Nowe kamery w monitoringu miejskim. Sprawdź lokalizacje

Udostępnij
Tweet

Kolejne dwie kamery podłączone zostały do systemu monitoringu miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Jest to punkt przy skrzyżowaniu ulic: Raszkowska, Dworcowa, Aleje Słowackiego oraz przy ulicy Wiosny Ludów, o którą wnioskowali mieszkańcy tej ulicy. Ostrowskie ulice śledzi teraz 19 kamer miejskiego monitoringu. 

+

Pierwsze cztery kamery monitoringu miejskiego zainstalowane zostały w 2004 roku. Od tego czasu system rozrastał się o kolejne punkty monitorujące miasto. Zmianie uległ również sposób transmisji sygnału video z systemu radiowego na światłowodowy, co w znacznym stopniu polepszyło jego funkcjonowanie.

W obecnej kadencji system także wzbogacany zostaje o kolejne punkty. W ubiegłym roku zainstalowano kolejne dwie kamery szybkoobrotowe Full HD – jedną na terenie Targowiska Miejskiego, a drugą przy skrzyżowaniu ulic: Piastowskiej i Kopernika.

Pod koniec maja tego roku monitoringu zwiększono o kolejne kamery – przy ulicy Raszkowskiej, w obrębie skrzyżowania z ulicą Dworcową i Al. Słowackiego i drugą, przy ulicy Wiosny Ludów.

Mieszkańcy ulicy Wiosny Ludów informowali Urząd Miejski o niebezpiecznych sytuacjach, które najczęściej nocą lub późnym wieczorem miały miejsce na ich ulicy. Najczęściej były one związane z agresywnym zachowaniem osób będących pod wpływem alkoholu. W związku z tym zadecydowaliśmy o zainstalowaniu kolejnego punktu monitorującego właśnie tutaj. Liczę, że poprawi to bezpieczeństwo i umożliwi szybką reakcję służb mundurowych – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Centrum całego systemu zlokalizowane jest w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim wraz z całodobowym stanowiskiem obserwacyjnym. Stanowisko podglądu istnieje także w Komendzie Straży Miejskiej. Obecnie w systemie wizyjnym działa całodobowo 19 kamer.

Pomimo, iż nasze miasto jest tak przez mieszkańców, jak i odwiedzających uważane za bezpieczne, to jednak traktujemy monitoring jako dodatkową prewencję. Sam fakt, że dana ulica, czy plac jest monitorowany przez kamerę już w pewien sposób wymusza określone zachowanie, jednocześnie powodując zwiększone poczucie bezpieczeństwa – dodaje Grzegorz Szyszka, komendant ostrowskiej straży miejskiej.

CZYTAJ  Zderzenie ciężarówki z peugeotem

Koszt zakupu kamer, ich zainstalowanie oraz dokumentacja techniczna to 45 tys. zł. Środki pochodziły z budżetu miasta.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
OSTROWIANIN
7 lat temu

Do obserwacji 19 monitorów w centrum powinien być jeden policjant.
Faktycznie dyżurny lub pomocnik zerka na monitory, jak ma chwilę wolnego czasu.
Oni mają inne ważniejsze obowiązki, a nie siedzieć i obserwować monitory.
Sytuacje zagrożeń powinny być wyłapywane i eliminowane, a nie tylko rejestrowane
i wykorzystywane do wyjaśnienia zaistniałych zdarzeń.
W tym stanie rzeczy monitoring to częściowo zmarnowane pieniądze.
do wyjaśnienia zdarzeń zaistniałych.

Obywatel
7 lat temu

Czyli zakupiono 4 kamery za 45 tys. Myślałem że drogo ale poszukałem na szybko i by się zgadzało. Zwykła kamera do monitoringu w full hd to jakieś 500 do 1000 zł. Kamera szybkoobrotowa to koszt rzędu od 2000 do 6000 zł. Czyli razem coś pomiędzy 5000 a 14 000 za same kamery. Czyli podłączenie 4 kamer do światłowodu w centrum miasta gdzieś na budynku lub słupie i możliwości poglądu przez nie z komendy policji to koszt 31 tys. Gdzie z danych na rok 2015 koszt jednego kilometra światłowodu to 50-75 tys. zł. przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury. By się zgadzało. Jak się mylę niech mnie ktoś poprawi.

nn
odpowiada  Obywatel
7 lat temu

Co za konkretne dachowanie.

3
0
Napisz co o tym sądziszx