W Ostrowie nie będą ogrzewać węglem?

Udostępnij
Tweet

Premia kogeneracyjna dla OZC, w rekordowej wysokości 550 mln złotych, to korzyści dla mieszkańców, miasta i spółki! Plusów jest jednak o wiele więcej. Będzie taniej. To dobra wiadomość przede wszystkim dla mieszkańców. Dzięki budowie nowych silników spadną koszty wytwarzania ciepła – docelowo będzie to miało wpływ na radykalnie niższe rachunki dla mieszkańców! Dziś to 117 złotych za 1 GJ, ale już w sezonie grzewczym 2025/2026 będzie to 49 złotych.

– Jako prezydent miasta, zapewniam wszystkich ostrowian, że w kolejnych sezonach grzewczych będziemy obniżać ceny za ciepło. Składam tę deklarację w pełni odpowiedzialnie i z pełnym przekonaniem – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Dziś w ostrowskiej elektrociepłowni pracują cztery układy kogeneracyjne. Taka instalacja produkuje jednocześnie ciepło i prąd. Nowe kotły powstaną w dwóch lokalizacjach: dwa przy ulicy Grunwaldzkiej, a dwa w strefie przemysłowej przy ulicy Wrocławskiej. Po ich uruchomieniu z czystej energii OZC-u korzystać będzie 44% mieszkańców miasta.

OZC zainwestuje w ekoenergię. Zielony Ostrów

W Ostrowie Wielkopolskim od 2015 roku sukcesywnie prowadzona jest polityka walki o czyste powietrze.10,5 mln złotych bezzwrotnych dotacji trafiło do mieszkańców naszego miasta na wymianę „kopciuchów”. To 2300 nowych, ekologicznych źródeł ciepła. W mieście trwa zielono – niebieska rewolucja. Tysiące nowych nasadzeń – drzew, krzewów, bylin – tworzą zielone płuca w mieście.

Ostrów Wielkopolski może się również pochwalić tym, że era elektromobilności w Wielkopolsce rozpoczęła się właśnie w naszym mieście. Dzisiaj 35% tańszego taboru to zeroemisyjne autobusy elektryczne.

Niezwykle ważnym aspektem walki o lepszą jakość powietrza jest także program termomodernizacji. Ocieplone budynki to mniejsze zużycie ciepła i niższe rachunki za ogrzewanie.

Istotnym elementem tej strategii jest również rozwój odnawialnych źródeł energii i budowa farm fotowoltaicznych. Wyjątkowa w tym obszarze inwestycja powstała na obiektach Wodkanu.

Projekt opracowany przez OZC jest niezwykle kluczowym uzupełnieniem tej strategii. Efektem inwestycji Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego będzie znaczne ograniczenie emisji CO2. Oznacza to duże korzyści dla zdrowia. Mniejsza emisja pyłów i szkodliwych substancji to w efekcie mniej smogu w mieście.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

76 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ich troje
2 miesięcy temu

Szanowni Mieszkańcy Ostrowa,
mieszkańcom ogrzewanym ciepłem z OZC współczuję bo to co zafundowała Wam, poprzez złe zarządzanie majątkiem Spółki OZC i wciskanymi banialukami o rzekomych obniżkach cen ciepła przez panią prezydent Klimek i jej zastępcę, należy się czerwona kartka. Nie dajcie się nabrać na propagandę wyborczą i tysiące zdjęć o cudowności tu i tam p. Klimek. Dajmy szansę młodym zdolnym ostrowianom. Niech w końcu po 10 latach zmieni się władza w Ostrowie jak nie chcemy mieć władzy absolutnej p. Klimek. Do czego to doprowadziło wiemy, każdy odczuwa to we własnej kieszeni.

76
0
Napisz co o tym sądziszx