„Ramię C” pomoże ratować pacjentów

Udostępnij
Tweet

Oddział Ortopedii w ostrowskim szpitalu wzbogacił się o najnowszej generacji śródoperacyjny aparat rentgenowski z ramieniem C. Jak mówił doktor Mirosław Falis jest to sprzęt z najwyższej półki, godny najlepszych klinik zagranicznych i krajowych, który zwiększy komfort pracy chirurga i bezpieczeństwo pacjenta.

+

Nowy sprzęt zaprezentowano dziennikarzom 11 października 2017 r. na Bloku Operacyjnym ostrowskiego szpitala. Ramię C oficjalnie przekazał: Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Wicestarosta Roman Pacholczyk, dyrektor ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim Dariusz Bierła i z-ca dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowych Piotr Skoczylas głównym beneficjentom czyli zespołowi pracującemu pod kierunkiem dra n. med. Mirosława Falisa.

– Korzyść dla chirurgów jest ewidentna, ponieważ cięcie operacyjne może być zdecydowanie mniejsze, resztę pokaże nam aparat. Możemy śródoperacyjnie skontrolować jakość tego co zrobimy. Wszystkie nasze kroki mogą być zarchiwizowane, możemy z tego materiału korzystać, analizować go. Dla pacjenta jest to niebywała korzyść w szybkości powrotu do zdrowia. Nie bez znaczenia jest tez zmniejszenie stopnia napromieniowania zarówno pacjenta jak i personelu – wyjaśnia dr n. med. Mirosław Falis, kierownik Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu.

Choć konfiguracja sprzętu jest przeznaczona typowo do operacji ortopedycznych, aparat można wykorzystywać również w innego typu zabiegach.

– „Dzięki ramieniu C, które obejmuje operowaną okolicę możemy podczas operacji wykonać zdjęcia rentgenowskie w wielu płaszczyznach. Jest to obraz cyfrowy, dlatego możemy go dodatkowo obrabiać i dokładnie przeanalizować. Możemy nagrywać filmy Tego typu sprzęt wykorzystywany jest w 2/3 operacji jakie wykonujemy na oddziale, a rocznie jest ich ok 1.500” – dodaje M. Falis.

Jak podkreślił kierownik Oddziału poprzedni aparat funkcjonował kilkanaście lat i nie spełniał standardów nowoczesnej medycyny. Nowe „ramię C” rozpocznie pracę w ciągu najbliższych dni, ponieważ personel przeszedł już odpowiednie szkolenie w zakresie obsługi.

CZYTAJ  Wykoleił się pociąg z paliwem

Wartość zakupu to ok. 300.000 zł. Środki na ten cel pochodziły z budżetu Powiatu Ostrowskiego oraz szpitala.

– „To kolejny dowód na to, że władze powiatu są zainteresowane nie tylko inwestycjami w obiekty, ale również tym, aby nasza kadra, bardzo dobra kadra medyczna mogła pracować na sprzęcie najnowszej generacji. W przypadku ramienia C to nam się udało. Do ostrowskiego szpitala trafił sprzęt, który będzie bardzo dobrze służył pacjentom” – powiedział Starosta Ostrowski Paweł Rajski – „Mamy dobry zespół lekarzy, coraz lepszy sprzęt i zdaje się zaczyna to dostrzegać NFZ, bo zaczyna rosnąć kontrakt dla Oddziału Ortopedycznego!”

Zwiększenie kontraktu z NFZ to dobra wiadomość również dla pacjentów. Jak podkreślił M. Falis powinno się to stopniowo przekładać na zmniejszenie kolejek oczekujących m.in. na wykonanie endoprotez, bo możliwości wykonywania zabiegów są duże. Obecnie Oddział posiada 30 łóżek a pracuje na nim ośmiu lekarzy, z których sześciu po specjalizacji II stopnia, dwóch w trakcie specjalizacji, dwóch magistrów rehabilitacji i ok.20 osób personelu pomocniczego.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

8 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kabanos
6 lat temu

6lat zapis

a prywatnie to Pewnie Pan zrobi na nim i skasuje i nic nikt nie wie pranie Kasy Lekarza
cbś by się zainteresowała tymi przekrętami

oo
6 lat temu

To,że go zakupiono to pierwszy sukces,drugim będzie dostanie się do niego!Bo protestujący „lekarze rezydenci” będą na nim uprawiać prywatną praktykę……

Ja
odpowiada  oo
6 lat temu

Ale zdajesz sobie sprawę z tego, że jest to rentgen śródoperacyjny?

łojciec
6 lat temu

System zdrowia ma opierać się na modlitwie i zabobonach. Suweren się pomodli na różańcu żadne tam aparatury nie są potrzebne.

asdf
6 lat temu

Nowoczesny aparat rentgenowski – koszt 300 tys. Kładka na ul. Poznańskiej – 350 tys.

LR 2005
odpowiada  asdf
6 lat temu

Zapomniałeś dodać, że kładka DREWNIANA, gdzie przy naszym klimacie deski będą za 3 lata do wymiany.

uganiany
6 lat temu

Rezonans magnetyczny podobno też mamy a jak potrzeba to leci się do Kalisza gdzie kolejka jest już na czerwiec 2018 .

karol
6 lat temu

300 tys zł i dopiero teraz dokonano takiego zakupu masakra

8
0
Napisz co o tym sądziszx