Decyzja prokuratora po pościgu k. Ostrzeszowa

Udostępnij
Tweet

Prokurator Rejonowy w Ostrowie Wlkp. umorzył śledztwo w sprawie użycia broni służbowej przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie podczas próby zatrzymania w dniu 26 listopada 2016 r. na drodze wojewódzkiej nr 450 kierującego samochodem osobowym, w wyniku, którego obrażenia ciała w postaci rany postrzałowej doznał pasażer pojazdu.

+

W toku postępowania zgromadzono kompleksowy materiał dowodowy, w ramach którego miedzy innymi przesłuchano niezbędnych świadków zdarzenia, dokonano procesowych oględzin miejsca samochodów w nim uczestniczących, uzyskano także niezbędną dokumentację postępowań wewnętrznych policji. Ponadto zabezpieczono dokumentacje medyczną oraz przeprowadzono dowody z opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej, broni i balistyki, a także mechansokopii.

W oparciu o powyższe ustalono, że kierujący pojazdem osobowym na odcinku 8 kilometrów nie stosował się do kilkukrotnych prób zatrzymania go, stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu, zjeżdżał na przeciwległy pas, celem uniknięcia zatrzymania przez policję, nie stosował się do znaków i sygnalizacji świetlnej, momentami prowadził pojazd ze znaczna prędkością dochodzącą do 160 km/h.

W próbie zatrzymania pojazdu brały udział kolejne radiowozy i pomimo użycia sygnałów dźwiękowych i świetlnych, słyszanych co potwierdzili przesłuchani świadkowie we wnętrzu pojazdu kierujący nie podporządkowywał się wezwaniom do natychmiastowego zatrzymania, kolejno hamował i przyspieszał oraz zajeżdżał drogę próbującym zatrzymać go funkcjonariuszom, w jednym przypadku gwałtownie odbił w kierunku radiowozu doprowadzając do zderzenia z nim.

Z uwagi na możliwość spowodowania realnego zagrożenia dla innych uczestników ruchu wobec zbliżania się do kolejnej miejscowości i brak reakcji na próby zatrzymania, po oddaniu strzałów ostrzegawczych w powietrze przy użyciu broni służbowej funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie oddał strzał w kierunku opony pojazdu.

Jak ustalono w pojeździe, po jego zatrzymaniu oprócz kierowcy znajdowało się 4 pasażerów, z których jednemu z nich w wieku 14 lat policjanci, a następnie przybyły zespół pogotowia udzielili pomocy w związku z raną postrzałową jakiej doznał.

Powołany w sprawie biegły z zakresu medycyny sądowej określił charakter obrażeń jako naruszających czynności narządów ciała na czas poniżej 7 dni.

Dokonana przez Prokuratora analiza użycia broni służbowej, nie wykazała aby zachowanie funkcjonariuszy wypełniało znamiona przekroczenia uprawnień służbowych. Zgodnie z uregulowaniami art. 47 ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej wykonujący służbowe czynności funkcjonariusze byli uprawnieni do jej użycia w sytuacji konieczności zatrzymania pojazdu, stwarzającego zagrożenie dla osób lub mienia, a wykorzystanie innych środków przymusu okazało się niewystarczające.

Materiały postępowania dotyczące czynu karalnego kierującego pojazdem 16 latka przekazane zostały do Sądu Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Ostrzeszowie.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

15 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
tom
6 lat temu

Popieram taki wyrok .

15
0
Napisz co o tym sądziszx