Ostrów pominięty przy planowaniu Kolei Dużych Prędkości

Pomimo piastowania wysokich stanowisk  w Państwie Polskim, Ostrów Wielkopolski został pominięty przy planowaniu przebiegu Kolei Dużych Prędkości. Najbliższy przystanek będzie zlokalizowany w samym Kaliszu, a stamtąd przez Pleszew pobiegnie w stronę Poznania, a w drugą stronę w kierunku Sieradza.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny przedstawiła wariant inwestorski dla odcinka Kolei Dużych Prędkości między Poznaniem, Kaliszem i Sieradzem. Przygotowując studium wykonalności, pod wpływem głosów mieszkańców i samorządowców, eksperci zrezygnowali z wariantu W1, natomiast zaproponowali przebieg W9.

– Koleje Dużych Prędkości budowane w ramach CPK to skok cywilizacyjny dla polskiej infrastruktury. Dzięki linii KDP Sieradz – Poznań region Wielkopolski dołączy do beneficjentów przedsięwzięć kolejowych CPK. Ta linia powinna działać już dziś, ale niestety 12 lat temu przygotowania do budowy „igreka”, czyli trasy łączącej Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław zostały niepotrzebnie wstrzymane. Dzisiaj nadrabiamy zaległości sprzed lat i to jest bardzo dobra wiadomość dla pasażerów – mówi wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, Marcin Horała, pełnomocnik Rządu ds. CPK

Wariant W9, który ostatecznie wybraliśmy, jest optymalnym rozwiązaniem dla odcinka między Poznaniem a Sieradzem i powstał w wyniku konsultacji z mieszkańcami i samorządowcami. Oznacza najmniejszą liczbą kolizji z budynkami mieszkalnymi, najmniej ingeruje w obszary cenne przyrodniczo i wypada najkorzystniej pod względem kolizji z ujęciami wody i zabytkami – mówi Radosław Kantak, Członek Zarządu CPK ds. Inwestycji Kolejowych.

Dla wszystkich badanych przebiegów wykonawca studium przeprowadził konsultacje z samorządowcami i mieszkańcami 21 gmin, przez które przebiegały analizowane warianty. Spółka CPK zorganizowała w tym celu w sumie 107 spotkań i otrzymała ponad 16 tys. uwag i opinii, w tym blisko 3 tys. ankiet. W ramach konsultacji odbyło się również 29 spotkań z podmiotami branżowymi, np. spółkami: PKP Polskie Linie Kolejowe i Aquanet Poznań oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad i  Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków. W spotkaniach wzięło udział w sumie blisko 6,5 tys. osób.

CZYTAJ  Wypadł z drogi. Nie udało się go uratować

Zgodnie z oczekiwaniami znacznej części mieszkańców, przedstawiony wariant zakłada zatrzymywanie się pociągów w centrum Kalisza, a także budowę nowej stacji Nowe Miasto nad Wartą. Zaproponowany przebieg pozwoli uniknąć kolizji w gminach Błaszki i Środa Wielkopolska. Linia KDP będzie dostosowana do potrzeb ruchu regionalnego poprzez zapewnienie łączników z istniejącą infrastrukturą. Z nowej linii CPK da się zjechać wolnymi pociągami na istniejące stacje w Jarocinie, Środzie Wielkopolskiej i Ostrowie Wielkopolskim.

Dzięki tej inwestycji przejazd pociągiem między Warszawą a Poznaniem potrwa ok. 2 godz. (dzisiaj taka podróż zajmuje ponad 3 godz.). Po uruchomieniu tego odcinka do Kalisza dojedziemy ze stolicy w ok. 1 godz. 25 min (zamiast ok. 3 godz. jak obecnie).

Skrócą się także czasy przejazdu z Poznania: do Kalisza do ok. 35 min (dziś ok. 1,5 godz.) i do Łodzi do ok. 1 godz. 10 min (teraz ok. 3 godz.). Do CPK pasażerowie dojadą z Poznania w ok. 1 godz. i 40 min.

Pociągi mają się tu rozpędzać do 250 km/h, przy czym tzw. prędkość projektowa to 350 km/h. Oznacza to, że do takiej prędkości będzie można w przyszłości podnieść parametry bez konieczności przebudowy torowiska. Jak wynika z harmonogramu, uruchomienie odcinka Sieradz – Poznań nastąpi już po otwarciu I etapu lotniska CPK i linii KDP Warszawa – Łódź.

W ramach linii „igrek” spółka CPK ma już przygotowane przebiegi dla 140-kilometrowego odcinka KDP między Warszawą i Łodzią i dla 200 km trasy między Łodzią i Wrocławiem. Dla obu tych odcinków trwa już projektowanie. Odcinek Sieradz – Poznań  to trzeci wariant inwestorski CPK dla „igreka” i w sumie piąty w ogóle (pozostałe to odcinki Łętownia – Rzeszów na Podkarpaciu i Katowice – Ostrawa na Śląsku).

Projektowana linia Warszawa – Łódź – Sieradz – Wrocław/Poznań jest elementem Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T, czyli unijnego wykazu priorytetowych inwestycji infrastrukturalnych. W 2021 r. z instrumentu „Łącząc Europę” CEF Reflow  spółka CPK uzyskała ponad 108 mln zł dotacji na wykonanie projektu tunelu CPK w Łodzi oraz studiów wykonalności dla odcinków: Warszawa-Łódź, węzeł CPK i właśnie Sieradz-Poznań.  W ramach naboru z CEF2 spółka CPK ubiega się o kolejne, wielokrotnie wyższe środki na rozwój tych projektów.

CZYTAJ  Potrącenie rowerzysty na przejeździe (ZDJĘCIA)

Program kolejowy CPK zakłada budowę ok. 2 000 km nowych linii kolejowych i jest odpowiedzią na ponad 30 lat prawie całkowitego przestoju w tej dziedzinie. Założenie jest takie, że dojazd z większości największych miast Polski do CPK i Warszawy zajmie maksymalnie 2,5 godziny.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

135 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
jaja
1 rok temu

I bardzo dobrze, nikomu nie odbiorą domu, nie zabiorą działki płacąc jakieś gów…e pieniądze. A poza tym, czy wy jeszcze wierzycie w ten CPK i te koleje? To przecież ściema stulecia. Horała i kolesie ciągną ciężką kasę nie po to, żeby coś zbudować, ale żeby budować, głownie na papierze. Gdyby zbudowali to z całą pewnością wzorem Ostrołęki musieliby rozbierać, tak jak to w efekcie będzie z lotniskiem w Radomiu.

Gino
1 rok temu

Poznań to stolica województwa, musi być na piedestale jak zawsze.

Kolega
1 rok temu

To Nam ,,załatwili” właśnie posłowie PIS z okręgu.

obserwator
1 rok temu

niech się ostrowianie cieszą,bo przynajmniej nikigo nie będą wysiedlać z ich posesji.

Janek
1 rok temu

Mieszkańcy Ostrowa, jak onegdaj Rzymianie, chcieli „chleba i igrzysk”. Na razie, przy obecnej władzy, mają tylko igrzyska. I jak tu myśleć o przyszłości w tym mieście?

Sceptyk
1 rok temu

Nie ma się czym podniecać. Zanim ta kolej ruszy to w Japonii będą poduszkowce latać po ulicach. A spółka będzie miała oczywiście swój zarząd,prezesa i oczywiście niemałe wypłaty bo to będzie spółka państwowa. I tak będzie dopóty dopóki nie wejdą prywatni przewoźnicy na rynek (bo w ruchu osobowym ich nie ma).

Koziabródka-Wojewoda Łęczycki
1 rok temu

Kto wie, jak potoczyłyby się losy Ostrowa Wielkopolskiego, gdyby przeszło sto lat temu  właściciel pobliskiego Raszkowa zgodził się na budowę stacji kolejowej na swoich włościach. Wówczas prawdopodobnie linia kolejowa z Poznania do Kluczborka byłaby przesunięta o kilka kilometrów na zachód i być może to Raszków, a nie Ostrów  byłby stolicą południowej Wielkopolski. Na szczęście dla ostrowian 120 lat temu pierwszy pociąg do Poznania zatrzymał się na stacji w ich mieście.
Wtedy przyszłość rozstrzygnęła  na korzyść miasta.
Niestety historia zatoczyła krąg i wygrał ten trzeci.
Dlatego to miasto będzie za kilka dekad spokojnym i cichym miastem szarym wzorem przegranego sprzed wieków.
Tak na marginesie to chciałbym pogratulować parlamentarzystą wywodzącym się z tej ziemi i oczywiście włodarzom  miasta. Za skrajną głupotę i brak dalekowzroczności oczywiście.

Józwa Butrym
odpowiada  Koziabródka-Wojewoda Łęczycki
1 rok temu

Parlamentarzystom, a nie ą na końcu, pseudofilozoficzny pseudowojewodo.

Chorąży orszański
odpowiada  Józwa Butrym
1 rok temu

Skąd u szlachetki i do tego beznogiego taka wiedza. Gdyby komentarz dotyczył uprawy roli i własnoręcznego krów dojenia to może byłby wiarygodny. Nie mień się zatem być prof. Miodkiem i wyrocznią zarazem.

jaja
odpowiada  Chorąży orszański
1 rok temu

Józwa ma rację, jeśli pseudo wojewoda chce się wymądrzać, niech to robi poprawnie, po polsku.

Belfer
odpowiada  Józwa Butrym
1 rok temu

Skończył taki czteroklasową szkołę powszechną zachowując kilka książek w tym naruszony zębem czasu słownik ortograficzny. Merytorycznie postów wszelakich nie ogarnia, jednak stara się zaistnieć na forach czerpiąc wiedzę z tegoż słownika. I tyle na ten temat.

ja
odpowiada  Belfer
1 rok temu

A ty jaką szkołę skończyłeś belfrze? Jako trzecie wcielenie Koziebródki, po Kmicicu?

Janek
1 rok temu

Już niedługo się stąd wyprowadzę jak ja tego miasta nie nawidze

Gino
odpowiada  Janek
1 rok temu

Tylko nie przyjeżdżaj do nas, do Poznania. Dość mamy swoich słoików!!

ja
odpowiada  Janek
1 rok temu

Spadaj, nie będziemy płakać.

niezgodny
1 rok temu

Szybka kolej w Polsce powinna być na wzór autostrad ! Powinna przecinać Polskę wzdłuż i w szerz , tak żeby można było jak najszybciej przedostać się z południa na północ lub z zachodu na wschód. W tej sytuacji ,niech sobie ta trasa tak idzie ale wtedy z Ostrowa szynobus dowożący ludzi do Kalisza , dopasowany to rozkładu jazdy „szybkiego pociągu” . Oczywiście w obie strony

niezgodny
1 rok temu

Patrząc na wpisy nie wiadomo czy się śmiać czy płakać ! Jest okazja , żeby powylewać swoje polityczne żale i już ludzie skaczą sobie do gardeł ! DRAMAT ! Przecież obecna partia nie rządzi cały czas! Poprzednia władza mogła wybudować cudowny dworzec , galerię , aquapark , zrobić strefę ekonomiczną itp itd ! No ale jest okazja by poleczyć swoje kompleksy to ciśniecie po sobie ! Temat Ostrów – Kalisz…. Jakie to ma znaczenie w tej sytuacji, które miasto jest bardziej rozwinięte? Przecież w tej koleji chodzi o to ,żeby jak najszybciej przemieścić się z jednego końca kraju na drugi.. w tym przypadku docelowo do CPK ! A co takiego jest w Sieradzu, czy Pleszewie ,że tamtędy pojedzie a przez Ostrów nie ?! Pomyślcie trochę ! Jak zwykle pełno internetowych filozofów …a wasze mądrości widać w koszach na odpady bio ! Skoro jest bio , to ma być odpad bio a nie np obierki od ziemniaków w foliówkach wrzucone ! No ale … przecież każdy rozumy pozjadał !!

Ostatnio edytowany 1 rok temu by niezgodny
MAnTonI
odpowiada  niezgodny
1 rok temu

Trochę sam filozofujesz, kolej winna iść przez Ostrów Wlkp. i odbijać dopiero za Ostrowem, jak było w pierwotnym projekcie, kolej pasażerska żyje dzięki ludziom, a tych niestety pominięto. Sieradz jest malutkim miastem i nie wiadomo dlaczego nagle stanie się wielkim miejscem przesiadek. Ostrów pominięto, Kalisz miał szansę na zmianę układu kolejowego i wprowadzenie linii kolejowej od północy stworzenie drugiej stacji w centrum, ale nierozmyślnie zaprzepaszczono tę szansę. Tak samo jak Kalisz postąpił Pleszew, mają kolej ale za miastem, była szansa, że choć tzw. koleje regionalne wjeżdżały by do centrum tworząc podstawy dla kolei aglomeracyjnej dla Kalisza, ale się nie uda raczej. Można było porozbiorowy układ kolejowy zmienić, uaktualnić system a będzie jak za cara i za cysorza. Szkoda.

ja
odpowiada  niezgodny
1 rok temu

CPK???? Zobaczysz je jak własne ucho bez lusterka.

135
0
Napisz co o tym sądziszx