Ostrów pominięty przy planowaniu Kolei Dużych Prędkości

Pomimo piastowania wysokich stanowisk  w Państwie Polskim, Ostrów Wielkopolski został pominięty przy planowaniu przebiegu Kolei Dużych Prędkości. Najbliższy przystanek będzie zlokalizowany w samym Kaliszu, a stamtąd przez Pleszew pobiegnie w stronę Poznania, a w drugą stronę w kierunku Sieradza.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny przedstawiła wariant inwestorski dla odcinka Kolei Dużych Prędkości między Poznaniem, Kaliszem i Sieradzem. Przygotowując studium wykonalności, pod wpływem głosów mieszkańców i samorządowców, eksperci zrezygnowali z wariantu W1, natomiast zaproponowali przebieg W9.

– Koleje Dużych Prędkości budowane w ramach CPK to skok cywilizacyjny dla polskiej infrastruktury. Dzięki linii KDP Sieradz – Poznań region Wielkopolski dołączy do beneficjentów przedsięwzięć kolejowych CPK. Ta linia powinna działać już dziś, ale niestety 12 lat temu przygotowania do budowy „igreka”, czyli trasy łączącej Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław zostały niepotrzebnie wstrzymane. Dzisiaj nadrabiamy zaległości sprzed lat i to jest bardzo dobra wiadomość dla pasażerów – mówi wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, Marcin Horała, pełnomocnik Rządu ds. CPK

Wariant W9, który ostatecznie wybraliśmy, jest optymalnym rozwiązaniem dla odcinka między Poznaniem a Sieradzem i powstał w wyniku konsultacji z mieszkańcami i samorządowcami. Oznacza najmniejszą liczbą kolizji z budynkami mieszkalnymi, najmniej ingeruje w obszary cenne przyrodniczo i wypada najkorzystniej pod względem kolizji z ujęciami wody i zabytkami – mówi Radosław Kantak, Członek Zarządu CPK ds. Inwestycji Kolejowych.

Dla wszystkich badanych przebiegów wykonawca studium przeprowadził konsultacje z samorządowcami i mieszkańcami 21 gmin, przez które przebiegały analizowane warianty. Spółka CPK zorganizowała w tym celu w sumie 107 spotkań i otrzymała ponad 16 tys. uwag i opinii, w tym blisko 3 tys. ankiet. W ramach konsultacji odbyło się również 29 spotkań z podmiotami branżowymi, np. spółkami: PKP Polskie Linie Kolejowe i Aquanet Poznań oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad i  Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków. W spotkaniach wzięło udział w sumie blisko 6,5 tys. osób.

CZYTAJ  Niewiele brakowało i by się motocykliście upiekło (aktualizacja)

Zgodnie z oczekiwaniami znacznej części mieszkańców, przedstawiony wariant zakłada zatrzymywanie się pociągów w centrum Kalisza, a także budowę nowej stacji Nowe Miasto nad Wartą. Zaproponowany przebieg pozwoli uniknąć kolizji w gminach Błaszki i Środa Wielkopolska. Linia KDP będzie dostosowana do potrzeb ruchu regionalnego poprzez zapewnienie łączników z istniejącą infrastrukturą. Z nowej linii CPK da się zjechać wolnymi pociągami na istniejące stacje w Jarocinie, Środzie Wielkopolskiej i Ostrowie Wielkopolskim.

Dzięki tej inwestycji przejazd pociągiem między Warszawą a Poznaniem potrwa ok. 2 godz. (dzisiaj taka podróż zajmuje ponad 3 godz.). Po uruchomieniu tego odcinka do Kalisza dojedziemy ze stolicy w ok. 1 godz. 25 min (zamiast ok. 3 godz. jak obecnie).

Skrócą się także czasy przejazdu z Poznania: do Kalisza do ok. 35 min (dziś ok. 1,5 godz.) i do Łodzi do ok. 1 godz. 10 min (teraz ok. 3 godz.). Do CPK pasażerowie dojadą z Poznania w ok. 1 godz. i 40 min.

Pociągi mają się tu rozpędzać do 250 km/h, przy czym tzw. prędkość projektowa to 350 km/h. Oznacza to, że do takiej prędkości będzie można w przyszłości podnieść parametry bez konieczności przebudowy torowiska. Jak wynika z harmonogramu, uruchomienie odcinka Sieradz – Poznań nastąpi już po otwarciu I etapu lotniska CPK i linii KDP Warszawa – Łódź.

W ramach linii „igrek” spółka CPK ma już przygotowane przebiegi dla 140-kilometrowego odcinka KDP między Warszawą i Łodzią i dla 200 km trasy między Łodzią i Wrocławiem. Dla obu tych odcinków trwa już projektowanie. Odcinek Sieradz – Poznań  to trzeci wariant inwestorski CPK dla „igreka” i w sumie piąty w ogóle (pozostałe to odcinki Łętownia – Rzeszów na Podkarpaciu i Katowice – Ostrawa na Śląsku).

Projektowana linia Warszawa – Łódź – Sieradz – Wrocław/Poznań jest elementem Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T, czyli unijnego wykazu priorytetowych inwestycji infrastrukturalnych. W 2021 r. z instrumentu „Łącząc Europę” CEF Reflow  spółka CPK uzyskała ponad 108 mln zł dotacji na wykonanie projektu tunelu CPK w Łodzi oraz studiów wykonalności dla odcinków: Warszawa-Łódź, węzeł CPK i właśnie Sieradz-Poznań.  W ramach naboru z CEF2 spółka CPK ubiega się o kolejne, wielokrotnie wyższe środki na rozwój tych projektów.

CZYTAJ  Gruba sprawa. Kilka radiowozów w akcji

Program kolejowy CPK zakłada budowę ok. 2 000 km nowych linii kolejowych i jest odpowiedzią na ponad 30 lat prawie całkowitego przestoju w tej dziedzinie. Założenie jest takie, że dojazd z większości największych miast Polski do CPK i Warszawy zajmie maksymalnie 2,5 godziny.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

135 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Motylem jestem
11 miesięcy temu

Wybudujemy sobie Centralny Port Lotniczy Ostrów w Michałkowie i będzie git 😉

Takie życie.
odpowiada  Motylem jestem
11 miesięcy temu

Zapomnij, okoliczni biznesmeni nigdy na to nie pozwolą.

Obywatel
11 miesięcy temu

Niestety miasto się zwija prawie pod każdym względem, stało się przez wiele lat rządzących tym miastem nierozwojowe i nieprzyszlosciowe. Po prostu nic tu ni ma.

Ruina
11 miesięcy temu

Rządzący Ostrowem zrobili z nas zacofane zathupie.Brawo PO i PO.TFU.Za ciepło systemowe potraficie nam tylko dowalić.

aaa
11 miesięcy temu

Koleje Dużych Prędkości to również spory hałas. A do Kalisza nie tak daleko.

Miki
odpowiada  aaa
11 miesięcy temu

Człowieku zobacz jak towarowe na nowych wózkach prawie nie słychać a TY pierdoły o hałasie mówisz. Zamiast mieć szybkie połączenie z Poznaniem Berlinem Łodzią Warszawą Wrocławiem i Pragą to usprawiedliwiasz bezradność naszych władz hałasem, skandal i wstyd dla władz i parlamentarzystów

Krystian
odpowiada  aaa
11 miesięcy temu

Ta… Jak ci życie przeszkadza to się wynieś do puszczy.

Michu
11 miesięcy temu

Nigdy nie powstanie, bo polska jest na wymarciu miliardowe inwestycje i garstka pasażerów, we Francji Japonii Chinach budowali koleje dużych prędkości, bo te kraje miały boom demograficzny, druga sprawa cenny biletów jak lotniczych krajowych. Robią projekty, bo to łatwa kasa i jest co wyborcom pokazać nic więcej.

Krystian
odpowiada  Michu
11 miesięcy temu

Nigdy nie powstanie bo ty to wiesz? Wróż?

True
11 miesięcy temu

Przed wyborami to wszystko wybudują, zbiornik w Klasztornej, nowe tory wszystko byle do wyborów

sebazajefajny
11 miesięcy temu

Tak prawdę mówiąc, po co się spieszyć. Po to by być w Poznaniu godzinę wcześniej? Jak normalnie.

iba
11 miesięcy temu

I bardzo dobrze

REALISTA
11 miesięcy temu

Wcale mnie to nie dziwi. Po co te pociągi miały by przejeżdżać przez Ostrów? Co tutaj mamy? Nawet dzisiaj ci co przyjeżdżają i chcą się przesiadać pytają się gdzie tutaj można coś zjeść albo gdzie można wypić kawę. Z okolic dworca muszą udać się w rynek po w pobliżu nic nie ma,o zakładach pracy nie wspomnę. Wysiadając w Ostrowie okoliczne budynki straszą elewacją,na dworcu PKP nie ma nawet bankomatów i jest tylko jedna toaleta na pierwszym peronie. Trzeba po prostu spojrzeć prawdzie w oczy – z czym do ludu?!!!

hmm
odpowiada  REALISTA
11 miesięcy temu

a co takiego jest na dworcu w Kaliszu i w jakich kierunkach można jechać z Kalisza ? Widać mało jeździsz pociągami ! Ogólnie 90 % stacji, przy których nie powstały galerie handlowe umierają

Realista do hmm
odpowiada  hmm
11 miesięcy temu

Niestety ale rzecz w tym że pracuję na kolei i znam realia. Żeby takie coś miało sens musi być przede wszystkim skomunikowanie z liniami autobusowymi. A jak to wygląda – widać, słychać i czuć…

hmm
odpowiada  Realista do hmm
11 miesięcy temu

najpierw twoim argumentem jest to ,że przyjezdni nie mają gdzie zjeść i wypić na terenie dworca lub obok a teraz piszesz o połączeniach autobusowych !

Do hmm
odpowiada  hmm
11 miesięcy temu

Bo infrastruktura w normalnych krajach tak działa. Poczytaj sobie o kolejach w różnych krajach,Tokijskie sobie odpuscmy bo głowa zaboli. Np. w Holandii jadąc autobusem wyświetla się lista połączeń kolejowych: z którego peronu, o której i dokąd odjeżdża pociąg. U nas można o tym pomarzyć. Po drugie, jeśli już przez Ostrów by miał ten pociąg jechać, gdzie nim dojedziesz? Do pracy do CORECTU? A studenci i tak dojeżdżają do Wrocławia i Poznania tańszymi POLREGIO. Poza tym PKP już „chwali się” aplikacją która pokazuje spóźnienia. INTERCITY jest najdroższy i ma najwięcej opóźnień, i ostatnie, najważniejsze – przewozy pasażerskie w Polsce nie mają prywatnej konkurencji, i tu jest największa bolączka tej instytucji. Od 1999 roku czyli kiedy wszedł rozbiór kolei na spółki kolej tylko się pogrąża.

Mati osw
odpowiada  hmm
11 miesięcy temu

W Kaliszu przy dworcu masz największą galerię w regionie. 3 poziomowa z dobryni sklepami i 7 salowym kinem. Obok masz przystanki gdzie ZA DARMO autobusem w 10 minut dojedziesz do centrum i masz teatry, filharmonię, uniwerek. Masz aquapark, nie to co u nas pseudo basen. Teraz robia im rynek i wyglada to mega
Zobaczcie na fotkach u p.Kinastowskiego co tam odwalili. U nas pomarzyc.tylko można. Maja mega planty- ostatnio bylem i byłem w szoku jak ładnie. Fakt średnio lubiłem Kalisz bo jak byli województwem to nas grabili z kasy i sami się rowzajali naszym kosztem, ale po latach trzeba przyznać, że miasto jest piękne, wielkomiejskie i Ostrów nie ma podjazdu. To wina mieszkańców, że wybierają u nas takie władze… mamy co chcieliśmy.

Zenek Kasprzok
odpowiada  Mati osw
11 miesięcy temu

To samo jest z Poznaniem, gdzie był kiedyś a gdzie jest teraz. Porównując do Wrocławia, to się uwstecznia!

hmm
odpowiada  Mati osw
11 miesięcy temu

Wszystko się zgadza ale co to ma do tego co napisałem ? Koleś twierdzi ,że u nas jest bieda na stacji i obok bo nie ma gdzie co zjeść czy wypić ! Więc napisałem ,że w każdym mieście , gdzie obok dworca nie ma galerii , to dworce kolejowe umierają ! Pisałem o połączeniach kolejowych a ty mi opowiadasz co jest w Kaliszu? haha Taa ktoś specjalnie pojedzie koleją szybkiej prędkości ,żeby przyjechać do Kalisza na zakupy, aquaparku itp itd.. haha Ostrów był zawsze ważnym węzłem kolejowym a Kalisz stacją przelotową

Do hmm
odpowiada  hmm
11 miesięcy temu

Masz rację. Był. I tyle w temacie.

Krystian
odpowiada  Mati osw
11 miesięcy temu

Bardzo mądry komentarz. W 100 % się zgadzam. Kalisz rośnie w siłę, a Ostrów dziadzieje z każdym dniem. I niestety pisowskie elyty z Ostrowa czyli Maląg i Dera mają to miasto w dupie, a o sołtysowej z Ostrowa lepiej spuścić zasłonę milczenia, bo szkoda się denerwować.

Biały
odpowiada  REALISTA
11 miesięcy temu

a w Kaliszu przy dworcu jest bankomat,jest gdzie kawe wypić ,jest toaleta 🙂

Vaclav
odpowiada  Biały
11 miesięcy temu

W Kaliszu vis a vis jest Galeria, z parkingiem podziemnym. W Ostrowie nie ma podziemnych parkingów:)

Krystian
odpowiada  REALISTA
11 miesięcy temu

To według twojej logiki jak Ostrów będzie jeszcze bardziej pomijany i zwijany to będzie lepiej?

Do Krystian
odpowiada  Krystian
11 miesięcy temu

Po pierwsze to nie jest moja logika tylko gołe fakty. Po drugie to Ostrów musiał by pierwszy wyjść naprzeciw z ofertą. A tutaj co powstaje? Jakie są inwestycje rozwojowe typu infrastruktura, zakłady pracy? Na razie jedyne zmiany widoczne gołym okiem w ostatnich miesiącach to wyburzanie browaru. Jeżeli się myliłem to mnie proszę poprawić.

hehe
11 miesięcy temu

Ostrów a gdzie to 😛

Edek
odpowiada  hehe
11 miesięcy temu

Musisz wyjść z ziemianki , założyć gumofilce i derkę na plecy a potem skierować się na skraju lasu i wypatrywać ludzi. Oni cie skierują do cywilizacji ( tzn. Ostrowa))

Matkas
odpowiada  hehe
11 miesięcy temu

U carycy na majostaszkach

Asnyk
odpowiada  hehe
11 miesięcy temu

Jak to gdzie???? KOŁO KALISZA!!!!

1 2 3 6
135
0
Napisz co o tym sądziszx