Ostrów pominięty przy planowaniu Kolei Dużych Prędkości

Pomimo piastowania wysokich stanowisk  w Państwie Polskim, Ostrów Wielkopolski został pominięty przy planowaniu przebiegu Kolei Dużych Prędkości. Najbliższy przystanek będzie zlokalizowany w samym Kaliszu, a stamtąd przez Pleszew pobiegnie w stronę Poznania, a w drugą stronę w kierunku Sieradza.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny przedstawiła wariant inwestorski dla odcinka Kolei Dużych Prędkości między Poznaniem, Kaliszem i Sieradzem. Przygotowując studium wykonalności, pod wpływem głosów mieszkańców i samorządowców, eksperci zrezygnowali z wariantu W1, natomiast zaproponowali przebieg W9.

– Koleje Dużych Prędkości budowane w ramach CPK to skok cywilizacyjny dla polskiej infrastruktury. Dzięki linii KDP Sieradz – Poznań region Wielkopolski dołączy do beneficjentów przedsięwzięć kolejowych CPK. Ta linia powinna działać już dziś, ale niestety 12 lat temu przygotowania do budowy „igreka”, czyli trasy łączącej Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław zostały niepotrzebnie wstrzymane. Dzisiaj nadrabiamy zaległości sprzed lat i to jest bardzo dobra wiadomość dla pasażerów – mówi wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, Marcin Horała, pełnomocnik Rządu ds. CPK

Wariant W9, który ostatecznie wybraliśmy, jest optymalnym rozwiązaniem dla odcinka między Poznaniem a Sieradzem i powstał w wyniku konsultacji z mieszkańcami i samorządowcami. Oznacza najmniejszą liczbą kolizji z budynkami mieszkalnymi, najmniej ingeruje w obszary cenne przyrodniczo i wypada najkorzystniej pod względem kolizji z ujęciami wody i zabytkami – mówi Radosław Kantak, Członek Zarządu CPK ds. Inwestycji Kolejowych.

Dla wszystkich badanych przebiegów wykonawca studium przeprowadził konsultacje z samorządowcami i mieszkańcami 21 gmin, przez które przebiegały analizowane warianty. Spółka CPK zorganizowała w tym celu w sumie 107 spotkań i otrzymała ponad 16 tys. uwag i opinii, w tym blisko 3 tys. ankiet. W ramach konsultacji odbyło się również 29 spotkań z podmiotami branżowymi, np. spółkami: PKP Polskie Linie Kolejowe i Aquanet Poznań oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad i  Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków. W spotkaniach wzięło udział w sumie blisko 6,5 tys. osób.

CZYTAJ  Pan Józef - najstarszy maturzysta w Polsce

Zgodnie z oczekiwaniami znacznej części mieszkańców, przedstawiony wariant zakłada zatrzymywanie się pociągów w centrum Kalisza, a także budowę nowej stacji Nowe Miasto nad Wartą. Zaproponowany przebieg pozwoli uniknąć kolizji w gminach Błaszki i Środa Wielkopolska. Linia KDP będzie dostosowana do potrzeb ruchu regionalnego poprzez zapewnienie łączników z istniejącą infrastrukturą. Z nowej linii CPK da się zjechać wolnymi pociągami na istniejące stacje w Jarocinie, Środzie Wielkopolskiej i Ostrowie Wielkopolskim.

Dzięki tej inwestycji przejazd pociągiem między Warszawą a Poznaniem potrwa ok. 2 godz. (dzisiaj taka podróż zajmuje ponad 3 godz.). Po uruchomieniu tego odcinka do Kalisza dojedziemy ze stolicy w ok. 1 godz. 25 min (zamiast ok. 3 godz. jak obecnie).

Skrócą się także czasy przejazdu z Poznania: do Kalisza do ok. 35 min (dziś ok. 1,5 godz.) i do Łodzi do ok. 1 godz. 10 min (teraz ok. 3 godz.). Do CPK pasażerowie dojadą z Poznania w ok. 1 godz. i 40 min.

Pociągi mają się tu rozpędzać do 250 km/h, przy czym tzw. prędkość projektowa to 350 km/h. Oznacza to, że do takiej prędkości będzie można w przyszłości podnieść parametry bez konieczności przebudowy torowiska. Jak wynika z harmonogramu, uruchomienie odcinka Sieradz – Poznań nastąpi już po otwarciu I etapu lotniska CPK i linii KDP Warszawa – Łódź.

W ramach linii „igrek” spółka CPK ma już przygotowane przebiegi dla 140-kilometrowego odcinka KDP między Warszawą i Łodzią i dla 200 km trasy między Łodzią i Wrocławiem. Dla obu tych odcinków trwa już projektowanie. Odcinek Sieradz – Poznań  to trzeci wariant inwestorski CPK dla „igreka” i w sumie piąty w ogóle (pozostałe to odcinki Łętownia – Rzeszów na Podkarpaciu i Katowice – Ostrawa na Śląsku).

Projektowana linia Warszawa – Łódź – Sieradz – Wrocław/Poznań jest elementem Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T, czyli unijnego wykazu priorytetowych inwestycji infrastrukturalnych. W 2021 r. z instrumentu „Łącząc Europę” CEF Reflow  spółka CPK uzyskała ponad 108 mln zł dotacji na wykonanie projektu tunelu CPK w Łodzi oraz studiów wykonalności dla odcinków: Warszawa-Łódź, węzeł CPK i właśnie Sieradz-Poznań.  W ramach naboru z CEF2 spółka CPK ubiega się o kolejne, wielokrotnie wyższe środki na rozwój tych projektów.

CZYTAJ  Wypadł z drogi. Nie udało się go uratować

Program kolejowy CPK zakłada budowę ok. 2 000 km nowych linii kolejowych i jest odpowiedzią na ponad 30 lat prawie całkowitego przestoju w tej dziedzinie. Założenie jest takie, że dojazd z większości największych miast Polski do CPK i Warszawy zajmie maksymalnie 2,5 godziny.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

135 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Motylem jestem
1 rok temu

Wybudujemy sobie Centralny Port Lotniczy Ostrów w Michałkowie i będzie git 😉

Takie życie.
odpowiada  Motylem jestem
1 rok temu

Zapomnij, okoliczni biznesmeni nigdy na to nie pozwolą.

Obywatel
1 rok temu

Niestety miasto się zwija prawie pod każdym względem, stało się przez wiele lat rządzących tym miastem nierozwojowe i nieprzyszlosciowe. Po prostu nic tu ni ma.

Ruina
1 rok temu

Rządzący Ostrowem zrobili z nas zacofane zathupie.Brawo PO i PO.TFU.Za ciepło systemowe potraficie nam tylko dowalić.

aaa
1 rok temu

Koleje Dużych Prędkości to również spory hałas. A do Kalisza nie tak daleko.

Miki
odpowiada  aaa
1 rok temu

Człowieku zobacz jak towarowe na nowych wózkach prawie nie słychać a TY pierdoły o hałasie mówisz. Zamiast mieć szybkie połączenie z Poznaniem Berlinem Łodzią Warszawą Wrocławiem i Pragą to usprawiedliwiasz bezradność naszych władz hałasem, skandal i wstyd dla władz i parlamentarzystów

Krystian
odpowiada  aaa
1 rok temu

Ta… Jak ci życie przeszkadza to się wynieś do puszczy.

Michu
1 rok temu

Nigdy nie powstanie, bo polska jest na wymarciu miliardowe inwestycje i garstka pasażerów, we Francji Japonii Chinach budowali koleje dużych prędkości, bo te kraje miały boom demograficzny, druga sprawa cenny biletów jak lotniczych krajowych. Robią projekty, bo to łatwa kasa i jest co wyborcom pokazać nic więcej.

Krystian
odpowiada  Michu
1 rok temu

Nigdy nie powstanie bo ty to wiesz? Wróż?

True
1 rok temu

Przed wyborami to wszystko wybudują, zbiornik w Klasztornej, nowe tory wszystko byle do wyborów

sebazajefajny
1 rok temu

Tak prawdę mówiąc, po co się spieszyć. Po to by być w Poznaniu godzinę wcześniej? Jak normalnie.

iba
1 rok temu

I bardzo dobrze

REALISTA
1 rok temu

Wcale mnie to nie dziwi. Po co te pociągi miały by przejeżdżać przez Ostrów? Co tutaj mamy? Nawet dzisiaj ci co przyjeżdżają i chcą się przesiadać pytają się gdzie tutaj można coś zjeść albo gdzie można wypić kawę. Z okolic dworca muszą udać się w rynek po w pobliżu nic nie ma,o zakładach pracy nie wspomnę. Wysiadając w Ostrowie okoliczne budynki straszą elewacją,na dworcu PKP nie ma nawet bankomatów i jest tylko jedna toaleta na pierwszym peronie. Trzeba po prostu spojrzeć prawdzie w oczy – z czym do ludu?!!!

hmm
odpowiada  REALISTA
1 rok temu

a co takiego jest na dworcu w Kaliszu i w jakich kierunkach można jechać z Kalisza ? Widać mało jeździsz pociągami ! Ogólnie 90 % stacji, przy których nie powstały galerie handlowe umierają

Realista do hmm
odpowiada  hmm
1 rok temu

Niestety ale rzecz w tym że pracuję na kolei i znam realia. Żeby takie coś miało sens musi być przede wszystkim skomunikowanie z liniami autobusowymi. A jak to wygląda – widać, słychać i czuć…

hmm
odpowiada  Realista do hmm
1 rok temu

najpierw twoim argumentem jest to ,że przyjezdni nie mają gdzie zjeść i wypić na terenie dworca lub obok a teraz piszesz o połączeniach autobusowych !

Do hmm
odpowiada  hmm
1 rok temu

Bo infrastruktura w normalnych krajach tak działa. Poczytaj sobie o kolejach w różnych krajach,Tokijskie sobie odpuscmy bo głowa zaboli. Np. w Holandii jadąc autobusem wyświetla się lista połączeń kolejowych: z którego peronu, o której i dokąd odjeżdża pociąg. U nas można o tym pomarzyć. Po drugie, jeśli już przez Ostrów by miał ten pociąg jechać, gdzie nim dojedziesz? Do pracy do CORECTU? A studenci i tak dojeżdżają do Wrocławia i Poznania tańszymi POLREGIO. Poza tym PKP już „chwali się” aplikacją która pokazuje spóźnienia. INTERCITY jest najdroższy i ma najwięcej opóźnień, i ostatnie, najważniejsze – przewozy pasażerskie w Polsce nie mają prywatnej konkurencji, i tu jest największa bolączka tej instytucji. Od 1999 roku czyli kiedy wszedł rozbiór kolei na spółki kolej tylko się pogrąża.

Mati osw
odpowiada  hmm
1 rok temu

W Kaliszu przy dworcu masz największą galerię w regionie. 3 poziomowa z dobryni sklepami i 7 salowym kinem. Obok masz przystanki gdzie ZA DARMO autobusem w 10 minut dojedziesz do centrum i masz teatry, filharmonię, uniwerek. Masz aquapark, nie to co u nas pseudo basen. Teraz robia im rynek i wyglada to mega
Zobaczcie na fotkach u p.Kinastowskiego co tam odwalili. U nas pomarzyc.tylko można. Maja mega planty- ostatnio bylem i byłem w szoku jak ładnie. Fakt średnio lubiłem Kalisz bo jak byli województwem to nas grabili z kasy i sami się rowzajali naszym kosztem, ale po latach trzeba przyznać, że miasto jest piękne, wielkomiejskie i Ostrów nie ma podjazdu. To wina mieszkańców, że wybierają u nas takie władze… mamy co chcieliśmy.

Zenek Kasprzok
odpowiada  Mati osw
1 rok temu

To samo jest z Poznaniem, gdzie był kiedyś a gdzie jest teraz. Porównując do Wrocławia, to się uwstecznia!

hmm
odpowiada  Mati osw
1 rok temu

Wszystko się zgadza ale co to ma do tego co napisałem ? Koleś twierdzi ,że u nas jest bieda na stacji i obok bo nie ma gdzie co zjeść czy wypić ! Więc napisałem ,że w każdym mieście , gdzie obok dworca nie ma galerii , to dworce kolejowe umierają ! Pisałem o połączeniach kolejowych a ty mi opowiadasz co jest w Kaliszu? haha Taa ktoś specjalnie pojedzie koleją szybkiej prędkości ,żeby przyjechać do Kalisza na zakupy, aquaparku itp itd.. haha Ostrów był zawsze ważnym węzłem kolejowym a Kalisz stacją przelotową

Do hmm
odpowiada  hmm
1 rok temu

Masz rację. Był. I tyle w temacie.

Krystian
odpowiada  Mati osw
1 rok temu

Bardzo mądry komentarz. W 100 % się zgadzam. Kalisz rośnie w siłę, a Ostrów dziadzieje z każdym dniem. I niestety pisowskie elyty z Ostrowa czyli Maląg i Dera mają to miasto w dupie, a o sołtysowej z Ostrowa lepiej spuścić zasłonę milczenia, bo szkoda się denerwować.

Biały
odpowiada  REALISTA
1 rok temu

a w Kaliszu przy dworcu jest bankomat,jest gdzie kawe wypić ,jest toaleta 🙂

Vaclav
odpowiada  Biały
1 rok temu

W Kaliszu vis a vis jest Galeria, z parkingiem podziemnym. W Ostrowie nie ma podziemnych parkingów:)

Krystian
odpowiada  REALISTA
1 rok temu

To według twojej logiki jak Ostrów będzie jeszcze bardziej pomijany i zwijany to będzie lepiej?

Do Krystian
odpowiada  Krystian
1 rok temu

Po pierwsze to nie jest moja logika tylko gołe fakty. Po drugie to Ostrów musiał by pierwszy wyjść naprzeciw z ofertą. A tutaj co powstaje? Jakie są inwestycje rozwojowe typu infrastruktura, zakłady pracy? Na razie jedyne zmiany widoczne gołym okiem w ostatnich miesiącach to wyburzanie browaru. Jeżeli się myliłem to mnie proszę poprawić.

hehe
1 rok temu

Ostrów a gdzie to 😛

Edek
odpowiada  hehe
1 rok temu

Musisz wyjść z ziemianki , założyć gumofilce i derkę na plecy a potem skierować się na skraju lasu i wypatrywać ludzi. Oni cie skierują do cywilizacji ( tzn. Ostrowa))

Matkas
odpowiada  hehe
1 rok temu

U carycy na majostaszkach

Asnyk
odpowiada  hehe
1 rok temu

Jak to gdzie???? KOŁO KALISZA!!!!

1 2 3 6
135
0
Napisz co o tym sądziszx