OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski
Spór o weto prezydenta w sprawie pożyczki SAFE podczas sesji rady miejskiej

Spór o weto prezydenta w sprawie pożyczki SAFE podczas sesji rady miejskiej

Podczas środowych obrad Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego radni zajęli się projektem stanowiska dotyczącego decyzji prezydenta RP Karola Nawrockiego o zawetowaniu ustawy w sprawie pożyczki SAFE. Dyskusja nad dokumentem wywołała wyraźne podziały wśród radnych i momentami przybrała polityczny charakter.

Projekt stanowiska przedstawił przewodniczący Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego Jakub Paduch. Jak podkreślał, dokument wyraża dezaprobatę wobec decyzji głowy państwa.

– Rada Miejska Ostrowa Wielkopolskiego przyjmuje z głębokim niezrozumieniem i wyrażamy wobec niej stanowczą dezaprobatę – odczytał fragment treści stanowiska przewodniczący rady.

Jakub Paduch określił dokument mianem „apelu”, zaznaczając jednocześnie, że jego celem nie jest angażowanie radnych w ogólnopolską politykę.

– Dzisiejsze stanowisko nie ma angażować radnych Ostrowa Wielkopolskiego w dużą politykę – przekonywał przewodniczący.

W trakcie dalszej dyskusji pojawiła się jednak niejednoznaczność w nazewnictwie dokumentu. Przewodniczący początkowo mówił o „apelu”, by później wskazać, że jest to jednak „stanowisko”.

Krytyczne głosy radnych PiS

Projekt dokumentu spotkał się z krytyką części radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości. Radny Leszek Witoń podkreślał, że rada miejska nie powinna zajmować stanowiska w sprawach ogólnokrajowych.

– Na szczęście nie mamy chyba w obowiązku wykonywania poleceń czegoś, kto nam coś narzuca, że jakieś państwo przedstawia nam możliwość skorzystania z kredytu, a my mamy możliwość wzięcia swojego kredytu, żeby pieniądze zapracowały dla Polski – mówił radny.

W swojej wypowiedzi wskazywał również, że część państw wycofała się z programu SAFE, podnosząc argument o konieczności zachowania niezależności finansowej.

– Zwróćcie uwagę, że osiem państw już się wycofało z pożyczek SAFE, to dlaczego my mamy być przymuszeni do tego i jeszcze wystosowywać apel, którego tu dziś nie powinno być – argumentował Witoń.

Radny podkreślał także, że decyzja prezydenta powinna być uszanowana jako wyraz woli demokratycznie wybranego przedstawiciela państwa.

– Jako radni miejscy jesteśmy zobligowani do zarządzania naszym miastem. Mamy kierować apel do prezydenta RP? Nie zmieni, bo on widzi świat prawidłowo – dodał.

Obrona decyzji prezydenta

CZYTAJ  E-call postawił służby na nogi. Powód zgłoszenia okazał się zaskakujący

Do sprawy odniósł się również radny PiS Dawid Korzeniewski, który podczas wystąpienia zaprezentował grafikę przedstawiającą przepływ środków finansowych pomiędzy instytucjami europejskimi a państwami członkowskimi.

Radny zaznaczył, że w ostatnich dniach w debacie publicznej pojawiło się wiele krytycznych opinii wobec decyzji prezydenta Karola Nawrockiego, które – jego zdaniem – miały charakter polityczny.

– Chcemy stanąć w obronie prezydenta RP. To nie była decyzja wygodna, tylko odważna – mówił Korzeniewski.

Według radnego mechanizm SAFE, przedstawiany jako szansa finansowa, w rzeczywistości wiąże się z długoterminowymi zobowiązaniami.

– Po zdjęciu ładnej etykiety jest to kredyt w obcej walucie, z odsetkami liczącymi w dziesiątkach, setkach miliardów złotych, uzależniony od decyzji instytucji zewnętrznych. To nie jest prezent, tylko rachunek wystawiony naszym dzieciom – argumentował.

Korzeniewski wskazywał również, że część środków z programu SAFE miałaby zostać przeznaczona na wsparcie Ukrainy (10 miliardów złotych), co – jak zaznaczył – oznaczałoby dodatkowe obciążenie dla polskich podatników.

– Dlaczego o tym nikt nie mówi głośno? – pytał radny, kończąc swoje wystąpienie słowami odnoszącymi się do hasła Platformy Obywatelskiej: – Platforma Obywatelska ma hasło: „Robimy, nie gadamy”. Przekazuję wam projekt prezydencki – róbcie, nie gadajcie.

Polityczne emocje podczas lokalnej debaty

Dyskusja nad projektem stanowiska pokazała wyraźne różnice zdań wśród radnych dotyczące roli samorządu w sprawach ogólnokrajowych. Część radnych podkreślała potrzebę wyrażenia opinii wobec decyzji władz centralnych, inni natomiast wskazywali, że rada miejska powinna koncentrować się wyłącznie na sprawach lokalnych.

Debata nad dokumentem była jednym z najbardziej wyrazistych punktów środowej sesji rady miejskiej i pokazała, jak ogólnopolskie decyzje polityczne wpływają na dyskusje także na poziomie samorządowym.

Masz newsa? Poinformuj nas! Prześlij zdjęcie lub wideo. Twórz portal ostrow24.tv
109 komentarzy
Wlkp
2 miesięcy temu

Batyr to największy szkodnik w pałacu prezydenckim po 89 roku a Witoń to niebywały hipokryta „my mamy możliwość wzięcia swojego kredytu, żeby pieniądze zapracowały dla Polski” a na kogo lub na co panie Wioń pracowały pieniądze które kradliście lub trwoniliście przez 8 lat waszych rządów???i teraz nagle martwi się pan o polskie pieniądze???

Albin
odpowiada  Wlkp
2 miesięcy temu

No tak, prawda

Ostrowiak
odpowiada  Wlkp
2 miesięcy temu

Za obrazę prezydenta jest paragraf kumasz lewaku

Wlkp
odpowiada  Ostrowiak
2 miesięcy temu

Za obrazę kogo???

demokracja
odpowiada  Wlkp
2 miesięcy temu

Chociaż napiszesz milion razy, że Pan Nawrockie nie jest twoim Prezydentem, to i tak nic nie zmienisz, jedynie stracisz czas i pieniądze. Uspokój się i zajmij swoim życiem i zdaj sobie sprawę, że dostał więcej niż 50% +1 głosów w wyborach 1 czerwca 2025 i chcesz czy nie, musisz z tym żyć. Życzę ci tylko abyś nie był patronem kolejnej alejki w parku.

Antybatyr
odpowiada  demokracja
2 miesięcy temu

Chcę, czy nie większość polskiego narodu to debile, tacy jak ty pisiorze niedowartosciowany.

Antylewak
2 miesięcy temu

Robić pożyteczne rzeczy dla mieszkańców a nie politykować!! I milczeć lewactwo!!!

Andrzej
odpowiada  Antylewak
2 miesięcy temu

Lewactwo, czy prawactwo, to to samo, jedni drugich warci.

Antybatyr
odpowiada  Antylewak
2 miesięcy temu

Brakuje ci krótkiego trzymania za mordę, to się na Białorusi osiedl.

Do Antybatyr
odpowiada  Antybatyr
2 miesięcy temu

No ty amebo chyba z tamtąd przyjechałeś 🤣

marko
2 miesięcy temu

Niemcy wyprodukują,
Ukraincy dostaną,
a polscy frajerzy zapłacą.
Złoty interes Tuska…..

Orędownik Orangutanizmu Społecznego
odpowiada  marko
2 miesięcy temu

A strzelać będą Ruscy i przynajmniej nam amunicję zwrócą😄. Rozszyfrowałeś cały system, pytanie tylko, czy samemu, czy razem z Republiką.

Ciepłownik
odpowiada  Orędownik Orangutanizmu Społecznego
2 miesięcy temu

I z resztą tego cyrku. Gdyby to rządził PiS, to wszyscy od prezesa do jego kierowcy piali by z zachwytu nad SAFE. Ale że dzieje się to w czasie rządów koalicji Tuska, to robią to co robią. Szkoda tylko, że zamiast o Polsce myślą wyłącznie odzyskaniu władzy, czyli dostępu do koryta, z którego przez 8 lat tak obficie czerpali.

True
2 miesięcy temu

Brawo Nawrocki. Safe to kolejne złodziejstwo tfuska i pieniędzy polskich podatników

Obiektywny Realista
odpowiada  True
2 miesięcy temu

Nie to co za Morawieckiego. Jak Kali kraść to dobrze, ale jak Kakemu ukraść, to bardzo źle.

oo
odpowiada  Obiektywny Realista
2 miesięcy temu

Z tymi de..lami się nie dogadasz! Zakuty łeb będzie zawsze zakutym łbem!

Mieszkaniec
2 miesięcy temu

Nie udało się ukraść polskiego złota w 1939 r. Próbują dalej

Karol3414
odpowiada  Mieszkaniec
2 miesięcy temu

Jak się nie udało?

Orędownik Orangutanizmu Społecznego
odpowiada  Mieszkaniec
2 miesięcy temu

Ruscy przez prawie pół wieku okradali nas z węgla, stali i zboża, ale o złocie zapomnieli, czy dobrodusznie nam je zostawili?

Olek
odpowiada  Orędownik Orangutanizmu Społecznego
2 miesięcy temu

A jakie teraz mają wzięcie, ilu sympatyków.

Rolnik
2 miesięcy temu

Śledztwo w sprawie znikającego miodu nabiera tempa. Jeszcze chwila i będą przesłuchiwać pszczoły jako świadków… Oby tylko nie żądały adwokata i kwiatowego odszkodowania

Łostrowiak
2 miesięcy temu

Na tej sesji o pszczołach to już tylko brakowało, żeby ktoś przyniósł ul pod pachą i zrobił pokaz liczenia „na żywo” Następny punkt obrad: degustacja miodu w komisji śledczej.

Premier
2 miesięcy temu

Kolejna „super oferta SAFE UNIJNE Tuska”, która jest super… ale chyba tylko dla nich Warunki jak z kosmosu, a reklamy jakby rozdawali złoto za darmo.

oo
odpowiada  Premier
2 miesięcy temu

Tak ,lepsze jest „SEJF” kibola ,bo każdy sejf można okraść ,tak jak to robili przez 8 lat! A „SAFE” to te dzbany nawet nie wiedzą co to znaczy, bo to są same nieuki ,jak i w parti tak i ich niedouczony elektorat!

Plus
odpowiada  oo
2 miesięcy temu

jak kradną następni okaże się po 2027, będzie co rozliczać.

POKO
2 miesięcy temu

Koalicja Obywatelska już dawno odpłynęła.

do autora tego bezsensownego "apelu"
2 miesięcy temu

na co liczy autor (autorzy) tego apelu? Że niby Nawrocki się tym bardzo przejmie i zmieni zdanie?

oo
odpowiada  do autora tego bezsensownego "apelu"
2 miesięcy temu

czas uświadamiać społeczeństwo ,kogo wybrali sobie na pRezydenta! W końcu może dotrze coś do tych „zakutych łbów” A wszystko o tym człowieku było wiadomo jeszcze przed wyborami! Dzisiaj gdy pytam ludzi o których wiem ,że głosowali na alfonsa ,wypierają się swojej decyzji!! JUDASZE

Urzędnik
odpowiada  oo
2 miesięcy temu

Jest nowy właściciel TVN niedługo będą już chwalić Nawrockiego i co ty biedne dziecko TVN-u będziesz wtedy mówić żal mi takich ludzi

oo
odpowiada  Urzędnik
2 miesięcy temu

„ŻAL” to takich ludzi jak ty, którzy cieszą się z tego że będą oglądać kolejną szczujnie i propagande jak republika ,wpolsce itp. Zryte łby którym wystarczy wmawiać kłamstwa a oni łykają jak pelikany!

Mąciwoda
odpowiada  oo
2 miesięcy temu

Ja głosowałem na niego, ale dopiero w drugiej turze. Rafałkowi wybitnie nie ufam. Sprawdza się jako prezydent Warszawy i niech tak zostanie. Z tych wszystkich 13 kandydatów i kandydatek wybraliśmy właśnie tych dwóch do drugiej tury, więc sorry. Przynajmniej nie jest i nie będzie nudno😃.

oo
odpowiada  Mąciwoda
2 miesięcy temu

Ale będą kolejne stracone lata dla Polski ,bo wetoman liże jajca kurduplowi.

Mieszkaniec ®
odpowiada  oo
2 miesięcy temu

Pomyśl racjonalnie, jeśli potrafisz, komu ryży lize

Ostrowiak
odpowiada  oo
2 miesięcy temu

Tobie to już nawet psychiatra nie pomoże pusty łbie

piggi
odpowiada  oo
2 miesięcy temu

wyprali co mózg w tej pralce marki tefauen

109
0
Napisz co o tym sądziszx
×