Mieszkaniec „sterroryzował całą miejscowość i parafię” – ksiądz grzmiał niczym dzwony

Udostępnij
Tweet

To prawdopodobnie pierwsza taka sprawa w diecezji kaliskiej. Jeden mieszkaniec wywalczył, że dzwony kościelne zamilkną. Sprawa zbulwersowała księdza z parafii, gdzie dzwony i kuranty wybrzmiewały częściej niż podczas uroczystości religijnych.

Tak jak mamy dobre wiadomości, to dzisiaj mamy też i złą wiadomość. Nim odczytam pismo od księdza biskupa, pragnę powiedzieć że sprawa z dzwonami się nie zakończyła. Pan, który przyprowadził się z Kalisza, który o te dzwony tak walczy, które mu przeszkadzają, żeby były wyłączone. Jeździł po różnych instytucjach. Również był u księdza biskupa i otrzymaliśmy następujące pismo. – powiedział Ksiądz Kanonik Zbigniew Króczyński.

Przewielebny księże kanoniku. Sprawa sporna dotycząca brzmienia kurantów na wieży kościoła parafialnego p.w. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach spowodowała iż zajął się tym referat Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim. W piśmie przesłanym do biskupa kaliskiego przedstawiło podstawy prawne dotyczące używania dzwonów i kurantów. I tak na wieżach kościelnych zasadniczo można używać dzwonów kościelnych i to w związku z kultem religijnym, a na wieżach ratuszowych dla oznaczenia godzin czy części godzin kwadransów. Zachowując więc prawo Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasady współżycia społecznego niniejszym zarządzam aby od 15 grudnia 2022 roku wyłączyć całkowicie kuranty oznaczające godziny, części godzin oraz wszelkie melodie, a pozostawić brzmienie dzwonów na Anioł Pański o godzinie 12 oraz na oznaczenie celebracji Mszy Świętych, pogrzebów czy procesji. Podpisał biskup Buzun, wikariusz generalny.

Jutro zostaną wyłączone kuranty i dzwony. Pozostaną tylko dzwony rano godzinie 7.30. We wtorek i środę o 9.30. O godzinie 12 i wieczorem o godzinie 18.

Okazało się, w takich żyjemy czasach, że jedna osoba spoza parafii potrafi sterroryzować całą miejscowość i całą parafię i niestety od jutrzejszego dnia jesteśmy chyba pierwszą parafią w diecezji kaliskiej, gdzie dzwony musimy niestety wyłączyć. Ten pan krzykiem, hałasem wygrał sprawę. Przyjmijmy to z pokorą, z takim zaufaniem, że pan Bóg jakoś to rozwiąże. – skomentował ksiądz Króczyński.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

130 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
sebazajefajny
1 rok temu

Każy ma zegarek i wie o której godzinie rozpocznie się godzina cudów.

Konfederata.
1 rok temu

Brawo, pingwinów też musi obowiązywać PRAWO. Dostosowali się do pizdowskich rozporządzeń za ciężkie odszkodowania z naszych podatków. Zamykając kościoły od środka w czasie tz wymyślonej dla zysku Koncernow w pandemi, co nigdy w historii Polski nie miało miejsca. To teraz ma być cisza i spokój dla mieszkanców miasteczka.

Gimbo
odpowiada  Konfederata.
1 rok temu

Mam nadzieję Bydlaku że w męczarnach będziesz zdychał

Nikt
odpowiada  Gimbo
1 rok temu

To jest prawdziwy ,,katolik,,

Gimbo
odpowiada  Nikt
1 rok temu

A jaki Ty jesteś do Katolików że kogoś nazywasz Czarnym albo Pingwinem nie wiem kim Ty jesteś ale mi nie paży jak Tobie że ktoś Księdzem albo Zakonikiem

Wiara
odpowiada  Nikt
1 rok temu

Masz rację ale katolik to on tylko z nazwy jest a sądząc po jego wpisie to z daleka czuć że to jest poganin.

Gimbo
odpowiada  Wiara
1 rok temu

Ja taki Katolik do Ciebie jak Ty do Mnie Słowo za Słowo

Wiara
odpowiada  Gimbo
1 rok temu

Nikogo nie wyzywam, nie kradnę, nikomu śmierci w męczarniach nie życzę. Więc sam odpowiedź czy jestem katolikiem? Skoro katolik życzy bliźniemu śmierci w męczarniach.

Gimbo
odpowiada  Wiara
1 rok temu

ale jak zobaczysz sukienkowego to dostajesz furii i nie pisz gościu że Księdzu nie życzysz śmierci bo kłamiesz

Wiara
odpowiada  Gimbo
1 rok temu

No i jeszcze potrafisz czytać w myślach. No to naprawdę jesteś wielki katolik. Gimbo weź się zacznij leczyć.

M-ty
odpowiada  Wiara
1 rok temu

Nie obrażaj pogan ☝️😉

Do Gimbo
odpowiada  Gimbo
1 rok temu

No i odezwał się ” język miłosierdzia” wierzącego i praktykującego. Jednak to prawda że ” religia to opium dla ludu”. Typowy cytat sekciarza z IQ 0,01.

Henryk
1 rok temu

Ksiądz ukończył szacowne uczelnie, a nie umie (albo nie chce) czytać ze zrozumieniem. Biskup nie kazał mu WYŁĄCZYĆ dzwonów, a jedynie ograniczyć częstotliwość ich włączania. I tu okazuje się kto tak naprawdę manipuluje. Gratulacje dla osoby, która odważyła się i znalazła w sobie chęć i determinację aby taka samowolkę ukrócić. Kiedyś mój znajomy był w podobnej sytuacji i swoja determinacją doprowadził do zmiany sposobu palenia w piekarni, z której sadza była codziennie wdmuchiwana na podwórze kamienicy gdzie mieszkał. I wtedy też sąsiedzi nie chcieli się podpisać pod pismem, ale jak już przestał dymić, to chcieli mu flaszki stawiać.

Sąsiad
1 rok temu

Może osoby,które nie mieszkają w pierwszej linii domów i bezpośrednim sąsiedztwie niech nie zabierają głosu bo było to uciążliwe. Sąsiad najpierw poprosił o przyciszenie, został olany i wyzwany od najgorszych, później proboszcz zrobił złośliwie to całe wyjące ustrojstwo na maxymalna głośność. Wychodzisz wieczorem żeby odpocząć w ciszy na świeżym powietrzu a to wyje jak poje….e. Z sąsiadem sobie tylko sobie czasami dzień dobry mówimy teraz go zaproszę na flaszkę, że mu nie brakło determinacji żeby walczyć o prawo do ciszy. I nie jeden a wielu tego chciało, tylko jemu jednemu starczyło siły.Pozdrowienia dla sąsiada 🙂

Meg
1 rok temu

Ksiądz zrobił sobie z dzwonnicy kościelnej dzwony ratuszowe, które wybijają co 15 minut melodyjki. Nie od tego jest chyba dzwon kościelny. Dzwony kościelne wzywające na nabożeństwa nadal będa biły (o czym zresztą jest mowa w piśmie z Kurii) i wzywały na Mszę czy inne nabożeństwa. nie będą natomiast kuranty wygrywały co chwilę melodyjek. Gdyby Ksiądz Proboszcz miała trochę pokory to by przyciszył wcześniej te kuranty i byłoby wszystko dobrze, ale, że Ksiądz jest butny, to jest jak jest.

M-ty
odpowiada  Meg
1 rok temu

Dokładnie,ale umie pięknie manipulować ludźmi, władzami gminy i instytucjami.Jakiś cud że Kuria się pochyliła nad tematem

Kriss
odpowiada  M-ty
1 rok temu

Jak juz to kuria zobowiązała księdza do przestrzegania prawa, o którym przypomniało w piśmie skierowanym do kurii Starostwo Powiatowe a dokladnie Referat Ochrony Środowiska starostwa.

M-ty
odpowiada  Kriss
1 rok temu

Czyli ksiądz ma prawo świeckie za nic? Dopiero biskup może mu podskoczyć? Zajebiste państwo mamy koscielne

Kawosz
1 rok temu

To może nie być ostatnia taka sprawa

Prezes
1 rok temu

Cóż polakom durnych pomysłów nie brakuje aby zrobić aferę z niczego

jj
1 rok temu

Ciekawe – jak mogę być sterroryzowana kiedy o tym fakcie nic mi nie widomo. Ksiądz przesadził mówiąc ze cała miejscowość jest sterroryzowana. W ogóle to bawi mnie ta historia.

M-ty
odpowiada  jj
1 rok temu

Manipulacja ludźmi dobrze mu wychodzi.

Nikt
1 rok temu

Brawo!!! Wszędzie powinni zakazac a nie kościół między blokami i walą o szóstej, głośniki na zewnątrz. Każdy chce mieć chwilę spokoju.

bartek
odpowiada  Nikt
1 rok temu

Powinni tez eliminowac takich h…..w jak ty za pomoca pawulonu lub rusztow.

Do bartek
odpowiada  bartek
1 rok temu

Przeczytaj jeszcze raz co napisałeś bo chyba całkiem już odpłynąłeś.
Życzenie komuś śmierci jest karalne,od tego zaczynał jeden malarz w Niemczech i wiadomo jak skończył. Resztę sobie dopowiedz chociaż wątpię czy do końca zrozumiałeś moją wypowiedź.

M-ty
odpowiada  Do bartek
1 rok temu

Pewnie wierzący i praktykujący katolik… Czego chcesz 😉

bartek
odpowiada  Do bartek
1 rok temu

On potrafil malowac i to akwrela trudna technika a ty co potrafisz?wspierac rudego i wujka bronka co za pomoca dechy namawial do porzadku.

ik
odpowiada  bartek
1 rok temu

Drogi Bartku, przy najbliższej wizycie na Twojej parfii dopytaj się swojego księdza jak piszę się ch..j .

Ostatnio edytowany 1 rok temu by ik
Do ik
odpowiada  ik
1 rok temu

Nie zrozumie. Bartuś ma IQ za niskie.

bartek
odpowiada  ik
1 rok temu

Juz wiem-przedstawiles sie

ik
odpowiada  bartek
1 rok temu

Wybrzbmiał głos katolika….

Nikt
odpowiada  bartek
1 rok temu

No i mamy prawdziwego,,katolika,, idącego ci niedziela że złożonymi łapkami do komunii

bartek
odpowiada  Nikt
1 rok temu

Lapki to ma pies

bartek
odpowiada  Nikt
1 rok temu

Ty tandeto petardy ci nie przeszkadzaja .

Bim bam bom ...
1 rok temu

Mi to zawsze w głowie dzwony biją jak porządnie pochleję i mam kaca. 😜

gość p
odpowiada  Bim bam bom ...
1 rok temu

ty nie słyszysz dzwonów tylko tupot mew po pokładzie

130
0
Napisz co o tym sądziszx