Ekspert komentuje śmierć biskupa Janiaka

Znany historyk dr Andrzej Gerlach odniósł się do sytuacji związanej ze śmiercią biskupa seniora Edwarda Janiaka. Zwrócił uwagę na zachowanie kurii diecezji kaliskiej, a także komunikatów poszczególnych mediów.

W godzinach popołudniowych zmarł bp Edward Janiak (1952-2021), zawieszony i ukarany przez Stolicę Apostolską, były ordynariusz kaliski. Podkreślam raz jeszcze, UKARANY I USUNIĘTY Z URZĘDU PRZEZ PAPIEŻA FRANCISZKA biskup kaliski.

Od wczoraj w wielu katolickich mediach odbywa się wręcz chocholi taniec nad śmiercią tego ukaranego przez Stolicę Apostolską hierarchy. W jednym z takich kościelnych mediów czytam ze zdumieniem, że zmarły był emerytowanym biskupem kaliskim, gdyż toczyło się wobec niego „postępowanie Stolicy Apostolskiej dotyczące sygnalizowanych zaniedbań związanych z zarządzaniem diecezją”. W drugim medium, że stawiane mu zarzuty „przez wrogie Kościołowi media” były jedynie „niepotwierdzone”. Jeszcze inny portal katolicki podaje komunikat z którego wynika, że „w październiku 2020 roku nuncjatura apostolska w Polsce poinformowała, że papież Franciszek przyjął jedynie rezygnację chorego biskupa Janiaka”. Zaś na stronie internetowej samej diecezji kaliskiej możemy przeczytać jedynie informacje o samej śmierci jej byłego ordynariusza i informacje o zalecanej modlitwie w jego intencji. Załączam ten komunikat do tego mojego wpisu.

Więc po kolei. Po pierwsze. Zmarłemu biskupowi nie postawiono ze strony Watykanu „niepotwierdzonych zarzutów”, ani nie toczyło się wobec niego postępowanie dotyczące „sygnalizowanych zaniedbań”, ale ukarano go za czyny popełnione i udowodnione.

Po drugie. Nie mówimy w tym wypadku o jakiś „sygnalizowanych zaniedbaniach związanych z zarządzaniem diecezją” lecz o czynnym homoseksualizmie i świadomych i długoletnich działaniach biskupa Edwarda Janiaka zmierzających do ukrywanie pedofilii w szeregach podległego mu duchowieństwa, poniżaniu nieletnich ofiar pedofilii i całkowitym pomijaniu ich praw, jako ludzi, a także członków wspólnoty Kościoła.

Po trzecie. Papież Franciszek nie przyjął jego rezygnacji w związku z jego chorobą lecz pozbawił go sprawowanego urzędu, a przy tym wydał mu całkowity zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej oraz wydał ukaranemu biskupowi zakaz przebywania i zamieszkiwania na jej terytorium. Iną zupełnie rzeczą jest fakt, że zakaz ten ukarany hierarcha nie zawsze przestrzegał, ale to już nie wina, ani obecnego papieża, ani rzekomych wrogów Kościoła.

Najdalej posunęli się jednak ci, „zawsze wierni prawdzie i katolickim wartościom”, którzy widzą w ukaranym biskupie i w innych podobnych działaniach obecnego papieża, zagrożenie dla samych sobie. Niemal wbiło mnie w fotel, gdy przeczytałem, że biskup Edward Janiak umarł zaszczuty przez wrogów Kościoła. Nawet nie będę tego komentował. Polecam tylko tym „piewcom prawdy objawionej”, aby jeszcze przed pogrzebem tego „męczennika z Kalisza”, pobrali jego relikwie. Po jego kanonizacji będą mieli jak znalazł…

Dostałem w dniu dzisiejszym od jednego znanego duchownego, a przy tym znanego w kraju wykładowcy akademickiego wiadomość, którą pozwolę sobie zacytować. „Andrzeju, spiesz się pisać o naszych polskich hierarchach, tak szybko odchodzą…”

Już nam wiadomo z komunikatu kurii kaliskiej, jak będą przebiegały uroczystości żałobne zmarłego w ostatni czwartek byłego ordynariusza kaliskiego, bp Edwarda Janiaka.

Pogrzeb każdego katolickiego ordynariusza jest szczegółowo opisany i regulowany przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Szczególnie w Polsce przywiązuje się wagę do tego, aby każdy zmarły biskup diecezjalny spoczął po uroczystym nabożeństwie w katedrze, w specjalnej krypcie dla ordynariuszy. Jedynie biskupi pomocniczy i inni biskupi tytularni mogą liczyć na pogrzeby w innych świątyniach diecezji.

Kwestie prawne dotyczące pogrzebu biskupa diecezjalnego reguluje kanon 1178 Kodeksu Prawa Kanonicznego, który został opracowany i opublikowany w 1983 roku przez papieża Jana Pawła II (1920-2005). Według tego kanonu prawa kościelnego „nabożeństwo pogrzebowe za biskupa diecezjalnego winno być odprawiane w jego własnym kościele, chyba że wybrał on inny kościół”. Każde odstępstwo od tej zasady i od pochówku poza katedrą najczęściej świadczy o tym, że zmarły biskup diecezjalny jest w ten sposób karany przez Watykan. Pamiętamy jak burzliwie przebiegały uroczystości pogrzebowe byłego metropolity wrocławskiego, kard. Henryka Gulbinowicza (1923-2020) czy metropolity poznańskiego, abp Juliusza Paetza (1935-2019) i jakie to budziło powszechne emocje. W obu tych przypadkach w tle były kwestie obyczajowe i publiczne zgorszenie jakie one wywołały.
Nie inaczej jest i w tym wypadku. Zmarły ordynariusz kaliski pochodził z kleru wrocławskiego i był od niemal zawsze postrzegany jako „koń ze stajni kard. Henryka Gulbinowicza”. Minęło zaledwie 10 miesięcy od śmierci wpływowego wrocławskiego protektora, a teraz Anioł Śmierci odwołał jego podwładnego.
Msza żałobna za zmarłego biskupa odbędzie się w katedrze kaliskiej w najbliższy wtorek, 28 września 2021 roku o godzinie 16:00. W katedrze w której jeszcze niedawno wisiał jego herb biskupi. Ale nie spoczną w niej jego doczesne szczątki. W dniu następnym, w środę, 29 września 2021 roku, po mszy w kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca przy ulicy Bujwida 51 we Wrocławiu, trumna z ciałem zmarłego biskupa zostanie złożona na pobliskim cmentarzu przy tej samej ulicy.

Teraz jednak największe zmartwienie mają „jego bracia w biskupstwie” w całym kraju. Między kuriami przesyłane są nerwowe maile, a także trwają gorączkowe rozmowy pomiędzy purpuratami. Z jednej strony wypadało by godnie pożegnać „brata w biskupstwie”, z którym łączyło niejednego nie tylko „braterstwo sakry biskupiej”, ale także wspólne grzechy, a z drugiej strony jest strach przed Stolicą Apostolską, która ukarała zmarłego biskupa jeszcze za życia. Wszyscy polscy biskupi pamiętają jednak bardzo dobrze, że za kilka dni staną wszyscy w Watykanie na dywaniku w niejednej kongregacji w ramach wizyty Ad limina Apostolorum, a także staną przed obliczem papieża Franciszka. Obawy więc naszych hierarchów o swoje stanowiska są jak najbardziej uzasadnione.

Będziemy więc wszyscy w najbliższych dniach, podczas uroczystości pogrzebowych bp Edwarda Janiaka świadkami scen i zachowań, które komentowane będą w naszym episkopacie i nie tylko tam, jeszcze przez wiele miesięcy.

CZYTAJ  Zostań ławnikiem sądowym

24 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Do Redaktor
1 rok temu

Panie Redaktorze.Dr Mengele także wiedzę posiadał… Nie jest ważne jaką ktoś wiedzę posiada,w sensie ilościowym ale czy owa wiedza jest użyta ku dobru ludzkości. JESTEM JAK NAJBARDZIEJ ZA ZORGANIZOWANIEM SPOTKANIA z ekspertem Gerlachem.Bardzo chętnie chciałbym podyskutować.

Garet
1 rok temu

Do Ostrów Autor.
Jeżeli ktoś kogoś tytułuje tytułem naukowym a nie potrafi udowodnić jego pochodzenia to jaka gwarancja że ” historyk dr. ANDRZEJ GERLACH jest prawy w tym co wypowiadany i ma dobre intencje?
Chętnie spotkałbym się w tym panem. Może autor tego artykułu zorganizuje spotkanie?

Garet
1 rok temu

Kto to jest i co robi ANDRZEJ GERLACH oraz kogo reprezentuje? ? ? To nam POWINNA PRZEDSTAWIĆ REDAKCJA która tak LANSUJE tego pana. Już 1 lutego br. umieściła ” mądrości” tego pana na łamach tego portalu. Z tego co wiem to jest albo był wykładowcą na uniwersytecie trzeciego wieku i na spotkaniach KOD-u poza tym nic nie wiadomo o tym panu jedynie że w 2015 r był mocno zaangażowany w przejęcie przez tajemnicze Stowarzyszenie Noesis szkoły w Ostrowcu Świętokrzyskim odsyłam do…
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/rodzice-dzieci-z-ostrowieckiej-jedenastki-nie-chca-miec-do-czynienia-ze-stowarzyszeniem-noesis/ar/8121470

Do Garet
1 rok temu

Dr Gerlach to ekspert od tuszowania pedofilii w cywilizacji żydowskiej a przerzucania winy na np nieżyjących już księży czy biskupów. Po prostu wmusza winę nieżyjącym,nie mającym możliwości obrony.Krotko mówiąc :”HIENA”, „MENDA”

Garet
1 rok temu

Kto to jest dr. ANDRZEJ GERLACH nie można znaleźć jego dorobku naukowego , co ukończył gdzie wykłada jedynie można zapoznać się z jego aktywną krytyką kościoła katolickiego. C’O NA TO POWIE REDAKCJA TEGO PORTALU NIECH NAM PRZYBLIŻY postać pana Gerlacha którego uważa za eksperta.

Do Faraon
1 rok temu

Pan Gerlach to taki widzisz „ekspert” od spraw zrzucania winy na innych, byle się o MNIE nie dowiedzieli, podobnie jak Adam Michnik,Georg Soros.Ta nacja tak już lubi narobić zamętu oskarżając kogoś niewinnie tak aby przykryć swoje grzechy.Wogole Ci źli żydzi syjońscy tak mają, upiec przy jednym ogniu wiele pieczeni i narobić przy okazji wielkiego szumu.
Masz rację Faraon,z tego pana Gierlacha ekspiert marny,jak trąbka z koziego odbytu.Ale hałas jego słów, równie upierdliwy…

Ostatnio edytowany 1 rok temu by Do Faraon
Faraon
1 rok temu

Nie znam pana ale sądząc z tego co pan pisze jest pan kiepskim ekspertem ale jeszcze gorszym człowiekiem. Nie sadzcie abyście nie byli sądzeni . Ku przestrodze.

Do Mateusz
1 rok temu

Bo prawo kanoniczne,to państwo w państwie. Nie pozwala na wgląd w dokumenty dochodzeń kościelnych i kar nałożonych przez Watykan. Przecież miał zakaz przebywania na terenie diecezji kaliskiej i pozbawiony tytułu ordynariusza diecezji w Kaliszu. Mało. A ,,sądy,, pisowskie i prokuratura umywają ręce i boją się wkroczyć o 6.00 rano,jak w innych przestępstwach. A Kościół i tak jest w stanie samozagłady. Na zachodzie Europy,kościoły są już tylko zabytkami – więcej turystów niż wiernych. W klasie mojego syna 9 na 35 w klasie,zostaje na lekcji religii !!! Finito !!!

Mateusz
1 rok temu

Ciekawe czy w Polsce, każdego przełożonego, który zatrudniał i miał pod sobą, osobę skazaną, piętnuje się i skazuje na banicję jak ludzi kościoła. Przecież temu kapłanowi nie postawiono żadnego zarzutu karnego, nie mówiąc już o tym, że nie został skazany w jakimkolwiek postępowaniu karnym, czy to świeckim czy kościelnym.

Cvbnm
1 rok temu

Ekspert piłowanie katolików wprowadza w życie. Totalny Popapraniec Gerlach

24
0
Napisz co o tym sądziszx