Władze Ostrowa: To nie nasza wina, że zalało miasto

Udostępnij
Tweet

Przez Ostrów Wielkopolski przeszła wczoraj (tj. 23.08.20022r.) burza z falą opadów. W ciągu zaledwie 20 minut spadło 50 litrów wody na m2, z czego 40 litrów to opady punktowe. To tyle, ile wynosi średni miesięczny opad. Natychmiast powołano Miejski Sztab Kryzysowy. Sytuację udało się opanować do godzin porannych. Ważną rolę odegrały zbiorniki retencyjne, które wybudowano w ostatnich latach. Dzięki nim, miasto uniknęło wtórnego zalania z rzeki Ołobok.

Deszcz pojawił się przed godziną 20.00. Najbardziej intensywna, punktowa fala opadów trwała 20 minut. W tym czasie spadło 40 litrów wody na metr kwadratowy. To tyle ile wynosi średni miesięczny opad. Z tak potężną ulewą nie poradziłaby sobie żadna infrastruktura kanalizacyjna.

– Wczorajsza ulewa była ekstremalna. Żaden system kanalizacyjny nie byłby w stanie odebrać takiej ilości wody, w tak krótkim czasie. Mieliśmy do czynienia ze ścianą deszczu – mówi Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. I dodaje – Ostatnie inwestycje w budowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej uchroniły miasto przed wtórnym zalaniem od strony rzeki Ołobok. Ogromną rolę odegrał wczoraj zbiornik retencyjny przy ulicy Torowej, który przyjął wodę z miasta – podkreśla Mikołaj Kostka.

W mieście jest 8 zbiorników retencyjnych, w tym 3 przy rzece Ołobok. W sumie mogą przyjąć prawie 80 tysięcy metrów sześciennych wody. Podczas tak intensywnych opadów, woda w części zamiast do kanalizacji trafia do zbiorników retencyjnych. Brak tego typu inwestycji w mieście były katastrofalny w skutkach. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat na budowę zbiorników retencyjnych i poprawę infrastruktury usprawniającej odprowadzanie wód deszczowych z miasta wydano ponad 10 milionów złotych.

W dniach poprzedzających ulewę spadło aż 60 litrów deszczu, co dodatkowo pogorszyło sytuację na rzece Ołobok. Jej poziom był monitorowany przez Biuro Zarządzania Kryzysowego od 21 sierpnia. O godzinie 15.00 tego samego dnia poziom wody wynosił 236 cm, dziś (24.08) o godz. 2.00 w nocy podniósł się o ponad pół metra.

– Spółka WODKAN prowadzi systematyczne czyszczenie kanalizacji deszczowej, po to by uniknąć podtopień. Wczorajsze wybijanie studzienek to nie efekt naszego zaniedbania, tylko ogromnej ilości wody opadowej, która pojawiła się w bardzo krótkim czasie. Kanalizacja nie nadążała z jej odbiorem. Dbamy o studzienki i regularnie je czyścimy. Podobnie sytuacja wygląda na Ołoboku. Dzięki systematycznemu koszeniu koryta rzeki na odcinku przynależącym do spółki Wodkan możliwy był szybszy spływ wody – tłumaczy Zdzisław Marek, dyrektor ds. technicznych WODKAN S.A.

Straż pożarna na terenie miasta interweniowała ponad 100 razy. Wezwania dotyczyły podtopionych i zalanych piwnic, garaży i pomieszczeń gospodarczych. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Ze skutkami ulewy walczyło ponad 200 osób. To przede wszystkim strażacy z PSP, strażacy ochotnicy, pracownicy spółki WODKAN, Miejskiego Zarządu Dróg, Straży Miejskiej oraz pracownicy Urzędu Miejskiego.

– Straty w urzędzie są niewielkie. Dotyczą zniszczonych bram garażowych. W Centrum Aktywności Lokalnej trwa osuszanie budynku. Pracownicy zostali przeniesieni do budynku głównego Urzędu – mówi Andrzej Baraniak, sekretarz miasta.

Sytuacja jest opanowana i pod kontrolą. Od rana trwa sprzątnie miasta, które potrwa jeszcze przez najbliższe dni. Osoby lub rodziny, które poniosły straty w gospodarstwach podczas wczorajszej ulewy mogą się ubiegać o pomoc finansową. Wnioski można składać do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Zgodnie z prognozą zagrożeń meteorologicznych IMGW burze z gradem mogą wystąpić jeszcze z czwartku na piątek (tj. 25.08/26.08).

Rzeka na ulicy Konopnickiej
Wypełnione koryto Strugi Ostrowskiej przy Sklejkach
Zalewane były niżej położone pomieszczenia w szpitalu
Zalewane były niżej położone pomieszczenia w szpitalu
Centrum Aktywności Lokalnej
Centrum Aktywności Lokalnej, widok na starostwo powiatowe
parking przed starostwem i urzędem miasta
skwer przed urzędem miasta, widok na Centrum Aktywności Lokalnej
urząd miasta
urząd miejski
garaże z tyłu urzędu miejskiego
aleja Powstańców Wielkopolskich
teren pomiędzy urzędem miejskim a dawnym kinem komeda
garaże przy urzędzie miejskim
garaże przy urzędzie miejskim
garaże przy urzędzie miejskim
garaże przy urzędzie miejskim
garaże przy urzędzie miejskim
garaże przy urzędzie miejskim
garaże przy urzędzie miejskim
Struga Ostrowska wybijająca z kanału w Parku Miejskim
aleja Powstańców Wielkopolskich
aleja Powstańców Wielkopolskich
aleja Powstańców Wielkopolskich
aleja Powstańców Wielkopolskich
wiadukt krotoszyński
wiadukt krotoszyński, widok w stronę centrum miasta
straż z Kalisza przejeżdża przez wiadukt krotoszyński
wiadukt zębcowski
zbiornik retencyjny przy ulicy Sadowej
garaże przy urzędzie miejskim
garaże przy urzędzie miejskim
straż pożarna wypompowywała wodę z kotłowni szpitala
pomieszczenie techniczne w szpitalu
przedszkole przy ulicy Wańkowicza
przedszkole przy ulicy Wańkowicza
przedszkole przy ulicy Wańkowicza
przedszkole przy ulicy Wańkowicza
przedszkole przy ulicy Wańkowicza
poziom Ołoboku pod mostem od strony ulicy Strumykowej
ulica Nadbrzeżna
ochrona domów przy ulicy Grobla przed wylewającym Ołobokiem
POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

114 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
wojtus z rady
1 rok temu

jaesli nie prezydentów i sekretarza oraz dyr wydz to kogo? przecież Wasza przezywająca się prezydent wielokrotnie ogłaszała że tona po tych wielkich szkoiłach problem rozwiązała.nawet tego nie iwecie i nie pamietacie?pewnie nie pamiętacie o pensji i nagrodach oraz premiach tez i tego jako kogoś niszczyć!

You
1 rok temu

Ciekawe jakim zyskiem skończył za rok 2021 wodkan? Zapewne dużymmmmmmm
Premie były, sylwester itp
Czego chcesz więcej? Sam sobie wyczyścić studzienkę przecież należy do chodnika hahhahahah

SUZUKI
1 rok temu

Przywrócić zasadniczą służbę wojskową i kociarstwo będzie biegać z woreczkami piachu i pomagać czyścić kratki a tak nawiasem to prawdziwa powódź to w Ostrowie była w 1985r i nikt nie stękał

Zosia
1 rok temu

Proszą zobaczyć w jakim stanie są studzienki w całym mieście . Na Alejach Słowackiego wzdłuż całej ulicy chwasty rosną , piach wymywany z nie sprzątanych chodników i wymywany z kostki zatkał wszytko . W całym mieście nie są czyszczone studzienki od deszczówki , nie są zamiatane przykanaliki deszczowe. Po tej ulewie , która przyszła już wczoraj powinny być zamiatane wszystkie pobocza dróg w Ostrowie żeby kolejna ulewa znowu nie zalała miasta . No niestety nie widać żadnych służb sprzątających po nawałnicy . Ot całe nasze miasto na to pieniędzy nie ma

Do Zosia
odpowiada  Zosia
1 rok temu

Pieniądze na to są bo MZO istnieje. Tylko trzeba ich zagnać do roboty. „Gwiazdy” z MZO tylko chodzą na Staszica kupować zdrapki ale do roboty się nie wezmą. A czyszczenie rynsztoków powinno odbywać się wiosną,tak było zawsze. Kiedyś jeden dziadek jeżdżąc z wózkiem i szuflą ogarnął całe miasto a dzisiaj księżniczkom ręce by od tego odpadły. A jeżeli nawet nie miały by na to czasu to są osadzeni,drobniejsze wykroczenia też można karać pracami społecznymi. Nie ma kto przypilnować? Jest straż miejska i się nudzi. Wszystko można załatwić i bez dużych nakładów finansowych tylko trzeba chcieć i używać mózgu,tylko to nasze władze przerasta jak widać. Pan Kostka niech się nie ośmiesza razem z tym gościem z Wodkanu bo sam tam pierwszy powinien z szuflą za karę dokonać. Ku przestrodze dla potomnych.

pytek
1 rok temu

„dbamy o studzienki, czyścimy je regularnie”. Co oznacza słowo regularnie? Raz na dwa – trzy lata? Jakoś trudno jest spotkać w mieście ekipy czyszczące studzienki, natomiast prawdą jest, że przez długi okres bez deszczu na ulicach nagromadził się piasek i śmieci. Teraz deszcz spłukał je do studzienek i klops. Nikt nie oskarża władze miasta o to, ze spadł deszcz, ale o zaniechanie regularnego np. czyszczenia studzienek to już tak.

Max
1 rok temu

Mam pytanie. Czy auta Straży Miejskiej po raz drugi zatopiło???? Bo jeśli tak to ktoś za to powinien pęknąć 🤔🤔🤔

CBA.
odpowiada  Max
1 rok temu

Zadzwoń tam dzbanie i zapytaj

Powodzianin
1 rok temu

Chcecie zobaczyć wykoszone koryto Ołoboku? Więc zapraszam na spacer od poznańskiej w stronę piasków

szlachta
odpowiada  Powodzianin
1 rok temu

tak jak pisał gość z wodkan, swoją część koszą, część o której piszesz to kompetencja Wody Polskie.

Jo
1 rok temu

Dokładnie….w punkt!!
Wodkan czyści regularnie studzienki??? Ciekawe gdzie bo napew i nie w Ostrowie 🤪🤪🤪
Na głównej ul. Wrocławskiej przy szkole 2 to że studzienki trawa wychodzi….co za WŁODARZE….masakra…. Nałożyć karę na Wodkan to zaczną lepiej pracować

Poznaniak
1 rok temu

Każdy z nas zawinił, ponieważ to większość osób zagłosowała na taką osobę i teraz musicie się męczyć. Jak dobrze, że od 10 lat mieszkam w Poznaniu. Fakt tutaj też jest betonoza, jednak jak widzę Ostrów, który chce się wzorować na Poznanie i coś nie wychodzi to mnie bawi.

Polecam zapoznać się z długiem miasta Ostrów wielkopolski 🙂 jest jednym z największych w Polsce. Ponieważ każda budował była na kredycie zamrożonym, który będziecie spłacać po odejściu Komuszki =]

OSTR
1 rok temu

Co druga studzienka w mieście zatkana.Kostka : to nie nasza wina. A kogo Tuska czy Putina???

114
0
Napisz co o tym sądziszx