Kolejny biskup z diecezji kaliskiej podejrzany o tuszowanie pedofilii

Dzisiaj kaliski sąd podjął decyzję, że będzie można oskarżyć 85-letniego biskupa, który chronił pedofila – donosi Gazeta Wyborcza. Mowa o Stanisławie Napierale, który może być pierwszym biskupem który odpowie karnie za tuszowanie kościelnej pedofilii – czytamy dalej.

Dzisiaj sędzia zdecydowała o przeprowadzeniu śledztwa, po tym jak wcześniej prokuratorzy nie chcieli ścigać biskupów, którzy wbrew prawu milczeli o kościelnej pedofilii. Wnioskodawcą była Państwowa Komisja ds. Pedofilii.

Wspomniana komisja uważa, że biskup Napierała złamał prawo. Nie powiadomił prokuratury o czynach pedofilskich księdza Arkadiusza H. z Ostrowa Wielkopolskiego. Wiedzę pozyskał już w latach 2003/04.

Polska to taki ciekawy kraj, że obowiązek powiadamiania prokuratury o czynach pedofilskich wszedł w życie dopiero w lipcu 2017 roku. Biskup Napierała nie wykonał żadnej inicjatywy w tym zakresie. W związku z powyższym państwowa komisja uważa, że powinien ponieść karę.

Zmiana wynika z interpretacji przepisów przez Sąd Najwyższy na wniosek kaliskiego sądu. Wątpliwe było czy można odpowiadać karnie jeśli o czynach dowiedzieliśmy się kilkanaście lat wcześniej od wejścia przepisu dotyczącego obowiązku powiadamiania prokuratora. Sąd Najwyższy stwierdzić, że nie można milczeć po zmianie przepisów.

Patologiczny proceder ukrywania sprawców przestępstw pedofilskich dokonywanych przeciwko dzieciom z diecezji kaliskiej były ukrywane już przez biskupa Edwarda Janiaka. Sprawa wyszła na jaw po emisji filmu „Zabawa w chowanego” braci Sekielskich.

Pedofila chronił też biskup Edward Janiak. Pierwsze podejrzenia, że w diecezji kaliskiej dochodzi do takich sytuacji był reportaż ostrow24.tv z 2013 roku:

Za niepowiadomienie prokuratury o czynach pedofilskich grożą trzy lata pozbawienia wolności.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Strażacy świętowali w Ostrowie
Subskrybuj
Powiadom o

44 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Antydureń
1 rok temu

Nie mogę dać wiary tępe polaczki, że wy nadal bronicie tej idiotycznej, bandyckiej instytucji kościelnej. Co za beznadziejnie głupi naród.
GW napisała o napierale, a wy piszecie że ma ona pisać o innych bo działa wybiórczo.
Czy w jakiś sposób to umniejsza zbrodni tego purpurata, że GW nie napisała też o innych zbrodniach?
Wiem, że dla przeciętnego polaczka logika to sztuka nie do opanowania, ale chociaż się postarajcie. Pomyślcie może chwilę.
Już abstrahując od tego, że bożek którego wielbicie nie istnieje ale tego nawet od was nie wymagam.

Jurand
odpowiada  Antydureń
1 rok temu

O jakiej zbrodni piszesz? O zbrodni ugrupowań LGBT wobec małoletniego dziecka?DOBRZE że zwróciłeś na to uwagę. Moim zdaniem też niedopuszczalny i ohydny to czyn gdy Gej dopuszcza się gwałtu na chłopcu

Garry
odpowiada  Antydureń
1 rok temu

Twoja wypowiedź zdradza kim jesteś ” wy polaczki”. Co do bożków to ja nie oceniam i kwestionuje twoich ” bożków ” czy to jest mamona czy Dybuk?

44
0
Napisz co o tym sądziszx