Powiat uruchamia klasę dla ukraińskich uchodźców

Udostępnij
Tweet

Zarząd Powiatu Ostrowskiego zdecydował o uruchomieniu w III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim oddziału przygotowawczego dla młodzieży z Ukrainy. Od 1 kwietnia 2022 r. ruszyły zajęcia dla 22 osób, które nie znają języka polskiego. Podczas spotkania z uczniami Starosta Ostrowski Paweł Rajski wręczył upominki- plecaki z wyposażeniem w przybory szkolne.

zdjecie

Od wybuchu wojny na Ukrainie do szkół średnich prowadzonych przez Powiat Ostrowski zgłosiło się ok. 20 osób chcących kontynuować naukę. We wcześniejszych latach były to pojedyncze przypadki w trakcie roku szkolnego.

Stale rosnąca liczba uczniów z Ukrainy, które nie znają języka polskiego spowodowała, że władze Powiatu Ostrowskiego zaczęły rozważać utworzenie oddziału przygotowawczego. W tej sprawie Starosta Ostrowski Paweł Rajski zainicjował spotkanie z grupą zainteresowanych uczniów ukraińskich i ich opiekunów. Podczas spotkania rozmawiano z udziałem osoby władającej językiem polskim i ukraińskim.

Osoba ta będzie jednocześnie uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych w charakterze tłumacza, osoby wspomagającej.  Usprawni to porozumiewanie się uczniów z polskimi nauczycielami oraz ułatwi przyswajanie wiedzy i nowego języka. Takie rozwiązanie, wprowadzone przez Starostwo Powiatowe,  ma zapewnić komfort nowym uczniom podczas okresu adaptacyjnego.

zdjecie

Na posiedzeniu w dniu 31 marca 2022r. Zarząd Powiatu Ostrowskiego skorzystał z możliwości jaką daje Prawo Oświatowe (Dz.U. 2021 poz. 1082 Art. 165 ust. 11) organizując oddział przygotowawczy w III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim.

Nauka w nowoutworzonym oddziale przygotowawczym będzie trwała od 1 kwietnia 2022r. do zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym, czyli do 24 czerwca 2022r. Ukraińcy kontynuujący naukę w oddziale ukończą tym samym rok nauki rozpoczęty w swojej ojczyźnie. Okres nauki danego ucznia może zostać skrócony albo przedłużony w zależności od jego postępów i potrzeb edukacyjnych. Od 1 września 2022r. uczniowie z oddziału przygotowawczego będą mogli wybrać dowolną szkołę.

Nauczanie w oddziale przygotowawczym odbywać się będzie według realizowanych w szkole programów nauczania, z dostosowaniem metod i form ich realizacji do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów. Zajęcia edukacyjne poprowadzą nauczyciele przedmiotu wspomagani przez osobę władającą językiem ukraińskim. Duży nacisk będzie kładziony na naukę języka polskiego prowadzoną w wymiarze minimum 6 godzin tygodniowo.

CZYTAJ  Nie żyje kierowca ciężarówki z naszego regionu

Zgodnie z tegorocznymi zmianami Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw zwiększona została maksymalna liczba uczniów w oddziale przygotowawczym z 15 do 25 osób.

Warto przypomnieć, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo Oświatowe osoby niebędące obywatelami polskimi, podlegające obowiązkowi nauki, korzystają z nauki i opieki w publicznych szkołach ponadpodstawowych na warunkach dotyczących obywateli polskich do ukończenia 18 lat lub ukończenia szkoły ponadpodstawowej. (Prawo Oświatowe Dz.U. 2021 poz. 1082 Art. 165 ust. 2.)

Młodzież przybywająca do Polski z ogarniętej wojną Ukrainy ma obecnie trzy rozwiązania.

1)      Kontynuowanie nauki w formie zdalnej w ukraińskim systemie oświaty. Uczniowie, którzy pobierają naukę w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, nie podlegają obowiązkowi szkolnemu albo obowiązkowi nauki, o których mowa w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe. Rodzic lub osoba sprawująca opiekę nad uczniem składa do gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu ucznia oświadczenie o kontynuacji kształcenia w ukraińskim systemie oświaty. (Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy Dz.U. 2022 poz. 645 art. 15)

2)      Kontynuowanie nauki w wybranej polskiej szkole realizując obowiązujący w danej klasie program. W tym przypadku osoby, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, mają prawo do dodatkowej, bezpłatnych lekcji języka polskiego i w razie potrzeby do zajęć wyrównawczych z danego przedmiotu (Prawo Oświatowe Dz.U. 2021.poz. 1082 Art. 165 ust.7 i ust.10). W powiatowych szkołach w ten sposób już od kilku lat kształcą się osoby przybywające z zagranicy, w tym Ukraińcy.

CZYTAJ  Ponownie pobiegną po ulicach Ostrowa

3)      Kontynuowanie nauki w oddziale przygotowawczym, w którym uczniowie z Ukrainy będą realizować naukę zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego. (Ustawa z dnia 12 marca 2022r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa Dz.U. 2022.poz. 583).

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

35 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Polak
1 rok temu

Też wyjeżdżamy do obcych krajów za pracą i wszystkim pasuje a tu ludzka tragedia i sama nienawieść będą pracować płacić podatki to niech sobie w Polsce żyją

Hunt.
1 rok temu

Ktoś pozwala na to, zeby w Polsce w niedalekiej przyszłosci nie było Polaków z krwi i kości. Nix dobrego z tej ” mieszanki” nie bedzie.

ostrowianka
1 rok temu

Rodacy obudźcie się czy już nikt nie pamięta historii. Pan Starosta z wykształcenia historyk ominął ten rozdział podczas nauki. Ukraińcy mordowali Polaków , a małe dzieci wrzucali do studni. Należy pomagać, ale nie kosztem Polaków ,a zwłaszcza naszych dzieci. Nasze dzieci to przyszłość narodu. Naszego Narodu.

Kierowca
1 rok temu

Wszyscy byliście och i ach dla pomocy Ukrainie a teraz przeciwko weźcie zastanówcie się w końcu po której stronie stoicie bo dla mnie było i będzie dno

Ala
1 rok temu

Proszę…można ? Można! A polskie klasy przepełnione bo niby kasy nie ma a tu nagle się znajduje. Ja wiem że pomaganie jest teraz bardzooo modne ale na początek propnuję oimoc dla „własnego podwórka”…no ale cóż…przynajmniej jest medialnie

sum
odpowiada  Ala
1 rok temu

Lala ale sie wysililas – tam jest wojna, smierc, poniewierka a nie wczasy AL . A tak pomysl jak by to ciebie dotyczyło ? co UE by ci niec nie dala ? i co // Lepiej siedz na spasioned//// i nie pomagasz nie odzywaj się bo wstyd przed tymi ofiarami wojny. ps. przepełnione klasy ? a co cie to obchodzi.

obywatel
1 rok temu

Tym ukraincom same przywileje się daję. Nie długo z Polski zrobią drugą Ukrainę. Naszych dzieci nikt tak nie sponsoruje ochoczo. Żeby jak najszybciej z naszego kraju wyjechali
Polaka dla Polaków!

sumienie
odpowiada  obywatel
1 rok temu

nasze dzieci maja pokój, rodziców i podobno troskliwych rodziców, wiec po h//// im sponsorów. Masz dzieci to je utrzymuj a nie żebrac sponsorów. Co ja, podatnik mam ci sponsorowac twoje dzieci?
Tam sa dzieci, ludzie wojny. Ciekawe jak bys ze swymi dziecmi siedział na nocniku w piwnicy 2-3 tygodnie, a wokół, bomby i smierc, to byś był wdzieczny za kromke chleba od sasiadów żyjacych w pokoju ? wiec Milcz i lemiej sie nie odzywaj.

Józwa Butrym
odpowiada  obywatel
1 rok temu

Co z was za skur…..le. Miłosierdzie chrześcijańskie (a właściwie katolickie) uszami wam się wylewa. Popatrzcie co ruski zrobili pod Kijowem i zastanówcie się, czy te parenaście plecaków z zeszytami i długopisami jest warte tego, żeby przeżyć coś, co tam się dzieje. Żeby was czołgami rozjeżdżali, strzelali jak do kaczek i gwałcili wasze kobiety. Wstyd i jeszcze raz wstyd.

35
0
Napisz co o tym sądziszx