Kolejny biskup z diecezji kaliskiej podejrzany o tuszowanie pedofilii

Udostępnij
Tweet

Dzisiaj kaliski sąd podjął decyzję, że będzie można oskarżyć 85-letniego biskupa, który chronił pedofila – donosi Gazeta Wyborcza. Mowa o Stanisławie Napierale, który może być pierwszym biskupem który odpowie karnie za tuszowanie kościelnej pedofilii – czytamy dalej.

Dzisiaj sędzia zdecydowała o przeprowadzeniu śledztwa, po tym jak wcześniej prokuratorzy nie chcieli ścigać biskupów, którzy wbrew prawu milczeli o kościelnej pedofilii. Wnioskodawcą była Państwowa Komisja ds. Pedofilii.

Wspomniana komisja uważa, że biskup Napierała złamał prawo. Nie powiadomił prokuratury o czynach pedofilskich księdza Arkadiusza H. z Ostrowa Wielkopolskiego. Wiedzę pozyskał już w latach 2003/04.

Polska to taki ciekawy kraj, że obowiązek powiadamiania prokuratury o czynach pedofilskich wszedł w życie dopiero w lipcu 2017 roku. Biskup Napierała nie wykonał żadnej inicjatywy w tym zakresie. W związku z powyższym państwowa komisja uważa, że powinien ponieść karę.

Zmiana wynika z interpretacji przepisów przez Sąd Najwyższy na wniosek kaliskiego sądu. Wątpliwe było czy można odpowiadać karnie jeśli o czynach dowiedzieliśmy się kilkanaście lat wcześniej od wejścia przepisu dotyczącego obowiązku powiadamiania prokuratora. Sąd Najwyższy stwierdzić, że nie można milczeć po zmianie przepisów.

Patologiczny proceder ukrywania sprawców przestępstw pedofilskich dokonywanych przeciwko dzieciom z diecezji kaliskiej były ukrywane już przez biskupa Edwarda Janiaka. Sprawa wyszła na jaw po emisji filmu „Zabawa w chowanego” braci Sekielskich.

Pedofila chronił też biskup Edward Janiak. Pierwsze podejrzenia, że w diecezji kaliskiej dochodzi do takich sytuacji był reportaż ostrow24.tv z 2013 roku:

Za niepowiadomienie prokuratury o czynach pedofilskich grożą trzy lata pozbawienia wolności.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

44 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
OSTR
1 rok temu

Skoro nadszedł czas rozliczenia ponad 80-letnich biskupów to i wkrótce przyjdzie taki czas że i pomniki Wojtyły będziemy demontować za tuszowanie pedofilii tak Jankowskiego.

Dominik
odpowiada  OSTR
1 rok temu

Juz dawno powinno się tak zrobić… Bo też tuszował każdy o tym wie

Arek
1 rok temu

Kościół Katolicki i zbudowana tam hierarchia i układy sa z czasów feudalnych czyli średniowiecza nic sie nie zmienilo przeciętny człowiek nawet tego nie zrozumie i nie wie o co chodzi bo w zyciu pozakoscielnym na styl zschodni takich zasad nie ma już od setek lat

Bita smietana
1 rok temu

No pięknie zgnilizna i patologia od wikariuszy przez proboszczów i biskupów do samego Watykanu

Tomek
1 rok temu

Głęboka patologia

Julian
1 rok temu

Kiedy zostanie nagłośniony proceder handlu polskimi dziećmi do holenderskich i belgijskich pedofilów. Proceder odbywał się pod plaszczykiem międzynarodowej adopcji.udział w nim brały i może nawet biorą do rej pory kuratorzy,sędziowie sądów rodzinnych,dyrektorxy domów dziecka.Probował ten temat nagłośnić Patryk Vega lecz sprswa dziwnie ucichła.

Ostatnio edytowany 1 rok temu by Julian
Jonek
odpowiada  Julian
1 rok temu

,,Oczy diabła ,,Patryka vegi na YT coś tam

leonek
1 rok temu

Cały kościół na całym świecie tuszował te zbrodnie. Od watykanu począwszy!!!!

Forest
1 rok temu

Piłowanie katolików lewackie barachło zaczyna

Rr
odpowiada  Forest
1 rok temu

Więcej szacunku i pomyśl zanim coś napiszesz

Forest
odpowiada  Rr
1 rok temu

Dla kogo? Brzydzę się lewakami tęczowymi

Jurek
odpowiada  Forest
1 rok temu

Ja nie wiem, czy lewak nie jest lepszy od takich katolików.

Antydureń
odpowiada  Forest
1 rok temu

@Forest Durniu, skup się:

A)Czy każdy antyklerykał to ateista?
B)Czy każdy ateista to lewak?
C)Czy każdy lewak jest „tęczowy”?
D)Jak definiujesz słowo lewak?
E)Czy każdy kto potępia zbrodnie pedofilii w kościele to antyklerykał? A może lewak?

Wątpię byś zdołał przeczytać te pytania więc o tym, że na nie ze zrozumieniem i logicznie odpiszesz nawet nie marzę.

Przedsiębiorca
odpowiada  Forest
1 rok temu

Nie zgadzam się z tym co piszesz. Prawda boli. Jest napisane ,,że jeżeli brat twój źle zrobi to masz prawo jako katolik zwrócić mu uwagę a jeżeli Cię nie posłucha to zwrócić mu uwagę przed większą ilością wiernych” i tak też się dzieje biskup ,,nie posłuchał i nic z tym nie zrobił” zaniechał dalszych kroków w sprawie, więc jest napominany chociaż po latach przez innych.

Ania
1 rok temu

Co to wszystko daje, wznowią, za chwilę umorzą, są nietykalni.

Sułtan Kosmitów
odpowiada  Ania
1 rok temu

Dokładnie. Pop..lą chwilę i powiedzą, że to i to zatuszowali. I naaagle.. Sprawa cyk, ppd dywan.

Antykatol
1 rok temu

Brawo dla pana redaktora za poruszanie takich tematów,bo w TVP tylko miłosierdzie katolików i kraj miodem i mlekiem płynący. A prawda jest taka że kościół nigdy nie miał lepiej jak dzisiaj, rząd pisowski wali im kasę na lewo i prawo, mają przywileje i do tego się panoszą. Pedofilia może zdarzyć się w każdym środowisku,ale tylko kościół jest tak bezczelny i chroni pedofili śmiejąc się w oczy sądom i społeczeństwu. Dlatego trzeba tępić tą czarną zarazę.

Tomasz
odpowiada  Antykatol
1 rok temu

W żadnym środowisku nic się nie robi a problem jest jeszcze gorszy. Cel waszej publikacji jest jeden-obrzydzic kosciol i dzieci i młodzieży odciągnąć od kościoła. Marsze lgbt gdzie bluźni się Bogu i Matce Bożej są ok. Złota wagina jest ok. Sodoma i Gomora. Kosciol reaguje obecnie NATYCHMIAST. owszem za zaniedbania powinni poniesc karę winni. To jest celowa walka w wiarą i kościołem. Zajmijcie Sue innymi srodowiskami.

Antykatol
odpowiada  Antykatol
1 rok temu

Tylko Pastor i protestanci! Ja chodzę na takie nabożeństwa i żadnej pedofili tam nie widzę. Pastor mąż jednej żony i może mieć dzieci, tak jak Bóg nakazał w Słowie Bożym.

Jonek
odpowiada  Antykatol
1 rok temu

To tam nie rozwodzą się

Przedstaw się
1 rok temu

Nie mam dobrego zdania o księżach, zorganizowana szajka zainteresowana pieniędzmi wiernych, ale jeśli dobrze rozumiem to jest coś jakby działanie prawa wstecz? Jeśli tak to chore to jest.

Mgr Andrzej Strzelba
odpowiada  Przedstaw się
1 rok temu

Dla mnie to oni też są dobrze zorganizowani w wyciąganiu graby po kasę.. I nic więcej, nie potrafią.

Tomasz
odpowiada  Przedstaw się
1 rok temu

Daj syna na księdza. Będzie wzorem…

44
0
Napisz co o tym sądziszx