W Ostrowie nie będą ogrzewać węglem?

Udostępnij
Tweet

Premia kogeneracyjna dla OZC, w rekordowej wysokości 550 mln złotych, to korzyści dla mieszkańców, miasta i spółki! Plusów jest jednak o wiele więcej. Będzie taniej. To dobra wiadomość przede wszystkim dla mieszkańców. Dzięki budowie nowych silników spadną koszty wytwarzania ciepła – docelowo będzie to miało wpływ na radykalnie niższe rachunki dla mieszkańców! Dziś to 117 złotych za 1 GJ, ale już w sezonie grzewczym 2025/2026 będzie to 49 złotych.

– Jako prezydent miasta, zapewniam wszystkich ostrowian, że w kolejnych sezonach grzewczych będziemy obniżać ceny za ciepło. Składam tę deklarację w pełni odpowiedzialnie i z pełnym przekonaniem – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Dziś w ostrowskiej elektrociepłowni pracują cztery układy kogeneracyjne. Taka instalacja produkuje jednocześnie ciepło i prąd. Nowe kotły powstaną w dwóch lokalizacjach: dwa przy ulicy Grunwaldzkiej, a dwa w strefie przemysłowej przy ulicy Wrocławskiej. Po ich uruchomieniu z czystej energii OZC-u korzystać będzie 44% mieszkańców miasta.

OZC zainwestuje w ekoenergię. Zielony Ostrów

W Ostrowie Wielkopolskim od 2015 roku sukcesywnie prowadzona jest polityka walki o czyste powietrze.10,5 mln złotych bezzwrotnych dotacji trafiło do mieszkańców naszego miasta na wymianę „kopciuchów”. To 2300 nowych, ekologicznych źródeł ciepła. W mieście trwa zielono – niebieska rewolucja. Tysiące nowych nasadzeń – drzew, krzewów, bylin – tworzą zielone płuca w mieście.

Ostrów Wielkopolski może się również pochwalić tym, że era elektromobilności w Wielkopolsce rozpoczęła się właśnie w naszym mieście. Dzisiaj 35% tańszego taboru to zeroemisyjne autobusy elektryczne.

Niezwykle ważnym aspektem walki o lepszą jakość powietrza jest także program termomodernizacji. Ocieplone budynki to mniejsze zużycie ciepła i niższe rachunki za ogrzewanie.

Istotnym elementem tej strategii jest również rozwój odnawialnych źródeł energii i budowa farm fotowoltaicznych. Wyjątkowa w tym obszarze inwestycja powstała na obiektach Wodkanu.

CZYTAJ  Festiwal rockowy w Ostrowie

Projekt opracowany przez OZC jest niezwykle kluczowym uzupełnieniem tej strategii. Efektem inwestycji Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego będzie znaczne ograniczenie emisji CO2. Oznacza to duże korzyści dla zdrowia. Mniejsza emisja pyłów i szkodliwych substancji to w efekcie mniej smogu w mieście.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
76 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jacek
4 miesięcy temu

Ciekawe kto się da nabrać na te przedwyborcze wypociny?

Ostrowianka
odpowiada  Jacek
4 miesięcy temu

wszyscy którzy mają dzięki tej władzy dobrze czyli sporo Ostrowian, wystarczy.

Konfederata
4 miesięcy temu

Pani Klimek, Pani słowa, obietnice nie są warte funta kłaków!!!. OZC to przedsiębiorstwo a nie prywatny folwark Pani. Cena energi cieplnej uzależniona jest od kosztów własnych, zysku i ceny surowców. To mała ekonomia dla Pani. Proponuję Pani, zniknąć z oczów mieszkańców będzie to ekonomiczne dla społeczeństwa.

Ostrowianka
odpowiada  Konfederata
4 miesięcy temu

Pamiętam obietnice o zielonej energii z CRK…

Józwa Butrym
odpowiada  Ostrowianka
4 miesięcy temu

A takie to proste. Wystarczyło słupy i stacje transformatorowe na zielono pomalować ekologiczną wodorozcieńczalną farbą i cała energia robi się zieloniutka. Niestety, to nie takie proste. A przynajmniej nie dla pani Beatki, która dawała się robić w bambuko paru „ekspertom”.

Koziabródka-Wojewoda Łęczycki
4 miesięcy temu

Perpetuum mobile niestety nie istnieje, a układy kogeneracyjne w większości przypadków są zasilane gazem ziemnym. Czyli paliwem kopalnym tożsamym z węglem kamiennym. Oczywiście, że emisja zanieczyszczeń będzie nieporównywalnie mniejsza niż w przypadku węgla. Z ekonomicznego punktu widzenia też to ma sens. Ale pod jednym warunkiem, że cena gazu utrzyma się na aktualnym poziomie bądź nieznacznie wzrośnie, w co bardzo wątpię. Zatem te deklarowane obniżki cen za ciepło są co najmniej wątpliwe i bezzasadne. Może się okazać, że w wyniku takiej polityki miasta do łask powrócą kozy wszelakie opalane chrustem. Ale cóż niebawem wybory i każdy głos na wagę złota jest. Przykre to wszystko, ale jakże bezlitośnie prawdziwe.

Krzys
odpowiada  Koziabródka-Wojewoda Łęczycki
4 miesięcy temu

Tylko węgiel dobrej jakości czyli z polskiej kopalni 👍

Józwa Butrym
odpowiada  Krzys
4 miesięcy temu

W polskich kopalniach węgiel dobrej jakości może i jest, ale na głębokości 1000 m i więcej. A wszystko co było wyżej, to PRL wygarnęła, żeby mieć dewizy (czyli dolary) na funkcjonowanie państwa. Więc takie kopalnie są okropnie drogie, a co za tym idzie węgiel też jest drogi.

mm
4 miesięcy temu

Kiełbasa wyborcza????

Ostrowianka
odpowiada  mm
4 miesięcy temu

Tak bo wie że przez to może przegrać

Zbigniew
4 miesięcy temu

Już się ż.gać chce

Heheszek
4 miesięcy temu

Robi się coraz ciekawiej. Z pierwszych, niejasnych informacji można było wnioskować, że tańsze ciepło będzie dopiero od początku 2025 roku.
Teraz mowa jest o sezonie 2025/2026 czyli jeszcze gorzej.
Moim zdanie, i ten termin jest mało realny, bo dopiero od roku 2027 premia będzie dostępna w pełnej wysokości. A tak przynajmniej wyniki z informacji o wygraniu aukcji, to jest o wartości premii kogeneracyjnej, jaka zostanie wypłacona uczestnikom, którzy wygrali aukcję w podziale na kolejne następujące po sobie lata kalendarzowe.

Ciekawy jest również inny aspekt, Na podstawie jakich czynników obliczoną cenę 49 zł. za GJ energii? Jakie przyjęto ceny gazu, ceny serwisowania urządzeń wytwórczych, inflację? Na jakiej podstawie dzisiaj podaje się tak precyzyjnie cenę za energię w tak trudnych do modelowania przyszłości czasach? Czy celem OZC jest zagwarantowanie ceny 49 GJ bez względu na okoliczności i nawet kosztem kolejnych dopłat z budzetu miasta? Czy regulamin wypłaty premii przewiduje jej indeksację na przykład względem inflacji, cen gazu na rynkach światowych czy może kursu którejś z walut obcych?

Pytanie jest również takie, czy cena 49 zł. za GJ została uzgodniona z pozostałymi właścicielami OZC? Jeśli tak, to w jakim trybie?

Pytanie następne jest takie, czy podobnie jak w ostatnich latach Prezes OZC będzie rekomendował wypłatę dywidend z zysków ramach pozyskanej premii i jaką część tych zysków w postaci dywidendy przypadnie dla zagranicznych właścicieli?

Swoją drogą ciekawe jest, czy akcjonariusze , którzy partycypowali przez lata w zyskach, partycypują w trudnym okresie również w stracie dokładając się do funkcjonowania OZC? Jeśli nie, to czy miasto renegocjuje Umowy w tym zakresie? Czy tylko mieszkańcy ponoszą koszt wysockich cen energii, a akcjonariusze czekają na kolejne dywidendy?

Inna sprawa ta taka, że premia kogeneracyjna przyznawana jest dla systemów wytwarzających energię skojarzoną. Jaka będzie cena energii elektrycznej ze źródeł OZC w perspektywie czasowej, dla której wskazuje się cenę 49 zł. za 1GJ energii cieplnej?

Kto będzie odbiorcą energii elektrycznej ze źródeł OZC w tej samej perspektywie?

 W jakiej cenie będzie energia elektryczna ze źródeł zewnętrznych w perspektywie czasowej, dla której wskazuje się cenę 49 zł. za 1GJ energii cieplnej w okresach letnich, w których nie będzie zapotrzebowania na energię cieplną, a więc nie będzie produkcji ze źródła skojarzonego?

Skąd zatem OZC będzie czerpało fundusze na dalszy rozwój innych technologii, dywersyfikując tym samym źródła pozyskiwania energii? Czy nie lepiej jest inwestować znaczną część premii w kolejne źródła energii, inne niż gazowe i uodparniać system na zawirowania cen na rynkach nośników energii? Jakie są plany dalszych inwestycji w tym zakresie i czy OZC ma plan długoterminowy inwestycji na czas chociażby trwania samej dopłaty w ramach wygranej w grudniu 2023 aukcji?

Jat to zwykle w Ostrowie. OZC ma nas za kretynów, a przed wyborami zamiast konkretów same laurki. 
Tyle pytań, a tak mało odpowiedzi.
Z ostrożności procesowej wyjaśniam władzom OZC: wszystkie powyższe pytania i wątpliwości powstały w efekcie braku informacji z państwa strony. Proszę nie procesować się z mieszkańcami, a dawać pełny przekaz. Rachunki z OZC ciągle szalenie wysokie i jak rozumiem takie pozostaną do sezony 25/26, a moim zdaniem nawet dłużej?

GRUSZKI NA WIERZBIE!!!

Nie pozdrawiam!!!

oo
odpowiada  Heheszek
4 miesięcy temu

Zapomniałeś zadać jedno podstawowe pytanie, czy OZC w latach 25/26 będzie jeszcze istnieć!!

Limaeeellljolaaa
4 miesięcy temu

SKANDAL WĘGIEL TO TANIE I EKOLOGICZNE BO WĘGLA MAMY NA 100LAT I BUDOWAĆ ELEKTROWNIE WĘGLOWE TANIE I EKOLOGICZNE TAKIE JAK NIEDAWNO OTWARTE W NIEMCZECH I CHINACH

Lechu
odpowiada  Limaeeellljolaaa
4 miesięcy temu

tak dla ścisłości chiny wydobywają w niecały tydzień tyle węgla co Polska rocznie ….
i jakoś nie wprowadzają sobie opłat typu ets, mają w d… klimat i jakieś walki z ociepleniem
ma być tanio i ma być pełno energii dla ich przemysłu
europa podąża ku samozagładzie i zniszczeniu ekonomicznemu społeczeństwa

Józwa Butrym
odpowiada  Lechu
4 miesięcy temu

Ale nie są w UE.

bc
odpowiada  Limaeeellljolaaa
4 miesięcy temu

Węgiel i gaz nigdy nie będzie EKOLOGIOCZNY. W przypadku Polski ekonomiczny to tak, ale nigdy ekologiczny.

Polak drugiego sortu
4 miesięcy temu

Nie ma to, jak mięso wyborcze ! XD

Ignacy
4 miesięcy temu

Pieprzenie o tym czystym powietrzu w Ostrowie. Mieszkańcy, jak kopcili, tak kopcą. 🙁

Andrzej
odpowiada  Ignacy
4 miesięcy temu

Fakt

Unia za dużo narzuca!!!!
4 miesięcy temu

Polska jest za biednym krajem żeby dotrzymać norm unijnych. Już dawno powinniśmy wyjść z uni. Unia to zło od samego szatana!!! Nic aby same zakazy i nakazy a gdzie w Polsce zarobki są adekwatne do wykonywanej pracy?! Pytam się gdzie?! Ceny amerykańskie a zarobki afrykańskie, to właśnie daje nam Polska rzeczywistość. Gdyby w tym kraju było tak dobrze, to by ludzie nie wyjeżdżali za granicę. Ile ludzi z Polski wyjechało i nie wróciło tu już nigdy. Popatrzcie sobie !!! Ale z resztą co ja się tutaj ,, produkuje ” ?! Polak zawsze był idi*tą jest i będzie. Taka prawda!

Kat
odpowiada  Unia za dużo narzuca!!!!
4 miesięcy temu

Wyjść z Unii dobry żart. Tak byś był nadal Pachołkiem i Wasalem komunistycznego gówna i tyle w temacie.

Lechu
odpowiada  Unia za dużo narzuca!!!!
4 miesięcy temu

pensje niższe niz w ameryce a wiele towarów jak sprzet agd, rtv, samochody są tam znacznie tańsze
fakt bardzo drogie są domy, mieszkania i ziemia ale pracujące osoby nie narzekają

Ciepłownik
odpowiada  Lechu
4 miesięcy temu

To najpierw jedź do tej Ameryki i zobacz jak tam wygląda życie zwykłego robotnika na prowincji, a potem opowiadaj. Napatrzyłeś się na filmy i ci się co nieco wydaje.

Ostatnio edytowany 4 miesięcy temu by Ciepłownik
lee
odpowiada  Unia za dużo narzuca!!!!
4 miesięcy temu

A ty nie jesteś Polak?Jeśli jesteś to też jesteś idiotą.

Boruta
odpowiada  Unia za dużo narzuca!!!!
4 miesięcy temu

Dlaczego narzekasz na zarobki? Trzeba było się wykształcić, nauczyć czegoś i dzisiaj byłbyś jakimś prezesem i zarabiał że ho ho ho a może i więcej. No ale jak się nic nie umie…

Andrzej
odpowiada  Unia za dużo narzuca!!!!
4 miesięcy temu

Uni nie było i tez bylo dziadostwo, ciągle sie słyszalo, że jesteśmy na dorobku, i tak będzie wiecznie.

1 2 3 5
76
0
Napisz co o tym sądziszx