78. rocznica wyzwolenia Ostrowa Wlkp.

Udostępnij
Tweet

Przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzystów, organizacje społeczne i kombatanckie uczciły dzisiaj 78. rocznicę wyzwolenia Ostrowa Wielkopolskiego spod okupacji hitlerowskiej.

– Spotkaliśmy się dziś w sercu naszego miasta, aby oddać hołd i szacunek bohaterom oraz ofiarom II wojny światowej. 78 lat temu, 23 stycznia 1945 roku, nadeszła wolność dla Ostrowa Wielkopolskiego – wyzwolono miasto spod okupacji hitlerowskiej – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego – Dziś szczególnie pamiętajmy o tych, którzy żyli w tamtych dniach, miesiącach i wojennych latach. To bolesny i tragiczny okres naszej historii. Wielu nie doczekało wyzwolenia naszego miasta i zakończenia II wojny światowej. Szacuje się, że tysiąc mieszkańców naszego miasta nie przeżyło tej największej w dziejach wojny.

Bilans II wojny światowej to śmierć około 6 mln naszych rodaków: ludzkich istnień, kobiet i mężczyzn, którzy stracili swoje życie, żołnierzy, cywili, matek z dziećmi, młodszych i starszych. Prześladowania i represje dosięgnęły  również mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Już w 1939 roku zebrano liczną grupę zakładników będącą kwiatem miejscowej inteligencji, a następnie zamordowano ich w Lasku Winiarskim pod Kaliszem. W Ostrowie odbywały się również wysiedlenia z domów i mieszkań. Hitlerowcy zagarnęli całość rodzimych przedsiębiorstw, sklepów czy warsztatów. Zarządzili prace przymusowe, wprowadzili godzinę policyjną, zlikwidowali szkolnictwo, zamknęli instytucje kultury – rozgrabiając jednocześnie to, co było ich dorobkiem. W naszym mieście  naziści zamknęli też kościoły, a większość duchownych wywieźli do obozów koncentracyjnych.

Wiele wybitnych i znaczących osób oraz działaczy niepodległościowych skazano wyrokami specjalnych sądów na kary więzienia i wywózki do obozów zagłady. Szacuje się, że II wojny światowej nie przeżyło około tysiąc mieszkańców naszego miasta.

Co działo się 78 lat temu w Ostrowie Wielkopolskim? Wzniecono tu lokalne powstanie, które zakończyło się sukcesem militarnym. Ostrowskie oddziały Armii Krajowej zaatakowały Niemców i wyzwoliły miasto. AK przejęła niemiecki czołg „Panterę”, a powstańcy wystrzelili z czołgu 16 pocisków. Ostrzał zmusił wroga do wycofania się. Toczono walki, a do niewoli wzięto wielu niemieckich jeńców. Zdobywano samochody, motocykle i broń. Rozminowano dwa mosty drogowe i ocalono od zniszczenia elektrownię. Punkt werbunkowy zorganizowano w koszarach 60 Pułku Piechoty. Opracowano i wydrukowano odezwę do ludności, która miała być rozwieszona na ulicach.

CZYTAJ  PL2050 i PSL ujawnili kandydatów do rady Ostrowa

23 stycznia 1945 roku o bezpieczeństwa ostrowian dbały patrole z biało-czerwonymi opaskami na rękawach. Tego dnia zorganizowano wiec, w którym uczestniczyli niemal wszyscy mieszkańcy miasta. Ustanowiono władze i lokalną administrację – w tym momencie całkowicie niezależną. W godzinach wieczornych Ostrów Wielkopolski został wyzwolony siłami polskich oddziałów podziemnych. Na rogatkach miasta rozstawiono uzbrojone patrole AK. Do takiej sytuacji nie doszło nigdzie indziej w Polsce.

Delegacje złożyły pamiątkowe wiązanki kwiatów i znicze pod tablicą pamiątkową znajdującą się na murze ostrowskiego Ratusza. Tablica ta została poświęcona Żołnierzom Armii Krajowej walczących z okupantem w latach 1939- 1945 i broniącym miasta w dniach 22-25 stycznia 1945 roku.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

18 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
draństwo
1 rok temu

Na cmentarzu na Limanowskiego jest kwatera żołnierzy sowieckich, którzy zginęli w walce z hitlerowcami. Od tego roku już nie składa się na ich grobach kwiatów, bo oni tu przypadkiem wpadli i zginęli? Hańba!!!!!

dziadek
odpowiada  draństwo
1 rok temu

Tak to smutne .Armia Czerwona uwolniła od nazizmu dała wolność Polsce .Co winni są ci młodzi ludzie którzy zginęli wtedy za tę sprawę . Masz rację należy im się hołd i wieczna pamięć .

Bonifacy
odpowiada  draństwo
1 rok temu

Dzbanie, ale ty zdajesz sobie sprawę, że Sowieci wkroczyli tu i mieli wyrąbane na to co ludność Ostrowska dążyła? WON z Sowiecką propagandą!

zadziwiony
1 rok temu

Gumkowanie naszej historii trwa. Okazuje się, że lokalni partyzanci dysponując karabinami odpędzili od miasta zagon pancerny dywizji Herman Goering. Spalili pancerkę z generałem niemieckim i spowodowali, ze czołgi zawróciły i uciekły. Brawo. To rzeczywiście sukces nie spotykany na skalę światową. Honorowy obywatel Ostrowa profesor Edward Serwański co prawda w swojej pracy nt m.in. wyzwolenia Ostrowa pisał o tym, że po pierwszych sukcesach ostrowian, kiedy pod miastem pokazały się czołgi niemieckie, dowódca obrony miasta osobiście pognał do Odolanowa gdzie stacjonowały już czołgi sowieckie i uprosił o przysłanie ich na ratunek miasta. Patrol trzech czołgów sowieckich w ostatnim momencie dotarł do miasta i po spaleniu pancerki z niemieckim generałem spowodował, że Niemcy którym brakowało paliwa przekonani, że w mieście już są oddziały pancerne sowieckie, zawrócili i uciekli. Ale o tym już dziś się nie mówi. Udział armii czerwonej jest passe i lepiej wciskać ludziom bzdury o partyzantach walczących karabinami i pistoletami z czołgami niemieckimi. I wygrywających z nimi. Czego jeszcze dowiemy się niedługo? Że całą Polskę wyzwolili od hitlerowców partyzanci?

masztalski
1 rok temu

Kolejne manipulowanie historią osiągnęło szczyty Himalajów a może nawet wyżej , tak więc propaganda z czasów PRL-u przy obecnej to mały PIKUŚ

roman
odpowiada  masztalski
1 rok temu

I jak się okazuje nie potrzeba do takiej manipulacji TVPis , wystarczy „nasza” lokalna kablówka. Przykre to !!

końska głowa
odpowiada  masztalski
1 rok temu

Zadaniem propagandy jest całkowite uzależnienie odbiorcy od nadawcy oraz zanik samodzielności myślowej odbiorcy, ponadto zaciera różnicę między informacją o obiektywnych faktach a narzuconą oceną .

Tomek
1 rok temu

Za smarkacza usłyszałem,że Ostrów wyzwolili sowieci…taka ploteczka, a ostatnio ok. 5 late temu kupiłem książkę sowieckiego tankisty)czołgisty) który pisze .że 23 stycznia 1945 roku przejechali przez Ostrów 3 czołgami i dalej pojechali na Krotoszyn gdzie po drodze jeden z czołgów przejeżdżając przez mostek na rzece wpadł do niej- most nie wytrzymał. Ale przez Ostrów przejechali bez żadnego wystrzału i bez strat.

.....
odpowiada  Tomek
1 rok temu

……Podobno spaliło się tylko jedno mieszkanie przy „Hermann-Goring Strasse” (Raszkowskiej) … bo niemcy jak spierda..i przed Armią Czerwoną zapomnieli wyłączyć żelazko 🙂

Elektor
odpowiada  .....
1 rok temu

Jak tak dalej pójdzie to możliwe że znowu nazwę poczciwej Raszkowskiej zmienią na „ul. Stiepana Bandiery” albo tego uzdolnionego aktora zadymiarza z Kijowa „Prospiekt Zieleńskiego”.

seniortakaprawda
1 rok temu

Gdyby nie nacierali Rosjanie to to AK nic by nie zrobiło. Minęło 78 lat i amnezja, Polskę wyzwoliło AK i Anders na białym koniu.

Niepodległy
1 rok temu

Po raz pierwszy delegacje nie miały możliwości złożenia kwiatów i zniczy pod tablicą Armii Czerwonej… Czy niektórym, przywykłym do tego procederu przez lata, nie było przykro z tego powodu?

seniortakaprawda
odpowiada  Niepodległy
1 rok temu

Zacytuję tobie „Niepodległy” Według założeń Generalplan OST 80-85% polskiego narodu miało paść ofiarą machiny zagłady. Twórcą tej zbrodniczej wizji był Hans Ehlich. Jeżeli to by się sprawdziło to dzisiaj nie wypisywał byś głupstw. Wyzwolili Rosjanie Polskę, koniec kropka. Co bylo potem i teraz to trzeba to ocenić w inny sposób.

Prawda
1 rok temu

Spod okupacji NIEMIECKIEJ! nigdy nie było na mapach Hitlerlandu czy Nazilandii. Była Rzesza Niemiecka. Hitler był przywódcą Niemiec! Niemcy mordowali naszych dziadów, pradziadów. Niemcy rabowali i gwałcili. Nie zapłacili za grabież i krzywdy.

Dociekliwy.
1 rok temu

Ani słowa o Armii Czerwonej choć inne media podają, że Kalisz, Ostrów, Krotoszyn „wyzwoliło” nadejście kolejnego okupanta? Ciekawe. Plac 23 stycznia jest na cześć i chwałę „wybawicieli”, więc powinno to podlegać pod dekomunizację przestrzeni publicznej. A wszyscy i tak znają to miejsce pod nazwą „Zielony rynek”.

mariano
1 rok temu

„Co działo się 78 lat temu w Ostrowie Wielkopolskim? Wzniecono tu lokalne powstanie, które zakończyło się sukcesem militarnym. Ostrowskie oddziały Armii Krajowej zaatakowały Niemców i wyzwoliły miasto. AK ” … i tak drogie dzieci zmienia się i zakłamuje historię , którą jeszcze nieliczni mieszkańcy Ostrowa pamiętają … fakt niezaprzeczalny jest że Ostrów Wielkopolski wyzwoliła z marszu Armia Czerwona czy to się komuś podoba czy nie a AK w Ostrowie WLKP CIEKAWE … ???

końska głowa
1 rok temu

Czytając ten artykuł odkryłem że Armii Czerwonej nie było w tym czasie w okolicach Ostrowa tym bardziej podziwiam ochotników którzy zdobyli niemiecki czołg ,,Panterę ”(ciekawe jak tego dokonali) i jeszcze ostrzelali wroga .Wcześniej inaczej historię wyzwolenia Ostrowa z pod okupacji opisywano, i teraz …w kropce jestem .

Ostatnio edytowany 1 rok temu by końska głowa
gajowy
odpowiada  końska głowa
1 rok temu

Najpierw „naziści” gonili „ochotników”, później „ochotnicy” „nazistów”. A na koniec przyszli sowieci i przegonili wszystkich.

18
0
Napisz co o tym sądziszx