Czy Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana?

W wielu polskich miastach zlikwidowano już Straż Miejską. Takie przypadki można znaleźć najbliżej nas w Pleszewie, czy trochę dalej w Oleśnicy. Krytycy zarzucają tej służbie mundurowej, że zajmują się głównie wystawianiem mandatów/zakładaniem blokad na koła. Często słyszy się zarzuty, że są niepotrzebni. W Ostrowie Wlkp. na strażników wydajemy 1,6 miliona złotych. Część mieszkańców uważa, że te pieniądze można by lepiej zagospodarować lub przeznaczyć na dodatkowe etaty/dyżury w policji.

+

Urząd Miejski w Ostrowie Wlkp. przygotował całą litanię dokonań ostrowskich strażników miejskich, którą prezentujemy poniżej. Zapraszamy już tutaj do dyskusji w komentarzach.

Z uwagi na fakt, że wyjaśnienia Urzędu zajmują prawie 4 strony A4, postanowiliśmy umieścić je w specjalnym oknie do przejrzenia. Poniżej przedstawiamy naszym zdaniem najciekawsze.


[pdf-embedder url=”https://www.ostrow24.tv/wp-content/uploads/2016/09/straz-miejska.pdf”]

– przeprowadzono w terenie 51 kontroli w sprawie potwierdzenia zamieszkania (pobytu) osób, wobec których prowadzone jest postępowanie administracyjne,

– współuczestniczono w 17 oględzinach lokali mieszkalnych w ramach prowadzonego postępowania administracyjnego dotyczącego spraw meldunkowych,

– w 31 przypadkach wykonano czynności związane z odbiorem i dostarczeniem dowodów osobistych mieszkańcom miasta, a w 12 przypadkach dostarczano korespondencje,

– zrealizowano 16 konwojów w celu dostarczenia dokumentów urzędowych do Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim i Urzędu Wojewódzkiego w Kaliszu,

– przeprowadzono 27 wywiadów środowiskowych dotyczących ustalenia miejsca pobytu dzieci na okoliczności nie podjęcia obowiązku szkolnego,

– wykonano w terenie 102 kontrole posesji, pod kątem wydania pozwolenia na wycinkę drzew,

– przeprowadzono 231 kontroli nieruchomość pod kątem ich zamieszkania w związku z prowadzonym postępowaniem dot. ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz 86 kontroli podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

– w 129 przypadkach zrealizowano transport materiałów kancelaryjnych, urządzeń nagłaśniających, dokumentacji, plakatów i ogłoszeń promocyjnych, kierowanych do instytucji oświatowych, instytucji samorządowych i innych podmiotów.

– w 61 przypadkach strażnicy prowadzili działania związane z ochroną obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej.


W ramach współpracy z organizacjami i jednostkami samorządowymi, państwowymi , instytucjami publicznymi, inspekcjami i strażami, zrealizowano następujące czynności:

– w ramach współpracy z sądem i zespołem kuratorskiej służby sądowej sądu rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim w 2015 , prace społecznie-użyteczne pod nadzorem strażników miejskich wykonywało 213 osób, z czego 142 odpracowało karę w całości, a 71 osób jest w trakcie jej odpracowywania. Ogółem, w 2015 r. osoby te przepracowały 9 070 godz., zbierając w sumie 170 m3 odpadów komunalnych typu (butelki plastikowe, szklane , papier, i inne tworzywa odpadowe) wykonując dodatkowo różnego rodzaju prace porządkowe i pielęgnacyjne zieleni miejskiej.

CZYTAJ  Nie żyje piłkarz

– w ramach współpracy pomiędzy jednostkami straży i policji, strażnicy miejscy przyjęli i zrealizowali 139 spraw w zakresie kontroli ruchu drogowego i porządku publicznego.

– na podstawie otrzymanych zgłoszeń, przeprowadzono 61 kontroli w terenie pod kątem wałęsających się bezpańskich zwierząt, a w przypadku ich potwierdzenia informowano pracowników schroniska dla bezdomnych zwierząt, udzielając pomocy przy ich odławianiu.


Zgodnie z posiadanymi kompetencjami i uprawnieniami Straż Miejska przyjęła i zrealizowała ogółem 3 104 interwencje związane z ładem i porządkiem publicznym oraz ruchem drogowym, w tym:

służba dyżurna SM interweniowała w:

117 w sprawach dotyczących nieprawidłowości porządkowych informując merytoryczne komórki urzędu miejskiego, właściwe służby miejskie i powiatowe oraz inne instytucje odpowiedzialne za utrzymanie czystości i porządku mieście.

114 przypadkach w sprawie nieprawidłowości oznakowania drogowego, sygnalizacji świetlnej, stanu nawierzchni ulic, chodników i infrastruktury drogowej, informując właściwe instytucje i zarządy dróg.

w trakcie obchodów porządkowych prowadzonych przez dzielnicowych SM, skontrolowano 188 miejsc zagrożonych tworzeniem się dzikich wysypisk śmieci. W przypadku stwierdzenia zalegających odpadów podejmowano niezwłocznie działania celem ich usunięcia. W ramach jesiennej akcji porządkowej w miesiącu październiku, ponownie przy wykorzystaniu osób wykonujących prace społecznie-użyteczne zlikwidowano obozowisko osób bezdomnych w rejonie Parku 600-lecia.

w ramach prowadzonych działań prewencyjnych, 3-krotnie przeprowadzono kontrolę  ogólnodostępnych placów zabaw i urządzeń zabawowych, zwracając uwagę na ich potencjalne uszkodzenia mogące zagrażać bezpieczeństwu dzieci, oraz kontrolę wyposażenia tych obiektów w regulamin korzystania z urządzeń zabawowych.

w trakcie służb porządkowych przeprowadzono 383 kontrole obszarów przyległych do punktów sprzedaży napojów alkoholowych, działając prewencyjnie i represyjnie w temacie usiłowania spożywania alkoholu oraz zakłócania spokoju i porządku publicznego,

w okresie sprawozdawczym zrealizowano 262 kontrole miejsc gromadzenia się i przebywania osób bezdomnych tj: dworce, pustostany, parki, piwnice itp., przekazując ok. 60 ulotek informacyjnych w zakresie oferowanej pomocy w temacie noclegu i posiłków,

przeprowadzono 16 akcji prewencyjnych w trakcie, których rozdano około 650 zestawów do sprzątania nieczystości po psie oraz ulotek informacyjnych dotyczących obowiązków właścicieli psów i ich odpowiedzialności prawnej,

CZYTAJ  16-latka spowodowała straty na ponad 100 tysięcy! (ZDJĘCIA)

zabezpieczono 102 imprezy publiczne takie jak: festyny miejskie, oświatowe, osiedlowe, religijne, sportowe, artystyczne, przemarsze, zgromadzenia.

zrealizowano 165 kontroli porządkowych terenów przeznaczonych do wypoczynku i rekreacji, tj. parki, boiska szkolne, orliki, siłownie zewnętrzne. Powyższe kontrole miały na celu zapobieganie wybrykom chuligańskim, dewastacji urządzeń zabawowych, sportowych i infrastruktury miejskiej,

w trakcie festynów, zgromadzeń rowerzystów typu „Masy Krytyczne” oraz w siedzibie SM strażnicy oznakowali  317  jednośladów.

w ramach realizacji programu „Bezpieczne Miasto” oraz prowadzonych działań profilaktycznych w placówkach oświatowych, w roku 2015 przeprowadzili 27 spotkań i prelekcji z dziećmi w których łącznie udział brało 675 osób.

W kategorii spraw porządkowych prowadzonych w oparciu o przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i kodeksu wykroczeń (takich jak: zanieczyszczenia miejsc publicznych przez osoby i zwierzęta, niszczenia zieleni, umieszczania plakatów w miejscach publicznych do tego nieprzeznaczonych, niszczenia urządzeń użytku publicznego) oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w roku ubiegłym ujawniono 257 wykroczeń.

W kategorii spraw związanych z bezpieczeństwem i porządkiem w komunikacji, realizowanych w oparciu o przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym i kodeksu wykroczeń, w roku ubiegłym ujawniono 1591 wykroczeń.

– unieruchomiono 63 pojazdy przez założenie urządzenia do blokowania kół

– na podstawie art. 130a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, wydano dyspozycje usunięcia z drogi publicznej 6 pojazdów

– w 12 przypadkach zabezpieczono w pasie drogi miejsca mogące przyczynić się do kolizji lub innego podobnego zdarzenia w ruchu drogowym i pieszym (dziury w jezdni i chodnikach, popękane pokrywy włazów i studzienek kanalizacyjnych)

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

106 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Xxxx
7 lat temu

Zlikwidować!!!!!!!!!

Roman
7 lat temu

Pan Redaktor się chyba pomylił bo staż miejska nie jest służbą mundurową, to porostu zwykli przebierańcy

Jacek
7 lat temu

Oczywiście, że zlikwidować, szkoda pieniędzy, poza tym straż miejska źle się kojarzy jeszcze z czasów wojennych.

WC
7 lat temu

Zlikwidować.
Straż zarobkowa, bez empatii i wyrozumiałości – czynnik ludzki nie istnieje.
Na służbie obwożą się w 3 osoby, skuteczności przez kilka lat nie zaobserwowałem.

xyz
7 lat temu

Juz dawno ich nie powinno być szkoda pieniędzy zbędna służba nie wiadomo od czego !!!!!!!!!

A
7 lat temu

Jestem za likwidacją. jeszcze nie widziałem ich w akcji. ogólnie tylko autem jeżdżą i tyle. W Jarocinie chyba też była likwidacja.

PitBull
odpowiada  A
7 lat temu

stanowczo za mało patrolują pieszo i nie docierają do ludzi…..tylko tyłki wożą po głównych drogach. Zlikwidować albo odebrać auta , biurka i komputery i na patrole piesze nierobów puścić aby porządku pilnowali. Amen.

Ostrowianin
7 lat temu

Zlikwidować!!!

adi
7 lat temu

Wczoraj tj 20 wrzenia miała miejsce stłuczka 3 aut w tym jednej ciężarówki na wysokości centrum kamienia w Czekanowie, pojazd straży miejskiej ominął to wydarzenie jak nic się nie wydarzyło. Straż powinna się zatrzymać i choćby zapytać czy nic się nikomu nie stało i czy potrzebują pomocy a nawet pokierować ruchem samochodów, wnioski nasuwają się same

Bulwers
odpowiada  adi
7 lat temu

Jak sama nazwa wskazuje jest to Straż MIEJSKA, a nie wiejska i na terenie wsi nie działają:).

Prawdziwy Polak
7 lat temu

1.6 miliona złotych wyrzucane w błoto, lepiej je spalić zimą przed ratuszem przynajmniej będzie ciepło 🙂

morgi
7 lat temu

Potrzebni jak szkło do podtarcia tyłka.

1 2 3 9
106
0
Napisz co o tym sądziszx