OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski
Spór o wiadukt przy ul. Wrocławskiej. Miasto może stracić szansę na miliony z unijnego dofinansowania

Spór o wiadukt przy ul. Wrocławskiej. Miasto może stracić szansę na miliony z unijnego dofinansowania

Wokół planowanej modernizacji wiaduktu przy ulicy Wrocławskiej w Ostrowie Wielkopolskim wybuchł polityczny spór. Prezydent miasta Beata Klimek oskarża radnych opozycji o zablokowanie możliwości ubiegania się o unijne dofinansowanie na remont obiektu. Z kolei radni posiadający większość w Radzie Miejskiej przekonują, że problem wynika ze sposobu przygotowania autopoprawki do budżetu.

Ciąg dalszy artykułu pod zdjęciami

Według prezydent Beaty Klimek stan techniczny wiaduktu jest zły i wymaga pilnej, gruntownej modernizacji. Jak poinformowała, 8 czerwca Zarząd Województwa Wielkopolskiego ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji, z którego Ostrów Wielkopolski mógłby pozyskać nawet 70 procent kosztów przedsięwzięcia.

Szacunkowa wartość modernizacji została określona na około 4,5–5 mln zł. Aby jednak miasto mogło złożyć wniosek o dofinansowanie, konieczne było zabezpieczenie wkładu własnego w wysokości 1,6 mln zł.

Pojawiła się ogromna szansa, by to zmienić, ale została ona bezwzględnie zablokowana przez radnych opozycji. Tracimy szansę na blisko 5 milionów złotych zewnętrznego wsparcia – oceniła prezydent Klimek.

Prezydent wskazuje, że środki na ten cel miały zostać zabezpieczone w ramach autopoprawki do budżetu, która została odrzucona przez większość rady. Jej zdaniem radni Koalicji Obywatelskiej oraz pozostali przedstawiciele opozycji świadomie uniemożliwili miastu ubieganie się o dofinansowanie.

Inaczej sytuację przedstawiają radni mający większość w Radzie Miejskiej. Podkreślają oni, że zapis dotyczący wiaduktu był częścią większej autopoprawki, która obejmowała również zgodę na zaciągnięcie pożyczki w wysokości 43 mln zł. To właśnie ten element wzbudził ich sprzeciw.

Jak tłumaczą, w autopoprawce znalazło się jedynie 120 tys. zł na aktualizację dokumentacji projektowej wiaduktu, a nie środki na samą realizację inwestycji. Radni zwracają uwagę, że zgodnie z przepisami nie mają możliwości głosowania nad poszczególnymi zapisami autopoprawki oddzielnie.

Radni nie mogą zmienić treści prezydenckiej autopoprawki. Możemy ją tylko w całości przyjąć albo w całości odrzucić. Czasami racjonalne propozycje padają ofiarą tych, z którymi rada się nie zgadza – argumentują.

Przedstawiciele większości deklarują jednocześnie, że są gotowi poprzeć zabezpieczenie środków na dokumentację projektową wiaduktu, jeśli zostanie ono przedstawione w odrębnej propozycji budżetowej. Ich zdaniem trudno uwierzyć, że miasto nie jest w stanie znaleźć stosunkowo niewielkiej kwoty na ten cel w innych pozycjach budżetu.

CZYTAJ  Radni odpowiadają Beacie Klimek. Tłumaczą decyzję ws. absolutorium i pieniędzy dla sportu

Radni przypominają również, że sama modernizacja wiaduktu nie jest jeszcze przesądzona. Jak podkreślają, obecnie mowa jedynie o aktualizacji dokumentacji projektowej, a nie o realizacji inwestycji. Dodają także, że w poprzednich latach miasto dwukrotnie nie uzyskało dofinansowania na wykonanie tego zadania.

Spór o wiadukt przy ul. Wrocławskiej pokazuje narastające napięcia pomiędzy prezydent miasta a większością w Radzie Miejskiej. Obie strony deklarują poparcie dla modernizacji obiektu, jednak różnią się w ocenie przyczyn obecnej sytuacji i sposobu finansowania przygotowań do inwestycji.

Masz newsa? Poinformuj nas! Prześlij zdjęcie lub wideo. Twórz portal ostrow24.tv
1 Komentarz
Mieszkaniec
35 minut temu

Czy miasto nie mogło nigdzie zgłaszać, że otrzymuje w spadku po GDDKiA wiadukt w fatalnej kondycji? Pamiętam, że GDDKiA przekazała drogi najpierw Wielkopolskiemu Zarządowi Dróg, ten przekazał powiatowi, po czym ostatecznie trafił do miasta. Ta sama sytuacja z Alejami Słowackiego, które mają na wysokości szpitala uskoki – ta sama sytuacja. Czy tutaj nie było żadnej możliwości przed przekazaniem żeby te miejsca zostały przekazane w lepszym stanie technicznym?

1
0
Napisz co o tym sądziszx
×