Kościół miesza się do polityki?

„Mieszajmy się do polityki” – taki slogan pojawił się na banerze znajdującym się nad głównym wejściem do ostrowskiej konkatedry. Na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi tego typu slogan dotyka tajemnicy Poliszynela w niektórych parafiach. Tam gdzie proboszczowie bez ogródek mówią na kogo parafianie powinni zagłosować. Czy tak też jest w przypadku konkatedry?

+

Proboszczem konkatedry jest ks. Krzysztof Nojman. Zdaniem parafian z ul. Krętej, gdzie przez wiele lat piastował funkcję proboszcza, ks. Nojman był daleki od wskazywania na kogo powinno się zagłosować. Tymczasem baner z hasłem „Mieszajmy się do polityki” został powieszony na obiekcie, w którym jest on gospodarzem.

Z informacji publikowanych przez parafię możemy dowiedzieć się, że sukcesywnie do wyborów będą organizowane spotkania z historykiem, prof. nauk humanistycznych czy dziennikarzem katolickim. Na ten moment trudno powiedzieć jak bardzo prelegenci będą przemycać przekaz sugerujący na kogo powinno się zagłosować. Niemniej jednak tak dosłowne hasło wywołuje kontrowersje i negatywne skojarzenia, co w przypadku elewacji jednej z największych ostrowskich parafii raczej nie przystoi.

Harmonogram spotkań:

ŚRODA – 25 września godz. 19.00
KATOLIK ZAANGAŻOWANY POLITYCZNIE I SPOŁECZNIE
SPOTKANIE z Tomaszem Rowińskim – polskim historykiem idei, publicystą i redaktorem

PIĄTEK – 27 września godz. 19.00
CZY KOŚCIÓŁ POWINIEN MIESZAĆ SIĘ DO POLITYKI?

DYSKUSJA Z UDZIAŁEM prof. Grzegorza Kucharczyka – profesora nauk humanistycznych, specjalizującego się w historii myśli politycznej – oraz dra Pawła Beygi – teologa, blogera katolickiego

WTOREK – 1 października godz. 19.00
KOŚCIÓŁ W PAŃSTWIE, PAŃSTWO W KOŚCIELE – AUTONOMIA CZY ZALEŻNOŚĆ?
SPOTKANIE ze Zbigniewem Nosowskim – dziennikarzem, publicystą, działaczem katolickim, redaktorem naczelnym miesięcznika „Więź”

CZYTAJ  Ostrowianin selekcjonerem Polski❗

51 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
wiara
3 lat temu

co ten rzymski okupant jeszcze szuka i chce w naszej RP . Jak zle to won do Watykanu . Będziemy mieli swoje lokalne koscioły, swoich duchownych i starczy . To społeczenstwo, samorzad , bedzie decydował ile kosciołow w gminie bedzie potrzebnych, ile etatów duchownych i za ile . Kuznia chrzescijanstwa jak kraje zachodu, dawno zrobiły i ciagle robia porzadek z mafijnymi strukturami Watykanu . Kryzowcy dosyc złodziejstwa na terenie RP . Sami sobie poradzimy z Bogiem , budynkami i statutem materialnym duchownych. To Polska juz 21 wieku.

Znana osoba
3 lat temu

Rozumiem, że KK Nie popiera LGBT, ale śmieszy mnie jego hipokryzja. Ksiądz na mszy namawiał do składania podpisów przeciwko marszowi równości w Kaliszu a po chwili sam zapraszał na marsz dla życia i rodziny.

Helga z Niemiec
3 lat temu

Mieszkam w Polsce , ale bywam u siebie w kraju też . Ostatnio w styczniu byłam i nagle wiadomość , że będzie kolęda – ksiądz do nas jedzie ! Cała rodzina na równe nogi , a ja stoję w oknie i wypatruję plebana . Czekam , aż podjedzie mercedesem albo porsche , bo ten proboszcz ma wiele miejscowości i nie każdy go przyjmuje , w Niemczech to jest różnie . Nagle jest , zsiada z roweru , kieckę czarną poprawia , kropidło ma swoje , krótka modlitwa po niemiecku , a potem kawa , ciasto , miła rozmowa , czas dla nas i…. nie ma koperty , a On nie ma nawet auta . Jest na pensji , jak każdy z nas . Bida w stosunku do naszych polskich księży. To jest prawdziwy skromy duchowny .

Pener z Nowotki
odpowiada  Helga z Niemiec
3 lat temu

Kolęda w Niemczech? Wy tak na poważnie? Najgorsze to że plebs łyka wystarczy spojrzeć na plusy. Ten ksiądz przyjechał na kozie i miał turban moi drodzy.

Biały Wilk
odpowiada  Helga z Niemiec
3 lat temu

Jest jak napisałaś. W Niemczech księża mają skromną pensje, placą podatki, nie jeżdżą mercedesami tylko rowerami i nie okradają ludzi po kolędach.

Ostrowianka
3 lat temu

Z BUCIORAMI OD GNOJU WESZŁA GRUPA ANTYCHRZEŚCIJAŃSKA do KOŚCIOŁA WIĘC KOŚCIÓŁ MA PRAWO ODPOWIEDZIEĆ A WRĘCZ MUSI !

Do ostrowianki
odpowiada  Ostrowianka
3 lat temu

A ty już Bożena Jesień nie możesz nic nowego napisać tylko kopiuj wklej z fejsa,dramat ,a poza tym czas opuścić ta pierwsza ławkę w kościółku ,bo nie wiesz co się w świecie dzieje ,

Janusz
odpowiada  Ostrowianka
3 lat temu

Masz racje, trzeba Robic porzadek z kmiotkami co dopiero z gnoju ze wsi wyszli

adam
3 lat temu

Kosciol to my.W czasach zaborow ostoja polskosci. Za komumy miejscevgdzie mozna sie bylo schronic.
A zakim ma ksiadz agitowac?za lgbt? A grob ksiedza SZamarzewskiego..oni zakladali banki,spolki..walczyli o Polske
Tez mieli sie nie udzielac w polityce?

markow
3 lat temu

niech Kaczyński wypni dupe na kośćiuł a kleruj nie zabraknie

ignac
odpowiada  markow
3 lat temu

markow – Ty to jesteś id…. – zacznij na rowerze pedałować z wiatrem a nie pod wiatr i nie pij tyle dykty – pewnie nie będziesz walił takich byków

Pelagis
3 lat temu

Baner niepotrzebny budzi źle nastroje i wscieklosc

Dżon
3 lat temu

Skoro kościoły przed wyborami organizują takie spotkania w których chodzi o nawoływanie do głosowania na PiS tzn że kościół panicznie boi się zmiany władzy i tego że wreszcie będzie ścigany za afery pedofilskie i ich ukrywanie i inne przekręty.Szczególnie to dotyczy nietykalnej do chwili obecnej biskupiej kasty.W tych spotkaniach chodzi jedynie o nakłanianie ludzi do głosowania na „jedyną słuszną partię” czego najlepszym dowodem są zaproszeni „eksperci” będący poplecznikami PiSu i związani z katolickimi i prawicowymi gazetami.

Józef
3 lat temu

Niech wkoncu PoPisy przestaną kłaść nasze pieniądze na czarnych pedofilii tyle dzieciaków potrzebuje pomocy a oni sponsoruja czarnych zbokow

123
3 lat temu

Psy szczekają, a karawana jedzie dalej …

456
odpowiada  123
3 lat temu

Karawana jedzie I Jedzie bo kaczenko na kolanka nie wyrabia a Łukaszenko z azylem czeka I czeka.Reszta eunuchów co się nie załapała .do kąrawanu będzie po wyborach w pasiakach sprzątać to Łajno co po sobie zostawili.

51
0
Napisz co o tym sądziszx