Kościół miesza się do polityki?

„Mieszajmy się do polityki” – taki slogan pojawił się na banerze znajdującym się nad głównym wejściem do ostrowskiej konkatedry. Na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi tego typu slogan dotyka tajemnicy Poliszynela w niektórych parafiach. Tam gdzie proboszczowie bez ogródek mówią na kogo parafianie powinni zagłosować. Czy tak też jest w przypadku konkatedry?

+

Proboszczem konkatedry jest ks. Krzysztof Nojman. Zdaniem parafian z ul. Krętej, gdzie przez wiele lat piastował funkcję proboszcza, ks. Nojman był daleki od wskazywania na kogo powinno się zagłosować. Tymczasem baner z hasłem „Mieszajmy się do polityki” został powieszony na obiekcie, w którym jest on gospodarzem.

Z informacji publikowanych przez parafię możemy dowiedzieć się, że sukcesywnie do wyborów będą organizowane spotkania z historykiem, prof. nauk humanistycznych czy dziennikarzem katolickim. Na ten moment trudno powiedzieć jak bardzo prelegenci będą przemycać przekaz sugerujący na kogo powinno się zagłosować. Niemniej jednak tak dosłowne hasło wywołuje kontrowersje i negatywne skojarzenia, co w przypadku elewacji jednej z największych ostrowskich parafii raczej nie przystoi.

Harmonogram spotkań:

ŚRODA – 25 września godz. 19.00
KATOLIK ZAANGAŻOWANY POLITYCZNIE I SPOŁECZNIE
SPOTKANIE z Tomaszem Rowińskim – polskim historykiem idei, publicystą i redaktorem

PIĄTEK – 27 września godz. 19.00
CZY KOŚCIÓŁ POWINIEN MIESZAĆ SIĘ DO POLITYKI?

DYSKUSJA Z UDZIAŁEM prof. Grzegorza Kucharczyka – profesora nauk humanistycznych, specjalizującego się w historii myśli politycznej – oraz dra Pawła Beygi – teologa, blogera katolickiego

WTOREK – 1 października godz. 19.00
KOŚCIÓŁ W PAŃSTWIE, PAŃSTWO W KOŚCIELE – AUTONOMIA CZY ZALEŻNOŚĆ?
SPOTKANIE ze Zbigniewem Nosowskim – dziennikarzem, publicystą, działaczem katolickim, redaktorem naczelnym miesięcznika „Więź”

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

51 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
wiara
4 lat temu

co ten rzymski okupant jeszcze szuka i chce w naszej RP . Jak zle to won do Watykanu . Będziemy mieli swoje lokalne koscioły, swoich duchownych i starczy . To społeczenstwo, samorzad , bedzie decydował ile kosciołow w gminie bedzie potrzebnych, ile etatów duchownych i za ile . Kuznia chrzescijanstwa jak kraje zachodu, dawno zrobiły i ciagle robia porzadek z mafijnymi strukturami Watykanu . Kryzowcy dosyc złodziejstwa na terenie RP . Sami sobie poradzimy z Bogiem , budynkami i statutem materialnym duchownych. To Polska juz 21 wieku.

Znana osoba
4 lat temu

Rozumiem, że KK Nie popiera LGBT, ale śmieszy mnie jego hipokryzja. Ksiądz na mszy namawiał do składania podpisów przeciwko marszowi równości w Kaliszu a po chwili sam zapraszał na marsz dla życia i rodziny.

Helga z Niemiec
4 lat temu

Mieszkam w Polsce , ale bywam u siebie w kraju też . Ostatnio w styczniu byłam i nagle wiadomość , że będzie kolęda – ksiądz do nas jedzie ! Cała rodzina na równe nogi , a ja stoję w oknie i wypatruję plebana . Czekam , aż podjedzie mercedesem albo porsche , bo ten proboszcz ma wiele miejscowości i nie każdy go przyjmuje , w Niemczech to jest różnie . Nagle jest , zsiada z roweru , kieckę czarną poprawia , kropidło ma swoje , krótka modlitwa po niemiecku , a potem kawa , ciasto , miła rozmowa , czas dla nas i…. nie ma koperty , a On nie ma nawet auta . Jest na pensji , jak każdy z nas . Bida w stosunku do naszych polskich księży. To jest prawdziwy skromy duchowny .

Pener z Nowotki
odpowiada  Helga z Niemiec
4 lat temu

Kolęda w Niemczech? Wy tak na poważnie? Najgorsze to że plebs łyka wystarczy spojrzeć na plusy. Ten ksiądz przyjechał na kozie i miał turban moi drodzy.

Biały Wilk
odpowiada  Helga z Niemiec
4 lat temu

Jest jak napisałaś. W Niemczech księża mają skromną pensje, placą podatki, nie jeżdżą mercedesami tylko rowerami i nie okradają ludzi po kolędach.

51
0
Napisz co o tym sądziszx