OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski
Spór o wiadukt przy ul. Wrocławskiej. Miasto może stracić szansę na miliony z unijnego dofinansowania

Spór o wiadukt przy ul. Wrocławskiej. Miasto może stracić szansę na miliony z unijnego dofinansowania

Wokół planowanej modernizacji wiaduktu przy ulicy Wrocławskiej w Ostrowie Wielkopolskim wybuchł polityczny spór. Prezydent miasta Beata Klimek oskarża radnych opozycji o zablokowanie możliwości ubiegania się o unijne dofinansowanie na remont obiektu. Z kolei radni posiadający większość w Radzie Miejskiej przekonują, że problem wynika ze sposobu przygotowania autopoprawki do budżetu.

Ciąg dalszy artykułu pod zdjęciami

Według prezydent Beaty Klimek stan techniczny wiaduktu jest zły i wymaga pilnej, gruntownej modernizacji. Jak poinformowała, 8 czerwca Zarząd Województwa Wielkopolskiego ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji, z którego Ostrów Wielkopolski mógłby pozyskać nawet 70 procent kosztów przedsięwzięcia.

Szacunkowa wartość modernizacji została określona na około 4,5–5 mln zł. Aby jednak miasto mogło złożyć wniosek o dofinansowanie, konieczne było zabezpieczenie wkładu własnego w wysokości 1,6 mln zł.

Pojawiła się ogromna szansa, by to zmienić, ale została ona bezwzględnie zablokowana przez radnych opozycji. Tracimy szansę na blisko 5 milionów złotych zewnętrznego wsparcia – oceniła prezydent Klimek.

Prezydent wskazuje, że środki na ten cel miały zostać zabezpieczone w ramach autopoprawki do budżetu, która została odrzucona przez większość rady. Jej zdaniem radni Koalicji Obywatelskiej oraz pozostali przedstawiciele opozycji świadomie uniemożliwili miastu ubieganie się o dofinansowanie.

Inaczej sytuację przedstawiają radni mający większość w Radzie Miejskiej. Podkreślają oni, że zapis dotyczący wiaduktu był częścią większej autopoprawki, która obejmowała również zgodę na zaciągnięcie pożyczki w wysokości 43 mln zł. To właśnie ten element wzbudził ich sprzeciw.

Jak tłumaczą, w autopoprawce znalazło się jedynie 120 tys. zł na aktualizację dokumentacji projektowej wiaduktu, a nie środki na samą realizację inwestycji. Radni zwracają uwagę, że zgodnie z przepisami nie mają możliwości głosowania nad poszczególnymi zapisami autopoprawki oddzielnie.

Radni nie mogą zmienić treści prezydenckiej autopoprawki. Możemy ją tylko w całości przyjąć albo w całości odrzucić. Czasami racjonalne propozycje padają ofiarą tych, z którymi rada się nie zgadza – argumentują.

Przedstawiciele większości deklarują jednocześnie, że są gotowi poprzeć zabezpieczenie środków na dokumentację projektową wiaduktu, jeśli zostanie ono przedstawione w odrębnej propozycji budżetowej. Ich zdaniem trudno uwierzyć, że miasto nie jest w stanie znaleźć stosunkowo niewielkiej kwoty na ten cel w innych pozycjach budżetu.

CZYTAJ  Odeszła mistrzyni szachowa. Miała raptem 38 lat

Radni przypominają również, że sama modernizacja wiaduktu nie jest jeszcze przesądzona. Jak podkreślają, obecnie mowa jedynie o aktualizacji dokumentacji projektowej, a nie o realizacji inwestycji. Dodają także, że w poprzednich latach miasto dwukrotnie nie uzyskało dofinansowania na wykonanie tego zadania.

Spór o wiadukt przy ul. Wrocławskiej pokazuje narastające napięcia pomiędzy prezydent miasta a większością w Radzie Miejskiej. Obie strony deklarują poparcie dla modernizacji obiektu, jednak różnią się w ocenie przyczyn obecnej sytuacji i sposobu finansowania przygotowań do inwestycji.

Masz newsa? Poinformuj nas! Prześlij zdjęcie lub wideo. Twórz portal ostrow24.tv
17 komentarzy
pytek
35 minut temu

Komu i do czego ten wiadukt i te tory są potrzebne? Pytam z czystej ciekawości

Salomon
1 godzina temu

CODZIENNIE PORUSZAM SIĘ TYM WIADUKTEM. „Od góry asfalt ok, jak ktoś nie zejdzie na dół to nie zobaczy w jak dramatycznym stanie jest wiadukt. Kiedyś w Poznaniu estakadę katowicką również podtrzymywały stalowe filary. Osoba odpowiedzialna za taki stan rzeczy powinna czym prędzej podać się do dymisji.

Wyobraźcie sobie co się stanie jak wiadukt ten zostanie zamknięty. Pół biedy jak na czas remontu (pewnie z rok) ale jak zostanie zamknięty a na stole nie będzie pozwolenia na budowę ani projektu przebudowy, mamy X lat objazdów na Zębcowie, korki a na to wszystko chu**** spasowane sygnalizacje świetlne w naszym mieście. Narazie jest cisza ale szykuje się ARMAGEDON.

# REFERENDUM

MIeszkaniec
1 godzina temu

O remoncie tego wiaduktu wiadomo już ładnych parę lat. Nie szło zabezpieczyć kwoty we wcześniejszych budżetach, a teraz że zablokowali, dobrze ludzie już maja dosyć kredytów.
Przypomnę że na drzewka na Alejach 400 tys. się znalazło. Na Tężnię która jest wiecznie wyłączona też fundusze były.
A teraz że wiadukt trzeba zrobić, tak trzeba zrobić bo zaraz śmieciarki ze śmieciami do palenia w centrum miasta nie będą miały jak wjechać bo wiadukt na to nie pozwoli i się okaże że jest problem z dowozem śmieci do spalania w centrum miasta. BARDZO DOBRZE!!!

17
0
Napisz co o tym sądziszx
×