Kolejny biskup z diecezji kaliskiej podejrzany o tuszowanie pedofilii

Dzisiaj kaliski sąd podjął decyzję, że będzie można oskarżyć 85-letniego biskupa, który chronił pedofila – donosi Gazeta Wyborcza. Mowa o Stanisławie Napierale, który może być pierwszym biskupem który odpowie karnie za tuszowanie kościelnej pedofilii – czytamy dalej.

Dzisiaj sędzia zdecydowała o przeprowadzeniu śledztwa, po tym jak wcześniej prokuratorzy nie chcieli ścigać biskupów, którzy wbrew prawu milczeli o kościelnej pedofilii. Wnioskodawcą była Państwowa Komisja ds. Pedofilii.

Wspomniana komisja uważa, że biskup Napierała złamał prawo. Nie powiadomił prokuratury o czynach pedofilskich księdza Arkadiusza H. z Ostrowa Wielkopolskiego. Wiedzę pozyskał już w latach 2003/04.

Polska to taki ciekawy kraj, że obowiązek powiadamiania prokuratury o czynach pedofilskich wszedł w życie dopiero w lipcu 2017 roku. Biskup Napierała nie wykonał żadnej inicjatywy w tym zakresie. W związku z powyższym państwowa komisja uważa, że powinien ponieść karę.

Zmiana wynika z interpretacji przepisów przez Sąd Najwyższy na wniosek kaliskiego sądu. Wątpliwe było czy można odpowiadać karnie jeśli o czynach dowiedzieliśmy się kilkanaście lat wcześniej od wejścia przepisu dotyczącego obowiązku powiadamiania prokuratora. Sąd Najwyższy stwierdzić, że nie można milczeć po zmianie przepisów.

Patologiczny proceder ukrywania sprawców przestępstw pedofilskich dokonywanych przeciwko dzieciom z diecezji kaliskiej były ukrywane już przez biskupa Edwarda Janiaka. Sprawa wyszła na jaw po emisji filmu „Zabawa w chowanego” braci Sekielskich.

Pedofila chronił też biskup Edward Janiak. Pierwsze podejrzenia, że w diecezji kaliskiej dochodzi do takich sytuacji był reportaż ostrow24.tv z 2013 roku:

Za niepowiadomienie prokuratury o czynach pedofilskich grożą trzy lata pozbawienia wolności.

CZYTAJ  Choinka rozświetli rynek

44 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Antydureń
2 miesięcy temu

Nie mogę dać wiary tępe polaczki, że wy nadal bronicie tej idiotycznej, bandyckiej instytucji kościelnej. Co za beznadziejnie głupi naród.
GW napisała o napierale, a wy piszecie że ma ona pisać o innych bo działa wybiórczo.
Czy w jakiś sposób to umniejsza zbrodni tego purpurata, że GW nie napisała też o innych zbrodniach?
Wiem, że dla przeciętnego polaczka logika to sztuka nie do opanowania, ale chociaż się postarajcie. Pomyślcie może chwilę.
Już abstrahując od tego, że bożek którego wielbicie nie istnieje ale tego nawet od was nie wymagam.

Jurand
odpowiada  Antydureń
2 miesięcy temu

O jakiej zbrodni piszesz? O zbrodni ugrupowań LGBT wobec małoletniego dziecka?DOBRZE że zwróciłeś na to uwagę. Moim zdaniem też niedopuszczalny i ohydny to czyn gdy Gej dopuszcza się gwałtu na chłopcu

Garry
odpowiada  Antydureń
2 miesięcy temu

Twoja wypowiedź zdradza kim jesteś ” wy polaczki”. Co do bożków to ja nie oceniam i kwestionuje twoich ” bożków ” czy to jest mamona czy Dybuk?

Jerzyk
2 miesięcy temu

Gazeta Wyborcza to niech się weźmie za oskarżenie brata Naczelnego Michnika Szechtera,zbrodniarza ,który posłał na śmierć wielu obywateli.Przed sprawiedliwością uciekł do Szwecji i tam niedawno zmarł nie doczekawszy sprawiedliwego sądu na.Ziemi.Ale naczelny Gazety Wyborczej wiele wie o przeszłości swego brata i mógłby to opisać ale jakoś nie kwapi sie do tegoż.

X-men
2 miesięcy temu

Jak biskup może odpowiadać za niezgłoszenie, skoro trzeba było aż wypowiedzi Sądu Najwyższego, żeby się dowiedzieć, że powinien to zrobić? Śmierdzi polityką na kilometr. A Komisja i jej działalność, to aż szkoda komentować…

Romek
2 miesięcy temu

Coś wybiórczo, ta wyborcza traktuje pedofili. O jednych piszą, o innych coś cieniutko. Ciekawe dlaczego?

Julian
odpowiada  Romek
2 miesięcy temu

Fundacja Batory i Finansjera Żxxowska widocznie trzyma łapę na tym aby odwrócić od siebie podejrzenia co do pedofilii i handlu dziećmi pod przykrywką adopcji.Dlatego Unia chce mieć sędziów w sądach polskich takich, którzy będą praworzadnie rozdzielać dzieciaki do pedofilów w Belgii i Holandii

Jonek
odpowiada  Romek
2 miesięcy temu

A Polański jak tam żyje witany z fanfarami coś mi się wydaje że coś tam z 15 latka

Jurek
odpowiada  Jonek
2 miesięcy temu

Dziewczyna Polańskiego miała i owszem lat piętnaście ale trzy lata po tym gdy wykąpał ją.w.swojej wannie

Last edited 2 miesięcy temu by Jurek
Ghost
2 miesięcy temu

Czyli jego dni na tym świecie wzorem Janiaka też są policzone.

Dominik
2 miesięcy temu

Niech umiera w cierpieniu

Pan
odpowiada  Dominik
2 miesięcy temu

Ciebie sprawiedliwości też dosięgnie

Ghost
odpowiada  Pan
2 miesięcy temu

Mam na dzieje że nie kościelna

Polka wściekła
2 miesięcy temu

Tyle ile purpurowi kryli czarnych sukmaniarzy, pedofilskich szmaciarzy, tyle lat do pudła tych wiep… y biskupów! wsadzić do pierdla o chlebie i wodzie, ściera do łap i odpokutować krzywdy wyrządzone ofiarom…

Ronnie Coleman.
2 miesięcy temu

Same zboczeńcy.

Garry
2 miesięcy temu

Kiedy GW napisze o honorowym obywatelu Łodzi PEDOFILU ROMANIE POLAŃSKIM? Kiedy zamieści artykół o tym aby pozbawić jego np. tego tytułu?

Miki
odpowiada  Garry
2 miesięcy temu

Artykuł!!!!

Sum
2 miesięcy temu

Drogi rodzicu jeśli jesteś kochającym ojcem, matką to odetnij dziecko od kościoła a jeśli kochasz Pana to umyj dziecku tyłek i poslij na religię. Cała ta dyskusja jest funta kłaków nie warta, jest powiedziane że: do byka z przodu do konia z tyłu a do idioty w ogóle się nie podchodzi

Z własnego doświadczenia
odpowiada  Sum
2 miesięcy temu

Do konia od tyłu nigdy nie podchodź, bo Cię kopnie i jeszcze zabije, tylko z boku do koniura podchodzić i najlepiej to tak żeby Cię koniur usłyszał, aby się nagle nie wystraszył aby nie pognał przed siebie. Możesz pierdnąć, zakaszleć, chrząknąć, co tam chcesz, byle Cię koniur słyszał, że się zbliżasz. A idiotów to najlepiej omijać szerokim łukiem, bo tylko można się dorobić problemów.

Last edited 2 miesięcy temu by Z własnego doświadczenia
44
0
Napisz co o tym sądziszx