Władze Ostrowa: To nie nasza wina, że zalało miasto

Przez Ostrów Wielkopolski przeszła wczoraj (tj. 23.08.20022r.) burza z falą opadów. W ciągu zaledwie 20 minut spadło 50 litrów wody na m2, z czego 40 litrów to opady punktowe. To tyle, ile wynosi średni miesięczny opad. Natychmiast powołano Miejski Sztab Kryzysowy. Sytuację udało się opanować do godzin porannych. Ważną rolę odegrały zbiorniki retencyjne, które wybudowano w ostatnich latach. Dzięki nim, miasto uniknęło wtórnego zalania z rzeki Ołobok.

Deszcz pojawił się przed godziną 20.00. Najbardziej intensywna, punktowa fala opadów trwała 20 minut. W tym czasie spadło 40 litrów wody na metr kwadratowy. To tyle ile wynosi średni miesięczny opad. Z tak potężną ulewą nie poradziłaby sobie żadna infrastruktura kanalizacyjna.

– Wczorajsza ulewa była ekstremalna. Żaden system kanalizacyjny nie byłby w stanie odebrać takiej ilości wody, w tak krótkim czasie. Mieliśmy do czynienia ze ścianą deszczu – mówi Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. I dodaje – Ostatnie inwestycje w budowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej uchroniły miasto przed wtórnym zalaniem od strony rzeki Ołobok. Ogromną rolę odegrał wczoraj zbiornik retencyjny przy ulicy Torowej, który przyjął wodę z miasta – podkreśla Mikołaj Kostka.

W mieście jest 8 zbiorników retencyjnych, w tym 3 przy rzece Ołobok. W sumie mogą przyjąć prawie 80 tysięcy metrów sześciennych wody. Podczas tak intensywnych opadów, woda w części zamiast do kanalizacji trafia do zbiorników retencyjnych. Brak tego typu inwestycji w mieście były katastrofalny w skutkach. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat na budowę zbiorników retencyjnych i poprawę infrastruktury usprawniającej odprowadzanie wód deszczowych z miasta wydano ponad 10 milionów złotych.

W dniach poprzedzających ulewę spadło aż 60 litrów deszczu, co dodatkowo pogorszyło sytuację na rzece Ołobok. Jej poziom był monitorowany przez Biuro Zarządzania Kryzysowego od 21 sierpnia. O godzinie 15.00 tego samego dnia poziom wody wynosił 236 cm, dziś (24.08) o godz. 2.00 w nocy podniósł się o ponad pół metra.

CZYTAJ  To on napadł na stację paliw

– Spółka WODKAN prowadzi systematyczne czyszczenie kanalizacji deszczowej, po to by uniknąć podtopień. Wczorajsze wybijanie studzienek to nie efekt naszego zaniedbania, tylko ogromnej ilości wody opadowej, która pojawiła się w bardzo krótkim czasie. Kanalizacja nie nadążała z jej odbiorem. Dbamy o studzienki i regularnie je czyścimy. Podobnie sytuacja wygląda na Ołoboku. Dzięki systematycznemu koszeniu koryta rzeki na odcinku przynależącym do spółki Wodkan możliwy był szybszy spływ wody – tłumaczy Zdzisław Marek, dyrektor ds. technicznych WODKAN S.A.

Straż pożarna na terenie miasta interweniowała ponad 100 razy. Wezwania dotyczyły podtopionych i zalanych piwnic, garaży i pomieszczeń gospodarczych. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Ze skutkami ulewy walczyło ponad 200 osób. To przede wszystkim strażacy z PSP, strażacy ochotnicy, pracownicy spółki WODKAN, Miejskiego Zarządu Dróg, Straży Miejskiej oraz pracownicy Urzędu Miejskiego.

– Straty w urzędzie są niewielkie. Dotyczą zniszczonych bram garażowych. W Centrum Aktywności Lokalnej trwa osuszanie budynku. Pracownicy zostali przeniesieni do budynku głównego Urzędu – mówi Andrzej Baraniak, sekretarz miasta.

Sytuacja jest opanowana i pod kontrolą. Od rana trwa sprzątnie miasta, które potrwa jeszcze przez najbliższe dni. Osoby lub rodziny, które poniosły straty w gospodarstwach podczas wczorajszej ulewy mogą się ubiegać o pomoc finansową. Wnioski można składać do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Zgodnie z prognozą zagrożeń meteorologicznych IMGW burze z gradem mogą wystąpić jeszcze z czwartku na piątek (tj. 25.08/26.08).

Rzeka na ulicy Konopnickiej
Wypełnione koryto Strugi Ostrowskiej przy Sklejkach
Zalewane były niżej położone pomieszczenia w szpitalu
Zalewane były niżej położone pomieszczenia w szpitalu
Centrum Aktywności Lokalnej
Centrum Aktywności Lokalnej, widok na starostwo powiatowe
parking przed starostwem i urzędem miasta
skwer przed urzędem miasta, widok na Centrum Aktywności Lokalnej
urząd miasta
urząd miejski
garaże z tyłu urzędu miejskiego
aleja Powstańców Wielkopolskich
teren pomiędzy urzędem miejskim a dawnym kinem komeda
garaże przy urzędzie miejskim
garaże przy urzędzie miejskim
garaże przy urzędzie miejskim
garaże przy urzędzie miejskim
garaże przy urzędzie miejskim
garaże przy urzędzie miejskim
garaże przy urzędzie miejskim
Struga Ostrowska wybijająca z kanału w Parku Miejskim
aleja Powstańców Wielkopolskich
aleja Powstańców Wielkopolskich
aleja Powstańców Wielkopolskich
aleja Powstańców Wielkopolskich
wiadukt krotoszyński
wiadukt krotoszyński, widok w stronę centrum miasta
straż z Kalisza przejeżdża przez wiadukt krotoszyński
wiadukt zębcowski
zbiornik retencyjny przy ulicy Sadowej
garaże przy urzędzie miejskim
garaże przy urzędzie miejskim
straż pożarna wypompowywała wodę z kotłowni szpitala
pomieszczenie techniczne w szpitalu
przedszkole przy ulicy Wańkowicza
przedszkole przy ulicy Wańkowicza
przedszkole przy ulicy Wańkowicza
przedszkole przy ulicy Wańkowicza
przedszkole przy ulicy Wańkowicza
poziom Ołoboku pod mostem od strony ulicy Strumykowej
ulica Nadbrzeżna
ochrona domów przy ulicy Grobla przed wylewającym Ołobokiem
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

114 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Antydureń
1 rok temu

Gardzę wszelkiej maści politykami i większością urzędasów nierobów, ale litości. Taki opad to anomalia. Zdarza się rzadko a nie sposób przebudować całą sieć burzową w mieście w ciągu dekady. Bądźmy rozsądni.

Łukasz
1 rok temu

Po co budować zbiorniki rentencyjne ,jak można przekładać tzw kocie łby… Raz ze Staszica na Gimnazjalna ,innym razem z Gimnazjalnej na Staszica .Za rok ze Staszica może przeniosą na Wrocławska :p
Co wy ludzie chcecie od Carycy? Pozyczyla grube miliony to je inwestuje ,czy to komuś potrzebne czy nie … Ważne że natrzaskala ,kupę ścieżek rowerowych ,świateł prawie na każdym przejściu … Przez Ostrów tyle czasu się przejeżdża autem, co człowiek do Kalisza dojedzie … Może kiedyś kobieta się otrząśnie 😁

Maniek
1 rok temu

A może jakiś mały artykuł na temat zabudowywania przez patodeweloperkę terenów zalewowych pomiędzy ulicami Osadniczą tzw. starym torem, a Żeromskiego…?

Kolo
1 rok temu

Cyt. „Żaden system kanalizacyjny nie byłby w stanie odebrać takiej ilości wody, w tak krótkim czasie.” Po 1. Profesorowie Politechniki placza ze smiechu a po drugie oni maja nas za idiotow? To dziecko po szkole podstawowej wie ze kiedy średnica rury jest 2x wieksza to i drożność duzo lepsza o ile nie jest zapchana 🙂

Jachu Wodnik
1 rok temu

może zamiast miejskich rowerów i hulajnogi miejskie kajaki i pontony ?

Ja
1 rok temu

Ulica Reymonta zalewana regularnie,struga Ostrowska nie wykoszona od paru lat ale kogo to obchodzi!!!

Dawid
odpowiada  Ja
1 rok temu

Struga i olbok powinny być czyste z roślin na całej długości az do prosny….. zerwane rośliny z nabrzeża tworzą zatory na drzewach i krzakach w korycie rzeki….

Adam
1 rok temu

Ostrowska „władza” nie robi nic, powodzie są cykliczne, prezydentka Ostrowa bardzo lubi się lansować przy każdej okazji! To wszystko, co robi TA władza Ostrowa!

Zalana
1 rok temu

Słabo się modlicie i potem Pan Bóg na was sprowadza plagi. Na kolana i do Częstochowy. Przez takich niewiernych to wszystko. A najbardziej przez wina Tuska!

Jerzy
odpowiada  Zalana
1 rok temu

Ktoś cie musiał mocno po głowie bić w dzieciństwie.

Felux
odpowiada  Jerzy
1 rok temu

Spadła z rowerka

Antydureń
odpowiada  Zalana
1 rok temu

Ona tylko szydzi z polskiej katolickiej ciemnoty.

na chłopski rozum
1 rok temu

Nigdy nie zrozumiem tej pyskówki na forum od kilkudziesięciu lat i te same tematy,argumenty. Jak plotkarki z bloku pod trzepakiem. A ulewy są i będą a zalewanie Ostrowa jest obecnie i będzie potem jeszcze latami. A może na zawsze ?

Po pierwsze,anomalii pogodowych nikt nie okiełzna,nawet najbardziej doskonałą kanalizacją i retencją.

Po drugie przebudowy instalacji nie zrobili poprzedni prezydenci i nie zrobią kolejni. To inwestycja na dekadę a w kryzysie na dłużej. Nawet jak pieniądze będą ! Wysokie koszty !

A tak naprawdę,przy takim zabetonowaniu Ostrowa,nawet przy jakiś modernizacji instalacji,retencji i czyszczeniu studzienek itp. To przy postępujących zmianach klimatu i częstych anomaliach pogodowych – ZALEWANIU ZABETONOWANEGO OSTROWA – NIE ZAPOBIEGNIEMY NIGDY !!!

Jałowe dyskusje mnie bawią ,,sorry taki mamy klimat,, jak mówiła pewna pani minister a nadchodzi jeszcze gorszy !!! A obszarów w mieście do wsiąkania wody deszczowej,coraz mniej. FINITO !
Koło się zamyka a mędrcy na forum się popisują i rajcują – taki egzotyczny sabat naiwniaków i pyskaczy !!!

Ponton
odpowiada  na chłopski rozum
1 rok temu

Po pierwsze,anomalii pogodowych nikt nie okiełzna,nawet najbardziej doskonałą kanalizacją i retencją.”

Tokio było notorycznie zalewane w większej skali, miasto w większej skali i rozwiązali problem również wielkoskalowo i skutecznie. Tylko ktoś pomyślał, że lepiej przeprowadzić inwestycje niż notorycznie naprawiać szkody. Tutaj lepiej syfa pudrem przyklepać i kadencja leci dalej.

hadwao
1 rok temu

Szkoła na Kantaka używa do sprzątania chodnika dmuchawy dmucha sobie chodnik w kierunku rynsztoka i studzienek ,szkoła kształcenia europejskiego .Chcą być nowocześni ale nie myślą ,że w ten sposób sprzątając zatykają rury.

1 5 6 7
114
0
Napisz co o tym sądziszx