Sędzia nie przespała całej nocy. W końcu odtajniła proces

Po nagłośnieniu przez media kontrowersyjnej decyzji o utajnieniu procesu o zadośćuczynienie dla braci Pankowiak, wykorzystywanych przez księdza pedofila, nastąpił nagły zwrot akcji. Sędzia przyznała, że artykuł Gazety Wyborczej zakłócił jej spokój i spowodował bezsenność.

Piotr Żytnicki z poznańskiej redakcji Gazety Wyborczej zrelacjonował to tak:

„Wczoraj przed południem dowiedziałem się, że sędzia Arleta Konieczna z Kalisza utajniła proces wytoczony miejscowej diecezji przez Bartłomieja i Jakuba Pankowiaków, ofiary księdza pedofila. Utajniła, bo jej zdaniem mógłby zagrażać moralności. Najpierw się zdziwiłem, potem wkurzyłem. Postanowiłem działać.

Napisałem artykuł, w którym skrytykowałem utajnienie procesu. Potem skargę do prezesa sądu i jeszcze oficjalny wniosek do sędzi Koniecznej o przywrócenie jawności. I jeszcze prośbę o interwencję do fundacji Court Watch Polska (monitoruje pracę sądów) i do biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

To jest cholernie ważna sprawa i wcale nie dlatego, że dramatyczną historię Bartka i Jakuba zobaczyły miliony Polaków w filmie braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”. To jest cholernie ważna sprawa, bo Kościół w Polsce nie chce płacić za krzywdy wyrządzone przez księży pedofilów. Kościół trzeba do tego zmuszać. Kropla drąży skałę.

Bartek i Jakub opowiedzieli o molestowaniu przed kamerami. Bartek powtórzył to w procesie karnym pedofila, który był jawny. Czyją moralność chciała więc chronić sędzia Konieczna? Czy zbrodnie księży pedofilów i parasol ochronny przełożonych mają być nadal tematem tabu?

Zaprotestowałem, bo nie mogłem się zgodzić na utajnienie rozprawy. Jawność gwarantuje konstytucja, a powołując się na ochronę moralności sędzia nadużyła prawa.

Niektórym nie mieści się w głowie, że dziennikarz może coś takiego napisać. Sąd się szanuje, przed sądem się klęka. Nie tak dawno musiałem się tłumaczyć, bo napisałem w tekście, że sędzia Kinga Przybylska-Wieczorek skłamała w wydanym postanowieniu. No, skłamała, więc tak napisałem. Miałem pisać, że minęła się z prawdą?

CZYTAJ  Zginął na Ukrainie. Osierocił czworo dzieci

No więc sędzia Konieczna z Kalisza nadużyła prawa i uznałem, że tak nie wolno tego zostawić. Konstytucja zapewnia jawność postępowań sądowych i wolność prasy – i sędzia z Kalisza nie będzie tego zmieniać.

Gdy przed południem wywołano sprawę, wszedłem z innymi dziennikarzami do sali rozpraw. Sędzia Konieczna nie chciała wyjaśnić, dlaczego jawny proces zagraża moralności. – Decyzja jest zgodna z prawem, a państwo już dużo napisali. Proszę opuścić salę – tak powiedziała.

– Sąd nas usuwa, nie wyjaśniając opinii publicznej powodów swojej decyzji – zauważyłem.
– To pana komentarz – odpowiedziała.

Przez kilkadziesiąt minut prowadziła rozprawę za zamkniętymi drzwiami – czekaliśmy na korytarzu. Gdy po przerwie strony wróciły do sali, weszliśmy razem z nimi. Ponownie domagałem się wyjaśnień. Sędzia zagroziła, że jeśli nie wyjdę z sali, wezwie ochronę.

– Czytałam pana artykuł i nie pozostanę obojętna – stwierdziła. No dobrze, niech nie będzie, niech pozywa, tylko się uśmiechnąłem, bo takie groźby nie robią na mnie wrażenia.
I wiecie co? Presja jednak ma sens. W tym wypadku przyniosła skutek, bo po kolejnych kilkunastu minutach sędzia Konieczna odtajniła rozprawę i wpuściła nas do sali rozpraw. Nie przyznała się do błędu, nie przeprosiła, ale najważniejsze, że mogliśmy obserwować i relacjonować rozprawę.

Gdy rozprawa się skończyła, sędzia powiedziała jeszcze: – Przez pana artykuł całą noc nie zmrużyłam oka. Liczę na sprostowanie i przeprosiny.
Sędzia zna prawo, więc wie, jak wystąpić o sprostowanie. A przepraszać nie będę, bo nie mam za co. Mam za to satysfakcję, że udało się odnieść kolejny mały sukces.”

33 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Genowefa
1 rok temu

Oj i ja czasami nie przesypiam nocy kiedy mojemu się zachciewa i kopulujemy..

Zdzisława
1 rok temu

W sumie ,to nawet bardzo dobrze że redaktor Gazety Wyborczej Piotr Żytnicki wziął się ostro za temat wynaturzeń homoseksualnych .Jutro z samego rana spieszę napisać pochwalnego emaila do Parlamentu Europejskiego że wreszcie znalazł się w Europie ktoś, kto ukazuje prawdę iż wynaturzenia homoseksualistów LGBT należy tępić i karać z całą surowością i przy użyciu wszelkich instancji sądownictwa powszechnego.Brawo Panie dziennikarzu z Gazety Wyborczej.

Aneta
odpowiada  Zdzisława
1 rok temu

Bądź obiektywny, skupiasz się tylko na osobach homoseksualnych, zapominasz że księża molestuja rowniez dorosłe kobiety, jak i male dziewczynki.

Bolek
1 rok temu

I teraz się okazało kto wpływa na sądy, GW może wywierać presję na sędziego gdy sprawa dotyczy znienawidzonych środowisk. Pierwsi krzyczą wolne sądy, niezawisłość sędziego, praworządność, ale tak naprawdę sąd sądem a racja musi być po stronie gw.

Lolek
odpowiada  Bolek
1 rok temu

Dlatego należy zrobić czystkę i zreformować sądownictwo. Gdyż od czasów powojennych w Polskiej Administracji jak i w Parlamencie Europejskim panuje tzw Ż*DOKOMUNA. Zauważ,kto najbardziej stęka gdy nasi chcą zrobić reformy w mediach czy sądach… Stękają tylko Ż*dzi. Gdyż opanowali już prawie wszystko, a to jeszcze nie koniec. Dopiero się ludziom oczy otworzą, gdy My jako Naród Polski będziemy musieli zapłacić pieniążki Żydom ,za to że Niemcy zburzyli w czasie okupacji na nasz kraj ich posiadłości. Takie prawo międzynarodowe już sobie wygenerowali w USA .Sięgnięcie po nasze pieniążki to tylko kwestia czasu.

Ostatnio edytowany 1 rok temu by Lolek
Dorota
odpowiada  Lolek
1 rok temu

Przecież my już płacimy im pieniądze

Kup pan loda 😁
odpowiada  Bolek
1 rok temu

Ciekawe. Co byś powiedział jakby pleban tobie lapsko w majtki chciał włożyć. Więc przestań pier……ć

Olek
1 rok temu

Po wystepie w tym filmie juz bym sie nie pojawil na ulicy

daro
1 rok temu

czy na zdjęciu to jest ta sędziną? czy to zdjęcie zapożyczone bo jak to ona to wiem gdzie mieszka ale nie wiedziałem że to sędzina i że ona może bronić stronniczo księży?

Gimbo
1 rok temu

Gdyby Braci Pankowiaków molestował Ktoś z Wrogów Kościoła to by zostali zmuszeni żeby siedzieli cicho bo zostaną zdeptani i nikt by nie wiedział bo według perfidnych lewaków tylko Pedofilia występuje w Kościele

Bula Liebling company
odpowiada  Gimbo
1 rok temu

Gdyby byli molestowani przez kogoś pokroju Romana Polańskiego (także ż*da) Sprawa już dawno rozeszłaby się po kuluarach TSUE .

Garet
odpowiada  Bula Liebling company
1 rok temu

Co się tyczy Polańskiego to GW jakoś nie zauważa kto nadał jemu pedofilów HONOROWE obywatellstwo Łodzi.

Newtek
1 rok temu

Czyli co cały ten film siekeilskich to ściema ? Kto to sponsoruje, kto oczernia kościół?

Gimbo
odpowiada  Newtek
1 rok temu

Ja myślę że Bracia Tłuściochy te sługusy Adasia Jąkały robią wszystko aby zatuszować swoje złe uczynki

Józwa Butrym
odpowiada  Newtek
1 rok temu

Przecież ksiądz się przyznał.

Aga
1 rok temu

Spała by normalnie gdyby była niezawisła

zdr
1 rok temu

jeszcze lala zacznie sie moczyć w nocy albo dostanie dwa okresy w miesiacu. arogancja, prywata.
Macie racje takie przestepstwa powinny byc pietnowane, nagłasnianie . ten proceder trwa juz 2000lat i tyle zamiata sie krzywdę niewinnych pod sukmanę proroków wiary katolickiej

Kobieta
odpowiada  zdr
1 rok temu

U kobiet dwa okresy w miesiącu często się zdarzają np.zmiana klimatu,stres zaburzenia hormonalne itd.

Katarzyna21
1 rok temu

ona nie powinna spać do końca życia, to jest sędzia chyba ziobry , rydzyka i kaczora

33
0
Napisz co o tym sądziszx