Biskup Damian Bryl, pomimo wniosku sądu, nie ujawnił dokumentów w sprawie wykorzystywania małoletnich

Obecny Biskup kaliski Damian Bryl wziął przykład z szefa episkopatu i odmówił wydania „poufnych dokumentów kościelnych”. Pouczył również sąd, by od Kościoła trzymał się z daleka – ustaliła Gazeta Wyborcza.

Sąd wyznaczył termin mediacji pomiędzy pokrzywdzonymi przez księdza pedofila, a przedstawicielem Kościoła z terenu diecezji kaliskiej, gdzie skazany ksiądz krzywdził małoletnich. Biskup na to spotkanie jednak się nie pofatygował.

Pokrzywdzeni, znani z filmu „Zabawa w chowanego” braci Sekielskich, domagają się od diecezji kaliskiej zadośćuczynienia wynoszącego aż milion złotych. Przypomnijmy, że Jakub i Bartłomiej Pankowiakowie byli molestowani w dzieciństwie przez księdza Arkadiusza H. Kościół dobrowolnie zapłacić nie chce, a dodatkowo nie zamierza ujawniać „tajemnic kościelnych”.
Diecezję reprezentuje adwokat Marek Markiewicz, który bez powodzenia kandydował do Senatu z ramienia PiS. Jako adwokat reprezentuje m.in. Mateusza Morawieckiego i jego żonę w sprawie głośnego zakupu działki od Kościoła.

Przedstawiciel diecezji podnosi, że sprawa się przedawniła, a ponadto pokrzywdzeni nie przedstawili dowodów na doznaną krzywdę.
Jakub Pankowiak w rozmowie z Wyborczą zrelacjonował, że na mediacje stawił się on wraz ze swoim pełnomocnikiem. Kurię reprezentował wspomniany adwokat Markiewicz.

– Może bali się, że gdy spojrzą nam w oczy i wysłuchają, serca im zmiękną. – powiedział Jakub.

Prawnik z ramienia diecezji zaoferował sfinansowanie przez Kościół terapi. Pankowiakowie podziękowali za taką propozycję.
Kaliski sąd badając sprawę zawnioskował do diecezji o przesłanie teczki personalnej księdza Arkadiusza H., skazanego nieprawomocnie na trzy lata więzienia za przestępstwa seksualne wobec małoletniego.

„Wezwanie do dostarczenia dokumentów wykracza zdaniem władz diecezji poza dotychczasową praktykę kontaktów z władzami świeckimi, w tym z organami wymiaru sprawiedliwości, oraz regulacje prawne dotyczące stosunków państwa z Kościołem katolickim” – napisał mecenas Markiewicz.

Mianowany na biskupa diecezji kaliskiej Damian Bryl miał zatrzeć złe wrażenie po Edwardzie Janiaku, który tuszował m.in. pedofilskie czyny ks. Arkadiusza H. Stracił za to stanowisko biskupa.
W sprawie karnej prokurator z Pleszewa udał się do kurii kaliskiej i uzyskał wgląd do teczki księdza H. Tam jednak jego osoba była przedstawiana w samych superlatywach. Było to jednak w czasie gdy kuria nie próbowała wyjaśniać zarzutów wobec księdza pedofila.

CZYTAJ  Wjechała w stojak rowerowy. Czarny punkt?

Sąd nie może w postępowaniu cywilnym w inny sposób przymusić do okazania dokumentów, ale może ocenić brak ich okazania.

60 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pytek2
1 rok temu

Czyli nie upier dolą mu jąder… takie zboki mają bardzo dobrze pod rządami Balbiny.

Tadeusz Kościuszko, polski bohater narodowy
1 rok temu

Przez wieki obładowane srebrami i kosztownościami wozy sunęły do Rzymu. Księżom bogactwa, a ludowi robota w polu, bieda i nadzieja na niebo. O które łatwiej jak zapiszesz ziemię kościołowi i odpust kupisz.

Tadeusz Kościuszko, polski bohater narodowy
1 rok temu

Dodajmy koniecznie – Tadeusz Kościuszko był człowiekiem wierzącym! To nie był jakiś oszalały „lewak”. Widział na chłodno jak sobie poczynaja księża i co z tego wynika dla „ludu”.

Tadeusz Kościuszko, polski bohater narodowy
1 rok temu

„Księża zawsze wykorzystają ciemnotę i przesądy ludu, posłużą się religią – w co nie możecie wątpić – jako maską, by przykryć swą hipokryzję i niegodziwość swych przedsięwzięć”.

Zirytowany
1 rok temu

[email protected] [email protected] pokazuj dokumenty!!! Koniec KK . Ludzie będą modlili się w domach. Boga mamy w sercach. Nie chcemy was świńskie pedofile oglądać w kościele… Tacki puste sami sobie napełniajcie. Albo za robotę się weźcie. Za minimalną pensję jak większość Polaków

Polka
1 rok temu

Ja pierd… Co te kanalie purpurowe są za wieprzki.. Ma czelność tak powiedzieć w sądzie?? Po co nam takie sądy, które dają przyzwolenie na odmowę nie złożenia dokumentów w sprawie.. Te zboki myślą, że im się uda??? Chramolić takie proplkutatury i sądy, normalny szarak byłby już przymknięty za mataczenie i utrudnianie śledztwa. To jest nie do pomyślenia w innym normalnym państwie prawa.

suweren
1 rok temu

bandyta, jak wszyscy jego kumple

Anty pisowiec
1 rok temu

Czarne pingwiny obok pisowskich przestępców są nietykalni. Prawo, wyrok to tylko śmieszny papierek. Bo są ponad prawem. Do czasu do czasu.

Duchowny Tomasz
1 rok temu

I co Mister Bryl ? Jeszcze chcesz coś dopowiedzieć w tej kwestii ? Wsadziłeś kij w mrowisko a co za tym idzie kolejni wierni odsunęli się od kościoła . Ale kościół jak dla mnie idzie w dobrym kierunku , sami sobie strzelacie w kolano . Niech Bóg otoczy was opieką i rozgrzeszy w niebie .

Do zzzz
1 rok temu

Oj nie porównuj zwykłego śmiertelnika do naszego duchowieństwa! To elitarna kasta, poziom świętych krów w hinduizmie, poza zasięgiem prawa i dobrych obyczajów też. Śmiertelnik ma płacić bez gadania, usługiwać i ustępować świętym krowom. Polska to ustrój kastowy jak w Indiach, a na szczycie są właśnie święte krowy.

60
0
Napisz co o tym sądziszx