Mieszkańcy wygrali z hałasem z obwodnicy Ostrowa

Udostępnij
Tweet

Mieszkańcy posesji zlokalizowanych wzdłuż obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego od kilku lat zabiegali o zmniejszenie hałasu dobiegającego z tego odcinka trasy S11. Problem mógł być rozwiązany poprzez postawienie kolejnych ekranów akustycznych, które wygłuszą dźwięki dochodzące od ruchu tranzytowego. Urząd Marszałkowski nałożył na Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad obowiązek realizacji powyższej inwestycji.

Nowe ekrany akustyczne o łącznej długości 4262 metrów i wysokości w przedziale 2-6 m mają powstać w przeciągu 5 lat od uprawomocnienia się decyzji. Tak długi czas na realizację wynika ze skomplikowania i dużego zakresu prac, a także koniecznością zapewnienia finansowania inwestycji oraz sytuacji na rynku branży budowlanej.

Decyzja została poprzedzona pomiarami hałasu. Obliczenia wykazały występowanie przekroczeń wartości dopuszczalnych hałasu na najbliższych terenach podlegających ochronie akustycznej, zarówno
w porze dnia, jak i nocy. Najwyższe wartości przekroczeń wykazane na elewacjach budynków nie przekroczyły 7 dB.

W celu ochrony akustycznej najbliższej zabudowy mieszkalnej w „Analizie…” oraz uzupełnieniach zaproponowano dwa warianty realizacji przedsięwzięcia. Wariant I zakłada budowę nowych oraz rozbudowę istniejących ekranów akustycznych. Wariant ten pozwoli na dotrzymanie dopuszczalnych poziomów hałasu oraz zakłada dodatkowe 2 dB skuteczności projektowanych zabezpieczeń akustycznych. Wariant II zakłada budowę nowych oraz rozbudowę istniejących ekranów akustycznych z zastosowaniem oktagonów. Wariant ten pozwoli na dotrzymanie dopuszczalnych poziomów hałasu bez uwzględnienia dodatkowego marginesu, zaproponowanego w wariancie I.

Po analizie przedmiotowej dokumentacji tutejszy Organ stwierdził, iż najkorzystniejszym pod względem ochrony akustycznej jest zaproponowany w przeglądzie ekologicznym wariant I, w ramach którego zostaną wybudowane nowe ekrany akustyczne, a także wydłużone i/lub podwyższone zostaną istniejące ekrany.

W świetle okoliczności rozpatrywanej sprawy nie budzi żadnych wątpliwości, że eksploatacja drogi ekspresowej S11 powoduje ponadnormatywne oddziaływanie akustyczne na nieruchomości położone wzdłuż odcinka ww. drogi od km 400+000 do km 413+040, będącego obwodnicą Ostrowa Wielkopolskiego.

Przeszkadza im hałas z obwodnicy

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

6 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Anty
2 lat temu

Jeszcze uciszyc wsiura z mustanga i bedzie cisza

Kilometr
2 lat temu

400+000 do km 413+040 ???
Ciekawe gdzie to jest, bo Obwodnica ma kilometrację od 0+000 do 18+700… masakra…

do Ostr
2 lat temu

do Ostr ty tak na sero czy się zgrywasz ? Wiele domów stało długo zanim powstała obwodnica..

Cap3lla
2 lat temu

Sam bym lepiej tego nie ujął. Trzeba powiedzieć wprost roszczeniowe Wuje i cwaniaki z miodem w uszach. Mieszkałem tam i jedyne co mi przeszkadzało to właśnie uciągnieci sOMsoedzi i napuszone sOMsiadki, a nie hałas.

Ostatnio edytowany 2 lat temu by Cap3lla
Ostr
2 lat temu

Kupili tańsze działki bo przy obwodnicy, a teraz im przeszkadza hałas…
Śmiech!

O S W
2 lat temu

Niestety teraz takie chore czasy, że wszystko i wszystkim przeszkadza … ciekawe tylko czy Ci, którym przeszkadza hałas sami nie przeszkadzają komuś innemu ?!
PS Większość tych domów bezpośrednio przy obwodnicy nie jest stara, to są właśnie nowe domki, a działki we Wtórku i okolicy były tanie nie bez przyczyny to się rzucali jak szczerbaty na suchary, a teraz płacz i lament, a o obwodnicy było wiadomo od dawien dawna tak więc hipokryzja u tych ludzi sięgnęła zenitu … masakra. Ale tak to jest jak ktoś przyjdzie z chama na pana i rżnie głupa.

6
0
Napisz co o tym sądziszx