Nowe autobusy są już w Ostrowie

Do floty Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim dołączyły kolejne elektryki. Na razie są trzy, kolejne trzy sztuki dojadą w październiku. Wartość zakupu wynosi niemal 17 milionów złotych. Ponad połowa tej kwoty to bezzwrotne dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wraz z nowym zakupem, ostrowska spółka wzbogaciła się o 6 stanowisk do ładowania pojazdów.

Nowe autobusy marki Solaris Urbino 12 electric mają 69 miejsc, w tym 27 siedzących. Ewenementem na skalę kraju są specjalnie wyznaczone 2 miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Pojazdy mają najnowszej generacji baterie o większej pojemności, a więc czas ich pracy będzie dłuższy. Dłuższa będzie również gwarancja na pojazdy.

– Autobusy wyposażone są między innymi w biletomaty, przyciski STOP oznaczone w języku Braille’a, funkcję obniżania podłogi przy podjeździe na przystanek, wysuwaną platformę dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych. Pasażerowie będą mogli skorzystać z darmowego Wi-Fi oraz ładowarek USB. Planujemy wdrożenie ich do eksploatacji w ciągu najbliższych dwóch tygodni, po montażu wszystkich systemów, które w tych autobusach są wymagane – podkreśla Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim.

W każdym z autobusów będzie defibrylator. Pojazdy będą też wyposażone w kamery monitoringu. Dziś po ulicach miasta jeździ 10 elektryków. Do końca tego będzie ich w sumie 16.

– Tempo, w jakim Ostrów Wielkopolski rozwija zeroemisyjny transport, jest imponujące. Pierwsze elektryki przyjechały do naszego miasta 6 lat temu. Wówczas, jako pierwsi w Wielkopolsce, rozpoczęliśmy erę elektromobilności. Rozwój ekologicznej komunikacji miejskiej to, obok poprawy komfortu przejazdu dla pasażerów, także wyraz naszej lokalnej troski o środowisko i powietrze – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Nowe elektryki zastąpią sześć najbardziej wyeksploatowanych pojazdów. Te będą zezłomowane. Umowę na zakup nowych elektryków podpisano w kwietniu ubiegłego roku. Wartość całego zamówienia to niemal 17 mln złotych. Ponad 64% tej kwoty to dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dziś tabor spółki MZK liczy w sumie 54 autobusy.

CZYTAJ  Nowe informacje nt. zdrowia Maksia

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

24 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Alicja
9 miesięcy temu

Najlepsze jest to, że ludzie w MZK pracuję za ochłapy. Dziwię się, że ktoś tam jeszcze chce pracować. Spółka miejska, a pieniądze śmieszne. Pracownicy Biedronki mają większe zarobki.

Żuczek
9 miesięcy temu

Wg mnie za te pieniądze można wykonać nawierzchnię na 30 osiedlowych drogach. Nie brak w Ostrowie dróg, na których ludzie mają dojazd rodem z XIX wieku, ale rozumiem, że wg władz lepiej, że mamy pod domem klepisko jak w afryce, ale autobusy XXI wieku. Zależy jak kto rozumie cywilizację, urbanizację i postęp. Przyjazne miasto. Zależy dla kogo.

SUZUKI
9 miesięcy temu

Autobusy to wizytówka miasta ,jak ktoś obcy przejeżdża i widzi ładne ,nowoczesne autobusy to ma dobre zdanie o takim mieście,wszak Kliczko mer Kijowa przyjechał do Pesy Bydgoszcz zakupić nowoczesne tramwaje po to jak twierdził aby Kijów był jeszcze bardziej, europejskim miastem .

Xena
9 miesięcy temu

I jeszcze ten komuszy kolor

mati
9 miesięcy temu

Czekamy aż się zapalą lub zimą nie odpalą. Lepsze są wodorowe albo hybrydowe, no ale Ostrów 100 lat za murzynami jak zwykle

24
0
Napisz co o tym sądziszx