Ostrów miastem kolejarzy? Smutne losy parowozu z miłym akcentem

„Ostrów miastem kolejarzy” słyszeliśmy przez laty. Tymczasem robić za bardzo nie ma komu, zwłaszcza jeśli chodzi o zabytkowy parowóz stojący przy kładce nad torami od strony ulicy Skorupki w Ostrowie Wlkp.

Widząc wspomnianą lokomotywę można śmiało stwierdzić, że ktoś chyba zapomniał o jej istnieniu i najlepiej gdyby rdza zniszczyła ją do reszty. Na szczęście grupa pasjonatów kolejnictwa postanowiła zrobić coś pożytecznego. W sobotnie popołudnie spożytkowali na akcję sprzątania i odchwaszczania Ty 45-94.

Ostatnie intensywne opady sprawiły, że zieleń naprawdę bujnie wystrzeliła i dość agresywnie rzuciła się na oplatanie parowozu. Niestety stwierdzić też trzeba że ilość śmieci w otoczeniu lokomotywy i postępujące ślady wandalizmu, nie świadczą najlepiej o kulturze mieszkańców naszego miasta.

Nie obyło się też bez interwencji policji, która odwiedziła nas podczas pracy. To skądinąd można odczytać w pewnym sensie za pozytywną reakcję, świadczącą że los tego pomnika nie jest jeszcze do końca wszystkim obojętny. W tym przypadku interwencja okazała się jednak całkowicie bezpodstawna i całkowicie nietrafiona. Niemniej cieszy jednak reakcja policji.

Ostatecznie udało nam się uporządkować nieco bezpośrednie otoczenie parowozu i choć to może nie wiele dla tej maszyny to jednak mały krok w dobrym kierunku 🙂 – piszą o swojej pracy osoby z Klubu Miłośników Kolei w Ostrowie Wielkopolskim.

Pasjonaci w poprzednich latach próbowali także z własnych pieniędzy zabezpieczyć nową farbą parowóz, ale spotkali się z groźbami ze strony Muzeum z Warszawy. W 2019 roku napisali, że chcąc pomalować także drugi parowóz, stojący bliżej dworca, uzyskali informację z Warszawy, że oba parowozy mogą zmienić właściciela i opuścić Ostrów.

Parowóz został dostarczony do Ostrowa Wlkp. w 1987 roku i postawiony w obecnym miejscu 4 lata później.

Mamy nadzieję że do tego nie dojdzie i staramy się zrobić wszystko aby tak nie było. Niestety wszelkie nasze dotychczasowe staranie pozostawały zawsze bez odpowiedzi bądź znajdowały odpowiedź odmowną.

To przykre jakie podejście do historii jest reprezentowane przez pewne instytucje.

Czy władze Ostrowa Wlkp. mogą się wykazać i zadziałać w tym temacie? Bo wiadomo, że temat kolejki wąskotorowej okazał się dla nich nie do przejścia. Co prawda wyremontowana lokomotywa stoi na terenie bazy Wodkanu przy ulicy Grunwaldzkiej, ale nie wyremontowano torowiska.

CZYTAJ  Oddali hołd pod pomnikiem Papieża po publikacji TVN o kryciu księży. Stanowisko Papieża Franciszka

48 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ostrow Miasto Zlomiarzy
8 miesięcy temu

Dzisiejszym symbolem miasta jest złom ale inny. Rozbitki z Francji na każdej z wylotówek. Można spokojnie zamienić Ostrów na Januszów. Utknąć w Januszowie, też niedługo stanie się memem.

No name
8 miesięcy temu

Skoro jest właściciel to powinno się zgłosić sprawę do prokuratury i na policję o rażące lub celowe zaniedbanie ochrony i konserwacji zabytku który jest własnością kolejnej wydmuszki urzędnicze pisowskiego państwa pewnie władze tego muzeum biorą po 20 lub 30 tys. na miesiąc i pierdza w fotele i rzna grupa po każdej informacji z terenu

Karol3414
8 miesięcy temu

Dużo osób narzeka na władze Ostrowa, a czy ktoś zadał sobie pytanie czyją własnością jest ta lokomotywa? Miasto nie może ot, tak sobie wyremontować czyjejś własności, a jak wynika z artykułu nawet prywatnych pasjonatów właściciel pogonił. Tak więc pretensje, w pierwszej kolejności kierować do właściciela, o to że zaniedbał sprzęt, o to że nie zabezpieczył go choć w minimalnym stopniu przed wandalami i o to że choć sam nie dba to nie pozwala innym sobie pomóc. W dalszej kolejności pretensje kierować do wandali którzy demolują taką pamiątkę.

Robert Pasik
8 miesięcy temu

Mój pradziadek był kolejarzem , mój dziadek też był kolejarzem . No bo Ostrów to zagłębie kolejarzy . Mój ojciec też był kolejarzem a Ja lubię .

Nostalgia
8 miesięcy temu

Niezłe wspomnienia, za tą kolejką w wieku nastu lat robiliśmy test ciążowy z moja była kobita. Na szczęście negatywny ^^

No name
8 miesięcy temu

Policja przyjechała jacyś jasnowidze w tej policji czy co ciekawe gdzie byli jak ludzie śmietnisko sobie w tym miejscu zrobili niech lebkow ścigają co robią sobie wyścigi po Ostrowie co weekend albo te męskie panny z fajfusami co bez wydechow po okolicy sie ścigają to będzie pożyteczne a nie ludzi dobrej woli nachodzic

Wujek Leszek
8 miesięcy temu

Tak umiera historia w tym kraju

Baska
8 miesięcy temu

Wycinajac te krzaki i ujawniając miejsce wydaliscie wyrok na ten zabytek który w ciągu paru miesięcy zostanie zniszczony i rozkradziony bo pewnie SOKisci nawet tam nie zaglądają ludzie pracowici ale naiwni z tych wolontariuszy kolejnictwa

Pisowiec
8 miesięcy temu

Pasje są zrozumiałe, ale wszystko musi być robione z głową i za pozwoleństwem odpowiednich organów! Takie warcholstwo to było za Tuska! Skończyła się taka samowolka i sobiepaństwo. To mienie państwowe jest, nasze wspólne, kolektywne, i tylko państwo ma prawo decydować o jego przeznaczeniu!

Wredna Gocha
odpowiada  Pisowiec
8 miesięcy temu

Ty komuchu pisowski już nie długo twój PiS będzie decydował za Ciebie ile masz stolca i moczu dziennie wydalić nie rozumiesz jak ludzi panstwo steroryzuje to ludzie staną się bierni na wszystko społeczna nie wymuszona inicjatywa to jeden jeden z przejawów zdrowej demokracji

Wujek Leszek
odpowiada  Pisowiec
8 miesięcy temu

Populisci u władzy to bankructwo państwa inteligentny zrozumie głupi będzie miał swoje teorie

Lesniczy
odpowiada  Pisowiec
8 miesięcy temu

Twój PiS to łagodny objaw faszyzmu oby nie złośliwial gdy wybory będą coraz bliżej

miejscowy
8 miesięcy temu

Przydałby się sponsor farby ,agregat piaskarka i ludzie chętni zamienić czas wolny dla smartfonów na pędzle lub z agregatem malarskim i powinno być wizytówką miasta w lepszym miejscu..bo coraz mniej zabytków zostanie dla pokoleń..ostatnio 20 latek zdziwiony że były telefony na żeton i nie było smartfonów-to do czego zmierzamy..

48
0
Napisz co o tym sądziszx