Obwodnica Ostrowa – czy powstanie? Są wątpliwości

Udostępnij
Tweet

Ostrowianie znowu zdają się być pokrzywdzonymi w kwestii budowy obwodnicy Ostrowa Wlkp., a właściwie przeciągania się w czasie rozpoczęcia tej inwestycji. Mowa o postępowaniu przetargowym na budowę II etapu. Czterokrotnie zmieniano termin na składanie ofert cenowych. Potencjalni wykonawcy skierowali około 400 pytań do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Dlaczego urzędnicy nie opisali wszystkiego w sposób całkowicie zrozumiały i dlaczego prezydent Jarosław Urbaniak tego nie dopilnował w czasie swoich rzekomych wojaży gdzie miał zabiegać o realizację tej inwestycji.

+

Przypomnijmy, że 6,5 kilometrowy odcinek I etapu obwodnicy Ostrowa Wlkp. powstał w czasie od 3 czerwca 2008 roku do 26 listopada 2009 r. Kosztował wówczas 226 milionów złotych. Piętą Achillesową inwestycji okazało się rozłożenie jej na dwa etapy. Ostrowianie z pierwszego nie skorzystali prawie wcale. Ruch tranzytowy omija Franklinów, ale wjeżdża do centrum miasta od strony Czekanowa. To rozwiązanie nazywa się złudnie obwodnicą Ostrowa Wlkp. Może chodziło o to by skierować ruch turystów przy galerii, która w ciągu roku wysysa z naszych kieszeni ponad 100 milionów rocznie. Te pieniądze w większości wypływają poza nasz region. Centrum obumiera, a pan prezydent i starosta lansują się na kolejnych imprezach tam organizowanych i promują komercyjne przedsięwzięcie, które jednoznacznie szkodzi ostrowskim handlowcom.

Po 5 latach od otwarcia wspomnianego odcinka pojawiło się światełko w tunelu. Rząd ogłosił, że II etap obwodnicy Ostrowa Wlkp. znalazł się w planach rządu. Co prawda zwycięstwo Jarosława Urbaniaka w wyborach prezydenckich miało zagwarantować natychmiastową realizację już w 2010 r. Przemilczmy jednak tą małą nieudolność. Warto pamiętać, że tuż przed ostateczną decyzję, grupa ostrowian wyszła na ulicę i protestowała w każdy poniedziałek idąc z trumną, transparentami ulicą Wrocławską od ronda przy Placu Bankowym do ronda przy 3 Maja i z powrotem.

Teraz gdy pierwsze maszyny budowlane miałyby wjechać jeszcze przed wyborami samorządowymi, które odbędą się na jesień tego roku, inwestycja stoi pod znakiem zapytania. Urzędnicy GDDKiA nie potrafili tak skonstruować warunków przetargowych by były jasne i czytelne dla każdego doświadczonego wykonawcy. Skutkuje to tym, że już o ponad miesiąc przesunięty został termin na składanie ofert. To dużo i mało. Gdy weźmiemy pod uwagę, że pewne prace ziemne uzależnione są od pogody, a ta na jesień i zimę raczej przychylna nie będzie dla budowlańców.

CZYTAJ  Kierowcy już byli myślami na długim weekendzie?

W ostatnim czasie wypłynęły nagrania polityków z Platformy Obywatelskiej. Opublikował je tygodnik „Wprost”. Bartłomiej Sienkiewicz, Minister Spraw Wewnętrznych powiedział w rozmowie z Markiem Belką, prezesem Narodowego Banku Polskiego, „państwo polskie istnieje teoretycznie, praktycznie nie istnieje”, a Polskie Inwestycje Rozwojowe to “ch…, dupa i kamieni kupa”.  Dlatego też Sienkiewicz próbował dogadać się z Markiem Belką by ten dodrukował pieniędzy, z których rząd Donalda Tuska mógłby realizować inwestycje.

Świadczyć to może o tym, że tych pieniędzy fizycznie nie ma, a poszczególne instytucje grają na zwłokę by odciągnąć w czasie realizację inwestycji kosztujących kilkaset milionów. Tym samym obwodnica Ostrowa Wlkp. może okazać się tylko teoretyczną wizją, która praktycznie nie zaistnieje.

– Państwo polskie istnieje teoretycznie, praktycznie nie istnieje. Polskie Inwestycje Rozwojowe to ch…, dupa i kamieni kupa. Tego nie ma – mówi minister Sienkiewicz. Twierdzi też, że Polacy mają w du… orliki i autostrady, którymi bez przerwy chwali się Platforma

 

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

9 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Secptyczny
9 lat temu

Autor winien znać podstawy ekonomii, skoro już się na nie powołuje.
Nadmiar „papierków” w obiegu w naszym wypadku nie teoretycznie niczym. Teoretycznie i w zasadzie praktycznie, bo żadne państwo nigdy nie będzie od nas żądało wymiany papieru na kruszec. Co innego w wypadku dolara, ale to inny temat…
Nie rozumiem mieszania tutaj wątku taśm z obwodnicą Ostrowa, musiał to pisać raczej jakiś mało obiektywny redaktor.
Układy w budownictwie i przetargach? Oczywiście. Masa procedur na wykorzystanie każdej złotówki unijnej? Jak ze wszystkim co unijne. Spekulacja po przetargach cenami artykułów budowlanych? Standardowo. Ogólnie, tak jak zwykle gdy coś nie idzie jak powinno problem leży w wielu miejscach i jeszcze wiele czasu minie nim Polacy będą gotowi wspólnie i na każdym szczeblu budować drogi, mosty czy po prostu dobre relacje międzyludzkie. Pozdrawiam Serdecznie ludzi Serdecznych i uczciwych 🙂

JQu
9 lat temu

Przykładowo od ogłoszenia przetargu do otwarcia ofert na obwodnicę minął ponad rok. Taka po prostu cecha przetargów typu Optymalizuj i Buduj czy Zaprojektuj i Zbuduj. Od początku było wiadomo, że podpisanie umowy to druga połowa tego roku, a wejście na budowę to wiosna przyszłego roku. Cierpliwości.
A co ma prezydent miasta do przetargu GDDKIA? Odpowiem – NIC! Samorządowcy mogą co najwyżej lobbować, prosić i nie wiem co jeszcze. Ale na pewno nie uczestniczyć w procedurze przetargowej bo to inwestycja państwa a nie samorządu.

Józef
9 lat temu

Miejsca wycięte z drzew na krępie, niestety znowu będą się nadawać do wycięcia, ponieważ spory las się tam już zrobił, dlaczego nie przemyślano żeby po wybraniu wykonawcy zlecić wycinkę ?

Gal
9 lat temu

Nie sluchalem owych tasm i nie czytalem….Gdzies tylko przemkleno mi ze NIE CHODZI o dodrukowanie pieniedzy i ze tylko kompletni ignoranci widza ta jako dodrukowanie…co co tasm to tania sensacja „wyprodukowna” przez sowica agenture by pogrzebac ten rzad i wyniesc na stolki pis i czy cos innego.Bedzie lateiej ruskom zakrecic gaz,wprowadzic enbargo na polskie produkty itp. a co najwazniejsze odwrocic uwage od Ukrainy….byle kelner tego nie nagral tylko jakis „Nielegał”…co do obwodnicy…coz jsk wszystko w tym kraju od LAT!!

Karol3414
9 lat temu

Jeszcze nie widziałem tak napisanego SIWZ-u żeby nie było do niego pytań od inwestorów. Więc nie szukajcie taniej sensacji ale pilnujcie by faktycznie nie zrobili wałka.

on
9 lat temu

szkoda…

mieszkaniec
9 lat temu

Wiedziałem że tak kuźwa będzie.. czułem to.. Za piękne mi się to wydawało żeby ta obwodnica powstała ech..

Luki
9 lat temu

Wszystko zlodzieje patrza tylko sobie napchac kieszenie. Centrum ktore odprowadza podatki obumiera a wspiera sie tylko w galerie! Urbaniak to glupi ciul ktory umie sie tylko dobze usmiechac a po za tym nic wiecej!

Secptyczny
odpowiada  Luki
9 lat temu

Pretensje do tych, których stać na kupowanie po normalnych cenach, a wożą tłuste tyłki autkami bo wygodniej.

9
0
Napisz co o tym sądziszx