Z ostrowskiej szkoły do najstarszej szkoły wojskowej armii USA

Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim Olaf Koryciak ukończył trzeci rok na Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point. „Akademia West Point w stanie Nowy Jork jest najstarszą szkołą wojskową armii USA. Zdecydowaną większość kadetów stanowią Amerykanie, ale uczelnia co roku przyjmuje też kilkunastu kadetów międzynarodowych.

Wcześniej Akademię w West Point ukończyło szcześciu Polaków.

Absolwentami tej akademii są m.in. prezydenci USA Dwight Eisenhower, Ulysses Grant oraz generałowie George Patton i Douglas MacArthur.
Akademia kreuje liderów, gotowych do podejmowania trudnych decyzji nie tylko podczas codziennej służby zawodowej, ale również w sytuacjach stresowych podczas działań bojowych.
Olaf Koryciak na trzecim roku studiów w Wojskowej Akademii Technicznej, jako wyróżniający się student, otrzymał propozycję ubiegania się o wyjazd na studia w West Point. Najpierw czekała go długa rekrutacja, prowadzona przez resort obrony narodowej i Ambasadę USA. Następnie odbyły się testy. Jednym z nich był SAT (Scholastic Assessment Test), odpowiednik polskiej matury. Podchorążowie musieli się wykazać wiedzą z matematyki, biologii, chemii i fizyki. Czekał też na nich test TOEFL określający znajomość języka angielskiego oraz egzamin sprawności fizycznej, tzw. Candidate Fitness Assessment. Ostatnim etapem była rozmowa kwalifikacyjna w Ambasadzie USA.

Jak przyznaje Olaf, już od pierwszego roku każdy dzień nauki był wypełniony po brzegi. Z przerwami na śniadanie i lunch odbywały się treningi sportowe, zajęcia akademickie i wykłady prowadzone przez gości. Po kolacji odbywały się tzw. evening study period. – To czas na samokształcenie i przygotowanie się do kolejnych zajęć. Ma to duże znaczenie, bo władze uczelni wychodzą z założenia, że efektywna nauka jest możliwa tylko wtedy, gdy każdy kadet umie rozsądnie zarządzać swoim czasem. Dlatego duży nacisk kładzie się na tzw. thayer method, czyli metodę aktywnej nauki.

CZYTAJ  Wyjątkowe windy w ostrowskich wieżowcach (WIDEO)

Mimo napiętego grafiku zajęć, sierż. pchor. Koryciak angażuje się w działalność sportową i naukową. Jest np. członkiem drużyny Sandhurst, do której należą kadeci chcący doskonalić swoje umiejętności militarnego działania w trudnych warunkach pogodowych i terenowych. Polski podchorąży należy też do międzynarodowego klubu zrzeszającego studentów międzynarodowych i obywateli USA, zainteresowanych historią, kulturą i zwyczajami innych państw. Jest też członkiem Polskiego Klubu „Kościuszko Squadron” w West Point, który kultywuje działalność wybitnych Polaków na terenie USA”.

https://bit.ly/3ictxpY
Gratulujemy tak ogromnego sukcesu i życzymy powodzenia na ostatnim roku.

17 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
maria
1 rok temu

Super, rewelacyjna sprawa. Ambitny chłopak jakich mało teraz. Brawo za wielki sukces!

Myszunia
1 rok temu

Dobra, a co my jako Ostrów z tego mamy? Kompletne nic

.mama
1 rok temu

kocie i co z tego – dobry kot zaczyna służbę , karierę w WP a nie USA. Moze i naszych kotów bylo by tam wiecej ale nie maja znajomości, poparcie itp., Nie ma czym sie chwalic., nasza armia osobowo nie odbiega od zadnej armii , tylko sprzet, obycie sie z nowymi technologiami itp

js
1 rok temu

Znacznie więcej studiowało w akademiach ZSRR i NRD i Czechosłowacji. Kilkunastu kadetów międzynarodowych w West Point to naprawę niewiele jak na potrzeby NATO i współpracę z sojusznikami.

Lividium
1 rok temu

Nawiązując Do elka tak to prawda specjalnością Amerykanów jest eksterminacja rdzennych mieszkańców Ameryki wybili i po zamykali Indian w rezerwatach zagrabili ziemię ich i nazwali swoimi i wtrącanie sie we wszystkie konflikty zbrojne na świecie . Jednak gdy robi się gorąca koło tyłka wzywają ( przyjaciół ) operacja Samum i mówia że Amerykanski komandos nie dawać rady ;-)))

Do elka
1 rok temu

Masz rację, Amerykanie Boga się nie wstydzą. Ten Bóg nazywa się „ONE DOLAR”. A prawdziwą wiarę pokazali nad Hiroszimą i Nagasaki.

***** ***
1 rok temu

Proszę jaki zaszczyt . Starosta Rajski mało się nie posikał z zachwytu . Pozował do zdjęć No bo coś fajnego . Tyle że nie wie ilu chłopaków w wieku od 20 lat do 25 ma firmy w powiecie i zatrudniają pracowników tylko z powiatu tym się nie interesuje jak pomóc młodym przedsiębiorcom, bo po co tylko problem bo musiał by kiwnąć palcem a tego mu się nie chce wiec lepiej być w blasku fleszy na gotowym .

Patriota
1 rok temu

Nie jestem Polakiem, jeśli służy dla innego państwa. Gdzie bóg honor ojczyzna

Mieszkaniec
1 rok temu

Wypadało by dodać że szkołę ufundował Tadeusz Kościuszko.

Hiroshima
1 rok temu

Akademia Morderców

17
0
Napisz co o tym sądziszx