Proboszcz ma dziecko i nadal ma prawo moralizowania? Tak twierdzi Stonoga

Udostępnij
Tweet

Zbigniew Stonoga po wyjściu z aresztu śledczego opublikował nagranie, w którym ujawnił, że jeden z księży proboszczów ma sądownie potwierdzone ojcostwo. – Alimenty przez pewien czas płacił, po czym zaprzestał realizacji tego obowiązku. – mówi Stonoga. Przedstawiciel kościoła stwierdził, że ksiądz otrzymał karę „pokuty” i nadal może moralizować innych. 

Parafia w Rusku, chociaż należy do powiatu jarocińskiego, to podlega pod diecezję poznańską. Jak informuje Stonoga odpis wyroku trafił do biskupa w Poznaniu. Ksiądz kanclerz z tamtejszej diecezji potwierdził, że sprawa jest znana Kościołowi. Proboszcza ukarano karą pokuty. Przedstawiciel Kościoła przyznał, że spłodzenie dziecka przez księdza nie pozbawia go praw wynikających ze sprawowania tej funkcji. Czyli nadal może moralizować wiernych.

Sprawę nagłośnił kontrowersyjny Zbigniew Stonoga. Do niego zgłosiła się matka dziewczyny, której ojcem ma być ksiądz proboszcz z Ruska k. Kalisza. Poinformowała go, że 2 lata temu przed sądem przyznał się do ojcostwa dziewczyny, która obecnie ma 17 lat. Zobowiązał się do płacenia alimentów. Jak wynika z dalszych informacji przekazywanych przez Stonogę, ksiądz w ubiegłym roku miał przestać je płacić. Rozstał się z panią Renatą, która do niedawna mieszkała na probostwie. Teraz ma zamieszkiwać tam inna kobieta.

Kanclerz Kurii Poznańskiej zasugerował, że kobieta powinna pójść do sądu i zgłosić, że ksiądz przestał płacić alimentów. Jednocześnie przyznał z rozbrajającą szczerością, że fakt spłodzenia dziecka nie skreśla go z prawa do bycia księdzem. Według wiedzy kanclerza ksiądz proboszcz zerwał całkowicie kontakt z matką wspólnej córki. Jako karę wyznaczono „pokutę”. – Każdy kto zgrzeszył ma prawo do nawrócenia – przekonywał w rozmowie ze Zbigniewem Stonogą ksiądz kanclerz. Podkreślił, że sprawa złamania celibatu została zakończona pokutą. – Nie jest to odosobniony przypadek, że ksiądz zbłądził. – dodał.

– Tak wygląda moralność kościoła katolickiego w Polsce. Tak wygląda stanowisko kanclerza kurii poznańskiej. Czy ono jest poprawne? Czy ono jest uczciwe wobec tego co księża głoszą z ambon tych wszystkich budynków, w których zarabia się de facto pieniądze i wpływa się na politykę bieżącą Państwa? Bo Pana Boga nie ma w kościołach od wielu lat – skomentował Zbigniew Stonoga.

W powiecie ostrowskim jest co najmniej jeden przypadek księdza proboszcza, który nadal pełni funkcję i ma na koncie dziecko. Wówczas pełnił funkcję w Odolanowie. Teraz przebywa na innej parafii w powiecie ostrowskim.

CZYTAJ  Drewniane bele uderzyły w osobówkę

Redakcja portalu jarocinska.pl porozmawiała ze wspomnianym księdzem. Ten zaprzeczył jakoby był ojcem wspomnianej 17-latki. „Mam spokojne sumienie. Nie wiem, dlaczego ta kobieta się tak mści za coś czego nigdy nie zrobiłem” – przekonuje ksiądz.

Kanclerz archidiecezji poznańskiej przedstawił stanowisko:

„W odpowiedzi na liczne zapytania dotyczące opublikowanej przez Zbigniewa Stonogę informacji o ks. proboszczu informujemy, że:

W niniejszej sprawie toczy się postępowanie sądowe. W związku z tym ksiądz ustanowił swoim pełnomocnikiem mecenasa Marcina Oźminkowskiego, który jako jedyny został upoważniony do informowania o toczącym się przed sądem postępowaniu.
Kuria Metropolitalna w Poznaniu nie posiada żadnego odpisu wyroku o nakazie płacenia alimentów.
Sprawa rzekomego ojcostwa nie została nigdy zgłoszona przez matkę dziecka Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.
Wobec informacji przekazanych przez osoby trzecie przełożeni księdza przeprowadzali z nim rozmowy. Ksiądz w czasie składanych wówczas wyjaśnień nie potwierdzał zarzucanych mu czynów i postaw.
Wobec zaistniałej sytuacji, po publikacjach medialnych, proboszcz został wezwany do złożenia na piśmie wyjaśnień swoim przełożonym. Kuria Metropolitalna w Poznaniu po otrzymaniu wyników postępowania sądowego podejmie dalsze działania.”

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

100 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Konfederata
1 rok temu

No cóż tz kapłaństwo, duchowieństwo. Na każdym szczeblu, niczym nie różni się od rządów PiSduchów. Jedni i drudzy są diabła warci. Jedni i drudzy kradną, kłamią dla własnej kasy. Ja tępię przestępców rządowych a drugich wykluczyłem ze swojej katolickiej wiary.

Obserwator
1 rok temu

Kiedy pod sutanna księdzu często starczy fujara powinna spotkać go za to sroga kara

miejscowy
1 rok temu

..to jak mowa do policjanta że ta prędkość to diabeł podkusił i proszę o pokutę w postaci połajanki i pouczenia mandatowego..Za czyny w artykule się płaci..do roboty fizycznej na alimenty i koniec jako ksiądz..bo to jak by wierni płacili alimenty za sex księdza z tacy..(do puki płacił)

Kris
1 rok temu

A co tam u taty-księdza z Wysocka? Wiele osób wie a tu cisza?

Knur
odpowiada  Kris
1 rok temu

W Wysocku 100% to wierni poddani, usta mają zaspawane.. prawdziwi wyznawcy, więc cichosza.

Ela
odpowiada  Kris
1 rok temu

W Wysocku Wielkim to jest ciemnogród. Wszyscy wiedzą ale jest zmowa milczenia. Parodia że w takich czasach są tak tępi ludzie. Cała wieś wie i cisza. Nie do uwierzenia.

Ostatnio edytowany 1 rok temu by Ela
czytelnik
1 rok temu

Nie żebym go bronił, ale po wpisać widać, że wszyscy tylko o nim i o kościele. tylko jedna sąsiadka napisała jak było z tą panią. Bez winy nie była. Dobrowolnie mężatka zamieszkała u niego, dziecka też jej na siłę nie zrobił prawda? więc trzeba patrzeć z obu stron.

PanBog
1 rok temu

Remont kosciola na tace malo dawja to skad ma chop brac kyrlie elejson 🙏 🙏 nawet w dino chyba sie zatrudnil bo codzien otwiera sklep
Po kolędzie napewno splaci sie a wy afere robocie

Ostatnio edytowany 1 rok temu by PanBog
Zastanawiam sie
1 rok temu

Panie Stonoga zapraszamy do Ostrowa Wlkp. do domu spokojnej starości w którym o dziwo mieszkają bardzo młodzi księża. Przy obecnych brakach dlaczego nie pracują normalnie w parafiach???

Ferdek
odpowiada  Zastanawiam sie
1 rok temu

Nie interesuj się bo kociej mordy dostaniesz, gratuluję autorytetu , kryminalista stonoga, zgadnę platfus jesteś

Kienkasu
odpowiada  Zastanawiam sie
1 rok temu

Muszą robić „mokra” robotę żeby później awansować za zasługi.

Hm
odpowiada  Kienkasu
1 rok temu

Znaczy się flaka na kiełbasach marszczą?

Koziabródka Wojewoda Łęczycki
1 rok temu

W każdej społeczności parafialnej nie jest tajemnicą poliszynela, ze kobiety, szczególnie te atrakcyjne, jędrne i cycate mają potomstwo z duchownymi. Osobiście jestem przeciwnikiem celibatu, albowiem jest to relikt średniowiecza, kiedy to doszło do rozłamu kościoła w ramach tzw. wielkiej schizmy wschodniej na dwa obozy : kościół rzymskokatolicki i kościół grekokatolicki (1054), czego pokłosiem była reformy Grzegorza VII i Kaliksta II (sobór laterański -1123), wprowadzające obowiązkowy celibat. O ile w tych czasach celibat miał wówczas zapobiec roztrwonienia majątku kościelnego na rzecz własnej rodziny duchownego, po drugie zaś- i zapewniać bezwzględne kleru posłuszeństwo wobec przełożonych, to dziś takie postulaty nie przystają do rzeczywistości, albowiem w naszych czasach duchowieństwo jest kategorią zawodową, a nie tylko szczególną formą służenia Bogu i wspólnocie religijnej. Księża dziś legalnie otrzymują wynagrodzenie za prowadzenie lekcji religii, czy jak kto woli katechezy, określoną pensję za posługę kapłańską, nie mówiąc już o najbardziej bulwersującej sprawie, o tzw. „dobrowolnych” opłatach za sakramenty (pogrzeb, ślub itp.).Skoro za swoje posługi dostają kasę, to na zdrowy rozum: dlaczego muszą koniecznie dzielić się swoim majątkiem tylko i wyłącznie z Kościołem.
I tu tkwi sedno sprawy, bo  największe problemy  pojawiają się w przypadku dziedziczenia. Oczywiście, jeżeli dziecko zostanie oficjalnie uznane przez księdza albo dokona tego sąd, wchodzą ustawowe uregulowania dziedziczenia. Jednak  w życiu nie jest to tak oczywiste, ponieważ na księży najczęściej zostaje nałożony obowiązek sporządzenia testamentu. W takim przypadku pomijani są spadkobiercy ustawowi, przysługuje im jednak prawo do zachowku.
Życzę powołań wszelakich i upojnych nocy na plebani.

Dorota N.

Tylko, że parafianie nie dają na tacę księdzu ani jego dzieciom czy kochankom, tylko na potrzeby parafii, czyli np. remonty, kwiaty do kościoła, pomoc dla potrzebujących itd. i oczywiście na utrzymanie księdza (tylko JEGO, bo wiadomo, że pasibrzuchy pracują godzinę lub dwie dziennie, to nie mają, kiedy dorobić).

zyg zag
1 rok temu

Nie trzeba potępiać, młoda krew, nie on pierwszy i nie ostatni. A przecież gorszego grzechu wysrzegł sie, nie zażywał antykoncepcji.

Kościelny
1 rok temu

Ten to przynajmniej wykładał do właściwej dziury nie tak jak większość kleru

art
odpowiada  Kościelny
1 rok temu

Nie do końca bo jak teraz dziewczyna ma 17 i 2 letnie dziecko to w ciążę zaszła mając 14 lat to pedofilią.

100
0
Napisz co o tym sądziszx