Głogowska będzie wyglądać kwitnąco

Ostrów Wielkopolski pozyskał 100 000 zł na utworzenie tzw. miejskiego korytarza ekologicznego w ciągu ulicy Głogowskiej. Przedsięwzięcie polegać będzie m.in. na pielęgnacji istniejących w tym miejscu drzew, przygotowaniu gruntu i nowych nasadzeniach drzew, krzewów i bylin.

Całość tego zadania kosztować będzie ponad 270 000 zł. Dzięki tej kwocie ulica Głogowska zyska zupełnie nowe – zielone oblicze.

– Widzimy, jak bardzo zyskują ostrowskie ulice, gdy pojawiają się na nich nowe drzewa. Tak jest choćby na naszym pięknym deptaku. To nie tylko efekt wizualny, ale także ekologiczny. W ciągu ulicy Głogowskiej nasadzonych zostanie 14 nowych drzew – dużych drzew o wysokości od 5 do 7 metrów i szerokości korony od 2 do 3 metrów. To również ponad 1500 metrów kwadratowych z nasadzeniami bylin i krzewów, również zadarniających – znakomicie nadających się do zacienionych miejsc. By wszystkie rośliny dobrze się tu przyjęły wymienimy grunt na bardzo urodzajny, wykonamy też podziemny system stabilizacji drzew. To będzie prawdziwa zielona rewolucja – przekonuje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Stosowanie takich rozwiązań w miastach, czyli tworzenie miejskich korytarzy ekologicznych, zmniejsza zanieczyszczenia powietrza i ogranicza emisję szkodliwych gazów i pyłów trafiających do atmosfery. Przyczynia się też do osłabienia zjawiska, tzw. miejskiej wyspy ciepła – temperatura powietrza w obrębie terenów zieleni jest niższa nawet o 3,5 stopnia.

Na to zadanie Ostrów Wielkopolski pozyskał 100 000 złotych bezzwrotnego dofinansowania z Wielkopolskiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w ramach projektu pn. ,,Rozwój obszarów zieleni w Gminie Miasto Ostrów Wielkopolski jako element systemu miejskich korytarzy ekologicznych i przewietrzania miasta, a także przeciwdziałania efektowi termicznemu”. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 272 000 zł.

W naborze złożono łącznie 49 wniosków na kwotę ogółem 2 408 802 zł. W wyniku przeprowadzonej oceny do otrzymania dotacji zakwalifikowało się jedynie 12 wniosków. 25, z powodu braku środków finansowych, umieszczono na liście rezerwowej. Warto wspomnieć, że jedynie dwa dofinansowane wnioski otrzymały wyższą punktację od ostrowskiego.

14 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Tom
1 rok temu

A na Piaskach nic się nie dzieje. Ani ścieżki rowerowej ani nowego parkingu i poszerzenia tego co jest od strony Limanowskiego. Zero inwestycji.

do Forum
1 rok temu

Leszno leży na skrzyżowaniu głównych tras, trasy przez Ostrów przestały być główne i to ta różnica. 5 peronów i trasy łączące przez Poznań z Warszawą, całą północną i wschodnią Polską oraz przez Wrocław z Katowicami, Krakowem i południowo wschodnią Polską. Trasa Poznań- Katowice przez Ostrow jest niższej kategorii tak jak Wrocław- Łódź przez Ostrów. To nie wina władz miasta, to polityka rządów i PKP…

theman
1 rok temu

Najpierw wieśniaki posprzątajcie piasek z ulic w tym Ostrowie, przecież takiego syfu w całej Polsce nie ma, jak na ostrowskich ulicach. Wstyd i żenada.

forum
1 rok temu

Od grudnia 2021 r. Ostrów Wielkopolski i Kalisz pozbywa się ostatniego nocnego pociągu „IC KARKONOSZE”. Pociąg zostatanie przetrasowany przez Katowice. Rok temu zniknął „IC PRZEMYŚLANIN”. Pomimo, że mamy tylu polityków w Warszawie to nic z tego nie wynika. Takie Leszno ma lepszą ofertę kolejową niż Ostrów Wielkopolski.

TVN
1 rok temu

Caryca bo brzydka gruba czerwona jak cegła i nikt jej nawet kijem by nie tknął

Piotr
1 rok temu

Szczególnie trafione nasadzenie Platana na skrzyżowaniu przy samolocie. Za 10 lat trzeba będzie wycinać. Czy ktoś ma pojęcie w tym urzędzie o drzewach? No nie dziwota bo w ROŚ nikt nie ma wykształcenia związanego że środowiskiem.

Adam
1 rok temu

Pikny deptacz, a to dobre 😁

Ostatnio edytowany 1 rok temu by Adam
??
1 rok temu

a dlaczego nazywacie ją Caryca ?

Kierowca
1 rok temu

Kwitnie cały czas jak trawy i chwasty na Alejach Słowackiego jeszcze trochę będą większe niż samochody nawet miasto oszczędza na energii bo połowa lamp ulicznych nie świeci na ul. Kaliskiej i Alejach Słowackiego i na nowej ramie komunikacyjnej od Galerii w stronę Piaskow lampy stoją i nie świecą

Ostatnio edytowany 1 rok temu by Kierowca
Max
1 rok temu

To może wreszcie zniknie ten ochydny płot z płyt betonowych, oddzielający targowisko od ulicy Głogowskiej. Który to podziwiany jest przez wszystkich przejeżdżających przez centrum Ostrowa…

14
0
Napisz co o tym sądziszx