Chcą m.in. przywrócenia podatku od posiadania psów

Miłośnicy zwierząt spotkali się, by porozmawiać o ostrowskim schronisku oraz działaniach na rzecz zwierząt na terenie miasta. Więcej psich parków, całodobowa opieka weterynaryjna w ostrowskim schronisku, czy edukacja właścicieli psów – to tylko niektóre z poruszonych tematów.

– Na opiekę nad zwierzętami w Ostrowie Wielkopolskim zabezpieczyliśmy w tym roku 398 480 złotych. To środki, które przeznaczamy m.in. na funkcjonowanie schroniska, dokarmianie wolno żyjących kotów, sterylizację i kastrację czworonogów, a także działania edukacyjno-informacyjne. Ten rok to także gruntowna modernizacja i rozbudowa ostrowskiego schroniska. Robimy wiele, by dbać o ostrowskie zwierzęta. Jednak takie spotkania z miłośnikami zwierząt są dla nas istotne. To ważny głos w trosce o zwierzęta – mówi Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Spotkanie dotyczące funkcjonowania Międzygminnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim było spotkaniem otwartym. 7 marca w Centrum Aktywności Lokalnej zebrali się przedstawiciele ostrowskich organizacji pozarządowych zaangażowani w działania na rzecz zwierząt: Stowarzyszenia Psie Marzenie, Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami – oddział w Ostrowie Wielkopolskim, Ostrowskie Stowarzyszenie Miłośników Zwierząt, Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt Bracia Mniejsi, a także miłośnicy zwierząt, przedstawiciele Urzędu Miejskiego oraz radni miejscy.

Prowadzenie schroniska oraz zorganizowania opieki weterynaryjnej przez całą dobę, zwiększenie liczby koszy na psie odchody na terenie miasta, czy edukacja właścicieli dotyczącej sprzątania po swoim psie – o tym rozmawiano podczas spotkania konsultacyjnego.

Przedstawiciele organizacji prozwierzęcych wnioskowali również o wprowadzenie podatku od posiadania psów w Ostrowie Wielkopolskim, z wyłączeniem tych czworonogów, które mają chipy, są wysterylizowane lub wykastrowane. Zebrane w ten sposób środki miałyby być przeznaczane na ograniczanie bezdomności zwierząt.

Miłośnicy zwierząt jednogłośnie przyznali, że Ostrowski Psi Park to świetna inwestycja dla zwierząt. Wskazali, że to dobry kierunek i takie parki powinny powstawać w każdym osiedlu, a częścią tych inwestycji – jak wskazywali przedstawiciele miłośnicy zwierząt – powinna być edukacja behawioralna opiekunów zwierząt.

CZYTAJ  Skusił się na panele. Pójdzie siedzieć?

– Cieszę się, że ostrowskie organizacje prozwierzęce są włączane w dyskusje dotyczące działań na rzecz zwierząt. Takie spotkania pozwalają nam wypracować najlepsze rozwiązania dla naszych braci mniejszych. Moim zdaniem duży nacisk powinniśmy kłaść na edukację właścicieli psów, zarówno jeśli chodzi o spotkania z behawiorystą, jak i przypominanie, że po czworonogu należy sprzątać. Popieram również pomysł powrotu wprowadzenia podatku od psów dla tych właścicieli, których zwierzak nie ma chipa, nie został wysterylizowany/wykastrowany – podkreśla Paulina Malińska, prezes Stowarzyszenia Psie Marzenie.

Równolegle do spotkania, od 13 lutego do 15 marca trwały konsultacje z mieszkańcami oraz konsultacje z organizacjami pozarządowymi.

Obecnie w ostrowskim schronisku przebywa około 160 psów i 13 kotów. Po zakończeniu trwającej inwestycji, będzie w nim mogło znaleźć schronienie do 400 zwierząt.

54 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Miłośnik zwierząt
4 dni temu

Fałd na mózgu im się wyprostowały podobnie jak Kwachowi itp.Malo jeszcze podatków? To niech zaproponują od oddychania psów.

lubię psy
6 dni temu

a ulcie w mieście niech dalej pozostaną takie dziurawe,patrz Reymonta,to właściciele psów się pozabijają i kto się pieskami zaopiekuje.

POS
6 dni temu

Ten psi park na solidarności to porazka

....
7 dni temu

480 zł … na rok? – to na dzień 1 zł 30 groszy …. ???

Hol
7 dni temu

To już PiSowskich podatków za mało, że lokalni działacze kombinują nad kolejnym podatkiem. Mój pies jest członkiem rodziny. Wiec odwalcie się od jego opodatkowania. Sam dbam o mojego psa, a on jest szczęśliwy za tę opiekę. Sam kupuję mu karmę, sam go wychowuję, więc naprawdę odwalcie się ci ,,pomysłodawcy” nowego podatku. Schronisko dla zwierząt jest organizacją finansowaną zarówno przez samorząd jak i datków z podatków od osób fizycznych. Jeśli mam chęć, to to schronisko zasponsoruję, lub wezmę pieska pod opiekę. Ale nie kombinujcie dla pozyskania dodatkowych finansów. A może przewrotnie powiem, że dla utrzymania schronisk dla bezdomnych kobiet, czy mężczyzn trzeba będzie Tych Bezdomnych zaczipować, bo komuś przyjdzie do łba durny pomysł opodatkowania opiekunów osób bezdomnych, czyli streetworkingowców …???

Jan
7 dni temu

W USA zrobiono test na inteligencje zwierząt domowych.Każde zwierze miało 4 pomieszczenia.Wygrała świnia-jadła w jednym,odpoczywała w drugim.spała w trzecim a srała w czwartym.SENSACJA?Pies był na 10 miejscu-srał,spał i jadł w tym samym pomieszczeniu.Mozecie sobie to sprawdzic w google.Psy są takie mądre.

QQ
odpowiada  Jan
7 dni temu

Człowiek uważa się za mądrego a przecież człowiek do człowieka nie mówi ty psie tylko ty świnio. O czymś to świadczy. Ponoć małpy też są dość inteligentne dlatego młode panie często zwracają się do siebie ty małpo

A Grześkowiak
7 dni temu

Ja za ,,Borysa” nie będę płacił, wolę to przeznaczyć na wódkę.

Mieszkaniec
7 dni temu

Niech zajmą się ludźmi na Klasztornej którzy wyrzucają jedzenie zatrute bo mu przeszkadza ze pies chodzi sobie i robi kupę gdy właściciel sprząta po nim

Marcin
odpowiada  Mieszkaniec
7 dni temu

Mnie też to przeszkadza jak pod balkonem właściciel chodzi mi z psem. Co z tego że po nim po sprząta, jest to nie smaczne, a jeżeli grzecznie zwrócisz uwagę takiemu właścicielowi to wielkie oburzenie.

Jdj
odpowiada  Marcin
6 dni temu

Jak Ci przeszkadza to wyprowadz się do lasu

Obywatel Mc
7 dni temu

Dlaczego mam płacić za psa który nie jest wykastrowany? W czym jest gorszy od tych co właściciele ucięli im jaja taka jest natura psa. To ludzi niech też kastrują najlepiej patologię która robi dzieci a później cierpią dzieciaczki kiedy dorośnie jest złe na świat bo się tu nie pchał i jeszcze w taka rodzinę. Pies jest bezrobotny może Jarek da 500+ na psa i kota bo zwierzęta nie pracują

michu
odpowiada  Obywatel Mc
7 dni temu

kastrować to powinni tych którzy wymyślają te z doopy wzięte pomysły

Wsiowieszcz
8 dni temu

Jakby czuł się człowiek w klatce
Albo ciągnięty na smyczy?
Czyż nie marzyłby o walce,
Która duszę mu wyleczy?
Mógłby mieć w głowie broń palną
I strzelać do panów z ławki.
Prawdę głosiłby banalną:
Psy to wcale nie zabawki!

54
0
Napisz co o tym sądziszx