zrobił na złość głośniej, więc w sumie dobrze że tak się skończyło bo mieszkam obok

sąsiad 3
odpowiada  M-ty
1 rok temu

Tu akurat występuje kłamstwo ponieważ głośniki zostały ściszone

Xd
1 rok temu

Wszyscy wiedzą kiedy jest msza i kogo bzykaj te chłopy w sukienkach każdy widzi i wie cala gmina jedno wielkie kures. . O

M-ty
odpowiada  Xd
1 rok temu

W sedno, toś dowalił z grubej rury 😉👍

bartek
odpowiada  Xd
1 rok temu

pewno z niego znalazles sie calkiem niepotrzebnie na tym swiecie

Do Dyzma
1 rok temu

A co ma ustrój do wiary że ubliżasz komuś od komuchów? Widocznie jesteś ” głęboko wierzący i praktykujący”.I właśnie odezwałeś się typowym ” językiem miłosierdzia” 🤣😁🙊

Sąsiadka
1 rok temu

Ciekawe tylko, że gdy ten pan wyjeżdża za granicę na wakacje do krajów, gdzie dominuje islam, to jakoś krzyki muezzinów pięć razy dziennie mu nie przeszkadzają. I pełen zachwyt obcą religią… A gdyby zamieszkał w okolicach dworca kolejowego i słyszałby w dzień i w nocy przejeżdżające pociagi, to co – zmieniałby pod siebie rozklad jazdy pociągów?

Janek
odpowiada  Sąsiadka
1 rok temu

A może nie jeździ do krajów islamskich?

Xxs
odpowiada  Sąsiadka
1 rok temu

Tam mułła nawołuje osobiście do modlitwy a nasi panowie wtedy smacznie śpią.

globtroter
odpowiada  Xxs
1 rok temu

Za dużo filmów oglądasz i głupoty gadasz – wszystko leci z taśmy.

Józwa Butrym
odpowiada  Sąsiadka
1 rok temu

Ale on tam nie mieszka i skoro wraca do domu, oznacza, że mieszkać nie chce. I to jest ta różnica, młocie parowy. A co do mieszkania przy dworcu, to mało jest dziś miejsc, gdzie jest zupełna cisza, bo żyjemy w cywilizacji, a nie w dżungli. A jak ktoś pociąg i natarczywe dzwony stawia na tej samej szali, to nie ma co dyskutować

Ostatnio edytowany 1 rok temu by Józwa Butrym
Socjal
1 rok temu

Kiedy dumny land o nazwie Poland przestanie żebrać socjale i odda mi pieniądze? Drożyzna ty wina rozdawnictwa. Za co święta wyprawie??.

Polak przez duże P
odpowiada  Socjal
1 rok temu

Do socjal polska język trudna język

POganiacz bydła
odpowiada  Socjal
1 rok temu

Debxxizm jest dla ciebie groźniejszy niż koronawirus.

Xxx
1 rok temu

Referat ochrony środowiska winien zakazać używania fajerwerków a w szczególności w Sylwestra bo natężenie dźwięku w porze nocnej jest przekroczone i.t.d.

Ladacznica proboszcza
1 rok temu

Dzwony kościelne całkiem powinły być wyłączone, każdy ma zegarek i wie kiedy iść na mszę. Bicie dzwonów wzięło się z średniowiecza kiedy to ludzi nie było stać na zegarek i nie wiedzieli kiedy iść na mszę. Dzwony kościelne informowały ich że czas iść na mszę. Tak kiedyś w przeszłości informowano prostaczków i biedaków bo szlachta to miała zegarek, bo było ich stać , podobnie jak na inne rzeczy.

Ooo
1 rok temu

I bardzo dobrze, mnie osobiście też denerwują te dzwony. Żeby to zadzwoniło parę razy i spokój to jeszcze, ale walą paręnaście minut i po co to komu potrzebne?

Zdebek
1 rok temu

Ksiądz sam je rozbuja żeby dzwoniły czy na prąd??? Teraz niby trzeba prąd oszczędzać a jak co kwadrans coś tam bije to w sumie duuuużo prądu idzie… Jakby ksiądz sam te dzwony obsługiwał i silą mięśni nimi dzwonił to nawet z chęcią bym posłuchał i popatrzył na to zjawisko 😂 😜

Anna
1 rok temu

Co na to społeczność lokalna? Może jakaś kontra? Jest Demokracja. Jeśli jeden terroryzuje, niech reszta odpowie.

M-ty
odpowiada  Anna
1 rok temu

Manipulacja ludźmi , wielu tego chciało a jeden się odważył

130
0
Napisz co o tym sądziszx