W niektórych gminach gaz zdrożał o ponad 170%

Mieszkańcy gm. Sośnie czy kilku gmin w powiecie jarocińskim nie dowierzali gdy zobaczyli nowe ceny za gaz. We wspomnianych gminach gaz podrożał o 170%. Dla niektórych mieszkańców to rozbój w biały dzień.

W części gmin budynki typu szkoły, sale wiejskie, remizy strażackie czy urzędy ogrzewane są gazem. Firmy, z których usług korzystają samorządy i mieszkańcy tłumaczą się, że zaazotowany gaz, który pochodzi ze złóż krajowych jest pozyskiwany w Polsce wyłącznie od jednego dostawcy tj. PGNIG S.A. Dodają, że jako lokalni dystrybutorzy nie mają wpływu na cenę zakupu paliwa gazowego oraz wpływu na wybór dostawcy.

PGNIG swoim bezpośrednim odbiorcom sprzedaje w niższej cenie z podwyżką wynoszącą niewiele ponad 7% względem poprzedniego roku. PGNIG tłumaczy się, że różnice pomiędzy taryfami spółek wynikają w głównej mierze z różnego sposobu kontraktacji gazu, w szczególności z innego czasu kiedy gaz jest kupowany.
Bartosz Węglarczyk, wiceburmistrz Jarocina zapowiada wyrażenie głosu sprzeciwu. Na czwartek jest zwołana nadzwyczajna sesja rady miasta, gdzie zostanie wystosowany apel do wszystkich odpowiedzialnych za wzrost ceny gazu.

Przedstawicielka Urzędu Regulacji Energetyki powiedziała, że musieli zatwierdzić tak duże ceny, ponieważ te firmy nie miały możliwości zakupu gazu w niższej cenie.
Ta sytuacja jest dość kuriozalna, ponieważ zewsząd było słychać głosy by zmieniać sposób ogrzewania z uwagi na powstający w okresie zimowym smog. Ci, którzy ogrzewają domy gazem mogą mieć duży problem w miejscach, gdzie operatorem nie jest PGNIG.

UOKiK oraz Jacek Sasin z rządu PiS obwiniają rosyjską spółkę GAZPROM, która ograniczyła podaż gazu na hurtowych rynkach. Ma to wymóc przyspieszenie decyzji na uruchomienie gazociągu NORD STREAM 2. Zdaniem przedstawiciela rządu PiS sytuacja ma się ustabilizować w I kwartale 2022 roku.

63 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ktoś
6 miesięcy temu

Gaz ziemny w zachodniej Wielkopolsce był znany i Używany od czasów przed Gierkowskich. Wybuch odwiertu w 1976 w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego sygnalizujący ogromne złoże, ale zgodnie z Imperialistyczną polityką Moskwy miał być dziurą w Ziemi Wielkopolskiej, bo dostawcą gazu miała pozostać Wielka Rosja. I na nic Program w TV Pośpieszalskiego z udziałem już prawie emerytowanych profesorów geologi tłumaczących wielkość rozpoznanych złóż. Dziur tych wiertnicy narobili mnóstwo, ale nie mogli, nie ich to zresztą rola łączyć rurami w system zaopatrzenia rodaków w nisko emisyjne paliwo grzewcze. Nie wiele w wykorzystaniu i zaopatrzeniu rodaków w gaz pomogło stanowisko Głównego Geologa Kraju Prof Jendryszka. Piece gazowe w tamtych czasach też były trudno dostępne i nie produkowane na dużą skalę. Jedyny pożytek z jego stanowiska i wiedzy to w czasie wizyty prezydenta Dudy w USA 3 dniowe przesłuchanie w Pentagonie któro przyniosło ochronę militarną, doraźnie podwieszone rakiety pod F16 z prędkością dojścia do celu 3 Machy. Wreszcie rok 2016 i sprzedajemy złoża z pól Nowa Sól, Góra, Wschowa, Rawicz Poznań 6,7 i 9 firmie z Denver w Kalifornii. Przecież pokłady gazu ziemnego Wielkopolski szacowane są na 5,5 bln m3. Polska zużywa 15mld m3 w roku. Pozostałe kraje unijne 260mld m3. A my wciąż drepczemy nad tym gazem przy okazji pozwalając V Kolumnie pewnie za łapówki walutowe sprzedawać rurociągi np firmie z Lipska, których wciąż jest mało, żeby odbiór z odwiertów zaspokoił potrzeby. Realizujemy jakieś dziwne inwestycje budowy rurociągów na kierunku Litwa, Łotwa, Estonia Finlandia i dalej do Szwecji.

Przedstaw się
1 rok temu

Do Pan tiktak. Bo na rozdawanie nie było! Rozdawali przez rok a później zaczęli drukować i się zapożyczać. Jesteśmy zadłużeni niespłacalnie! I nie jestem za platfusami to tez banda złodziei, choć przy pisowcach wypadają bardzo skromnie.

Pan tiktak
1 rok temu

Do Wacek- ucz się konusie niemieckiego i wypad na szparagi za Odrę jak się nie podoba, jak rudy i ta cała jego zgraja wróci do władzy będziesz zapierdalał za 5 zł za godz i do 70 lat. Pinindzy ni ma i nie będzie😂😂😂

McJ
1 rok temu

Wyszło bokiem machanie szabelką przed Ruskiem. Zamiast się dogadać to teraz Niemiec się śmieje z Polaczkóf.

.....
1 rok temu

Podobno spółka niemiecka z Lipska której sprzedano rurociągi gazowe w Wielkopolsce sprzedaje Wielkopolanom gaz ziemny z polskiej kopalni-odwiertu z 170% podwyżką. Kto to sprzedał sąsiadom z za Odry, kiedy i dlaczego bez uwarunkowania cen zbytu dla Polaków? Stąd podwyżki, proste.

Julia
1 rok temu

wszystko dąży do tego, że za chwilę zniknie tzw. klasa średnia. Dzisiaj klasa średnia z powodu wszelkich podwyżek i inflacji ubożeje,biednieje, a bogaci stają się coraz bogatsi. za parę lat będą tylko biedni i tylko bogaci niestety.

Do Drażetki
1 rok temu

Trzeba było zgodzić sie na rurę przez Polskę i kasować za przesył a nie sadzić sie w obronie sztucznego państewka między Bugiem a Dnieprem.

realista
1 rok temu

Jeśli skończą się dopłaty z Unii, automatycznie zdrożeje żywność. Autostrady będą budowane bez dopłat co spowoduje, że będziemy musieli za nie słono płacić. Za odprawy dla prezesów zarządzających gazem ktoś musi zapłacić. Gaz od Putina zdrożał tylko kilka procent.

Wacek
1 rok temu

Przecież pinokio obiecał że Polacy mają zapierd..ać za miskę ryżu. i dotrzyma słowa

Kaziu
1 rok temu

Nie tylko gaz drożeje, bo drożeje wszystko- żywność, leki, prąd, opłaty za śmieci, czynsze, paliwo, stal, materiały budowlane itd. Tylko pensje nie wzrastają

63
0
Napisz co o tym sądziszx