Mieszkaniec „sterroryzował całą miejscowość i parafię” – ksiądz grzmiał niczym dzwony

To prawdopodobnie pierwsza taka sprawa w diecezji kaliskiej. Jeden mieszkaniec wywalczył, że dzwony kościelne zamilkną. Sprawa zbulwersowała księdza z parafii, gdzie dzwony i kuranty wybrzmiewały częściej niż podczas uroczystości religijnych.

Tak jak mamy dobre wiadomości, to dzisiaj mamy też i złą wiadomość. Nim odczytam pismo od księdza biskupa, pragnę powiedzieć że sprawa z dzwonami się nie zakończyła. Pan, który przyprowadził się z Kalisza, który o te dzwony tak walczy, które mu przeszkadzają, żeby były wyłączone. Jeździł po różnych instytucjach. Również był u księdza biskupa i otrzymaliśmy następujące pismo. – powiedział Ksiądz Kanonik Zbigniew Króczyński.

Przewielebny księże kanoniku. Sprawa sporna dotycząca brzmienia kurantów na wieży kościoła parafialnego p.w. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach spowodowała iż zajął się tym referat Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim. W piśmie przesłanym do biskupa kaliskiego przedstawiło podstawy prawne dotyczące używania dzwonów i kurantów. I tak na wieżach kościelnych zasadniczo można używać dzwonów kościelnych i to w związku z kultem religijnym, a na wieżach ratuszowych dla oznaczenia godzin czy części godzin kwadransów. Zachowując więc prawo Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasady współżycia społecznego niniejszym zarządzam aby od 15 grudnia 2022 roku wyłączyć całkowicie kuranty oznaczające godziny, części godzin oraz wszelkie melodie, a pozostawić brzmienie dzwonów na Anioł Pański o godzinie 12 oraz na oznaczenie celebracji Mszy Świętych, pogrzebów czy procesji. Podpisał biskup Buzun, wikariusz generalny.

Jutro zostaną wyłączone kuranty i dzwony. Pozostaną tylko dzwony rano godzinie 7.30. We wtorek i środę o 9.30. O godzinie 12 i wieczorem o godzinie 18.

Okazało się, w takich żyjemy czasach, że jedna osoba spoza parafii potrafi sterroryzować całą miejscowość i całą parafię i niestety od jutrzejszego dnia jesteśmy chyba pierwszą parafią w diecezji kaliskiej, gdzie dzwony musimy niestety wyłączyć. Ten pan krzykiem, hałasem wygrał sprawę. Przyjmijmy to z pokorą, z takim zaufaniem, że pan Bóg jakoś to rozwiąże. – skomentował ksiądz Króczyński.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

130 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Józwa Butrym
1 rok temu

Księżyce na księżyc.

Polka galopka
1 rok temu

Bardzo dobrze. Nawalają od świtu tymi dzwonami. Sredniowiecze sie skonczylo są zegarki więc nie trzeba godzin po nocy wybijac.

Marta
1 rok temu

A Pan przeprowadzajac sie do tej miejscowosci wiedzial ze tam sa dzwony? Masakra ja do kosciola nie chodzę, ale nie przeszkadzaja mi dzwoni z niego. Mieszkam obok, wprowadzajac sie do mieszkania zdawalam sobie sprawe ze obok jest kosciol. Fakt nie raz te dzwony mnie obudzily zwlaszcza latem, ale czlowiek po jakims czasie przywykl. Ludzia juz wszysko przeszkasza, miastowi wprowadzaja sie na wieś i przeszkadzaja im traktory, tutaj komus dzwony.

Do Gimbo
1 rok temu

Ty już obrażasz wszystkich na forum. Wniosek z tego jeden – jesteś osamotniony w swej marnej frustracji. A jak mówi przysłowie – „psy szczekają, karawana idzie dalej”.
Narka, oszołomku !!! 😭🤣😆✌️

Gimbo
odpowiada  Do Gimbo
1 rok temu

Ja Szanowny nikogo tu nie obrażam i proszę nie siać nienawiści do Mnie bo słowo Pies czy Skurwiel to są bardzo mile słowa a tym bardziej do najwierniejszych istot jakie są Pieski mam domu trzy i jednego Kotka a Skurwiel to morski stwór podobny do Kałamarnicy ale mniejszy a Ty jak to oświecony to napisz co oznacza słowo Narka

Hela.
1 rok temu

Mieszkałam na Raszkowskiej na przeciwko kościoła w Ostrowie. Zmieniłam to mieszkanie tylko z powodu dzwonów kościelnych. Chodzę do kościoła, ale mieszkać obok tych bijących dzwonów to było ponad moje siły. W niedzielę parę razy dziennie, w powszedni dzień pogrzeby i inne uroczystości. Dzieci malutkie , ci chwilę się budziły a latem okna pootwierane bo inaczej nie można. Tak że ja tego pana rozumiem, jest to bardzo uciążliwe. Bóg i wiara z dzwonami nie ma nic wspólnego. Po co dzwonić jak każdy wie o której są mszę. Sporadycznie można dzwonić ale tak ciągle bez powodu to przesada.

Gimbo
odpowiada  Hela.
1 rok temu

Czemu Kobieto z czarnego protestu perfidnie kłamiesz przecież od trzech lat Dzwon jest zepsuty a tylko jest puszczany głos dzwonu z taśmy gdzie siła głosu jest tylko 6,66 decybeli a twoje darcie ryja to 180 decybeli

Polka85
1 rok temu

To straszne, co Ukrainki robią z naszymi mężczyznami. Młodsze, często 20 latki, podrywają 30 latków i dla nas nie zostaje już nic. Nie pozwalajmy, żeby przyjeżdzały do Polski i niszczyły nasze związku swoimi uśmiechniętymi minkami. Polacy tylko dla Polek!

To nie jest miłość
odpowiada  Polka85
1 rok temu

Robią tak dla obywatelstwa polskiego. Wiadomo, że na Ukrainie jest bieda , a one w Polsce mają przysłowiową Amerykę. Często jest tak, że zdesperowani Polacy brzydcy i starzy biorą sobie młode Ukrainki za żony. Moim zdaniem coś tu nie gra. Przez lata samotny jeden z drugim, a tu nagle rach ciach i młoda Ukra na ołtarzu i uśmiechnięta od ucha do ucha jakby ślub niewiadomo z jakim milionerem brała. Żeby nie te Ukrainki to większość tych naszych kawalerów była by samotna do usranej śmierci. Taka prawda.

Józwa Butrym
odpowiada  To nie jest miłość
1 rok temu

Bo widać, w przeciwieństwie do Polek, są bezproblemowe.

M-ty
odpowiada  Polka85
1 rok temu

🤣🤣🤣 Żal 4litery ściska? 😆😆😆

Do Półka 85
odpowiada  Polka85
1 rok temu

Tobie się chyba artykuły pomyliły. Co mają Ukrainki do bijących dzwonów. Pisz na temat.

Zofia
1 rok temu

Bardzo dobrze. Niektórzy nie rozumieją, że osoby mieszkające w pobliżu kościoła mają małe dzieci, są osoby po przepracowanych nockach, któr,y chcą się przespać, są osoby chore wymagające spokoju, itd.. Niestety księża tego nie rozumieją. Tylko na złość włączają głośniki, żeby całą ulica nabożeństwa słyszała. Trochę pokory dla innych. Ten kto mieszka koło kościoła wie o czym piszę. Gratuluję Panu wygranej.Może to będzie przełom. Pragnę ,aznaczyć, że jestem osobą wier,ącà, ale w Boga, a nie księdza.

upss...
1 rok temu

Bardzo dobrze, gratuluję temu panu, oby więcej takich ludzi. A proboszcz niech się zajmie pomocą dla biednych i bezdomnych ,których przybywa w tym kraju mlekiem i miodem płynącym

Gimbo
odpowiada  upss...
1 rok temu

Ciulu masz lepiej jak miałeś 8600 PLN co tydzień

130
0
Napisz co o tym sądziszx