Władze Ostrowa: To nie nasza wina, że zalało miasto

Udostępnij
Tweet

Przez Ostrów Wielkopolski przeszła wczoraj (tj. 23.08.20022r.) burza z falą opadów. W ciągu zaledwie 20 minut spadło 50 litrów wody na m2, z czego 40 litrów to opady punktowe. To tyle, ile wynosi średni miesięczny opad. Natychmiast powołano Miejski Sztab Kryzysowy. Sytuację udało się opanować do godzin porannych. Ważną rolę odegrały zbiorniki retencyjne, które wybudowano w ostatnich latach. Dzięki nim, miasto uniknęło wtórnego zalania z rzeki Ołobok.

Deszcz pojawił się przed godziną 20.00. Najbardziej intensywna, punktowa fala opadów trwała 20 minut. W tym czasie spadło 40 litrów wody na metr kwadratowy. To tyle ile wynosi średni miesięczny opad. Z tak potężną ulewą nie poradziłaby sobie żadna infrastruktura kanalizacyjna.

– Wczorajsza ulewa była ekstremalna. Żaden system kanalizacyjny nie byłby w stanie odebrać takiej ilości wody, w tak krótkim czasie. Mieliśmy do czynienia ze ścianą deszczu – mówi Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. I dodaje – Ostatnie inwestycje w budowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej uchroniły miasto przed wtórnym zalaniem od strony rzeki Ołobok. Ogromną rolę odegrał wczoraj zbiornik retencyjny przy ulicy Torowej, który przyjął wodę z miasta – podkreśla Mikołaj Kostka.

W mieście jest 8 zbiorników retencyjnych, w tym 3 przy rzece Ołobok. W sumie mogą przyjąć prawie 80 tysięcy metrów sześciennych wody. Podczas tak intensywnych opadów, woda w części zamiast do kanalizacji trafia do zbiorników retencyjnych. Brak tego typu inwestycji w mieście były katastrofalny w skutkach. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat na budowę zbiorników retencyjnych i poprawę infrastruktury usprawniającej odprowadzanie wód deszczowych z miasta wydano ponad 10 milionów złotych.

W dniach poprzedzających ulewę spadło aż 60 litrów deszczu, co dodatkowo pogorszyło sytuację na rzece Ołobok. Jej poziom był monitorowany przez Biuro Zarządzania Kryzysowego od 21 sierpnia. O godzinie 15.00 tego samego dnia poziom wody wynosił 236 cm, dziś (24.08) o godz. 2.00 w nocy podniósł się o ponad pół metra.

CZYTAJ  Strażacy wyciągali z lodu

– Spółka WODKAN prowadzi systematyczne czyszczenie kanalizacji deszczowej, po to by uniknąć podtopień. Wczorajsze wybijanie studzienek to nie efekt naszego zaniedbania, tylko ogromnej ilości wody opadowej, która pojawiła się w bardzo krótkim czasie. Kanalizacja nie nadążała z jej odbiorem. Dbamy o studzienki i regularnie je czyścimy. Podobnie sytuacja wygląda na Ołoboku. Dzięki systematycznemu koszeniu koryta rzeki na odcinku przynależącym do spółki Wodkan możliwy był szybszy spływ wody – tłumaczy Zdzisław Marek, dyrektor ds. technicznych WODKAN S.A.

Straż pożarna na terenie miasta interweniowała ponad 100 razy. Wezwania dotyczyły podtopionych i zalanych piwnic, garaży i pomieszczeń gospodarczych. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Ze skutkami ulewy walczyło ponad 200 osób. To przede wszystkim strażacy z PSP, strażacy ochotnicy, pracownicy spółki WODKAN, Miejskiego Zarządu Dróg, Straży Miejskiej oraz pracownicy Urzędu Miejskiego.

– Straty w urzędzie są niewielkie. Dotyczą zniszczonych bram garażowych. W Centrum Aktywności Lokalnej trwa osuszanie budynku. Pracownicy zostali przeniesieni do budynku głównego Urzędu – mówi Andrzej Baraniak, sekretarz miasta.

Sytuacja jest opanowana i pod kontrolą. Od rana trwa sprzątnie miasta, które potrwa jeszcze przez najbliższe dni. Osoby lub rodziny, które poniosły straty w gospodarstwach podczas wczorajszej ulewy mogą się ubiegać o pomoc finansową. Wnioski można składać do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Zgodnie z prognozą zagrożeń meteorologicznych IMGW burze z gradem mogą wystąpić jeszcze z czwartku na piątek (tj. 25.08/26.08).

Rzeka na ulicy Konopnickiej
Wypełnione koryto Strugi Ostrowskiej przy Sklejkach
Zalewane były niżej położone pomieszczenia w szpitalu
Zalewane były niżej położone pomieszczenia w szpitalu
Centrum Aktywności Lokalnej
Centrum Aktywności Lokalnej, widok na starostwo powiatowe
parking przed starostwem i urzędem miasta
skwer przed urzędem miasta, widok na Centrum Aktywności Lokalnej
urząd miasta
urząd miejski
garaże z tyłu urzędu miejskiego
aleja Powstańców Wielkopolskich
teren pomiędzy urzędem miejskim a dawnym kinem komeda
garaże przy urzędzie miejskim
garaże przy urzędzie miejskim
garaże przy urzędzie miejskim
garaże przy urzędzie miejskim
garaże przy urzędzie miejskim
garaże przy urzędzie miejskim
garaże przy urzędzie miejskim
Struga Ostrowska wybijająca z kanału w Parku Miejskim
aleja Powstańców Wielkopolskich
aleja Powstańców Wielkopolskich
aleja Powstańców Wielkopolskich
aleja Powstańców Wielkopolskich
wiadukt krotoszyński
wiadukt krotoszyński, widok w stronę centrum miasta
straż z Kalisza przejeżdża przez wiadukt krotoszyński
wiadukt zębcowski
zbiornik retencyjny przy ulicy Sadowej
garaże przy urzędzie miejskim
garaże przy urzędzie miejskim
straż pożarna wypompowywała wodę z kotłowni szpitala
pomieszczenie techniczne w szpitalu
przedszkole przy ulicy Wańkowicza
przedszkole przy ulicy Wańkowicza
przedszkole przy ulicy Wańkowicza
przedszkole przy ulicy Wańkowicza
przedszkole przy ulicy Wańkowicza
poziom Ołoboku pod mostem od strony ulicy Strumykowej
ulica Nadbrzeżna
ochrona domów przy ulicy Grobla przed wylewającym Ołobokiem
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

114 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Maximus 36
1 rok temu

Mniej betonu to i woda nie będzie zalewać tylko wsiąknie w ziemię.

Pola
1 rok temu

Do mieszkańca. Prawda. Nic tylko kłamstw. Najlepiej im wychodzi pięknie się do kamery ustawić.

Babrak
1 rok temu

Oczywiście, że to nie wasza wina.
To wina wyborców…co wybrali to mają.
Może następnym razem wykażą się odrobiną sprytu…wybierając ludzi spoza układów…ale to byłoby zbyt piękne…a Ostrów miałby wreszcie przyszłość…rozmarzyłem się.

Wieśniak
1 rok temu

Jak to jest że na prywatnej posesji gdzie mam dom i własny zbiornik na wodę opadową jakoś mnie nie zalewa. Za to w miastach gdzie mają kilkanaście zbiorników kanalizację odpływowa itp. te miasta są ciągle zalewane, a zarządcy miast wmawiają że to nie ich wina to ja się zapytam kto w takim razie jak nie oni wydają pozwolenia na budowy, kto odpowiada za czystość i przepływ kanalizacji odpływowej? Przecież za to ktoś bierze pieniądze za to nie jest odpowiedzialny duch Święty.

Xyz
1 rok temu

Zastanawiające jest to, że ogłoszono alert i zamknięto basen, żeby nikomu nic się nie stało. A od wielu wielu lat zalewa nam miasto i nic z tego, może alertow nie było.

Przedstaw się
1 rok temu

To gadka typowo pisowska. Oni tez niczemu nie są winni. Darli ryja żeby nałożyć sankcje na Polaków, utrudnić nam zakup opału, przestać sprowadzać węgiel od ruskich, no i wreszcie się doczekali, to teraz opowiadają że brak węgla to nie ich wina:) Klasyczny pisowiec to kłamca i złodziej, to jest powszechnie znane, ale widocznie i w innych partiach są podobnie niewinni:)

Cv
odpowiada  Przedstaw się
1 rok temu

Ale z ciebie pier*******ty koleś 😂 😂 😂 😂

Jachu Wodnik
odpowiada  Przedstaw się
1 rok temu

bredzisz platformerski durniu

Koziabródka-Wojewoda Łęczycki
1 rok temu

Wiele dekad temu zarurowano podwójnymi kolektorami główny ciek przebiegający przez centrum miasta. Wtedy to miasto maluczkie było i kolektory one w zupełności wystarczały w przypadku deszczy nawalnych. Czasy jednako się zmieniają i nikt już nie chce żyć i mieszkać z dziadkami w lokalach wielopokoleniowych. Zatem miasto się rozbudowywało i zarazem betonowało na potęgę przy aplauzie genialnych samorządowców i banków wszelakich. Wyjściem z tej patowej sytuacji byłaby budowa trzeciego kolektora obok już istniejących. Ale po co jeżeli te onegdaj życzliwe  banki niebawem zabiorą nabyte mieszkanka a że nowych nabywców nie będzie to i  tak wszystko  zarośnie a i deszcze gdzie wchłaniać miały się będą. Wieczoru wolnego od wszelakich niekompetentnych dupków  życzę.

Mieszko
1 rok temu

Panie Kostka, skończ waść, wstydu oszczędź… Jakie wykaszanie Ołoboku skoro niedawno prezes zieleni miejskiej sam mówił że nie będą wykaszać żeby zatrzymać opad. Czy wy już z ludzi idiotów robicie? Że wy jesteście z „pierwszej łapanki” to nie znaczy że reszta mieszkańców też.

NieChcemAleMuszem
1 rok temu

Na opozycji stabilnie: Sorry. Taki mamy klimat…

Hania
1 rok temu

Studzienki zapychane

114
0
Napisz co o tym sądziszx