Sędzia nie przespała całej nocy. W końcu odtajniła proces

Udostępnij
Tweet

Po nagłośnieniu przez media kontrowersyjnej decyzji o utajnieniu procesu o zadośćuczynienie dla braci Pankowiak, wykorzystywanych przez księdza pedofila, nastąpił nagły zwrot akcji. Sędzia przyznała, że artykuł Gazety Wyborczej zakłócił jej spokój i spowodował bezsenność.

Piotr Żytnicki z poznańskiej redakcji Gazety Wyborczej zrelacjonował to tak:

„Wczoraj przed południem dowiedziałem się, że sędzia Arleta Konieczna z Kalisza utajniła proces wytoczony miejscowej diecezji przez Bartłomieja i Jakuba Pankowiaków, ofiary księdza pedofila. Utajniła, bo jej zdaniem mógłby zagrażać moralności. Najpierw się zdziwiłem, potem wkurzyłem. Postanowiłem działać.

Napisałem artykuł, w którym skrytykowałem utajnienie procesu. Potem skargę do prezesa sądu i jeszcze oficjalny wniosek do sędzi Koniecznej o przywrócenie jawności. I jeszcze prośbę o interwencję do fundacji Court Watch Polska (monitoruje pracę sądów) i do biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

To jest cholernie ważna sprawa i wcale nie dlatego, że dramatyczną historię Bartka i Jakuba zobaczyły miliony Polaków w filmie braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”. To jest cholernie ważna sprawa, bo Kościół w Polsce nie chce płacić za krzywdy wyrządzone przez księży pedofilów. Kościół trzeba do tego zmuszać. Kropla drąży skałę.

Bartek i Jakub opowiedzieli o molestowaniu przed kamerami. Bartek powtórzył to w procesie karnym pedofila, który był jawny. Czyją moralność chciała więc chronić sędzia Konieczna? Czy zbrodnie księży pedofilów i parasol ochronny przełożonych mają być nadal tematem tabu?

Zaprotestowałem, bo nie mogłem się zgodzić na utajnienie rozprawy. Jawność gwarantuje konstytucja, a powołując się na ochronę moralności sędzia nadużyła prawa.

Niektórym nie mieści się w głowie, że dziennikarz może coś takiego napisać. Sąd się szanuje, przed sądem się klęka. Nie tak dawno musiałem się tłumaczyć, bo napisałem w tekście, że sędzia Kinga Przybylska-Wieczorek skłamała w wydanym postanowieniu. No, skłamała, więc tak napisałem. Miałem pisać, że minęła się z prawdą?

CZYTAJ  Rolnik stracił rękę

No więc sędzia Konieczna z Kalisza nadużyła prawa i uznałem, że tak nie wolno tego zostawić. Konstytucja zapewnia jawność postępowań sądowych i wolność prasy – i sędzia z Kalisza nie będzie tego zmieniać.

Gdy przed południem wywołano sprawę, wszedłem z innymi dziennikarzami do sali rozpraw. Sędzia Konieczna nie chciała wyjaśnić, dlaczego jawny proces zagraża moralności. – Decyzja jest zgodna z prawem, a państwo już dużo napisali. Proszę opuścić salę – tak powiedziała.

– Sąd nas usuwa, nie wyjaśniając opinii publicznej powodów swojej decyzji – zauważyłem.
– To pana komentarz – odpowiedziała.

Przez kilkadziesiąt minut prowadziła rozprawę za zamkniętymi drzwiami – czekaliśmy na korytarzu. Gdy po przerwie strony wróciły do sali, weszliśmy razem z nimi. Ponownie domagałem się wyjaśnień. Sędzia zagroziła, że jeśli nie wyjdę z sali, wezwie ochronę.

– Czytałam pana artykuł i nie pozostanę obojętna – stwierdziła. No dobrze, niech nie będzie, niech pozywa, tylko się uśmiechnąłem, bo takie groźby nie robią na mnie wrażenia.
I wiecie co? Presja jednak ma sens. W tym wypadku przyniosła skutek, bo po kolejnych kilkunastu minutach sędzia Konieczna odtajniła rozprawę i wpuściła nas do sali rozpraw. Nie przyznała się do błędu, nie przeprosiła, ale najważniejsze, że mogliśmy obserwować i relacjonować rozprawę.

Gdy rozprawa się skończyła, sędzia powiedziała jeszcze: – Przez pana artykuł całą noc nie zmrużyłam oka. Liczę na sprostowanie i przeprosiny.
Sędzia zna prawo, więc wie, jak wystąpić o sprostowanie. A przepraszać nie będę, bo nie mam za co. Mam za to satysfakcję, że udało się odnieść kolejny mały sukces.”

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
33 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Genowefa
2 lat temu

Oj i ja czasami nie przesypiam nocy kiedy mojemu się zachciewa i kopulujemy..

Zdzisława
2 lat temu

W sumie ,to nawet bardzo dobrze że redaktor Gazety Wyborczej Piotr Żytnicki wziął się ostro za temat wynaturzeń homoseksualnych .Jutro z samego rana spieszę napisać pochwalnego emaila do Parlamentu Europejskiego że wreszcie znalazł się w Europie ktoś, kto ukazuje prawdę iż wynaturzenia homoseksualistów LGBT należy tępić i karać z całą surowością i przy użyciu wszelkich instancji sądownictwa powszechnego.Brawo Panie dziennikarzu z Gazety Wyborczej.

Aneta
odpowiada  Zdzisława
2 lat temu

Bądź obiektywny, skupiasz się tylko na osobach homoseksualnych, zapominasz że księża molestuja rowniez dorosłe kobiety, jak i male dziewczynki.

Bolek
2 lat temu

I teraz się okazało kto wpływa na sądy, GW może wywierać presję na sędziego gdy sprawa dotyczy znienawidzonych środowisk. Pierwsi krzyczą wolne sądy, niezawisłość sędziego, praworządność, ale tak naprawdę sąd sądem a racja musi być po stronie gw.

Lolek
odpowiada  Bolek
2 lat temu

Dlatego należy zrobić czystkę i zreformować sądownictwo. Gdyż od czasów powojennych w Polskiej Administracji jak i w Parlamencie Europejskim panuje tzw Ż*DOKOMUNA. Zauważ,kto najbardziej stęka gdy nasi chcą zrobić reformy w mediach czy sądach… Stękają tylko Ż*dzi. Gdyż opanowali już prawie wszystko, a to jeszcze nie koniec. Dopiero się ludziom oczy otworzą, gdy My jako Naród Polski będziemy musieli zapłacić pieniążki Żydom ,za to że Niemcy zburzyli w czasie okupacji na nasz kraj ich posiadłości. Takie prawo międzynarodowe już sobie wygenerowali w USA .Sięgnięcie po nasze pieniążki to tylko kwestia czasu.

Ostatnio edytowany 2 lat temu by Lolek
Dorota
odpowiada  Lolek
2 lat temu

Przecież my już płacimy im pieniądze

Kup pan loda 😁
odpowiada  Bolek
2 lat temu

Ciekawe. Co byś powiedział jakby pleban tobie lapsko w majtki chciał włożyć. Więc przestań pier……ć

Olek
2 lat temu

Po wystepie w tym filmie juz bym sie nie pojawil na ulicy

daro
2 lat temu

czy na zdjęciu to jest ta sędziną? czy to zdjęcie zapożyczone bo jak to ona to wiem gdzie mieszka ale nie wiedziałem że to sędzina i że ona może bronić stronniczo księży?

Gimbo
2 lat temu

Gdyby Braci Pankowiaków molestował Ktoś z Wrogów Kościoła to by zostali zmuszeni żeby siedzieli cicho bo zostaną zdeptani i nikt by nie wiedział bo według perfidnych lewaków tylko Pedofilia występuje w Kościele

Bula Liebling company
odpowiada  Gimbo
2 lat temu

Gdyby byli molestowani przez kogoś pokroju Romana Polańskiego (także ż*da) Sprawa już dawno rozeszłaby się po kuluarach TSUE .

Garet
odpowiada  Bula Liebling company
2 lat temu

Co się tyczy Polańskiego to GW jakoś nie zauważa kto nadał jemu pedofilów HONOROWE obywatellstwo Łodzi.

Newtek
2 lat temu

Czyli co cały ten film siekeilskich to ściema ? Kto to sponsoruje, kto oczernia kościół?

Gimbo
odpowiada  Newtek
2 lat temu

Ja myślę że Bracia Tłuściochy te sługusy Adasia Jąkały robią wszystko aby zatuszować swoje złe uczynki

Józwa Butrym
odpowiada  Newtek
2 lat temu

Przecież ksiądz się przyznał.

33
0
Napisz co o tym sądziszx