Kolejny pracownik z gastronomii i uczeń z żółtaczką!

Wielu ostrowian zastanawiało się kiedy będą mogli zapomnieć o zagrożeniu epidemicznym spowodowanym żółtaczką typu A. Niestety okazuje się, że choć wirus narazie dotknął 19 mieszkańców Ostrowa Wlkp., to kolejne zakażone osoby mogły znacząco roznieść wirusa. Jednymi z ostatnich chorych są 12-letni uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 oraz pracownica sklepu zajmująca się m.in. krojeniem mięsa!

+

Nie trzeba chyba nikogo uświadamiać jak około 12-letnie dzieci wspólnie piją z jednej butelki, częstują się czipsami czy w inny sposób narażają na przenoszenie wirusa. Tak samo pracownica jednego ze sklepów, powiązanego z zakładem garmażeryjnym, gdzie pracował pierwszy ostrowski zakażony, przez czas wykluwania się wirusa, potencjalnie mogła zarazić wiele osób.

Chorzy z tych grup dostaną objawy dopiero w maju, a w tym czasie będą zakażać innych nieświadomych znajomych. Dlatego tak ważne jest by w tym czasie ograniczyć kontakt bezpośredni z innymi, często myć ręce, nie jadać/nie pić z jednego opakowania wraz z inną osobą.

Na żółtaczkę typu A powinni się tylko zaszczepić pracownicy mający na co dzień kontakt z żywnością lub ściekami.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Nie żyje uczennica
Subskrybuj
Powiadom o

162 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Wkurzona
6 lat temu

Sanepid był w sp1 dlaczego nie zamkneli szkoły tam tyle dzieci się uczy te dzieci mają rodziców a też i rodzeństwo a ten chory chłopiec nieświadomie zarazal przez miesiąc teraz dyrekcja nic z tym nie zrobi to jeśli moje dziecko zachoruje ja tego tak nie zostawię bo powinni przebadac wszystkie dzieci i chore do szpitali a te zdrowe mogą chodzić do szkoły lub zamknąć szkole ale po co bo nauczyciele nie mieli by wakacji ciekawe czy zamkna jak nauczyciele się pochoruja

!nata
odpowiada  Wkurzona
6 lat temu

Dlatego ja nie puszczam do odwolania do szkoly

Olo
odpowiada  Wkurzona
6 lat temu

Najpierw niech pani w tej szkole kilka lekcji języka polskiego weźmie-bo np.coś takiego,jak interpunkcja dla pani nie istnieje-a to program podstawówki…zatem-najpierw walka z własnym analfabetyzmem,a potem naprawianie świata,droga pani.

Rodzic
odpowiada  Wkurzona
6 lat temu

To nie chłopiec tylko dziewczynka.

Komentarz
6 lat temu

Każdy kumaty wie o jakie sklepy i restauracje chodzi także przestańcie już pisać co chwilę o ujawnieniu nazwy.
Nie ujawnią i tyle w temacie.

wojtyło
6 lat temu

jak by to wyszło z jubilatki to by cały ostrów był zrażony a komuni w jubilatce nie odmawiam bo tam jedzenie jest najlepsze a gdzie się zaraził gość z Grabowa

Aa
odpowiada  wojtyło
6 lat temu

Do Wojtylo,nie kazdy bylby zarażony kupujac w tej sieci sklepow bo nie kazdy tam wogole kupuje np. Ja.nawet pieczywa ich nie kupuje.

ps
odpowiada  wojtyło
6 lat temu

Smacznego życzę!Oby reszta rodziny (goście)nie miała do ciebie pretensji.Osobiście byłoby mi wstyd zaprosić gości do lokalu gdzie panuje żółtaczka.A poza tym w niesmak by mi było patrząc na twarze gości którzy zamiast jeść wkładają do torebek czy pod stół.Generalnie to nie zamawiaj zbyt wiele,bo twoi goście raczej przyjadą najedzeni!

Adi
odpowiada  ps
6 lat temu

Masz rację. Oglądałem wczoraj powtórkę z wywiadu. I w tym zakładzie było 4 zarażonych a nie dwóch. Rzeczywiście smacznego. Mi by przez gardło nie przeszło tam już jedzenie. Kebaby jakie były to były ale nikt tam chory nie był. Wywiad proart pan z sanepidu i lekarz ze szpitala. Napewno idzie odnaleść w internecie i posłuchać. 4 osoby chore w tym zakładzie.

!nata
odpowiada  wojtyło
6 lat temu

Najlepsze pod debami

Masakra
6 lat temu

Ja nie rozumiem jednego…dlaczego Pan redaktor nie napisze wprost o jakie lokale czy restauracje chodzi…kazdy może się tylko domyślać, a zamiast napisać wprost i zniwelować liczbę osób chodzących do danego sklepu, niczego nie świadomi ludzie idą w miejsce X i kupują (bardzo prawdopodobne) skażony towar. Prosto z mostu –> sklep ten i ten, informacja żeby tam nie chodzić i tyle. Jak tak dalej będzie to tak szybko wirus nie zniknie. Pozdrawiam.

jessie james
6 lat temu

Wzór książeczki stanowił załącznik do nieobowiązującego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2006 r. w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych (Dz. U. 2006, Nr 25, poz. 191), a co za tym idzie dokument ten nie może być wymagany przez pracodawców i organ kontrolny. Dlatego też obecnie jedynym wymaganym dokumentem dotyczącym dopuszczenia do pracy pracownika jest orzeczenie lekarskie. Z uwagi na zapisy ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. 2013 r., poz. 947, z późn. zm.) obowiązek posiadania badań do celów sanitarno – epidemiologicznych dla pracowników podejmujących lub wykonujących prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby sektora jest nadal aktualny, a konieczność uzyskania orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych spoczywa na tych osobach. Orzeczenie takie jest dokumentem potwierdzającym ważność wykonania badania do celów sanitarno-epidemiologicznych i zastępuje uprzednio wydawaną książeczkę sanitarno-epidemiologiczną. Jest wydawane między innymi na podstawie wyników badań laboratoryjnych na nosicielstwo pałeczek Salmonella, Shigella uzyskanych z akredytowanego laboratorium Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Koszty związane z badaniami do celów sanitarno-epidemiologicznych spoczywają na pracodawcy, albo zlecającym wykonanie prac.

stały klient
6 lat temu

Tak na moje rozumowanie jeżeli tak jak wszyscy piszą że grosik I jubilatka choć nikt tego nie potwierdza to podejrzewam że w tej chwili to jest najbardziej czysta restauracja oraz sklepy . A DLACZEGO BO JAK ZNAM ŻYCIE TO KONTROLA GONI TAM KONTROLE . Więc przestańcie pisać bzdury i MYJCIE RĘCE WARZYWA I OWOCE . I zanim kogoś oskarżycie popatrzcie w lustro

Majowa komunia
6 lat temu

Czy jako gość zaproszony na komunie do J…. moge byc spokojna o swoich bliskich ?? Piszecie Państwo o Jubilatce i tak sie zastanawiam teraz czy lepiej nie odmowic imprezy

Ros
odpowiada  Majowa komunia
6 lat temu

Przestańcie pisać ludzie już te farmazony!!!! sklep o którym piszecie i restauracja to najczystrze miejsce w w Ostrowie!!! Wszyscy przebadani!!!! Lepiej bójcie się tych marketów wszystkich gdzie są całe skupiska ludzi i nikt nikogo niż badał!!!!! Cała firma która oczerniacie ma badania!! A wy?? Pany się kurde znalazły 😐

!nata
odpowiada  Majowa komunia
6 lat temu

Raczej nie

Adi
odpowiada  Majowa komunia
6 lat temu

Dwie osoby chore z Jubilatki. Nie wiadomo czy nie zarażone są kolejne osoby czas pokaże. Czas zamknąć tą budę. Od nich się choroba zaczęła. Współczuję tam teraz jakąkolwiek imprezę robić. Wolałbym kasę stracić nawet wpłaconą a nie robić tam żadnej uroczystości. Masakra Jubilatka ma chody. A sanepid dobrze kryje tą nazwę. Bardzo dziwny układ. Inne lokale umiał napisać jakie .

Aga
6 lat temu

Dlaczego nie napiszą wprost pracownica jubilatki. Tylko okrężną drogą jedna pracownica z dużego zakładu. Czy jubilatka ma jakieś przywileje. Przecież wiadomo że o jubilatkę chodzi . Jubilatka i grosik to to samo przecież. Ile tam osób jeszcze chorych pracuje i nie tylko tam. Zaczęło się od jubilatki a zakład nadal otwarty mimo 2 osoby chorej na dzień dzisiejszy.

~ja
6 lat temu

A co powiecie na info z konkurencji o mężczyźnie z Grabowa, który już zdążył wyzdrowieć a tamtejszy sanepid dopiero teraz będzie go rozpytywał o to gdzie mógł się zarazić i komu mógł to sprzedać – to dopiero jest lajcik

Komentarz
6 lat temu

Wychodzi nieudolność państwowych instytucji, które utrzymywane są z podatków obywateli.
Jeśli coś się z tym nie zrobi to zachorowania będą ciągnąć się w nieskończoność.
Poza tym w komentarzach co chwilę przewija się temat badań, czy ktoś zdaje sobie sprawę jak wyglądają takie badania ?!
Te badania to taka sama ściema jak badania lekarskie kierowców itd.

ps
odpowiada  Komentarz
6 lat temu

To badanie,to po prostu pobranie próbki krwi.

jessie james
odpowiada  ps
6 lat temu

Wykonywanie badań na nosicielstwo pałeczek Salmonella i Shigella
(dawna książeczka sanepidowska)

Wykonanie badania

Badanie polega na pobraniu i dostarczeniu trzech próbek kału
Kał należy pobrać z trzech kolejnych wypróżnień
Próbkę kału każdorazowo należy pobrać do jałowego plastikowego, jednorazowego pojemnika z łopatką (probówki – dostępne w aptece) do 1/3 jego objętości
Probówki z materiałem należy przechowywać w temperaturze lodówki
W dniu pobrania 3-ej próbki należy dostarczyć wszystkie 3 próbki do laboratorium

ps
odpowiada  jessie james
6 lat temu

Chyba jednak krew wystarczy!

jessie james
odpowiada  ps
6 lat temu

Niestety nie 🙂 Aby otrzymac odpowiedni dokument do celów sanitarno-epidemiologicznych jest potrzebne to badanie.

162
0
Napisz co o tym sądziszx