Powiat uruchamia klasę dla ukraińskich uchodźców

Zarząd Powiatu Ostrowskiego zdecydował o uruchomieniu w III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim oddziału przygotowawczego dla młodzieży z Ukrainy. Od 1 kwietnia 2022 r. ruszyły zajęcia dla 22 osób, które nie znają języka polskiego. Podczas spotkania z uczniami Starosta Ostrowski Paweł Rajski wręczył upominki- plecaki z wyposażeniem w przybory szkolne.

zdjecie

Od wybuchu wojny na Ukrainie do szkół średnich prowadzonych przez Powiat Ostrowski zgłosiło się ok. 20 osób chcących kontynuować naukę. We wcześniejszych latach były to pojedyncze przypadki w trakcie roku szkolnego.

Stale rosnąca liczba uczniów z Ukrainy, które nie znają języka polskiego spowodowała, że władze Powiatu Ostrowskiego zaczęły rozważać utworzenie oddziału przygotowawczego. W tej sprawie Starosta Ostrowski Paweł Rajski zainicjował spotkanie z grupą zainteresowanych uczniów ukraińskich i ich opiekunów. Podczas spotkania rozmawiano z udziałem osoby władającej językiem polskim i ukraińskim.

Osoba ta będzie jednocześnie uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych w charakterze tłumacza, osoby wspomagającej.  Usprawni to porozumiewanie się uczniów z polskimi nauczycielami oraz ułatwi przyswajanie wiedzy i nowego języka. Takie rozwiązanie, wprowadzone przez Starostwo Powiatowe,  ma zapewnić komfort nowym uczniom podczas okresu adaptacyjnego.

zdjecie

Na posiedzeniu w dniu 31 marca 2022r. Zarząd Powiatu Ostrowskiego skorzystał z możliwości jaką daje Prawo Oświatowe (Dz.U. 2021 poz. 1082 Art. 165 ust. 11) organizując oddział przygotowawczy w III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim.

Nauka w nowoutworzonym oddziale przygotowawczym będzie trwała od 1 kwietnia 2022r. do zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym, czyli do 24 czerwca 2022r. Ukraińcy kontynuujący naukę w oddziale ukończą tym samym rok nauki rozpoczęty w swojej ojczyźnie. Okres nauki danego ucznia może zostać skrócony albo przedłużony w zależności od jego postępów i potrzeb edukacyjnych. Od 1 września 2022r. uczniowie z oddziału przygotowawczego będą mogli wybrać dowolną szkołę.

Nauczanie w oddziale przygotowawczym odbywać się będzie według realizowanych w szkole programów nauczania, z dostosowaniem metod i form ich realizacji do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów. Zajęcia edukacyjne poprowadzą nauczyciele przedmiotu wspomagani przez osobę władającą językiem ukraińskim. Duży nacisk będzie kładziony na naukę języka polskiego prowadzoną w wymiarze minimum 6 godzin tygodniowo.

CZYTAJ  Krzysztof Bosak przyjedzie do Ostrowa z Anną Bryłką

Zgodnie z tegorocznymi zmianami Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw zwiększona została maksymalna liczba uczniów w oddziale przygotowawczym z 15 do 25 osób.

Warto przypomnieć, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo Oświatowe osoby niebędące obywatelami polskimi, podlegające obowiązkowi nauki, korzystają z nauki i opieki w publicznych szkołach ponadpodstawowych na warunkach dotyczących obywateli polskich do ukończenia 18 lat lub ukończenia szkoły ponadpodstawowej. (Prawo Oświatowe Dz.U. 2021 poz. 1082 Art. 165 ust. 2.)

Młodzież przybywająca do Polski z ogarniętej wojną Ukrainy ma obecnie trzy rozwiązania.

1)      Kontynuowanie nauki w formie zdalnej w ukraińskim systemie oświaty. Uczniowie, którzy pobierają naukę w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, nie podlegają obowiązkowi szkolnemu albo obowiązkowi nauki, o których mowa w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe. Rodzic lub osoba sprawująca opiekę nad uczniem składa do gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu ucznia oświadczenie o kontynuacji kształcenia w ukraińskim systemie oświaty. (Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy Dz.U. 2022 poz. 645 art. 15)

2)      Kontynuowanie nauki w wybranej polskiej szkole realizując obowiązujący w danej klasie program. W tym przypadku osoby, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, mają prawo do dodatkowej, bezpłatnych lekcji języka polskiego i w razie potrzeby do zajęć wyrównawczych z danego przedmiotu (Prawo Oświatowe Dz.U. 2021.poz. 1082 Art. 165 ust.7 i ust.10). W powiatowych szkołach w ten sposób już od kilku lat kształcą się osoby przybywające z zagranicy, w tym Ukraińcy.

CZYTAJ  Robią TO na ekranie

3)      Kontynuowanie nauki w oddziale przygotowawczym, w którym uczniowie z Ukrainy będą realizować naukę zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego. (Ustawa z dnia 12 marca 2022r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa Dz.U. 2022.poz. 583).

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

35 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kierowca busa
2 lat temu

Jak jest z tymi samochodami co Ukraińcy przyjechali do Polski nie jasna sprawa ani z przegladami tech ani z ubezpieczeniami oc czy też polskie państwo czyli my będziemy im je sponsowac bo nie wyobrażam mieć kolizji z takim autem z winy Ukraińskiego kierowcy totalny balagan

sumi
odpowiada  Kierowca busa
2 lat temu

??? cikawe przemyslenia – pytanie do policji.

sum
odpowiada  Kierowca busa
2 lat temu

od tego płacisz i masz Fundusz Gwarancyjny . wiec nie twój problem

Mmm
odpowiada  sum
2 lat temu

Fundusz gwarancyjny działa w sytuacji polskich kierowców i pojazdów na polskich blachach co wtedy kiedy w kolizji wypadku uczestniczy pojazd z zagranicy bez polisy i przeglądu wpuszczony na żywioł do Polski to jest ewenement warto było by ten temat sprawdzić bo po fakcie tzn kolizji może być za późno i sam będziesz płacił za naprawę i szkodę co zrobi Ci Ukrainiec bo wszyscy wypna na Ciebie cztery litery zresztą i tak większość ubezpieczycieli z Ukrainy nie działa choc wystawione są przez nich polisy

Przedstaw się
odpowiada  Kierowca busa
2 lat temu

bankowo będziemy sponsorować. Polacy robią za frajerów we własnym kraju.

Mruk
2 lat temu

Hallo tu jest Polska nie róbmy na siłę Ukrainy tylko dla tego że parę milionów ludzi przyjechalo tutaj aby wojnę przeczekać

Ela
2 lat temu

Za chwile przy takiej ilości Ukraińców co jest i planuje przyjazd do Polski będą się domagać napisów w języku ukraińskim i obslugi w urzędach też w tym jezyku

Do eli
odpowiada  Ela
2 lat temu

Już mają wiele wymagań

srertyr
odpowiada  Ela
2 lat temu

i tak przez pare m. powinno byc debilu

Mamuśka
odpowiada  srertyr
2 lat temu

Nie wyzywaj, chamie, kobiet!!

mariano
2 lat temu

Kto chce mieszkać w Polsce musi jak najszybciej opanować język polski , Polska jest za biedna aby prowadzić naukę w obcych językach i przyjmować na tak uprzywilejowanych warunkach miliony chętnych Ukraińców … , a Ukraińcom życzę aby jak najszybciej wojna się u nich skończyła i mogli wracać do swojej ukochanej ojczyzny Ukrainy i tam pracować i pobierać nauki …

ILONA
2 lat temu

A mnie zastanawiało dlaczego III LO w listopadzie 2021 szukało pedagogów i osoby z językiem ukraińskim. Teraz już wiem, że ten cyrk idze wg. starannie zaplanowanego schematu.

zdrowie
2 lat temu

ale tutaj role odgrywa organ prowadzący- dyrektor szkoły . Ten ostatni pracuje w oparciu o rozmorządzenia MZ + MEN . Racja jest taka – ze, praktycznie kazde dziecko z Ukrainy -powinno byc dopuszczone do szkoły, mają stosowne udo. ks. zdrowia, potwierdzine szczepienia. Ale u nas jak zawsze od d//// strony. Dot. to równiez rodziców-opiekunów. Entuzjazm, prowizorka juz za nami wiec
czas na bezpieczeństwo nasze, dzieci. A tutaj polityczne, wyborcze, wizerunkowe gesty starosty, i polityków a gdzie lekarze I kontaktu .

...
odpowiada  zdrowie
2 lat temu

tyle aż umie

łapcio
odpowiada  zdrowie
2 lat temu

organem prowadzącym jest starosta a nie dyr szkoły

Abc
2 lat temu

PANIE REDAKTORZE
Może nagłośnić sprawę szczepień Ukraińców i bezpieczeństwa naszych dzieci? Nikt ich nie bada pod tym
kątem a mają siedzieć w ławkach z naszymi dziećmi!

Abc
2 lat temu

A co ze szczepieniami
ukraińskich dzieci? U nas to obowiązek a u nich nie. Podobno dużo Ukraińców ma przeróżne choroby. Nawet odsetek Ukraińców z HIV jest bardzo wysoki :/ dbajmy też o ZDROWIE NASZYCH DZIECI !!!

MamA
odpowiada  Abc
2 lat temu

Ten fakt zostanie wykorzystany do skopania nam dupy na jesień. Wtedy pokochamy naszych braci jeszcze bardziej.

BMW TO PRESTIŻ
odpowiada  Abc
2 lat temu

Mówisz podobno czyli nie wiesz. To po jakiego H.. A siejesz ferment.

Przykre
odpowiada  BMW TO PRESTIŻ
2 lat temu

Niestety, to prawda. Mówią lekarze !!! I grużlicy u nich od chol..y.

Jacek
odpowiada  Abc
2 lat temu

Może napiszesz ten apel również do tej grupy polskich idiotów co nie chcą swoich dzieci szczepić, bo jest ich całkiem sporo. I ich nie szczepionych dzieci się nie boisz, tylko ukraińskich?

Taka prawda
odpowiada  Jacek
2 lat temu

Tych polskich, jest na prawdę margines !!!

Prezes
2 lat temu

Brawo panie starosto inne powiaty powinny wzias przykład

hipcio
odpowiada  Prezes
2 lat temu

brawo za co ? przepraszam za jego gest wyborczy.

Do prezesa
odpowiada  Prezes
2 lat temu

Wziąć jeżeli już, do szkoły

pap
2 lat temu

tak po prawdzie to i w szkole podstawowej powinny byc takie „O” klasy do opanowania j.polskiego min. komunikacyjnego. Nawet od teraz do września. Dora inicjatywa starostwa – ale nie potrzebny ten medialny pokaz. Ciekawe jak będzie to wsparcie wyglądać jak temat wojny potrwa z 2 lata. Wrocimy do tego dnia.

35
0
Napisz co o tym sądziszx