Ostrów pominięty przy planowaniu Kolei Dużych Prędkości

Pomimo piastowania wysokich stanowisk  w Państwie Polskim, Ostrów Wielkopolski został pominięty przy planowaniu przebiegu Kolei Dużych Prędkości. Najbliższy przystanek będzie zlokalizowany w samym Kaliszu, a stamtąd przez Pleszew pobiegnie w stronę Poznania, a w drugą stronę w kierunku Sieradza.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny przedstawiła wariant inwestorski dla odcinka Kolei Dużych Prędkości między Poznaniem, Kaliszem i Sieradzem. Przygotowując studium wykonalności, pod wpływem głosów mieszkańców i samorządowców, eksperci zrezygnowali z wariantu W1, natomiast zaproponowali przebieg W9.

– Koleje Dużych Prędkości budowane w ramach CPK to skok cywilizacyjny dla polskiej infrastruktury. Dzięki linii KDP Sieradz – Poznań region Wielkopolski dołączy do beneficjentów przedsięwzięć kolejowych CPK. Ta linia powinna działać już dziś, ale niestety 12 lat temu przygotowania do budowy „igreka”, czyli trasy łączącej Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław zostały niepotrzebnie wstrzymane. Dzisiaj nadrabiamy zaległości sprzed lat i to jest bardzo dobra wiadomość dla pasażerów – mówi wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, Marcin Horała, pełnomocnik Rządu ds. CPK

Wariant W9, który ostatecznie wybraliśmy, jest optymalnym rozwiązaniem dla odcinka między Poznaniem a Sieradzem i powstał w wyniku konsultacji z mieszkańcami i samorządowcami. Oznacza najmniejszą liczbą kolizji z budynkami mieszkalnymi, najmniej ingeruje w obszary cenne przyrodniczo i wypada najkorzystniej pod względem kolizji z ujęciami wody i zabytkami – mówi Radosław Kantak, Członek Zarządu CPK ds. Inwestycji Kolejowych.

Dla wszystkich badanych przebiegów wykonawca studium przeprowadził konsultacje z samorządowcami i mieszkańcami 21 gmin, przez które przebiegały analizowane warianty. Spółka CPK zorganizowała w tym celu w sumie 107 spotkań i otrzymała ponad 16 tys. uwag i opinii, w tym blisko 3 tys. ankiet. W ramach konsultacji odbyło się również 29 spotkań z podmiotami branżowymi, np. spółkami: PKP Polskie Linie Kolejowe i Aquanet Poznań oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad i  Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków. W spotkaniach wzięło udział w sumie blisko 6,5 tys. osób.

CZYTAJ  Wydarzenia weekendowe - rozpiska

Zgodnie z oczekiwaniami znacznej części mieszkańców, przedstawiony wariant zakłada zatrzymywanie się pociągów w centrum Kalisza, a także budowę nowej stacji Nowe Miasto nad Wartą. Zaproponowany przebieg pozwoli uniknąć kolizji w gminach Błaszki i Środa Wielkopolska. Linia KDP będzie dostosowana do potrzeb ruchu regionalnego poprzez zapewnienie łączników z istniejącą infrastrukturą. Z nowej linii CPK da się zjechać wolnymi pociągami na istniejące stacje w Jarocinie, Środzie Wielkopolskiej i Ostrowie Wielkopolskim.

Dzięki tej inwestycji przejazd pociągiem między Warszawą a Poznaniem potrwa ok. 2 godz. (dzisiaj taka podróż zajmuje ponad 3 godz.). Po uruchomieniu tego odcinka do Kalisza dojedziemy ze stolicy w ok. 1 godz. 25 min (zamiast ok. 3 godz. jak obecnie).

Skrócą się także czasy przejazdu z Poznania: do Kalisza do ok. 35 min (dziś ok. 1,5 godz.) i do Łodzi do ok. 1 godz. 10 min (teraz ok. 3 godz.). Do CPK pasażerowie dojadą z Poznania w ok. 1 godz. i 40 min.

Pociągi mają się tu rozpędzać do 250 km/h, przy czym tzw. prędkość projektowa to 350 km/h. Oznacza to, że do takiej prędkości będzie można w przyszłości podnieść parametry bez konieczności przebudowy torowiska. Jak wynika z harmonogramu, uruchomienie odcinka Sieradz – Poznań nastąpi już po otwarciu I etapu lotniska CPK i linii KDP Warszawa – Łódź.

W ramach linii „igrek” spółka CPK ma już przygotowane przebiegi dla 140-kilometrowego odcinka KDP między Warszawą i Łodzią i dla 200 km trasy między Łodzią i Wrocławiem. Dla obu tych odcinków trwa już projektowanie. Odcinek Sieradz – Poznań  to trzeci wariant inwestorski CPK dla „igreka” i w sumie piąty w ogóle (pozostałe to odcinki Łętownia – Rzeszów na Podkarpaciu i Katowice – Ostrawa na Śląsku).

Projektowana linia Warszawa – Łódź – Sieradz – Wrocław/Poznań jest elementem Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T, czyli unijnego wykazu priorytetowych inwestycji infrastrukturalnych. W 2021 r. z instrumentu „Łącząc Europę” CEF Reflow  spółka CPK uzyskała ponad 108 mln zł dotacji na wykonanie projektu tunelu CPK w Łodzi oraz studiów wykonalności dla odcinków: Warszawa-Łódź, węzeł CPK i właśnie Sieradz-Poznań.  W ramach naboru z CEF2 spółka CPK ubiega się o kolejne, wielokrotnie wyższe środki na rozwój tych projektów.

CZYTAJ  Wypadł z drogi. Nie udało się go uratować

Program kolejowy CPK zakłada budowę ok. 2 000 km nowych linii kolejowych i jest odpowiedzią na ponad 30 lat prawie całkowitego przestoju w tej dziedzinie. Założenie jest takie, że dojazd z większości największych miast Polski do CPK i Warszawy zajmie maksymalnie 2,5 godziny.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

135 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
M43
1 rok temu

Nie będzie żadnych „Kolei Dużych Prędkości”.
Po

  1. Jest to projekt zupełnie nie opłacalny i zbyt drogi.
  2. Zupełnie w wyniku nie gospodarności-pusta państwowa kasa.
  3. Podobnie jak „pozostałe projekty szumnie „rozpoczynane” przez „***** ***” w całości propagandowy pod zbliżające się wybory.

Kolejna jedna wielka ściema! 🙂

Kkkk
odpowiada  M43
1 rok temu

Uwierz mi ze bedzie. Wpompowano tam tak gigantyczną kasę i podpisano umowy za ktorych zerwanie groza takie kary, ze ktokolwiek nie dojdzie do wladzy wybuduje te kolej. Info z pierwszej reki.

M43
odpowiada  Kkkk
1 rok temu

Najwięcej to „wpompowano” w prywatną kieszeń p. Horały, który CPK buduje już od 8 lat i nie wbił jeszcze pierwszej łopaty. Nie ogłoszono nawet przetargów, nie rozpoczęto wykupu gruntów pod budowę, więc jak można by było podpisać jakiekolwiek umowy?. Nie daj się manipulować sowieckiej propagandzie przed wyborami. Tutaj będzie identycznie. 🙂

Ostatnio edytowany 1 rok temu by M43
Józwa Butrym
odpowiada  M43
1 rok temu

O kolei dużej prędkości była mowa już sporo przed 2010 rokiem. A dziś, przypominam, mamy już 2023.

M43
odpowiada  Józwa Butrym
1 rok temu

Ja już o tym temacie ( połączeniu Warszawy z Wrocławiem) to słyszałem w pierwszej połowie lat 70 ubw. W latach 2010- 2014 do tematu powróciła Platforma Obywatelska ale po przeanalizowaniu kosztów okazało się że projekt jest zbyt drogi (ok. 3 bln. zł oraz nie rentowny i projekt ówczesny minister kolejnictwa pan Nowak zarzucił.

niezgodny
odpowiada  Kkkk
1 rok temu

a na koperty do głosowania (których nikt nie widział ) ile wydali ? tzn tfu podzielili się

Andrzej
1 rok temu

Problem jest taki, że musiałby dołożyć drogi żeby do Ostrowa pojechać, co pewnie wydłużyło by czas dojazdu Poznań – Warszawa, więc wybrany wariant wydaje się najrozsądniejszy

Kasia
odpowiada  Andrzej
1 rok temu

No tak skoro z Kalisza do Poznania czas przejazdu jest 35 min to z pewnością jakieś 5-10 min zrobi gigantyczną różnicę. A Beata i cały referat Transportu Miejskiego śpi i ma wywalone na to

ANTOŚ
1 rok temu

Jestem z Ostrowa, mieszkam od 3 lat w Kaliszu i była ta sobra decyzja żeby się przeprowadzić. Co prawda zdecydowało za mnie uczucie do kobiety, a nie wybór bo chciałem mieszkać w Kaliszu, ale teraz jestem bardzo zadowolony. Dzień do nocy Kalisz jest dużo ładniejszy, bardziej czysty. Oferuje znacznie więcej atrakcji. Ma trasy rowerowe i biegowe wzdłuż rzeki. Porządny aquapark. Centrum gastronomiczne Calisia One przy Hiltonie (polecam knajpe Chleb i Wino). Piękne, zadbane i doinwestowane tereny zielone jak Park Miejski, Park Przyjaźni, Planty czy okolice stawu UGrona. Porządną galerię (to w Ostrowie to zwykły blaszak jakie budowało się w latach 90). Jest tu naprawdę dobry teatr i filharmonia gdzie przyjeżdża dużo znajomych Ostrowa. Ostatnio powstało też pole golfowe, budują zadaszone korty tenisowe. Lodowisko jest super, nie to co w Ostrowie. A od kilku miesięcy można jeździć autobusami za darmo (specjalnie się też przemeldowałem trzy miesiące temu). Ostrów niestety się zwija, a Kalisz rozwija. Teraz dochodzi szybka kolej, uniwersytet Kaliski, zbuornik pod Kaliszem i obwodnica. Miasto ma zakusy na przyłączenie sąsiednich gmin. I serio jakieś animozje to tylko w internecie. Bo na żywo ludzie wzajemnie są bardzo mili i życzliwi.

ha ha
odpowiada  ANTOŚ
1 rok temu

taaa po twojej reklamie , już ludzie z całej Polski pędzą koleją dużych prędkości do Kalisza haha jpr km

Zosia
odpowiada  ANTOŚ
1 rok temu

Jaja sobie robisz. Kalisz czystym i życzliwym miastem ! Z jednym mogę się zgodzić, że mają lepsza służbę zdrowia w tym wysoko wyspecjalizowaną psychiatrię. Czy dlatego tam się przeprowadziłeś ?

Józwa Butrym
odpowiada  ANTOŚ
1 rok temu

Nie narób w majty z tego kaliskiego orgazmu.

becks'a
1 rok temu

Bo małpa cos wybuduje Spieracie się o nic. Będzie zmiana władzy to nic z planow nie zostanie a na pewno nie będzie węzła w pisowskiej wiosze jakim jest Sieradz

MAnTonI
odpowiada  becks'a
1 rok temu

Też wolałem gdy rozgałęzienie było projektowane za Ostrowem, dawało szansę na większą ilość pasażerów, pomimo krótkiego odcinka pomiędzy Kaliszem a Ostrowem. Kolej żyje z wożenia pasażerów. A tych będzie mniej bo komuś zależało by pociągi jeździły o kilka minut szybciej do Poznania/Wrocławia. Szkoda, że nie myśli się bardziej przyszłościowo.

Mariusz
1 rok temu

Przecież mis Maląg z Ostrowa, drugi nygus Dera z Ostrowa co dla tego miasta zrobili. Tylko otwierają w regionie parasolki w d…..

***** PO
1 rok temu

Gdzie ta cudownie uzdrowiona senator Matecka fundator smrodu w mieście z wysypiska Urbaniak….

pejs
1 rok temu

wystarczyłaby SKM do Kalisza a nie godzinna podróż M

Jaszcz
1 rok temu

Przypomnę, że droga S5 powstała kosztem S11 dzięki goszczonemu hucznie onegdaj na Kusocińskiego Schetynie. W ten sposób S5 odcina G.Ślask i nasz region od Północy. A co niektórzy bredzą poniżej o współpracy wielkopolsko-niemieckiej. Chyba starą wysłał na saksy coby tyłki ssmanom podcierała.

Ostrow Miasto Zlomiarzy
1 rok temu

A kameraden Urbaniak i Witczak, jakie podjęli w tym względzie działania???

Lupin
1 rok temu

Brak szerszych horyzontów w lokalnym establiszmencie jest obrzydliwy. Wszyscy biadolą, że tu nie ma po co przyjeżdżać, miejsce nieatrakcyjne turystycznie itd. A można wykorzystać tą płaskość jak stół po horyzont i wybudować sieć ścieżek rowerowo-rolkarskich jak w Brandenburgii, uwzględniając pałacyki, dworki jak w Bugaju wraz z potencjałem Doliny Baryczy. Ruch gwarantowany, ale do tego trzeba pojeździć, poczytać, podpatrzyć trochę.

Ksawera Deybel
odpowiada  Lupin
1 rok temu

Udałeś się niestety w rajską dziedzinę ułudy
kędy zapał tworzy cudy,
nowości potrząsa kwiatem
I obleka w nadziei złote malowidła.
To jednak nie przejdzie Zatem wracaj do Kowna albo jeszcze lepiej do lorda Byrona w Londynie.

Lupin
odpowiada  Ksawera Deybel
1 rok temu

Zamki nad Loarą to są repliki, w Szkocji gdyby nie Wilde, diabeł do dziś mówiłby dobranoc. Kwestia promocji jak z impresjonistami…

135
0
Napisz co o tym sądziszx