Różne metody oszustów, nowe ofiary. Ku przestrodze

Udostępnij
Tweet

Prawie 4 tysięcy złotych, ponad 11 tysięcy złotych, 14 tysięcy złotych, 50 tysięcy euro – tyle w ostatnim czasie straciły osoby, które zostały ofiarami oszustów. Zakupy w sieci, nieszczęście bliskiej rodziny i chęć odzyskania niewykorzystanej kwoty na platformie, na której występują notowania giełdowe surowców, doprowadziły do stracenia oszczędności całego życia.

11 maja br. 85– letnia seniorka otrzymała telefon od mężczyzny podającego się za wnuka, który miał spowodować wypadek, w którym potrącił małą dziewczynkę. To zdarzenie potwierdziła fałszywa policjantka i oświadczyła, że wnuk może wyjść na wolność tylko po wpłaceniu kaucji. 2 godziny po pierwszym telefonie do domu seniorki zapukał oszust, podający się za adwokata wnuka i zabrał prawie 14 tys. złotych.

Policjanci kolejny raz przypominają, że żadne tego typu działania policji nie są organizowane przez telefon. W tego typu sytuacjach funkcjonariusze również nigdy nie korzystają ze środków pieniężnych obywateli.

Trzy dni później, bo 14 maja 46-latka, która wystawiła na sprzedaż kwietnik na jednym z popularnych portali o charakterze „kupno-sprzedaż” otrzymała link od potencjalnego kupca. Link miał być do kuriera jednak okazał się oszustwem. Kobieta po wejściu w przesłany link, wpisała swoje dane bankowe, podała poufny klucz przesłany przez SMS i z konta zniknęło ponad 11 tys. zł.

Pamiętaj, gdy korzystasz z portali aukcyjnych
• Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
• Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem.
• Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
• Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

CZYTAJ  Szokujące informacje nt. 19-latki, która szła z noworodkiem

15 maja na telefon 61-latka zadzwonił pracownik firmy, która miała odprowadzić podatek, od kwoty, która ma należeć do 61-latka tytułem kwoty niewykorzystanej na platformie, na której występują notowania giełdowe surowców, z której owy mężczyzna wcześniej dokonał transakcji. Pracownik polecił rejestracje na swoim komputerze aplikacji oraz wpłacenia pieniędzy w wysokości 25 tysięcy Euro. Niestety pokrzywdzony wykonał dwie takie transakcje i łącznie stracił 50 tysięcy Euro.

W trosce o bezpieczeństwo Państwa środków oraz danych, ostrzegamy przed próbami oszustw dotyczących szybkiego zarobku na inwestycjach giełdowych. Obietnica inwestowania naszych środków przez niesprawdzone podmioty zazwyczaj kończy się utratą pieniędzy.

Dlatego, jeśli natrafisz na artykuł lub skontaktuje się z Tobą osoba informująca Cię o:

możliwości uzyskania szybkich i wysokich zysków dzięki inwestycji

konieczności instalacji aplikacji (na komputerze lub telefonie), dającej możliwość automatyzacji operacji

Zastanów się chwilę. Zachowaj zdrowy rozsądek i dużo ostrożności. Nie ulegaj presji, nie daj skusić się pozornie atrakcyjnym ofertom, nie działaj pod wpływem chwili. To może być oszustwo.

Ostatnie oszustwo miało miejsce 20 maja. Kobieta chcąc kupić matę edukacyjną pod pozorem zapłaty za przesyłkę i kuriera otrzymała link ze stroną phischingową, po wejściu na nią i podaniu danych oszust uzyskał dostęp do bankowości internetowej i wypłacił zgromadzone tam środki metodą BLIK w kwocie prawie 4 tys.

Przypominamy, że Phishing to metoda oszustwa, w której celem cyberprzestępcy jest uzyskanie ważnych danych, np. dane logowania, numer karty kredytowej, numer pesel. W tym celu przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, np. banki, firmy kurierskie w celu wyłudzenia poufnych informacji. Za pomocą przygotowanych wiadomości próbuje nakłonić daną osobę, aby kliknęła w umieszczony w wiadomości link. Przeważnie prowadzi on do strony internetowej stworzonej przez oszustów. Jest bardzo podobna do autentycznej witryny firmy czy instytucji, od której rzekomo pochodzi wiadomość. Za pomocą takiej strony, cyberprzestępcy uzyskują wszelkie informacje, które sami udostępniamy, logując się np., na stronę swojego banku,

CZYTAJ  Nie przeżył potrącenia. Potężna dziura w przedniej szybie (aktualizacja)

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności w sieci! Nigdy nie wchodźmy w podejrzane linki, nie podawajmy danych wrażliwych oraz nie instalujmy aplikacji niewiadomego pochodzenia.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

14 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Wkurr
1 rok temu

Taaa a jak chcesz zgłosić coś takiego to policja ma to gdzieś.

Ela
1 rok temu

Podawajcie nr telefonów,z których próbowano was oszukać-pomoże to innym.

Marcin
1 rok temu

Policja ma w d4 takie sprawy. Zgłosiłem na Odolanowskiej próbę wyłudzenia metodą na dopłatę do przesyłki, to jakaś dziewucha na dyżurce powiedziała mi, że mam skasować tego sms-a. Specjaliści od wycinania konfetti i pałowania protestujących babć :)))

Elektor
1 rok temu

Najbezpieczniejszy sposób na kradzież to jest „na pisowca”. Nawet posłowie PiS są uważani za uczciwych choć wiadomo że nikt by tym kreaturom roweru nie dał do przytrzymania. Chyba że ciemnota.

POS
1 rok temu

+48 576 165 168 ten numer też próbował mnie oszukać, chociaż wyraźnie napisałem mu, że po wpływie środków może przysłać kuriera. Ten jednak próbował poprzez przesłany link, niby z InPost, abym ściągnął sam pieniądze na swoje konto, bo on niby już tam wpłacił, a kolejnym krokiem jest podanie danych do konta i dostęp mają gotowy. Charakterystyczne jest to, że nie pytają o cenę, nie negocjują, bo oczywiście to jest nieistotne. Miałem 2 takie przypadki w krótkim czasie na OLX, więc uwaga!!!!!!

Pytanie
1 rok temu

Ja myślę że do ścigania tych przestępstw warto by zatrudnić tego Dymkowskiego z tą swoją lalą.od dubbingu oraz tę ekipę wolontariuszy co to udawają że walczą z.pedofilią…Skoro są tacy skuteczni w sciganiu przestępców to dlaczego w.naszym rejonie popełniane są przestępstwa?

mama
1 rok temu

warto zwrócić uwagę na metodę 500+ .500 dają 5000 zabierają takiego oszustwa jest najwięcej .

Bmw
odpowiada  mama
1 rok temu

Hej mama masz absolutną rację, ta mafia kradnie najwięcej i nikt nic z tym nie robi

Adi
odpowiada  mama
1 rok temu

Twierdzisz, że poprzednicy zostawiali ci więcej, masz słabą pamięć, masz niewiele ponad 20 lat, masz złe dane, czy wolisz aby „twoi” oszukiwali??????

leonek
1 rok temu

A mnie ostatnio chcieli zrobić na płatność kurierem In post na whatss ap. Przysłali link i jak odpisałem, że sprawdzę go na policji i wrócimy do tematu, to wykasowali rozmowę ale wcześniej zapisałem w kontaktach numer ich telefonu.
Korzystając z dnia wolnego udałem się na policję zgłosić próbę oszustwa i nie uwierzycie co usłyszałem.
Dyżurny był tylko zainteresowany, czy poniosłem stratę. Jak odpowiedziałem, że nie, to poinformował mnie, że nie przyjmują takich zgłoszeń i gratuluje mi ostrożności. Poinformowałem go, że zapisałem numer telefonu z którego oszust działał ale i to go nie zainteresowało. Nawet zapytałem go, czy nie lepiej przeciwdziałać oszustom niż czekać, aż faktycznie kogoś oszukają ale usłyszałem, że takich zgłoszeń nie przyjmują.
Gdyby ktoś chciał od was coś kupić z numeru telefonu 502 760 459 to omijajcie go szerokim łukiem.
A później są artykuły, że policja ostrzega. Jak by się wzięli do roboty i działali w takich sytuacjach oszustw byłoby mniej.

Slawo
odpowiada  leonek
1 rok temu

Też miałem dokładnie to samo Whatsapp i link inpost. Skojarzyłem bo pare dni wcześniej przeczytalem artykuł o tego typu oszustwach. Jakbyś oszusta na policje przyprowadził to wtedy by medale sobie wieszali.

Www
1 rok temu

Moim sposobem na dziwne telefony to prosty tekst kto sprzedal wam moje dane osobowe i nr prywatny mojego tel nachalnie stanowczo zadam odpowiedzi przeważnie odpowiedzi nie uzyskują a jak jeszcze dodam że zgłoszę to do RODO i na policję rozmowa zaraz się urywa i nigdy nie ma powtórek

Bon
odpowiada  Www
1 rok temu

Jak coś wystawiasz na sprzedaż, to jest oczywiste że podajesz pewne dane. To o czym napisałeś to inna sprawa.

Matylda
1 rok temu

To proste jesli ktoś dzwoni do Ciebie i zadaje sobie tyle trudu to nie po to abyś cos zyskał tylko po to aby Cię wykiwac i okraść

14
0
Napisz co o tym sądziszx