Decyzja prokuratora po pościgu k. Ostrzeszowa

Udostępnij
Tweet

Prokurator Rejonowy w Ostrowie Wlkp. umorzył śledztwo w sprawie użycia broni służbowej przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie podczas próby zatrzymania w dniu 26 listopada 2016 r. na drodze wojewódzkiej nr 450 kierującego samochodem osobowym, w wyniku, którego obrażenia ciała w postaci rany postrzałowej doznał pasażer pojazdu.

+

W toku postępowania zgromadzono kompleksowy materiał dowodowy, w ramach którego miedzy innymi przesłuchano niezbędnych świadków zdarzenia, dokonano procesowych oględzin miejsca samochodów w nim uczestniczących, uzyskano także niezbędną dokumentację postępowań wewnętrznych policji. Ponadto zabezpieczono dokumentacje medyczną oraz przeprowadzono dowody z opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej, broni i balistyki, a także mechansokopii.

W oparciu o powyższe ustalono, że kierujący pojazdem osobowym na odcinku 8 kilometrów nie stosował się do kilkukrotnych prób zatrzymania go, stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu, zjeżdżał na przeciwległy pas, celem uniknięcia zatrzymania przez policję, nie stosował się do znaków i sygnalizacji świetlnej, momentami prowadził pojazd ze znaczna prędkością dochodzącą do 160 km/h.

W próbie zatrzymania pojazdu brały udział kolejne radiowozy i pomimo użycia sygnałów dźwiękowych i świetlnych, słyszanych co potwierdzili przesłuchani świadkowie we wnętrzu pojazdu kierujący nie podporządkowywał się wezwaniom do natychmiastowego zatrzymania, kolejno hamował i przyspieszał oraz zajeżdżał drogę próbującym zatrzymać go funkcjonariuszom, w jednym przypadku gwałtownie odbił w kierunku radiowozu doprowadzając do zderzenia z nim.

Z uwagi na możliwość spowodowania realnego zagrożenia dla innych uczestników ruchu wobec zbliżania się do kolejnej miejscowości i brak reakcji na próby zatrzymania, po oddaniu strzałów ostrzegawczych w powietrze przy użyciu broni służbowej funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie oddał strzał w kierunku opony pojazdu.

Jak ustalono w pojeździe, po jego zatrzymaniu oprócz kierowcy znajdowało się 4 pasażerów, z których jednemu z nich w wieku 14 lat policjanci, a następnie przybyły zespół pogotowia udzielili pomocy w związku z raną postrzałową jakiej doznał.

CZYTAJ  Tak się skończyło spotkanie z wilkiem (ZDJĘCIA)

Powołany w sprawie biegły z zakresu medycyny sądowej określił charakter obrażeń jako naruszających czynności narządów ciała na czas poniżej 7 dni.

Dokonana przez Prokuratora analiza użycia broni służbowej, nie wykazała aby zachowanie funkcjonariuszy wypełniało znamiona przekroczenia uprawnień służbowych. Zgodnie z uregulowaniami art. 47 ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej wykonujący służbowe czynności funkcjonariusze byli uprawnieni do jej użycia w sytuacji konieczności zatrzymania pojazdu, stwarzającego zagrożenie dla osób lub mienia, a wykorzystanie innych środków przymusu okazało się niewystarczające.

Materiały postępowania dotyczące czynu karalnego kierującego pojazdem 16 latka przekazane zostały do Sądu Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Ostrzeszowie.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Alf
6 lat temu

Prawie po roku umorzenie śledztwa ? Wcale się nie dziwie że rząd chce wreszcie zreformować sądownictwo , miałem wypadek gdzie winny bezsprzecznie został ustalony prokuratura przejęła śledztwo i czekam już kilka miesięcy na wynik nie mając w tym czasie żadnych szans na odszkodowanie a koszty rosną samochód zastępczy, parking itd. ….

wczasowicz
6 lat temu

No kurka. innej decyzji sądu nie można się było spodziewać. Takie kwestie muszą być jasne. to nie jest dziki zachód i jeżeli popełniasz przestępstwo to musisz się liczyć z takim finałem. Policja ma zbyt dużo chorych sytuacji żeby godzinami weryfikować czy oddać strzał.Słowa pochwały dla Pana policjanta za właściwą decyzję. gdyby ten młodzian wpadł w przystanek i zabił ludzi to wszyscy by wypominali dlaczego policja nie podjęła wcześniej zadnych działań……..

13
6 lat temu

Bardzo dobrze zrobił. Skąd miał wiedzieć kto ucieka i ile ma lat. Niech się gówniarze cieszą że strzelali w opony bo powinni w te puste łby.

roman
6 lat temu

A pamiętacie jak parę lat temu wtedy poseł J. Kurski dołączył się do konwoju Policji jadącej na sygnałach, łamiąc wszelkie przepisy, procedury, nie reagował na próby zatrzymania. A po całej sprawie miał jeszcze pretensje o szykanowanie przez Policję i zasłaniał się immunitetem?. W większości państw, a w USA to w 100%…. pojazd ścigający, a tak to wyglądało, zostałby natychmiast i bez ostrzeżenia „zneutralizowany” ……. Ale kto by teraz był prezesem TVPiS….. 🙁

Trust
6 lat temu

Właśnie przez takie rzeczy policja często patyczkuje się z przestępcami, strzelił i prawie rok trwa śledztwo czy mógł strzelić …

Tracz
6 lat temu

Dla policjanta nagroda… ciekawe czy wogole cos dostal z okazji swieta policji…pewnie sluzbe na telefon

PiS-owiec
6 lat temu

W USA nikt bez potrzeby nie ścigałby dupka przez 8 kilometrów. Zostałby zastrzelony po pierwszej odmowie poddania się i nikt by się nad tym nie rozwodził.

Wyborca PO
6 lat temu

Dziwię się, że sąd tak jak Sawicką nie uznał kierowcy za niewinnego i nie wypłacił mu 500 tys. odszkodowania.

robson
6 lat temu

Strzelał w opony a trafił pasażera. Szkolenia z strzelania by się przydały najlepiej na początek z wiatrówki dla bezpieczeństwa.

...
odpowiada  robson
6 lat temu

żadnej lektury do przeczytania przez wakacje nie masz?

...
odpowiada  robson
6 lat temu

Ciekawe jaki ty jesteś wyszkolony. Jak nie masz pojęcia o strzelaniu to się nie odzywaj.

Michal
odpowiada  robson
6 lat temu

Ty za to strzelasz perfekcyjnie…tylko że z dupy :/

On
6 lat temu

I bardzo dobrze co to za chory kraj?! Nie powinno być żadnego śledztwa. Policja nie powinna się zastanawiać i bać używać broni ze względu na śledztwa późniejsze moim zdaniem niestety tak się dzieje. Mam nadzieję, że następnym razem policjant ? który strzelał nie będzie miał chwili zwątpienia

Alf
odpowiada  On
6 lat temu

masz racje takie umorzenie powinno być w ciągu tygodnia najdalej dwóch …

15
0
Napisz co o tym sądziszx