Niepokojące dane. Ostrów się starzeje i wyludnia

Udostępnij
Tweet

Z opracowanej niedawno Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2016 – 2022 wynika, że Ostrów Wielkopolski ma spory problem. Miasto się starzeje i wyludnia.

+

Jednym z bardzo istotnych punktów wspomnianej strategii są kwestie demograficzne. Na koniec 2014 roku w Ostrowie Wielkopolskim mieszkały 72 754 osoby. W latach 2012 – 2014 liczba dzieci i młodzieży ulegała wahaniom. Co jednak bardziej martwi, z roku na rok zmniejszała się liczba mieszkańców w wieku produkcyjnym (18-64 lat dla mężczyzn i 18-59 dla kobiet). Przybywało natomiast osób starszych – mężczyzn powyżej 64 roku życia i kobiet powyżej 59. Doskonale obrazuje to poniższa tabela.

demografia1

Ostrów w ostatnich latach ma również stale ujemny przyrost naturalny, jednak liczba urodzeń nie jest dużo mniejsza od liczby zgonów.

demografia2

Bardzo niepokojące są przede wszystkim tendencje związane z ruchem migracyjnym. W latach 2012 – 2014 saldo migracji było stale ujemne i niepokojąco rosło z roku na rok. Nowych zameldowań w Ostrowie jest coraz mniej. Rośnie natomiast liczba wymeldowań poza gminę.

demografia3

Cała analiza prowadzi do bardzo negatywnych wniosków. Ostrów się coraz bardziej starzeje i wyludnia. W populacji miasta widoczny jest malejący udział osób z produkcyjnej grupy wiekowej oraz systematyczny wzrost liczby osób starszych. Należy mieć na względzie, że coraz większej grupie ludzi starszych trzeba będzie udzielać pomocy materialnej i rzeczowej, ułatwiać im korzystanie z usług medycznych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych oraz różnorodnych form aktywnego spędzania czasu wolnego.

Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy i jak niekorzystną tendencję zamierzają odwrócić władze miasta? Te pytania zadamy już wkrótce. Zachęcamy do dyskusji w komentarzach.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
CZYTAJ  Nowe ostrzeżenie pogodowe
Subskrybuj
Powiadom o
27 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Wyga
8 lat temu

To jest wynikiem burzenia firm.Co pozostało z dużych firm ruiny i zgliszcza.

Bilbo
8 lat temu

Dane wyrwane z kontekstu. Ostrów wyludnia się BARDZO WOLNO w porównaniu do większości miast! W Wielkopolsce ma jeden z najlepszych wyników (najmniej się wyludnia) Zobaczcie sobie dane statystyczne Kalisza. Tam liczba mieszkańców zmniejsza w ostatnich latach się o około 1000 co roku!

Matematyk
odpowiada  Bilbo
8 lat temu

Nie zachwycaj się tym dobrym wynikiem, bo Ostrów wyludnił się już wcześniej stąd taki wynik. Wszystko zależy z jakiego pułapu zaczynasz liczyć.

40-latek
8 lat temu

ale ja was nie rozumiem ludzie….przecież KARTY SENIORA, Becikowe, darmowe gazetki i uśmiechnięta Pani Prezydent, która poklepuje na skwerku i imprezach dla seniorów powoduje, że na cholerę będziecie czytać jakieś opracowania, dane statystyczne….Powołana Rada Gospodarcza spowoduje, ze jak grzyby po deszczu powstaną nowe miejsca pracy, a kolejne ronda stworzą nam bezpieczne dojazdy do tych nowych miejsc pracy, zaraz po tym jak przesiądziecie się ze swoich aut do elektrycznego autobusu MZK w centrum przesiadkowym….i wszystko będzie git! Dajcie mi tylko znac kiedy powstanie jakiś nowy zakład pracy i kiedy mam złożyc podanie i czy zdążę przed osiagnieciem wieku emerytalnego?!

xxx
8 lat temu

Pani Klimek na początku swej kadencji jako młoda (na bilbordzie) i progresywna (takie lewackie towarzystwo) powiedziała, że „miasto które nie potrafi zatrzymać młodych ludzi pójdzie do piachu.” Po stylu sprawowania urzędu, można śmiało powiedzieć , że nie ogarnia tej swojej kuwety.

Paweł
8 lat temu

wczoraj dowiedziałem się mając przyjemność rozmawiać ze znajomym historykiem o poglądach bliżej prawa ale jednak centrowych ,i powiedział mi dosyć ciekawą rzecz ,a mianowicie taką że tak naprawdę prawdziwą istotą sporu o trybunał i zawziętości opozycyjnej jest fakt iż jeżeli opozycji totalnej nie uda się przyblokować działań PISu to są one na tyle korzystne dla nas obywateli że poprostu nie mają szans już utrzymać się przy władzy i przy nastepnych wyborach PIS dostanie wiekszosc konstytucyjną ,stąd istota prawdziwa sporu.

Robert
odpowiada  Paweł
8 lat temu

daj spokój, trybunał konstytucyjny to twór Jaruzelskiego i Kiszczaka także o czym tu mowa wogóle.

...
8 lat temu

W ciągu kilku lat OStrów stał się po prostu smutnym , nudnym i bez perspektyw miastem. Mam 29 lat i sam mam zamiar wyjechać , mimo doświadczenie i umiejętności w swojej branży praktycznie każdy patrzy by dać jak najmniej , bez umowy . Ostrów idzie na dno

Przeszczęśliwy nastolatek
odpowiada  ...
8 lat temu

Jakie smutne miasto? Co chwile a to fajerwerki na rynku, a to światełko do nieba, a to zumba, co byś jeszcze chciał?

:))))))))))))
odpowiada  ...
8 lat temu

ja wroce gdy juz bede sie lapal na uniwersytet 3 wieku karte seniora i dom opieki senior wigor

27
0
Napisz co o tym sądziszx